skola, skola, skolica.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
imam dvoje dece, preslatku devojcicu i medenog decaka. dama bi ove godine trebalo da krene u prvi razred, a gospodin je u vrticu. elem, kao roditelj, verovatno ne jedini na ovom forumu, jezim se od skolskog sistema u srbiji. samo kad se setim kakvo je moje skolovanje bilo dize mi se kosa na glavi, a ova decica danas su u jos gorem problemu. izgleda da ova drzava ima vremena za sve, sem da se bavi svojom decom. :roll:
moju decu ucim da budu kreativna, oni ne gledaju decije kanale, pustim im jedan crtac dnevno, a ostalo vreme trudimo se da provodimo sto kvalitetnije. ili se zanimamo sa udzbenicima "kreativnog centra" za predskolce, ili nesto pravimo, ili smo u prirodi ili na treninzima (terniramo plivanje). znaci zaista se trudim da od njih napravim zdrave osobe, ali kad se osvrnem na skole pitam se da li ce to biti moguce.
zivimo u vremenima u kakvim zivimo, deca tuku profesore, tuku se medjusobno, snimci iskacu sa youtuba, zgrazavamo se kad to vidimo u novinama, ali svaki od tih roditelja brani svoju decu recima "moje dete? ma nema sanse".
u skolama deca imaju gomile bezlicnih knjiga, prepunih konfuznih recenica, nemaju skoro nikakve aktivnosti sa roditeljima, prosvetni radnici su nezainetersovani, o vladi i vlastima da ne pricam....
elem, da ste neka vlast, sta biste promenili u nasem skolskom sistemu?
 
Е, лепо си се накукала,. хајде сад дај предлог, па ћемо ми да се надовезујемо!

1. uvela bih dress code, pa dokle da nam deca idu u skolu u mrezastim carapama i necemu sto lici na gornji deo kupaceg??
2. zatvorske kazne za maloletnike sa obaveznom terapijom kod psihologa i za dete i za roditelje
3. vise vanskolskih aktivnosti sa roditeljima
4. emisije tipa "grand" i sl bi morale imati zabranu za mladje od 18
5. poptuna promena udzbenika, skolskih predmeta, ma svega do najmanjeg detalja (ja sam u arhitektonskoj imala biologiju :roll:)
6. zabranila bih roditeljima da kupuju deci mobilne telefone
7. zabranila bih decije kanale
8. zabranila bih maloletnicima : farbanje kose, prising, tetovaze

uh, ima tog jos.
 
elem, da ste neka vlast, sta biste promenili u nasem skolskom sistemu?

Ништа се не може променити

Зато што се некад знао ред, слобода и одговорност су долазиле у пакету, само онај ко је суштински одговоран за себе и за друге заслужује да има слободу акције

Данас имају слободу, али је искоришћавају деструктивно јер је ничим нису заслужили и зато постају пропалице. Данас нема ауторитета и разумног вођства и то је кључ свега
 
1. uvela bih dress code, pa dokle da nam deca idu u skolu u mrezastim carapama i necemu sto lici na gornji deo kupaceg??
2. zatvorske kazne za maloletnike sa obaveznom terapijom kod psihologa i za dete i za roditelje
3. vise vanskolskih aktivnosti sa roditeljima
4. emisije tipa "grand" i sl bi morale imati zabranu za mladje od 18
5. poptuna promena udzbenika, skolskih predmeta, ma svega do najmanjeg detalja (ja sam u arhitektonskoj imala biologiju :roll:)
6. zabranila bih roditeljima da kupuju deci mobilne telefone
7. zabranila bih decije kanale
8. zabranila bih maloletnicima : farbanje kose, prising, tetovaze

uh, ima tog jos.

Милице, сем униформи (које нису једина алтернатива мрежастим чарапама) и промене уџбеника (од којих је много управо ''Креативног центра'' чије књиге читате код куће) - све остало нема везе са школством!

Шта си се уплашила? ;) Неће твом детету бити ништа горе него другој деци, а највише ипак зависи ОД ТЕБЕ! ;)

Не мислиш ваљда да ће држава или школа да се брине о томе како ће твоје дете да иде обучено, да ли ће да се фарба и да се пирсингује, да ли ће да слуша Гранд или гледа Винксице???
ЧИЈА је то надлежност, а? ;)
Чини ми се као да си се уплашила своје одговорности, па покушаваш да унапред обезбедиш кривца? Не брини - ако ти као родитељ све одрадиш како ваљда - ни Гранд ти неће ништа моћи! ;):mrgreen:
 
1. uvela bih dress code, pa dokle da nam deca idu u skolu u mrezastim carapama i necemu sto lici na gornji deo kupaceg??
2. zatvorske kazne za maloletnike sa obaveznom terapijom kod psihologa i za dete i za roditelje
3. vise vanskolskih aktivnosti sa roditeljima
4. emisije tipa "grand" i sl bi morale imati zabranu za mladje od 18
5. poptuna promena udzbenika, skolskih predmeta, ma svega do najmanjeg detalja (ja sam u arhitektonskoj imala biologiju :roll:)
6. zabranila bih roditeljima da kupuju deci mobilne telefone
7. zabranila bih decije kanale
8. zabranila bih maloletnicima : farbanje kose, prising, tetovaze

uh, ima tog jos.

1. za dress code se slazem, mislim da bi bilo cak i zanimljivo i estetski lepo i izjednacavalo bi decu viseg i nizeg statusa
2. nema sanse, od toga nema nista
3. slazem se u potpunosti
4. ni od ovoga nema nista, potpuno je nerealno
5. pa nije da bas sve ne valja, ali treba jedan temeljan pretres
6. ovo mi je najveca glupost iskreno! roditelji putem mobilnih imaju vecu kontrolu nad decom, ali bi trebalo zabraniti upotrebu telefona na casu
7. ovo mi je totalno nejasno, a zasto bi vi zabranili decije kanale :dontunderstand:
8. ovo spada u pravo pojedinca da se kreativno izrazi (ja imam tetovazu, a svom detetu sam probusila usi, tek na njeno insistiranje)
 
Милице, сем униформи (које нису једина алтернатива мрежастим чарапама) и промене уџбеника (од којих је много управо ''Креативног центра'' чије књиге читате код куће) - све остало нема везе са школством!

Шта си се уплашила? ;) Неће твом детету бити ништа горе него другој деци, а највише ипак зависи ОД ТЕБЕ! ;)

Не мислиш ваљда да ће држава или школа да се брине о томе како ће твоје дете да иде обучено, да ли ће да се фарба и да се пирсингује, да ли ће да слуша Гранд или гледа Винксице???
ЧИЈА је то надлежност, а? ;)
Чини ми се као да си се уплашила своје одговорности, па покушаваш да унапред обезбедиш кривца? Не брини - ако ти као родитељ све одрадиш како ваљда - ни Гранд ти неће ништа моћи! ;):mrgreen:

ja smatram da su za greske dece najvise krivi sami roditelji (dakle snosimo po mom misljenju 90% krivice) a ostalo ipak pripada drustvu. ne plasim se odgovornosti, uzivam u njoj. zelim od svoje dece da napravim ljude u pravom smislu te reci i da ih edukujem i pomognem im kad god mogu. ali skola je skola, a drzava drzava. sve sto sam nabrojala ima veze sa skolskim sistemom. drzava i skola moraju da brinu o svakom detetu, moraju da se okrenu deci a ne da se svi prave gluvi. kada sam pricala o udzbenicima, nisam pricala o onima za os nego za srednju. zavirila sam nedavno u nekoliko udzbenika, ma to je uzas.
dakle, smatram da sam kao roditelj najodgovornija za to kakva ce moja deca u buducnosti biti, ali isto tako smatram da svi zajedno, dakle i roditelji i drzava i skola moramo da radimo koordinisano, da pomognemo nasoj deci da rastu zdravo a ne uz stihove "kod tebe su jos moje gacice" sto se i po vrticima peva.
 
1. za dress code se slazem, mislim da bi bilo cak i zanimljivo i estetski lepo i izjednacavalo bi decu viseg i nizeg statusa
2. nema sanse, od toga nema nista
3. slazem se u potpunosti
4. ni od ovoga nema nista, potpuno je nerealno
5. pa nije da bas sve ne valja, ali treba jedan temeljan pretres
6. ovo mi je najveca glupost iskreno! roditelji putem mobilnih imaju vecu kontrolu nad decom, ali bi trebalo zabraniti upotrebu telefona na casu
7. ovo mi je totalno nejasno, a zasto bi vi zabranili decije kanale :dontunderstand:
8. ovo spada u pravo pojedinca da se kreativno izrazi (ja imam tetovazu, a svom detetu sam probusila usi, tek na njeno insistiranje)

kad se setim samo ubistva onog decaka zbog mobilnog od 200 eura najezim se. sta ce detetu mobilni u skoli? da kucka porukice? snima tuce? ne kapiram. ni ja nisam imala telefon dok sam isla u skolu pa? nista mi nije falilo. kupila sam ga tek dak sam pocela da radim.
decije kanale bih ukinula sam iz razloga sto na njima ima gomila crtanih filmova koji samo podsticu nasilje (cast izuzetcima). sta bi sa edukativnim emisijama? dosta je vise komercijale!
i da, sve to spada u pravo pojedinca. ja imam dve tetovaze (uskoro i trecu) ali sam ih uradila kao zrela osoba koja zna sta hoce (sa 28 godina) i smatram da ne moze dete od 13 da razmislja isto kao i ja. stoga im to ipak treba zabraniti, a kad postanu pounoletni i sami ce dobro razmisliti o onome sto zele.
 
ja smatram da su za greske dece najvise krivi sami roditelji (dakle snosimo po mom misljenju 90% krivice) a ostalo ipak pripada drustvu. ne plasim se odgovornosti, uzivam u njoj. zelim od svoje dece da napravim ljude u pravom smislu te reci i da ih edukujem i pomognem im kad god mogu. ali skola je skola, a drzava drzava. sve sto sam nabrojala ima veze sa skolskim sistemom. drzava i skola moraju da brinu o svakom detetu, moraju da se okrenu deci a ne da se svi prave gluvi. kada sam pricala o udzbenicima, nisam pricala o onima za os nego za srednju. zavirila sam nedavno u nekoliko udzbenika, ma to je uzas.
dakle, smatram da sam kao roditelj najodgovornija za to kakva ce moja deca u buducnosti biti, ali isto tako smatram da svi zajedno, dakle i roditelji i drzava i skola moramo da radimo koordinisano, da pomognemo nasoj deci da rastu zdravo a ne uz stihove "kod tebe su jos moje gacice" sto se i po vrticima peva.

Очигледно си тему замислила као списак лепих жеља.
Дај предлоге, како да родитељи, школа и држава раде координисано!

А то,,Ја бих волела да будем капетан лађе..'' то су дечји фазони!
 
Е да, подсети ме Буренце: видећеш колико ће ти значити то што дете има мобилни телефон да може да ти јави да ће после школе отићи код другарице по свеску, да ће остати на допунској, да је заборавило кључ а да нема никог код куће, да се завршио рођендан и да можеш да дођеш по њега... Бог поживео оног ко измисли мобилне телефоне!
Само размишљам колико ли су наши родитељи више стрепели када нису имали појма где смо и шта је са нама и колико је нама лакше јер бар увек можемо да знамо шта нам је са дететом.
 
Е да, подсети ме Буренце: видећеш колико ће ти значити то што дете има мобилни телефон да може да ти јави да ће после школе отићи код другарице по свеску, да ће остати на допунској, да је заборавило кључ а да нема никог код куће, да се завршио рођендан и да можеш да дођеш по њега... Бог поживео оног ко измисли мобилне телефоне!
Само размишљам колико ли су наши родитељи више стрепели када нису имали појма где смо и шта је са нама и колико је нама лакше јер бар увек можемо да знамо шта нам је са дететом.

ja sam se mojima javljala sa fiksnog koji cini mi se jos uvek postoji.
 
kad se setim samo ubistva onog decaka zbog mobilnog od 200 eura najezim se. sta ce detetu mobilni u skoli? da kucka porukice? snima tuce? ne kapiram. ni ja nisam imala telefon dok sam isla u skolu pa? nista mi nije falilo. kupila sam ga tek dak sam pocela da radim.
decije kanale bih ukinula sam iz razloga sto na njima ima gomila crtanih filmova koji samo podsticu nasilje (cast izuzetcima). sta bi sa edukativnim emisijama? dosta je vise komercijale!
i da, sve to spada u pravo pojedinca. ja imam dve tetovaze (uskoro i trecu) ali sam ih uradila kao zrela osoba koja zna sta hoce (sa 28 godina) i smatram da ne moze dete od 13 da razmislja isto kao i ja. stoga im to ipak treba zabraniti, a kad postanu pounoletni i sami ce dobro razmisliti o onome sto zele.

Ух, ови аргументи типа: И ја нисам имала мобилни - па шта ми фали...по тој истој логици твој прадеда је могао рећи - И ја сам учио уз петролејку, па шта ми фали? Шта ће нам струја? Да гурнемо прсте у штекер па да нас убије?
или : И ја сам пешачио до школе 6 километара, шта ће нам ауто кад можемо да доживимо саобраћајку?

За мобилни сам ти објаснила, у то ћеш се ускоро и сама уверити...а за тетоваже - не очекујеш ли озбиљно да се држава бави забрањивањем тетовирања???? :eek:
 
kad se setim samo ubistva onog decaka zbog mobilnog od 200 eura najezim se. sta ce detetu mobilni u skoli? da kucka porukice? snima tuce? ne kapiram. ni ja nisam imala telefon dok sam isla u skolu pa? nista mi nije falilo. kupila sam ga tek dak sam pocela da radim.
decije kanale bih ukinula sam iz razloga sto na njima ima gomila crtanih filmova koji samo podsticu nasilje (cast izuzetcima). sta bi sa edukativnim emisijama? dosta je vise komercijale!
i da, sve to spada u pravo pojedinca. ja imam dve tetovaze (uskoro i trecu) ali sam ih uradila kao zrela osoba koja zna sta hoce (sa 28 godina) i smatram da ne moze dete od 13 da razmislja isto kao i ja. stoga im to ipak treba zabraniti, a kad postanu pounoletni i sami ce dobro razmisliti o onome sto zele.



Моја баба није имала струје у школи, завршила само основну, па шта јој је фалило?
Ни твоји родитељи нису имали компјутер, па сад имаш ти као родитељ!

А тетоваже су посебна прича!
Да ли би волела истетовирану учитељицу за своје дете?
И она је одрасла особа. Какав бисте пример давале детету обе заједно?

Само би чекали да имају ,,довољно година'' да ураде тако нешто.
Да ли је циљ васпитавања детета да оно чека да напуни неке године, па да ради оно што раде мама и учитељица?
 
ja sam se mojima javljala sa fiksnog koji cini mi se jos uvek postoji.

Где? На улици? У рођендаоници? У школи? Кад стоји испред закључаног улаза без кључа, треба ли да улази код непознатих комшија и да моли да му дају телефон?

Шта ти уопште видиш као проблем у мобилним телефонима? Зашто мислиш да је то справа само за одрасле?
 
Очигледно си тему замислила као списак лепих жеља.
Дај предлоге, како да родитељи, школа и држава раде координисано!

А то,,Ја бих волела да будем капетан лађе..'' то су дечји фазони!

ma kakav kapetan ladje? dzaba svaki predlog kada je masa roditelja NEZAINTERESOVANA! to kazem sa punim pravom. konkretan primer je nas vrtic. u nasem vrticu me odusevljavaju radionice, naime jednom mesecno imamo raznorazne kreativne radionice mi roditelji, nasa deca i vaspitaci, gde se par sati zajedno druzimo kroz ucenje. e sad, tu ne dolaze svi roditelji. nekima je prece da odu kuci i malo odkuntaju dok klince cuvaju bake i deke. neki bas tad zure na seriju. neki moraju da se vide sa prijateljima. i dok gledam kako odvode uplakanu decu sa gomilom nebuloznih izgovora zasto nece biti na radionici, prevrcu mi se creva. eto, to je jedan od primera nezainteresovanosti.
 
ma kakav kapetan ladje? dzaba svaki predlog kada je masa roditelja NEZAINTERESOVANA! to kazem sa punim pravom. konkretan primer je nas vrtic. u nasem vrticu me odusevljavaju radionice, naime jednom mesecno imamo raznorazne kreativne radionice mi roditelji, nasa deca i vaspitaci, gde se par sati zajedno druzimo kroz ucenje. e sad, tu ne dolaze svi roditelji. nekima je prece da odu kuci i malo odkuntaju dok klince cuvaju bake i deke. neki bas tad zure na seriju. neki moraju da se vide sa prijateljima. i dok gledam kako odvode uplakanu decu sa gomilom nebuloznih izgovora zasto nece biti na radionici, prevrcu mi se creva. eto, to je jedan od primera nezainteresovanosti.

Јесте, тако је. Желиш да држава нареди родитељима да буду заинтересовани?
 
uh kako da ne vidim problem u mobilnim telefonima. pa gore sam navela konkretan primer, ubise dete zbog mobilnog... da ne pisemo o silnim otimacinama uz batine. ali, svakom svoje. od mobilnih smo stigli i do struje i pradede.
sto se tetovaza tice, moje su na diskretnim mestima, nisu izlozene javnosti, a sve dok uciteljica ne nosi majicu do ispod sisa sa otkrivenom tetovazom, nemam nista protiv. imam protiv toga da ucenica prve godine srednje skole ide gole guzice da bi joj svi u skoli zapazili tetovazu. btw mislim da i po zakonu bez dozvole roditelja maloletnik ne sme da se tetovira.
 
Јесте, тако је. Желиш да држава нареди родитељима да буду заинтересовани?


vidi, zelim da drzava promeni skolski sistem i to urgentno. i da se naprave neke akcije da roditelji malo vise ucestvuju u obrazovanju svoje dece a pod time ne mislim da im kuci rade domace zadatke nego da se roditeljska paznja sto vise usmeri ka deci.

ne vidim u cemu je problem? sta vama se svima svidja sredina u kojoj gajimo svoju decu? vama se dopada kad po novinama citate kako su deca prebila nastavnika, kako je roditelj prebio nastavnika, kako se deca medjusobno tuku i siluju i sve to snimaju cuvenim mobilnim telefonima? ja to u novinama citam skoro svaki dan i jezim se. kao roditelj sam naravno zabrinuta i svesna da nesto mora da se promeni. i da svi moramo u to da se ukljucimo.
 
uh kako da ne vidim problem u mobilnim telefonima. pa gore sam navela konkretan primer, ubise dete zbog mobilnog... da ne pisemo o silnim otimacinama uz batine. ali, svakom svoje. od mobilnih smo stigli i do struje i pradede.
sto se tetovaza tice, moje su na diskretnim mestima, nisu izlozene javnosti, a sve dok uciteljica ne nosi majicu do ispod sisa sa otkrivenom tetovazom, nemam nista protiv. imam protiv toga da ucenica prve godine srednje skole ide gole guzice da bi joj svi u skoli zapazili tetovazu. btw mislim da i po zakonu bez dozvole roditelja maloletnik ne sme da se tetovira.

Па, ти реши проблем тако што твоје дете неће имати мобилни телефон. То је бар лако.
А ако ћемо о убиствима, мог друга су убили грешком,и шта сад? Другог изболи ножем због тога што је он крао и отимао нешто ,а није било мобилних телефона.

Мислиш, ако искоренимо мобилну телефонију, нестаће насиље? :dash:



( Ал' си ми натрчала вечерас...)
 
Е да, подсети ме Буренце: видећеш колико ће ти значити то што дете има мобилни телефон да може да ти јави да ће после школе отићи код другарице по свеску, да ће остати на допунској, да је заборавило кључ а да нема никог код куће, да се завршио рођендан и да можеш да дођеш по њега... Бог поживео оног ко измисли мобилне телефоне!
Само размишљам колико ли су наши родитељи више стрепели када нису имали појма где смо и шта је са нама и колико је нама лакше јер бар увек можемо да знамо шта нам је са дететом.

Kako je moje detinjstvo bilo lepo bez mobilnog! :mrgreen:
Zapucamo ko zna gde, nema šanse da nas matorci pronadju. Danas su deca izgubila mogućnost da se igraju. Zamisli klinca, sakrio se u žbun, taman se uživeo u ulogu indijanca i sprema se da zaskoči kauboja koji ga traži, kad mu zvoni mobilni - mama hoće da ga podseti da treba da... :thumbdown:
 
ja ne govorim samo o svojoj deci. lako cu ja njim uskratiti taj mobilni, kao sto sam im uskratila ove transformerse i ostala cudesa. kao roditelj imam prava na to da vaspitavam svoju decu kako ja smatram da je to najbolje za njih.
i ne vidim zasto sam ti natrcala? i ja sam izgubila mnogo prijatelja ovako ili onako i sve je to van ove teme. ovo je tema posvecena edukaciji nase dece.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top