Koncepcija odbrane od virusa (pitanje za Incognita)

ArgusPanoptes

Zainteresovan član
Poruka
105
Nisam bas mnogo vest oko racunara, ali imam jednu ideju kako da se branim od virusa, ali ne znam da li je dobra. Molim te incognito da me prepravis ako gresim. Imam win 98 SE i ugradjen Norton Symantec AV. Cesto ga update-jujem, ali jednom sam pokupio Skynet pa sam ga obrisao. To me je naucilo nekim stvarima. 1. skajnet nisam mogao da popravim vec samo da stavim u karantin. No i izmedju toga 3 fajla su totalno bila nepopravljiva, a 1 od njih je bio *.txt, 1 je bio *.exe a najvazniji *.dll. Znaci da sam obrisao ove fajlove kako mi je bilo ponudjeno mogao bih komotno da preformatiram disk. Sta sam uradio: otisao sam na pretrazivac (google) i pronasao sajt otprilike sa pitanjem "how to kill skynet". Tako sam pronasao alat za ubijanje Skajneta, daunloudovao ga i upotrebio. Reci mi da li je ovakav koncept odbrane dobar i ima li nesto da ne valja? (naravno primenjivati ga i kod 2. virusa)
 
Dobra ti je taktika samo mi nije jasno za sta tebi sluzi antivirusni program - za detekciju? U principu antivirusni program, ako je vec detektovao virus sigurno ga moze i brisati. Bolje pogledaj podesavanja u samom programu i podesi ih da te pita sta da radis sa virusom a posle biraj da li ces ga brisati, staviti u karantin ili ostaviti u kompjuteru. Mislim da je problem u tome sto vecina korisnika antivirusnih programa i ne zna da radi sa njima. Naravno da se ne moze obrisati virus koji je aktivan ali zato kad se oznaci Delite antivirusni program ce ga obrisati kad se kompjuter resetuje (znaci pre nego sto ponovo postane `aktivan`). Pre restarta se mora iskljuciti System restore da ga win opet ne vrati. I na kraju naravno uci u Safe mode i skenirati ceo kompjuter
 
Andreavk:
Dobra ti je taktika samo mi nije jasno za sta tebi sluzi antivirusni program - za detekciju? U principu antivirusni program, ako je vec detektovao virus sigurno ga moze i brisati. Bolje pogledaj podesavanja u samom programu i podesi ih da te pita sta da radis sa virusom a posle biraj da li ces ga brisati, staviti u karantin ili ostaviti u kompjuteru. Mislim da je problem u tome sto vecina korisnika antivirusnih programa i ne zna da radi sa njima. Naravno da se ne moze obrisati virus koji je aktivan ali zato kad se oznaci Delite antivirusni program ce ga obrisati kad se kompjuter resetuje (znaci pre nego sto ponovo postane `aktivan`). Pre restarta se mora iskljuciti System restore da ga win opet ne vrati. I na kraju naravno uci u Safe mode i skenirati ceo kompjuter

Ne bi bilo lose tj. bilo bi mnogo dobro kada bi neko ko ZNA! napisao najkrace sto moze UPUTSTVO za koriscenje antivirusnih programa (svako za jedan program) NORTON, MCAFE, NOD32,KASPERSKY, ANTY VIR i sl.
Vecina posetilaca ovog FORUMA samo se sluzi engleskim i ostalim aktuelnim jezicima pa bi neka ovakva akcija MNOGO doprinela popularizaciji ovog FORUMA tj. KRSTARICI kada bi se proculo za tp.

Ovo bi mogla da bude posebna tema ( ima ih ovde i mnogo trivijalnijih) i tu bi se videlo majstorstvo pojedinih ucesnika FORUMA a jedan deo su STVARNO MAJSTORI!!!!!
 
DIOGEN1:
Andreavk:
Dobra ti je taktika samo mi nije jasno za sta tebi sluzi antivirusni program - za detekciju? U principu antivirusni program, ako je vec detektovao virus sigurno ga moze i brisati. Bolje pogledaj podesavanja u samom programu i podesi ih da te pita sta da radis sa virusom a posle biraj da li ces ga brisati, staviti u karantin ili ostaviti u kompjuteru. Mislim da je problem u tome sto vecina korisnika antivirusnih programa i ne zna da radi sa njima. Naravno da se ne moze obrisati virus koji je aktivan ali zato kad se oznaci Delite antivirusni program ce ga obrisati kad se kompjuter resetuje (znaci pre nego sto ponovo postane `aktivan`). Pre restarta se mora iskljuciti System restore da ga win opet ne vrati. I na kraju naravno uci u Safe mode i skenirati ceo kompjuter

Ne bi bilo lose tj. bilo bi mnogo dobro kada bi neko ko ZNA! napisao najkrace sto moze UPUTSTVO za koriscenje antivirusnih programa (svako za jedan program) NORTON, MCAFE, NOD32,KASPERSKY, ANTY VIR i sl.
Vecina posetilaca ovog FORUMA samo se sluzi engleskim i ostalim aktuelnim jezicima pa bi neka ovakva akcija MNOGO doprinela popularizaciji ovog FORUMA tj. KRSTARICI kada bi se proculo za tp.

Ovo bi mogla da bude posebna tema ( ima ih ovde i mnogo trivijalnijih) i tu bi se videlo majstorstvo pojedinih ucesnika FORUMA a jedan deo su STVARNO MAJSTORI!!!!!

Jos nesto, KRSTARIA BI MOGLA DA NA NEKOM OD NASLOVA-PODNASLOVA) NAPISE: JEDINO SE OVDE MOZETE UPOZNATI SA NACINOM KORISCENJA ANTIVIRUSNIH PROGRAMA I TO NA SRPSKOM JEZIKU, ili nesto slicno!!!!!
 
- Bez obzira sta je zarazeno, to mora biti obrisano. Kad antivirusni program izbrise neki windowsov fajl zajedno sa virusom (kad ne moze da ga dezinfekuje) uradi Repair Windows ili u Google ukucaj ime tog .dll pa ga skini sa neta ili nekog drugog kompjutera i prekopiraj tamo gde je bio.
Pre brisanja uradi Back-up za svaki slucaj.
Svi antivirusni programi rade na istom principu i tu nema mnogo filozofije. Sve sto treba uraditi je redovan update - bar jednom nedeljno. Imam Kasperskog i ovako sam ga podesila:

1.Start Kaspersky Antivirus> desni klik na taj prozor pa properties:
U Scheldule: cekirano Interval
U Alerts i Customize je sve cekirano.
U Options: Save report file-cekirano, Limit size cekirano,For renaming of infected object use: Special folder(oznaceno).Ostalo kao i Use quarantine i Enable delete or rename non-disifected archives nije cekirano

2.Update Anti virus bases>desni klik>properties
U Sheldue:cekirano On event
U Conection cekirano: Update Kaspersky Anti-Virus from Internet,Update Antivirus Bases i Update Executable Modules
U Options:cekirano Use repot,i u Advanced Show progres window
U User account: cekirano Currently logged on user account i Allow task to interact with desktop
U Alerts: cekirano Update process failed i Update process canceled by user
( kad se update-uje desni klik na ovaj prozor pa start - podrazumeva se da si prethodno konektovan)

3.Start Kaspersky Antivirus>desni klik>properties
Sa leve strane gde su ikone My compyter,Floppy,Local Disk....sve je oznaceno
Sa desne strane:
a)Actions in case of virus detection oznaceno je: Ask user
Zatim cekirati:
Scan local removable disk drives.
Scan local hard drives,
Scan files of following tipes:All,
Scan sectors
Scan memory
Scan MS Outlook Express data bases
Scan Start up objects
Scan compound files of the following types:sve oznaciti
Enable code analyser
b)Options:
Save report file oznaceno kao i podfolder Limit size to (kb)
For renaming of infectid object use oznacen Special folder
ostalo je prazno
c)Customize: sve je oznaceno
d)User account: oznaceno Currently logged on user account i Allow task to interact with desktop
e)Scheldue: oznaceno On event
f) Alerts: sve je oznaceno

Inace sve ove funkcije su mu bile automatske: stalno je skenirao,sveki dan je hteo da se update-uje i da skenira ceo HDD sto mi je smetalo - usporavalo racunar. Znaci podesi da te pita sta da radi a onda ako ne moze da dezinfekuje moras brisati. I obavezno iskljuci System restore i jos jednom skeniraj ceo kompjuter iz Safe moda
 
Andreavk:
- Bez obzira sta je zarazeno, to mora biti obrisano. Kad antivirusni program izbrise neki windowsov fajl zajedno sa virusom (kad ne moze da ga dezinfekuje) uradi Repair Windows ili u Google ukucaj ime tog .dll pa ga skini sa neta ili nekog drugog kompjutera i prekopiraj tamo gde je bio.
Pre brisanja uradi Back-up za svaki slucaj.
Svi antivirusni programi rade na istom principu i tu nema mnogo filozofije. Sve sto treba uraditi je redovan update - bar jednom nedeljno. Imam Kasperskog i ovako sam ga podesila:

1.Start Kaspersky Antivirus> desni klik na taj prozor pa properties:
U Scheldule: cekirano Interval
U Alerts i Customize je sve cekirano.
U Options: Save report file-cekirano, Limit size cekirano,For renaming of infected object use: Special folder(oznaceno).Ostalo kao i Use quarantine i Enable delete or rename non-disifected archives nije cekirano

2.Update Anti virus bases>desni klik>properties
U Sheldue:cekirano On event
U Conection cekirano: Update Kaspersky Anti-Virus from Internet,Update Antivirus Bases i Update Executable Modules
U Options:cekirano Use repot,i u Advanced Show progres window
U User account: cekirano Currently logged on user account i Allow task to interact with desktop
U Alerts: cekirano Update process failed i Update process canceled by user
( kad se update-uje desni klik na ovaj prozor pa start - podrazumeva se da si prethodno konektovan)

3.Start Kaspersky Antivirus>desni klik>properties
Sa leve strane gde su ikone My compyter,Floppy,Local Disk....sve je oznaceno
Sa desne strane:
a)Actions in case of virus detection oznaceno je: Ask user
Zatim cekirati:
Scan local removable disk drives.
Scan local hard drives,
Scan files of following tipes:All,
Scan sectors
Scan memory
Scan MS Outlook Express data bases
Scan Start up objects
Scan compound files of the following types:sve oznaciti
Enable code analyser
b)Options:
Save report file oznaceno kao i podfolder Limit size to (kb)
For renaming of infectid object use oznacen Special folder
ostalo je prazno
c)Customize: sve je oznaceno
d)User account: oznaceno Currently logged on user account i Allow task to interact with desktop
e)Scheldue: oznaceno On event
f) Alerts: sve je oznaceno

Inace sve ove funkcije su mu bile automatske: stalno je skenirao,sveki dan je hteo da se update-uje i da skenira ceo HDD sto mi je smetalo - usporavalo racunar. Znaci podesi da te pita sta da radi a onda ako ne moze da dezinfekuje moras brisati. I obavezno iskljuci System restore i jos jednom skeniraj ceo kompjuter iz Safe moda


BRAVO MAJSTORE!!!!!
 
:D Dlakava Strvina zeli da pomogne...
Koristi Kaspersky na tek instaliranom sistemu zbog njegove fenomenalne komponente - INSPECTOR! Chak da ne uspe da nadje virus, prijavitje ti izmene u sistemskim dll fajlovima (vodi racuna da li se to desilo posle apdejta windowsa ili posle obilaska pojedinih sajtova) :) Inache se ne mirishe sa Nortonom jer se ovaj ugradi u sistem! Pa kad norton ne nadje a kaspersky detektuje, onda se mosh mislit oglasi i norton pa nikako da se dogovore ko je glavni :P Kaspersky koristi sa AVG cheshkim virus killerom jer su njih dvojica ko doope na noshu, i u tandemu sistem blista :lol: I PRVO OBRISHI PRETHODNI TEKST PA ONDA PISHI NOVU PORUKU :!:
 

Back
Top