Crna Gora: Srpski jezik se vraća u školstvo (izbačen 2004./7./8.)

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.973
cerilicaoa8.png


Srpski jezik se od jeseni gotovo izvjesno vraća u osnovne i srednje škole u Crnoj Gori! Ovu vijest IN4S-u je potvrdio predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta dr Momčilo Vuksanović nakon sastanka sa ministrom prosvete i nauke Vlade Crne Gore Sretenom Škuletićem.

"Uputili smo zahtjev ministru prosvete u kojem smo insistirali na ustavom zagarantovanom pravu na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma u svim nastavnim programima za osnovne i srednje škole. Za srpski narod to je stečeno pravo i mi nećemo odustati od njega, kao što nećemo odustati od obrazovnog programa i udžbenika na srpskom jeziku, po mjeri srpskog naroda. U skladu sa tim zahtijevali smo da se već od sledeće školske godine za djecu srpske nacionalnosti u srednjim i osnovnim školama obezbijedi nastava srpskog jezika, nacionalne istorije i istorije umjetnosti u skladu sa ustavom zagarantovanim pravima“, izjavio je za IN4S Vuksanović istakavši da mu je ministar prosvete potvrdio da će pomenuti zahtjev biti ispoštovan.

Vuksanović je kazao da od Ministarstva prosvete očekuju pismeni odgovor na postavljene zahtjeve, kako bi se nastavio započeti proces.

"Za očekivati je da komunikacija između Ministarstva i Srpskog nacionalnog savjeta bude konstruktivna" rekao je Vuksanović.

Po riječima Momčila Vuksanovića ministar Škuletić je potvrdio delegaciji Srpskog nacinalnog savjeta da nema nikakvih razloga da se po ovom pitanju ne ispoštuje ustav.

Na osnovu započete komunikacije između Ministarstva prosvete i nauke i SNS-a, učenici srpske nacionalnosti bi od jeseni trebalo da u svim školama u Crnoj Gori prate nastavu na srpskom jeziku i to pomoću udžbenika štampanih na svom maternjem jeziku i ćiriličnom pismu.

Srpski nacionalni savjet je nakon svega nekoliko mjeseci od osnivanja na korak od ostvarenja jednog od svojih najvažnijih programskih zadataka. Podsjetimo, od 2004. godine u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori nastavni predmet srpski jezik preimenovan je u Maternji jezik. Nakon što je u januaru završen proces standardizacije crnogorskog jezika ministar prosvete najavio je da će se od septembra u svim školama Crne Gore predmet Maternji jezik zvati Crnogorski, kao i da će svi udžbenici biti štampani na ovom jeziku.

U delegaciji Srpskog nacionalnog savjeta na sastanku kod ministra prosvete, pored Momčila Vuksanovića, bili su i potpresjednik Mlađan Mićović i član presjedništva Todor Živaljević.
 
Jezik je konacno izbacen donosenjem novog Ustava oktobra 2007. Sve one malverzacije za maternjim jezik su bile prazna prica, prosvjetni radnici su bivali otpustani samo zato sto nijesu cutali, cak je i meni 2007. u svjedocanstvu o zavrsenoj srednoj skoli pisalo srpski jezik. Ali sam u osnovnoj jedini u odjelenje imao djacku knjizicu na kojoj je pisalo srpsko-hrvatski jezik :P
 
Poslednja izmena:
Jezik je konacno izbacen donosenjem novog Ustava oktobra 2007. Sve one malverzacije za maternjim jezik su bile prazna prica, prosvjetni radnici su bivali otpustani samo zato sto nijesu cutali, cak je i meni 2007. u svjedocanstvu o zavrsenoj srednoj skoli pisalo srpski jezik. Ali sam u osnovnoj jedini u odjelenje imao djacku knjizicu na kojoj je pisalo srpsko-hrvatski jezik :P

Ponavljao si par puta a??
 
Ма немој да се стидиш, учио си српскохрватски, па српски...ево сад поново упиши вечерњу школу, сад кад је црногорски можда будеш имао више среће...

И онако сад нема ту неке граматике и правописа, причаш кА твоја полуписмена баба и сигурно пролазиш:D
 
Ма немој да се стидиш, учио си српскохрватски, па српски...ево сад поново упиши вечерњу школу, сад кад је црногорски можда будеш имао више среће...

И онако сад нема ту неке граматике и правописа, причаш кА твоја полуписмена баба и сигурно пролазиш:D

Ybg, prijatelju, sa drzavno-pravnim statusom su nam mijenjali i jezike.
A sto se tice moje babe, ima 8 razreda osnovne i pismenost joj je za pola forumasa ovdje jaca strana ;)
 
A sto se tice moje babe, ima 8 razreda osnovne i pismenost joj je za pola forumasa ovdje jaca strana ;)

Па то и кажем..
Велики црногорски филолог Аднан Чиргић (је л'' се тако каже) који је докторирао на теми ''Језик подгоричких муслимана'', при кодификовњу стандардног црногорског језика обилазио је црногорске бабе да види како је тај језик изгледао док није искварен великосрпском хегемонијом..

Тако да твоја баба сигурно тренутно спада у најписменије и најобразованије Црногорце без сваке сумње..и њој свака част.:ok:
 

Back
Top