Dodik: Bosna šteti Srpskoj

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
PREMIJER Srpske Milorad Dodik kaže da njegovo demonstrativno napuštanje sastanka „prudske trojke“, koju osim njega čine bošnjački i hrvatski lideri Sulejman Tihić i Dragan Čović, pre tri dana u Mostaru, ne znači kraj dogovaranja u BiH.
- Ono što smo dogovorili u Prudu i Banjaluci bilo je uglavnom operativnog karaktera i vezano za budžet, popis, konačan status Brčkog i podelu imovine. Ti procesi će ići dalje i nastavićemo razgovore. Što se tiče ustava, dogovor je da ćemo taj dokument menjati putem amandmana i bez mešanja stranaca. Preneo sam tri uslova: da RS u sadašnjem obliku mora biti prihvaćena od ostalih, da se očuva entitetsko glasanje i da se u novom ustavu omogući pravo na samoopredeljenje do otcepljenja. To je minimum ispod kojeg RS neće da ide, a ustavne promene i nisu neophodne za evropski put BiH.
* Šta su vam tačno odgovorili Tihić i Čović da ste morali da napustite sastanak?
- Meni nije problem komunikacija sa njima dvojicom. Oni su otprilike znali šta ću ja ponuditi, kao što sam i ja znao šta će ponuditi Tihić - četiri regije bez sadašnjih entiteta.
* U Mostaru ste izjavili i da više ne verujete u Bosnu. Ima li BiH, uopšte budućnost?
- Izjava je plod mog raspoloženja. Više puta sam ponovio da BiH ima međunarodno priznanje, ali unutrašnje prihvatanje je gotovo nemoguće obezbediti. Mi u RS trenutno imamo samo ogromnu štetu u ekonomskom i političkom smislu. U boljem smo ekonomskom položaju, a gubimo jer nas identifikuju sa lošim prostorom. Bosna trenutno ima podršku samo od Bošnjaka.
* Šta je za vas Bosna?
- Za mene i za srpski narod BiH je irelevantna. Srbi imaju poverenje u RS. Hrvati, takođe imaju svoje frustracije, tako da je BiH potpuno neprihvaćena iznutra. I to je loš ambijent. Tim pre što Bošnjaci žele da se predstave kao najveće žrtve i na taj način da uživaju najveća prava, kao da ovde niko drugi nije stradao. Jasno je da je i Sud BiH napravljen kao veštačka tvorevina, da bi se sudilo Srbima. Kada su u pitanju ratni zločini sudi se samo Srbima. Koga briga šta je sa ljudima koji su učestvovali u masakrima protiv Srba u „tuzlanskoj koloni“, u Dobrovoljačkoj ulici i na mnogim drugim mestima gde je poginulo 28.000 Srba. Zato poverenje u takav sistem pravde ne može da postoji. Taj sud je na silu nametnula Kancelarija visokog predstavnika u BiH i on ne može da ima budućnost.
* Je li prijava protiv vas podignuta namerno dva dana pre mostarskog sastanka da bi se udarilo na vaš autoritet?
- I bez prijave, u Mostaru se ne bi desilo ništa mimo ovog što je bilo. Sve partije iz RS su bile kod predsednika Republike Rajka Kuzmanovića. Tada sam rekao da ću istaći ovakve stavove, odnosno zahteve Tihiću i Čoviću.
* Ko stoji iza prijave protiv vas? Je li to zamenik visokog predstavnika Rafi Gregorijan sa kojim ste u otvorenom višemesečnom sukobu?
- Ko god stoji, kreten je! Ja ne znam da li je reč o međunarodnoj zaveri. Moguće je da je u to upetljan Gregorijan, koji je prošle godine u Banjaluci okupio grupu novinara i navodnih predstavnika nevladinih organizacija, koji su uz pomoć medija iz FBiH napravili medijsku pripremu. To je već viđena stvar. Gregorijan je i školovan za takve budalaštine. Što se mene tiče sve je apsolutno jasno. Videćete da je i u OHR bilo ljudi koji su bili protiv ove ujdurme, govoreći da to može dovesti u pitanje celu BiH. Očito neki misle da imaju dovoljno snage da se na silu i nedemokratskim sredstvima obračunavaju. To je njihov izbor. Videćemo. Mnogi naši ljudi više nisu u stanju da trpe te gluposti.
* Je li vas neko unapred ucenjivao ovom tužbom?
- Nije. Mene niko ne može da ucenjuje. Zašto sada stranci ćute? Zašto ne reaguju kada je zaobiđena procedura i čelni ljudi SIPA i Tužilaštva nisu obavešteni o prijavi protiv mene, i to samo zato što su iz RS? To očito govori o njihovoj umešanosti.
* Kakav će biti vaš odgovor na ovu situaciju? Najavljuje se čak izlazak iz zajedničkih institucija?
- Mi imamo plan. Sigurno je da nećemo napraviti nikakvu avanturu, već samo ono što je najbolje za RS. Pripremili smo niz kratkoročnih i dugoročnih mera i javnost će o tome biti upoznata uskoro.
* Otkrijte bar deo plana...
- Pokušaćemo sa ljudima u zajedničkim institucijama da radimo na tome da se rad organa normalizuje. Ako se ne prevaziđu paralelizmi, onda ne vidim razlog zašto bi neko tu ostajao? Kakva je svrha institucija ako će u njima neko samo zato što je Srbin biti zaobiđen. Poznato je da bivše bošnjačke obaveštajne strukture postoje u Agenciji za istrage i zaštitu i u diplomatiji. Znamo da Ministarstvo spoljnih poslova ne funkcioniše, a da u resoru bezbednosti nema Srba ni na jednoj važnijoj poziciji. Mi u zajedničkim institucijama nećemo sedeti samo da bismo im davali legitimitet. Ako ne budemo mogli to da rešimo, sešćemo i odlučićemo kako dalje.
* Nametnuli ste se kao jedan od retkih srpskih političara koji ume da se snažno odupre strancima. Postavlja se pitanje, ko stoji iza vas?
- Iza mene stoji jedan veoma snažan igrač. To je biračko telo RS koje mi je dalo više od polovine poverenja. Zato sam spreman da razočaram sve belosvetske moćnike, ali nisam spreman da razočaram te ljude, koji su glasajući za mene i moju partiju, imali veru u ono što radim.

RUSI SU SJAJNI PARTNERI
* AMERIKANCI vas optužuju da ste zbog prihvatanja ruskih investicija od RS napravili „rusku provinciju“. Da li to znači da vi odbijate investicije sa Zapada?
- Rusi su odlični partneri i veoma sam zadovoljan zbog toga. Bio sam izložen prigovorima, kada je bila na dnevnom redu prodaja rafinerije Rusima. Čak i Amerikanci su mi zamerali zbog toga. Rekao sam im da su Rusi platili Naftnu industriju 126 miliona evra i da, ako je žele, donesu 127 miliona i eto im vlasništvo. Međutim, nisu me poslušali. Problem je što bi oni najradije da je kupe za jedan evro.
 
Setio sam se kako se zovu gradjani Republike Srpske.

"Srpćani" ili "Srbćani" od reči "Srpska"

Neka me ispravi neki profesor književnosti:)

Срби!

А ти си, Александре, чини ми се тотално политички застранио.

А то ,,политичко" застрањивање вуче и сваки други облик ,,застрањивања" са собом! Само да знаш!
:neutral:
 
Срби!

А ти си, Александре, чини ми се тотално политички застранио.

А то ,,политичко" застрањивање вуче и сваки други облик ,,застрањивања" са собом! Само да знаш!
:neutral:

Срби, наравно.
Али ти си право геополитички аналфабета.
Да би нека држава постојала мора да постоји назив за људе који у њој живе.
не само држава него и територија.
Банат-Банаћани
Босна-Босанци
Српска-Српћани

То ти је иначе ствар политике и државотворности.
 
Срби, наравно.
Али ти си право геополитички аналфабета.
Да би нека држава постојала мора да постоји назив за људе који у њој живе.
не само држава него и територија.
Банат-Банаћани
Босна-Босанци
Српска-Српћани

То ти је иначе ствар политике и државотворности.

Bugarska Bugari
Njemacka Njemci
Francuska Francuzi
Srpska Srbi
 
Bugarska Bugari
Njemacka Njemci
Francuska Francuzi
Srpska Srbi
Погрешио си.
немачка је настала тек 1872 године, До тада су били Лотаринжани, Пруси, Баварци, па када су створили немачку, назвали су се Немацима
Прво су били Провансанци, Парижани, Норманђани, па тек када су створили Републику Француску, постали су Французи.

Помешао си лончиће, тоерија територије је пресудна у формирању нације.
Ниеј немачка добила име по Немцима, него супротно.
Иначе да знаш да је намачки први цар, Вилхелм први плакао када га је Бизмарк обавестио да ће нова држава да се зове "Немачка"
- "Ја сам краљ ПРУСКЕ! ПРУСКА је нешто!, Шта ти је то НЕМАЧКА!? НЕЋУ ДА БУДЕМ ЦАР НИКАКВЕ НЕМАЧКЕ!"

Бизмарк је био у праву, цар није.
 
Александре, онда су и реке и планине имале своје називе, пре него што су људи дошли и дали им своје. :confused:
:roll:

"Моравац" је добио име по реци Морави а не Морава по њему:)
Шумадинац је добио име по Шумадији а не она по њему.
Схваташ о чему причам?

Срби су народ, који моће да живи у Америци, Србији или Босни.
Е, ја ме желим да живи у Босни него да живи у независној Српској.
А за то ти треба назив за грађане те државе.
Не причам да преименујем СРБЕ из Босне мислим да си погрешно разумео, него да грађане Српске треба звати Српћанима, као што грађане Босне зову Босанцима.
Надам се да сада разумеш?

П.С.
Имале су називе ПРЕ НАС, мислим пре него што смо ми дошли.
Морава - Мора
Сава- Са
Драва - Дра
Неретва - Нерет

Ми ссмо додали наставак Словенски за реку "вода" или "-ва" па је испало
Мора=Мора-вода=Мора-ва=Морава
Неретва=Нерет-вода=Нерет-ва=Неретва
 
Poslednja izmena:
Срби, наравно.
Али ти си право геополитички аналфабета.
Да би нека држава постојала мора да постоји назив за људе који у њој живе.
не само држава него и територија.
Банат-Банаћани
Босна-Босанци
Српска-Српћани

То ти је иначе ствар политике и државотворности.

Републички Србијанци
 

Back
Top