Slavne i čuvene gitare

W.A.S.P.

Poznat
Poruka
9.005
Al ove na struju :lol:

Dakle, električna gitara - instrument bez kojeg nebi bilo rokčine. Ima ih raznih oblika, raznih proizvođača a za najbolje važe Fender i Gibson. Nekim muzičarima je gitara postala deo imidža :)

Da bi izbegao megatone pljuvanja i prepiranja sa forumskim mudroserima prvo mesto će da dele Gibson Les Paul i Fender Stratokaster.

Gibson Les Paul
1976%20gibson%20les%20paul%20deluxe%20sunburst%20s.JPG

Teška gitara, 'toljagastog' vrata sa frettboardom najčešće od rosewooda.
Klasična varijanta je sa dva Hummbuckera a neka custom verzije imaju po tri ili samo jedan. Dizajnirao ju je, na predlog jedne mlade dame, lik čije ime i nosi :)


Fender_stratocaster-rot45.jpg

Lagana gitarice, u originalu sa tri 'single coil' magneta. Custom verzije (kao ova na slici) imaju hummbuckere najčešće umesto ovog sirotog ne shvaćenog kosog magneta. Ova gitara je malo više popularna kod bluzera nego kod rokera zbog karakterističnog 'clan' zvuka. Naravno pod distorzijom se ponaša jednako dobro.

Drugo mesto - Fender Telecaster
fender_telecaster-rot45.jpg

Po meni, posle B.C.Ritch - ovih 'izdrkotina' najružnija gitara u istoriji muzike ... ali je to nadoknadila najboljim zvukom. Mogu da se kladim u zlatne gaće da bilo kome sa foruma vežeš povez poreko očiju i udeneš ovo u maršala svi će da znaju na kojoj gitari sviraš posle tri tona. Zbog svog tragičnog izgleda rokeri i metalci je izbegavaju u najširem krugu pošto,jelte, ne izgleda kul ali je zato skankeri, bluzeri, rastamani i džezeri prosto obožavaju.

Treće mesto - Gibson x-plorer (iliti x-factor) i Flying-V
793_1_medium.jpg

1799DA_4.jpg

Kul zar ne? E pa zato je metalci vole :) Zamislite nekog čiču tipa Kita Ričardsa da okači ovo o sebe - ne ide zar ne?
Dve super gitare super proizvođača koje su zasluženo na ovom trećem mestu. Dobar zvuk i kul izgled - de ćeš više.
+Mnogi se pitaku kako ćeš flying-v da sviraš sedeći ... e pa ako ste nekad videli nekoga ko svira klasičnu gitaru ili flamenco (mislim na pozu, ne na stil) - e pa tako.

Četvrto mesto - Gibson Lucille
gibson_bbking_lucille.gif

Nemate pojma koja je ovo gitara, jel da? Mislili ste da je je Les Paul double cut, jel da? E pa prc! Nije! To je ona gitara što sviraju oni što sviraju onaj bluz i onaj džez. To je ono što nije ono dždždždždž nego ono lepo.
Jedan moj drugar reče, gitara koja više prdi nego što svira :lol: NIje baš tako. Super je za gore navedene vrste muzike.

Peto mesto - [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Rickenbacker[/SIZE][/FONT]
Rickenbacker.jpg

To je ono što su svirali Bitlsi. Ova firma sada pravi baseve, Lemmy svira baš njihov.
S obzirom na to koliko mi je trebalo da nađem sliku verujem da se više ove gitare ni ne prave :lol: Kod nas ih nećete naći. Ovo je relikvija.

Šesto - Gibson SG
angus_young_guitar.jpg

Kao što vidite Gibson je najviše ekspoerimentisao sa oblicima ... posle su to počeli da rade i u B.C.Rich-u i napravili gomilu bljuzge (ne računajući dve gitare koje će biti pomenute). Dakle, SG, popularna zbog svojih rogića :) Slatka malena gitarica, karakterističan Gibsonov zvuk. Ne svira je džabe Angus Young. A pazi sad 'vako, 30 godina svira samo nju (izuzev jednom kad je svirao sa stonsima , tad svira Lucille) i 30 godina nije izašao iz C major skale. Malo li je ...

Sedmo - B.C.Rich Warlock i Mockingbird
warlock.jpg

b-c-rich-platinum-mockingbird-guitar-black.jpg

Nadrkan izgled i pristojan zvuk ako ubodeš s dobrim magnetima. Najčešće im ture DiMarzio a oni su baš opasni.
Ove džitre su postale popularne malo kasnije kad je krenuo blekhorsdumzumsegamegapavrspiddedetreš metal. Samo taki metalci i sviraju ovo. Iako su čudnog oblika i ovako špicaste na sve strane nisu nezgodne za sviranje kao što se možda u prvi mah čini.

Osmo- Guild Double Neck i Gibson SG Doubleneck
1960s-mosrite-joe-maphis-s.JPG

16262.jpg

Eto. Sem njih čini mi se još samo Jackson pravi doubleneck gitare. Ove dve ste videli sigurno na Pejdžu i Slešu.Nemam nešto puno da serendam o njima. Gitara ko gitara samo sa dva vrata i na jednom i ma 12 žica ... Lično, držim se ja mojih 6 :lol:

Deveto - Jackon Dinky, Kelly, King-V.
EM_290-0010-527.gif

KE2_Kelly_md.jpg

464-large.jpg


Iako odlične gitare nisu donele ništa revolucionarno, zato su pri dnu ove moje liste.
Kao što vidite ovo su blede kopije nekih Gibsonovih oblika sa izuzetkom Dinky serije.
Jackson je podmarka Fendera ma koliko to neke možda bolelo da čuju i sve Jackson gitare se prave prema Fenderovim standardima i specifikacijama.
*Ja sviram Jackson JS20Dinky i zadovoljan sam kako se čuje :cool:

Deseto - Ibanez RG serija
Dear-Ibanez-RG470.jpg

Iskren da budem, dvoumio sam se da li da stavim Ibanez ili Gretsch ... ali onda sam skontao da ako stavim Gretsch neću moći da izađem na kraj sa forumašima ... i bi Ibanez. Ono što je revolucionarno kod ibaneza je da je uzjebao pojam 'kol'ko para-tolko muzike', jer za jako 'male' pare možeš da kupiš super gitaru, u rangu sa nekim mnogo jačim imenima.
 
Poslednja izmena:
  • Podržavam
Reactions: DJM
Da bi izbegao to da neko kaze da ti nisi covek koji treba da pravi ovakve liste trebao si da ubacis i PRS gitare.
Drugo, Stratokaster se pod distorzijom ponasa nekontrolisano... tako da se ne moze reci da se ponasa "dobro", ali nekome je to "nekontrolisano" dobro...
Dalje, nisi naveo glavne razlike izmedju tih gitara svih koje si naveo... vec neke sporedne stvari.
Dalje, ne kaze se toljagast, nego Set-in.
Dalje, nije to covek koji je na predlog jedne dame napravio tu gitaru, nego je to covek koji se od malena bavi muzikom, i koji je izmislio nacine za snimanje zvuka bez kojih danasnja industrija muzike ne bi mogla imati uslove kakve ima, a ni priblizne... osim sto je izmislio tu gitaru, i nije to bio samo covek koji je izmislio gitaru, vec i covek koji je jako dobro svira, verovatno i najbrzi gitarista ikad, po priznanju mnogih i najbolji (Recimo da ga B. B. King priznaje, kao i Santana, itd.). Jos dalje, sve sto je dobro na njoj nije JEDINO njegovo delo... Dalje: ta gitara koju je izmislio on i ova gitara koja se danas pravi imaju nekih razlika...
Dalje, izostavio si neke gitare koje su trebale biti na listi... itd. its.
 
Poslednja izmena:
Dalje, mnogo vise pesama je svirano na gibson melody maker nego na fender telekaster, a i bolja je gitara...
Gibson-Melody-Maker.jpg

Nije da se hvalim ali ja imam Gibson Melody Maker. Mišljenja o toj gitari su podijeljena. Ja sam zadovoljan kako zvukom tako i Vintage Sunburst izgledom. Ima jedan single-coil pickup. Tijelo i vrat su od mahagonija.
Inače, prvi model se pojavio 1959 i jedan je od najprodavanijih.
 
Da bi izbegao to da neko kaze da ti nisi covek koji treba da pravi ovakve liste trebao si da ubacis i PRS gitare.
Hm, a šta su one donele revolucionarno? A kada su počele da se proizvode? Po uzoru na koje gitare?
Ne sporim da su te gitare odlične kao i dosta drugih marki koje postoje ...
Drugo, Stratokaster se pod distorzijom ponasa nekontrolisano... tako da se ne moze reci da se ponasa "dobro", ali nekome je to "nekontrolisano" dobro...
To možda neka kineska kopija :lol: Ne znam na čemu si ti to sviram :lol:

Dalje, nisi naveo glavne razlike izmedju tih gitara svih koje si naveo... vec neke sporedne stvari.
Da i napomenuo sam to nebi li neki mudroser popt tebe opširnije pisao o nekoj od njih
Dalje, ne kaze se toljagast, nego Set-in.
Sram me bilo
Dalje, nije to covek koji je na predlog jedne dame napravio tu gitaru, nego je to covek koji se od malena bavi muzikom, i koji je izmislio nacine za snimanje zvuka bez kojih danasnja industrija muzike ne bi mogla imati uslove kakve ima, a ni priblizne... osim sto je izmislio tu gitaru, i nije to bio samo covek koji je izmislio gitaru, vec i covek koji je jako dobro svira, verovatno i najbrzi gitarista ikad, po priznanju mnogih i najbolji (Recimo da ga B. B. King priznaje, kao i Santana, itd.). Jos dalje, sve sto je dobro na njoj nije JEDINO njegovo delo... Dalje: ta gitara koju je izmislio on i ova gitara koja se danas pravi imaju nekih razlika...
Ovo ti je jedini pametan deo posta pa ćeš za ovo dobiti bonu. Znam koliko je dotični dobar gitarista a ono što sam ja naveo je jedna mala sporedna stvar koju koliko vidim nisi čuo. Nije ni bitno, hvala na ovoj informaciji
Dalje, izostavio si neke gitare koje su trebale biti na listi... itd. its.
Ajde, prosvetili nas :cmok:
 
Šesto - Gibson SG
A pazi sad 'vako, 30 godina svira samo nju (izuzev jednom kad je svirao sa stonsima , tad svira Lucille) i 30 godina nije izašao iz C major skale. Malo li je ...

Deseto - Ibanez RG serija
Iskren da budem, dvoumio sam se da li da stavim Ibanez ili Gretsch ... ali onda sam skontao da ako stavim Gretsch neću moći da izađem na kraj sa forumašima ... i bi Ibanez. Ono što je revolucionarno kod ibaneza je da je uzjebao pojam 'kol'ko para-tolko muzike', jer za jako 'male' pare možeš da kupiš super gitaru, u rangu sa nekim mnogo jačim imenima.
Telecaster
Po meni, posle B.C.Ritch - ovih 'izdrkotina' najružnija gitara u istoriji muzike ... ali je to nadoknadila najboljim zvukom. Mogu da se kladim u zlatne gaće da bilo kome sa foruma vežeš povez poreko očiju i udeneš ovo u maršala svi će da znaju na kojoj gitari sviraš posle tri tona. Zbog svog tragičnog izgleda rokeri i metalci je izbegavaju u najširem krugu pošto,jelte, ne izgleda kul ali je zato skankeri, bluzeri, rastamani i džezeri prosto obožavaju.

Sto jes jes:D
Ovo boldovano je tacno ima prelep zvuk, ali nikad nebih imao telca jer strat izgleda 2 000 000 puta lepse
Pa zar ne zamisli kako neko trese gitaru svira na bini sa rock bendom a ono telac (ja sam zamislio malmsteena , blackmorea i murray-a i slatko se nasmejao:lol:):lol:
Pa mislim fear of the dark sa telcem ne ide ***
Ali zato telac zvuci mnogo lepo
 
Poslednja izmena:

Back
Top