Primarna tbc pluca u detinjstvu

glinda

Početnik
Poruka
10
Kada sam imala 3 godine, postavljena mi je ova dijagnoza. Lecena sam ( i koliko znam izlecena) i kontrolisana do neke osamnaeste godine.
Nedavno, u Zavodu za transfuziju, doktor mi je rekao da tuberkuloza ne moze biti izlecena, samo zalecena.
Zanima me da li je ovo tacno, kao i kakve posledice mogu imati, eventualno ako odlucim da imam dete. Negde sam videla da je kriticno doba za tbc do 35-e godine.
 
Мој ујак је боловао од туберкулозе у младости и никад после није стим имао проблема, иако је хронични алкохоличар и пушач

Мислим да су шансе да се вама нешто догоди равне нули, јер су та жаришта одавно неактивна

Ја нисам лекар, али никад нисам чуо ни прочитао да је неко поново оболео од туберкулозе после 20 година
 
Poslednja izmena:
Kada sam imala 3 godine, postavljena mi je ova dijagnoza. Lecena sam ( i koliko znam izlecena) i kontrolisana do neke osamnaeste godine.
Nedavno, u Zavodu za transfuziju, doktor mi je rekao da tuberkuloza ne moze biti izlecena, samo zalecena.
Zanima me da li je ovo tacno, kao i kakve posledice mogu imati, eventualno ako odlucim da imam dete. Negde sam videla da je kriticno doba za tbc do 35-e godine.

Draga Glinda, vaš lekar je potpuno u pravu- vi ste od tuberkuloze pluća lečeni i zalečeni , ne i izlečeni. Bacil tuberkuloze ili Mycobacterium tuberculosis je u vašem organizmu u nekakvom "DORMANT" stanju ( uspavanom i latentnom) i bilo kad u životu, ako se "skolope" kockice tj. Vaš imunološki sistem bude narušen toliko- bacili se mogu aktivirati.
Sebe smatrajte IZLEČENOM i živite najnormalnije, naravno da ćete se udati i roditi decu, i doživeti duboku starost. Kritične godine za oboljervanje od tuberkuloze (pročitah nešto usput 35) ne postoje...
Želim vam sve najbolje kao pulmolog a Oranžu da smanji doživljaj i da lekara ne izigrava ni na Forumu, pošto sam sigurna da je glavni "lekar-amater" u svom komšiluku!:D


P.S. Je l imate ožiljak od vakcinacije TBC u levi deltoidni mišić??!
 
Poslednja izmena:
Мој ујак је боловао од туберкулозе у младости и никад после није стим имао проблема, иако је хронични алкохоличар и пушач

Мислим да су шансе да се вама нешто догоди равне нули, јер су та жаришта одавно неактивна

Ја нисам лекар, али никад нисам чуо ни прочитао да је неко поново оболео од туберкулозе после 20 година


Samo te čitam!!!!:mrgreen:
 
Želim vam sve najbolje kao pulmolog a Oranžu da smanji doživljaj i da lekara ne izigrava ni na Forumu, pošto sam sigurna da je glavni "lekar-amater" u svom komšiluku!:D

Ja сам само рекао своје , мишљење о једној хипотетској ситуацији....
connie_38.gif



избегавајте купање у баренцовом, карском, охотском и другим северним морима, додир са пестицидима, хербицидима. удисање азбеста, физичку неактивност, претерану исхрану, употребу цигара, радиоактивно зрачење, стрес, вештачке заслађиваче, претерано излагање сунчевом зрачењу, то су опасни ризици за функционисање имуног система

мислим да је правилно "dormant" јер се на француском "спавати" пише "dormire"
 
Poslednja izmena:
Ja сам само рекао своје , мишљење о једној хипотетској ситуацији....
connie_38.gif



избегавајте купање у баренцовом, карском, охотском и другим северним морима, додир са пестицидима, хербицидима. удисање азбеста, физичку неактивност, претерану исхрану, употребу цигара, радиоактивно зрачење, стрес, вештачке заслађиваче, претерано излагање сунчевом зрачењу, то су опасни ризици за функционисање имуног система

мислим да је правилно "dormant" јер се на француском "спавати" пише "dormire"

E, ovde Oranž imaš pravo- napravila sam lapsus calami, naravno!:D
 
Nemam oziljak.
Sta to znaci?

Tako sam i mislila.To objašnjava i dijagnozu: Primarni kompeks. Vakcina (mislim na BCG) koju svako dete prima na rođenju, štiti da deca u najranijem detinjstvu, i ako dođu u kontakt sa bacilom tuberkuloze- ne obole od NAJTEŽEG oblika (tzv. milijarne tuberkuloze) koja se može završiti i smrću. Zabluda je da vakcina štiti od razboljevanja kasnije u životu.Svako od nas može da oboli od TBC iako je vakcinisan.
A što ti nisi vakcinisana??!
 
... znaci ne postoji mogucnost da se bakterija "kapsulira" ...pitam zato sto je jedna doktorka lecila moju drugaricu od meningitisa, drugi doktori su tvrdili da ona nije ni imala meningitis jer se po nalazima to nije moglo zakljuciti...malo je komplikovano - ona je tvrdila da posto je bila pod antibioticima svo vreme meningitis se nije ni razvio da bi to nalazi potvrdili.... kad je izasla iz bolnice otputovala je i nije dolazila na kontrole...jednog dana ja sretnem tu doktorku i ona krene sa nekom takvom pricom kao kako je mogla, nije izlecena, mora biti pod kontrolom...nisam joj to ispricala da ne bi panicila
 
... znaci ne postoji mogucnost da se bakterija "kapsulira" ...pitam zato sto je jedna doktorka lecila moju drugaricu od meningitisa, drugi doktori su tvrdili da ona nije ni imala meningitis jer se po nalazima to nije moglo zakljuciti...malo je komplikovano - ona je tvrdila da posto je bila pod antibioticima svo vreme meningitis se nije ni razvio da bi to nalazi potvrdili.... kad je izasla iz bolnice otputovala je i nije dolazila na kontrole...jednog dana ja sretnem tu doktorku i ona krene sa nekom takvom pricom kao kako je mogla, nije izlecena, mora biti pod kontrolom...nisam joj to ispricala da ne bi panicila


Mani "tu doktorku"! ;)
 
...ta doktorka je spasila - mesec dana je bila pod antibioticima zbog visoke temperature a niko nije znao zasto....kad bi prestala da ih pije temperatura bi se opet vratila... i tako dok nije zavrsila na infektivnoj gde joj je ona postavila tu dijagnozu...mesec dana je tamo provela... kako god od tada je proslo 5 godina
 
Kao prvo, hvala na lepim zeljama, to sam u panici zaboravila da napisem.
U kartonu pise da mi je bcg dat pri rodjenju. Ne znam zasto nemam oziljak (?)
Nazalost, oni koji bi mogli nesto da mi kazu o tome nisu vise medju zivima, pa sam prilicno zbunjena... i prestrasena.
Moja majka je umrla od tbc nesto pre nego su je otkrili kod mene.
 
Kao prvo, hvala na lepim zeljama, to sam u panici zaboravila da napisem.
U kartonu pise da mi je bcg dat pri rodjenju. Ne znam zasto nemam oziljak (?)
Nazalost, oni koji bi mogli nesto da mi kazu o tome nisu vise medju zivima, pa sam prilicno zbunjena... i prestrasena.
Moja majka je umrla od tbc nesto pre nego su je otkrili kod mene.

E, lutko, sad mi je mnogo jasnije! Znaš, tuberkuloza nije bauk, ima način i puteve prenosa, epidemiološki lanac koji mora da se zatvori da bi neko oboleo od nje.Jedan od načina (istina, u današnje vreme jako redak je i taj- sa majke na bebu)...
Ali-ne brini, kontroliši se redovno preko ATD-a (ili nadležne službe) i to je to!
I ponašaj se normalno, ti si zdrava! Uostalom, tuberkuloza se danas uspešno leči (vidiš da i ja koristim izraz "leči" a ne "izleči", ali to tebe ne treba uopšte da brine).
Pozdrav!

P.S. nemaš ožiljak jer si već bila u kontaktu sa bacilom preko majke...
 
...pa, doktorka je sve ispravno i uradila! Izlečila ti drugaricu i to je to...:) Ne moraju se sresti nikad više u životu po istoj boljci.

...to sam i ja mislila samo mi nije bilo jasno zasto je digla toliku frku kad je vec otpustila iz bolnice kao izlecenu...lekar koji je pre toga lecio na neurohirurgiji dosao sav besan na infektivnu...kao kakav meningitis je li ona normalna ali kad se pojavila samo je ucutao...ostali su uglavnom vrteli glavom kao oni tu ne vide meningitis
 

Back
Top