TV autoriteti

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Prosecan gledalac kad gleda emisiju , debatu, ili naucnu emisiju , prvo sto radi je pronalazi autoritet prisutnih i postavlja se prema njima, a tek kasnije krece da slusa ono sto pricaju....

Iako ce mnogi sad zavristati da to ne rade, rade i te kako , narocito kad nalete na nove uglove ili mnogo novih informacija....
 
Prosecan gledalac kad gleda emisiju , debatu, ili naucnu emisiju , prvo sto radi je pronalazi autoritet prisutnih i postavlja se prema njima, a tek kasnije krece da slusa ono sto pricaju....

Iako ce mnogi sad zavristati da to ne rade, rade i te kako , narocito kad nalete na nove uglove ili mnogo novih informacija....

Pa dobro...gledaoci ce uvek biti spremniji da prihvate ono sto neko na televiziji prica ako kod njega opazaju visoku strucnost i iskrenost u izlaganju svojih stavova. Kad kazem strucnost mislim na obrazovanje, iskustvo, starost. Verovatno je da su ,,autoriteti" kako ih ti nazivas najcesce ocenjeni kao strucni i iskreni pa se prosecan gledalac priklanja njima.

Sta ti kazes patak?
 
Ja uvek polazim od sopstvenog mišljenja.Jer,ako se u nekim stvarima ne slažem sa nekim,nikakav autoritet ne može da utiče na promenu mog mišljenja.Čovek zrači autoritetom upravo onda kada nema ubedljiv karakter.Od autoritativnog čoveka uvek se mogu čuti pametne stvari,ali nikada ne treba potceniti ni one koji imaju manje iskustvo,jer i oni umeju uvek nešto novo i dobro da kažu.
 
a preko svega najmanje se trudi da razmisli o svemu iznesenom i donese sopstveni sud..jedan od razloga sto ja imam averziju prema autoritetima tzv naravno je sto najmanje istine nadjem u njihovom izlaganju..
naravno sve je to sto oni kazu lepo sroceno i namenjeno da kreira odredjenu reakciju kod gledaoca..
pravi ljudi ne mogu ni da dodju na tv da iznesu svoje glediste jer uticaj koji na taj nacin mogu da izvrse je opasan po drustveni poredak..a naravno oni koji su na vrhu drustvenog poretka teze da na vrhu i ostanu..i ni najmanje im ne prija raskrinkavanje..

nekada se rtszvali tv bastiljom ali su imali gomilu drugih medija za iznosenje svog misljenja..drugih televizija..danas drugog misljenja nema..svaka tv je tv bastilja..
oni koji su na vlast dosli zloupotrebom medija i prevarom naroda..ne zele da dozvole da dozive istu sudbinu..
 
Nije ti to dobro navare, ta averzija, to je hendikep, bolje je ravnodusnost....a tacno da se javlja kao kompenzacioni efekt....

Skoro sam primetio jedan efekt kod mene....Bila je emisija "ne volem" kao deo serijala "ziveti sa" STB.
Tu su ljudi pricali sta ne vole, i ispricali sve sto ne volim ni ja, a tako je srpsko danas....
I tu je ona osobina da ne volim ljude koji pricaju o problemima i tako se rasterecuju ili uzdizu, kao i zalost sto zivim u takvom s....anju i kad god nesto pokrenem ti intelektualci me blokiraju kod ostalih efektnim mudrim razlozima....
A ja ne zelim da budem mudar, jer mudar reaguje niz dlaku, nikad uz dlaku , jer to nije mudro...
Ne zelim da se ovo menja za 100 godina , vec danas....

I onda mi se smucilo da gledam tu emisiju, sto je izraz moje nemoci da sazvacem efekat koji nastaje kad nekome sklapas sliku znanja a nema sve to....poziv na akciju nije, poziv na ignorisanje istog vise lici na to....
Pa jos gost bio Rasim Ljajic, koji je politicarski odgovarao, a covek muljator samo takav....i onda cela emisija od dobre namere postaje , bas zbog ovog efekta u temi , zloupotreba....

Emisija je govorila o "ne volim" , zatim o "ne volim to , ali" i sta kome znace ta dva termina....i za sta se koriste...
I nisam imao zeludac za tu emisiju, iako sam se naterao da je do kraja odgledam, ali to je bio takav napor i mucenje ......

Osobe koje uzimaju metod autoritet pa onda ostalo , su mnogo lakse mogle da odgledaju emisiju , jer su im ostali gosti (jedan dramski kriticar, koji jeste pametno dosta rekao , ali je snob beogradski tipican, jedna gospodja koja je surovo realna, ali na zenski nacin to vrlo dobro ignorise, i jos neki ) bili mali autoriteti , pa bi sve osim ljajica bilo na ignore....

A ljajic ne voli hranu (pazi sta je covek shvatio kao temu), sneg (kao da ne potice iz raske) i sve takve banalnosti na temu .....ali je ubacen velikom greskom autora, u smislu kvaliteta, ali ne i u smislu psihologije tv serijala....i tv produkcije...

Postoji cela nauka kako se pisu tv serijali, kako se pravi koncept neke tv emisije i gde se pozicionira u odnosu na istrazivanje trzista , javnosti...i nauka je itekako razvijena, psiholozi koji su super su je gradili to je sigurno...
 
pa ja sam ti rekla da ima mnogo "manje interesantnih" emisija od Utiska nedelje i Opre , a ti ne veruješ ... uvek ti sve uzimaš u obzir kad nekog slušaš , ali to ne igra tu ulogu koju si ti implicirao - da ću kao više da verujem eminentnom nekom nego klošaru sa ulice .. .. niko ne veruje slepo nikome ,sve jedno ...
 
Vazna stvar je i razlika izmedju prezentativnog i reprezentativnog....

Dobar primer su mithbusters....oni su prezentativni , zabavni, jasni, sa metodama koje lice na ono sto bi palo na pamet prosecnom korisniku, gledaocu...
Te metode su daleko od reprezentativnih, jer sustinski teze da predstave obican um i znanje kao veliki inovatorski um....pa se unose kljucne pretpostavke koje oblikuju ceo rezultat, a na osnovu znanja prosecnog i uobicajenog....
U prevodu , ako imas uobicajene pretpostavke, dobices uobicajene rezultate....

Upravo na to idu i pobedjuju mediokritetski naklonjeni i strucnjaci i mediji....
Mnogo je veci broj ljudi koji su obicno obrazovani cak i u onim oblastima gde bi trebalo da budu profesionalni.
Oni imaju uobicajene pretpostavke, pa samim tim i dometi su im uobicajeni , a na kraju sam proces provere i preispitivanja se svede na trla baba lan, tj kruzenje dobro poznatim tokovima , a ne stvarno preispitivanje...

Ovo je prisutno i kod filozofije i to mnogo, zadovoljavajuci jednu od najjacih potreba kreiranja autoriteta pred svetinom....ili pred gomilom slicnih....
Tako medju gomilom poznatih filozofa imamo i one koji su uspeli na taj nacin.
Imamo mnogo vise onih koji su uspeli kontinuitetom, stvarajuci svoju bandu....koja ih velica....Takav pristup elitizmu filozofije se oseca danas kod mnogih .....
Nije u pitanju samo filozofija , daleko od toga.Problem kod filozofije je sto je ona iskljucivo teoretska, dok ostale nauke se kad tad pretvaraju u zanat....

Naravno da postoji pitanje razdvajanja prezentativnog od reprezentativnog....
Postoji i problem evolucije i revolucije, tj do koje mere se vezanost za prezentativno moze smatrati ogranicenje mediokritetskim sposobnostima i znanjem publike, a kad postaje suprotnost, tj elitisticko zipovanje recenog, koje zahteva esnafski recnik i oblikovanje svega po vec slicnom ali potpuno drugacijem mediokritetu , strucnom mediokritetu, strucnom pretpostavljenom i stereotipu...

Inovator i slobodni mislilac mora biti iznad i jednog i drugog mediokriteta, s tim sto je prvi ocigledno prezentativan , a drugi u mnogome reprezentativan....

Dakle revolucija , za razliku od evolucije, gubi na prezentativnosti u startu, jer rusi postojece , a ne ide iznutra, koristeci postojece....

Bukvalno svaka revolucija je nekim delom i koriscenje iznutra , inace gubi u startu....jer su snage koje se onda spajaju protiv revolucije mnogo jace, jer svako tumaci revoluciju uperenu protiv sebe....
Dobar primer su USA i delovanje protiv SSSR u vreme hladnog rata, koje su uspevale da spoje izrael i egipat , dok su ratovali, pakistan i indiju , i svi zajedno da ulazu i budu protiv rusa i komunizma....
Tu je jasno komunizam predstavljen kao revolucionaran za sve, a muslimani i teroristi su predstavljeni kao evolucioni neprijatelji....

TV, film ce dovesti do zatvaranja kruga (ako vec nisu) gde je ocekivano iznad realnog....tj zahtev za prezentativnim je iznad zahteva za reprezentativnim iako se svi kriju iza formalne opsene kod sebe da je bitna diploma recimo....

Mnogo je bitnije da li se slazete sa onim sto cujete....dakle da li je to za vas prezentativno prihvatljivo...
 
eo, sad kod brakusa gost raša popov..al to je radio zabavna emisija. u kojoj raša popov priča o tome kako je video džoan baez na ulici. kako raša priča o tome ne može bilo ko, od glasa do intonacije onda je to jako zabavno. on ima 1000 priča..al raša nije autoritet..javljaju se ljudi i kažu pozdrav za čika rašu
većina tv emisija koja nudi razgovor sa gostima autoritetima u oblasti...je tako šablonski urađena da u trenutku shvatiš da su ili oni glupi, ili si ti, pa da bi se preispitao na miru i u tišini, najbolje da isključiš tv .jedina dobra stvar je možda, ali možda, činjenica da se ono (autoriteti voditelji i gosti) toliko "odomaće" kod vas u kući, jer se samo ponavljaju, ko i glumci u domaćim filmovima, da im se dozvoli da se izblamiraju i pokažu ko su i šta su...pada mi na pamet jedan glavonja. pre nego što se ispoljio kao neotesani bilmez, važio (za gledaoce tv-a i čitaoce novina) za vaspitanog i uljudnog čoveka....
 
Ja se ne stidim svojih zabluda o tv licima, ali se tesko pozitivno izrazavam....
Meni je dobar, valjda se zove gajsek STB , a dobar mi je bio i zabavan , onaj sto je vodio na rts sam protiv svih...kviz...elektrotehnicar....ali sto se tice autoriteta opsteg znanja....i umerenosti....
A gajsek mi je dobar zato sto ga u emisiji nikad ne mogu da iznenade, uvek ima spremno za 2,5 emisija umesto jedne, i nikad , iako mu ostaje materjala ne forsira ucesnike da stignu sve sto je planirao....

Ako sam pogresio ime, nek ne zameri, ja slabo pamtim imena, malo bolje likove, i bolje zapamtim negativne od pozitivnih, da bih bolje blokirao , a ne da bih duze pamtio....
Rasa je ono sto meni kazu da sam u realu, pun dogadjaja , cak i kad ne pricam uvek se nesto desava oko mene....od milion ljudi meni pridju stranci da me pitaju za put, mene slikaju kamere, mada sam realno uveren da ovo sto navode nije tacno , dok je tacno da ih navedem na mesta gde se nesto fino ili interesantno desava...
Imati puno zanimljivih prica jeste dobar znak da ste podoban za pedagoga, ali nista vise....

Jer umete da budete interesantni , pa i deci....a jos ako birate sta pricate i imate dublju zamisljenu svrhu price, onda ste roditeljima i odraslima opasni , a deci poucni...
Kazu mi u marketing agencijama gde nekad odradim neki posao , da bi dobro prodavao proizvode, kao reklamu, a ja mislim da grese , jer se oslanjaju na utisak koji nije prvi, a ne moze svako biti bata zivotinja , pa da u sledecem izdanju znas i ocekujes kakav ce biti....

Sad ja kao pricam o sebi , a ustvari vam na primerima pokazujem sta mislim da ljudi povrsno ocenjuju , sto ne bi smelo da se desava u profesionalnim vodama, ali eto se desava u Srbiji...

Sad , kod zena , uvek se javlja neka lilith osobina, pa zato i postavih jednu od tema, o tome kako ljubav i njihovo emotivno stanje utice na profesionalnu izradu onoga sto rade....i jos su ponosne na to....
A to je korisno samo kod glumica, gde donosi uverljivost....Nije dzaba grey anatomija najplacenija serija , sa nekim ne bas previse vrednim scenarijom , ali ima skoro naturscike, koji su dobro pozicionirani prema svom izgledu.....(Grey, glavna sestra, azijatkinja,smusenko)

A i lakse se uvlace , menjaju....
Recimo Olja Kovacevic, ona je na BK bila vanserijska....onda je na pinku bila kao i sve sto pink pohvata pod svoje , lila....(secam se sanje sa RTS i na pinku posle, od novinarke do plastike), pa sad na RTS ne moze da dosegne nekadasnji kvalitet BK emisije....kao kad uskopite bika, pa on jak, a u ocima mu vidite kravu , a ne bika....cak i krava ima veci bes i odlucnost od takvog bika...
 

Back
Top