Da li treba vratiti ulicu kraljice Drage?

Da li Krunska treba ponovo da se zove ulica kraljice Drage?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Draga Obrenovic, jedina srpska kraljica koja danas nema svoju ulicu u Beogradu.Nekada je Krunska ulica nosila naziv ove kraljice iz doma Obrenovica.Da li bi trebalo vratit ulicu kraljice Drage?
Ја сам те на оној обрисаној теми питала, одакле ти тај податак, и који део улице се тако звао, пошто ја, и поред врло поузданих извора које имам, нигде нисам наишла на то да се улица звала по краљици Драги.
А иначе, јесам да добије улицу, без обзира на све, јер је била - српска краљица, мислим да сви српски краљеви и краљице треба да имају улице.
 
Ја сам те на оној обрисаној теми питала, одакле ти тај податак, и који део улице се тако звао, пошто ја, и поред врло поузданих извора које имам, нигде нисам наишла на то да се улица звала по краљици Драги.
А иначе, јесам да добије улицу, без обзира на све, јер је била - српска краљица, мислим да сви српски краљеви и краљице треба да имају улице.
Beograd je dobio novu ulicu sa imenom kraljcie Drage 1900.godine, kada se kralj ozenio ovom gospodjom.Ulici je vraceno ime Krunkska posle ubistva poslednjih Obrenovica 1903.

Evo jasnih dokaza:

Prvo
- crtez na kome je zaverenicki plan napada na dvor.



Drugo- U knjizi:"Kaldrma i asfalt", Profesor istorije Dubravka Stojanovic, lepo opisuje i objasnjava kako je koja ulica dobijala nazive i kako su se oni menjali.
Nakon vencanja kralja Aleksandra i Drage, stizale su razne ponude o tome, koja ce ulica nositi ime nove srpske kraljice.Tako je na primer bila ponucena Molerova, ali kao mala i udaljena, bila je nebitna i u startu neprihvacena.Ubrzo Krunska postaje ulica kraljice Drage, i to njen centralni deo.
 
Poslednja izmena:
A koju drugu ako ne Krunsku?
Ona je paralelna sa kralja Aleksandra, tako da bi onda ulica kraljice Drage bila ispod, bas kao sto je polozaj ulica kralja Milana i kraljice Natalije.:hvala:
Добро, али то је ионако био само ДЕО Крунске, најдаље до Београдске. Хм, да, стварно, није лоша та идеја, аналогија с релацијом улица, Милан - Наталија. :)
 
Beograd je dobio novu ulicu sa imenom kraljcie Drage 1900.godine, kada se kralj ozenio ovom gospodjom.Ulici je vraceno ime Krunkska posle ubistva poslednjih Obrenovica 1903.

Evo jasnih dokaza:

Prvo
- crtez na kome je zaverenicki plan napada na dvor.

Хвала. :)
Ипак у Радојевићевој, или Лековој књизи тог податка нема, но, то значи и да веома добре књиге могу имати понеки пропуст.

Drugo- U knjizi:"Kaldrma i asfalt", Profesor istorije Dubravka Stojanovic, lepo opisuje i objasnjava kako je koja ulica dobijala nazive i kako su se oni menjali.
Nakon vencanja kralja Aleksandra i Drage, stizale su razne ponude o tome, koja ce ulica nositi ime nove srpske kraljice.Tako je na primer bila ponucena Molerova, ali kao mala i udaljena, bila je nebitna i u startu neprihvacena.Ubrzo Krunska postaje ulica kraljice Drage, i to njen centralni deo.
Чула сам за ту књигу, препоручили су ми је као добру, а, занимљивости ради, и видела сам је у излогу "Белића", баш поред моје књиге "Повратак кошаве..." :)

6569kosava-izlog-belic-smanj3.jpg


Али, на жалост, тренутно сам нешто "танка" с ловом, па није било шансе да је набавим. :( Ипак, како кажу, "божездравља", ваљда ће доћи неки повољнији тренутак да је купим.
 
Ja sam glasao za da, jer mislim da bi, kao i sve druge kraljice, da Kraljica Draga zasluzuje neki znak postovanja.

I meni je ona bila pre strasno antipaticna (gledajuci njene slike, ali je bila i simpaticna), ali kada sam upoznao bolje njenu pricu, i njene neke dotad nevidjene stavove i razmisljanja, shvatio sam koliko je bila pametna, i mudra.

Mislim da to i jeste njena car -- sto istovremeno i privlaci i odbija. Njene karakterne crte su kontradiktorne, cas je na losem glasu, cas na dobrom, ali da ne idem previse, ja sam svoje rekao.

Ali kada ljudi cuju 'Draga Masin' uglavnom pomisle negativno..Ja ne bas. Ali to su neki moji stavovi. Ona jeste malo preterala,ali je i to opravdano, ona je osmislila ideju o stvaranju Beogradskog univerziteta, rekao je jedan svestenik na pomenu 105. godisnjice ubistva Kralja I Kraljie u kripti Sv. Marka prosle godine. Ali to je sve subjektivna stvar, i mozemo o tome do jutra....

:bye:
 
Poslednja izmena:
И ја сам такође гласала - не.



За разлику од тебе, мислим да је добро што није продужила своју лозу. :roll:
pa, ja ne kažem da bi bilo dobro da je produžila...nego da ne zaslužuje ulicu. šta sad...treba da dobije ulicu jer nije produžila lozu? možda nije loša ideja....:p
 
Draga Obrenovic, jedina srpska kraljica koja danas nema svoju ulicu u Beogradu.Nekada je Krunska ulica nosila naziv ove kraljice iz doma Obrenovica.Da li bi trebalo vratit ulicu kraljice Drage?

ne.
ne mogu vishe da popamtim sve nazive, menjaju ih na svake 2 nedelje.
nije bitno kako se ulice zovu, bitno je da se mi u njima snalazimo.

ulica narodnog fronta sada se zove kraljice natalije..
ako je ona jedina srpaska kraljica koja nije dala naziv ni jednoj ulici, moze slobodno. toliko ima bezimenih ulica u surchinu, altini i tim manjim mestima.
shta su zapeli sa tim menjanjem po centru.

chula sam da su se gradjani bunili chija je ulica trebala da se zove shaban bajramovic.
 
Prvo je sramota da nema njene ulice u Beogradu, a drugo je sramota da vec vise od sto godina vladaju zablude i lazi o ovoj zeni, kao i o kralju Aleksandru Obrenovicu. Jasno je da je razlog to sto je doslo do smene dinastije...Stoji da ima ulicu u svome rodnom gradu, ali mora imati i u Beogradu, i to istu koju je nekada imala!
 
Bila je kraljica pa neka dobije i "svoju" ulicu mada sam lično potpuno ravnodušna prema tome:whistling:.Mislim da je ovde najbolje ulicama davati numeričke "nazive".Brojevi I,II...V,VI....X,XX....L..... su brojevi I,II...V,VI....X,XX....L..... pa ko god vladao:mafijas:!A činjenica je da se kod nas u proteklih 20-ak godina sa svakom smenom vlasti menjaju i imena ulica.Pogotovo mislim da je krajnje idijotski da se ulicama daju nazivi po imenima političara......:roll:
 

Back
Top