Neuralne mreže

darkster

Zainteresovan član
Poruka
179
Znam da ovde ima i AI programera, pa me interesuje da li neko odavde ima iskustva sa neuralnim mrežama? Planiram da radim AI svoje igre putem takvih mreža.
Posebno me interesuje brzina neuralne mreže i memorija koju ona zauzima u odnosu na standardno AI programiranje. Očigledno, sve ovo zavisi od broja slojeva neurona i međusobne povezanosti sinapsi, pa ako je iko radio sa NM, molio bih da mi kažu kolike i kakve mreže su koristili za koji proces i kako su odradile posao.
 
Zavisi kakvu igru radish, odnosno koliki deo posla NM preuzima na sebe.
U principu, NM je suvishe slozhen, teshko kontrolabilan, gladan CPUa i memorije i retko se koristi kao osnova AIa u igrama. Obichne FSM su mnogo pristupachnije za generalnu arhitekturu, dok se za NM ostavljaju specifichni poslovi (npr. AI prepoznavanje pokreta "Hand"-a Player-a u Black&White). Ima igara gde se NM koristi intenzivno (npr. auto-simulacije) ali se u tom sluchaju broj agenata drastichno smanjuje (npr. CollinMcRae2 koristi NM za AI vozacha u simulaciji).

Dooooobro razmisli da li ti se isplati NM u igri, zbog velikih komplikacija koje nosi sa sobom.
 
Lord British:
Zavisi kakvu igru radish, odnosno koliki deo posla NM preuzima na sebe.
U principu, NM je suvishe slozhen, teshko kontrolabilan, gladan CPUa i memorije i retko se koristi kao osnova AIa u igrama. Obichne FSM su mnogo pristupachnije za generalnu arhitekturu, dok se za NM ostavljaju specifichni poslovi (npr. AI prepoznavanje pokreta "Hand"-a Player-a u Black&White). Ima igara gde se NM koristi intenzivno (npr. auto-simulacije) ali se u tom sluchaju broj agenata drastichno smanjuje (npr. CollinMcRae2 koristi NM za AI vozacha u simulaciji).

Dooooobro razmisli da li ti se isplati NM u igri, zbog velikih komplikacija koje nosi sa sobom.

Hvala na iscrpnim informacijama. Pa nisam ja ni mislio da ubacim po jednu NM za svaku jedinicu u RTSu, nego sam mislio da ubacim jednu za svaku imperiju (kompjuterskog igrača) u strateškoj igri. Znači to bi bilo 10ak NMa maximalno. Već sam radio neke eksperimente sa primitivnim neuronima i sviđaju mi se rezultati. Voleo bih da radim sa NM jer ne mogu drugačije da napišem verodostojan AI koji ima sposobnost da uči vremenom. Obične feedback petlje i korekcije pojedinih varijabli koje kontrolišu ponašanje blago rečeno ne rade kako treba. Bar kada ih ja koristim :).
 
"Learning AI" ne mora da se radi bash u NM. Ja ih lichno izbegavam iz praktichnog razloga - izuzetno teshkog debagovanja i suvishe vremena provedenog u "shtelovanju" NM. Zato, u praksi, game-developeri uglavnom idu na alternative kad im treba "learning capabillities" u AIu.

PS

Ako imash uslova, baci pogled na knjige "AI Wisdom" 1&2 - gomila zlata vrednih saveta!
www.aiwisdom.com
 
Lord British:
"Learning AI" ne mora da se radi bash u NM. Ja ih lichno izbegavam iz praktichnog razloga - izuzetno teshkog debagovanja i suvishe vremena provedenog u "shtelovanju" NM. Zato, u praksi, game-developeri uglavnom idu na alternative kad im treba "learning capabillities" u AIu.

da li si mozda probao da koristis geneticki algoritam za stelovanje.Prilicno zgodno....
 

Back
Top