Regionalna autonomija Istre

gost 150019

Elita
Poruka
20.524
Da li naše komšije muče slični problemi kao nas?

klikni za LINK

Evo nekih detaljaiz teksta koji me je podstako da otvtim temu...


_________________________________________________________________________________________


Što vas je do sada kočilo?

- Nismo bili u mogućnosti to pitanje ozbiljno staviti na dnevni red u Hrvatskoj zato što ili nije bilo razumijevanja, ili nismo imali saveznike, iako smatramo da bi oko koncepta regionalne autonomije u Hrvatskoj trebalo stvoriti konsenzus svih političkih grupacija kao što je to napravljeno u slučaju EU i NATO-a. Međutim, ulaskom Hrvatske u EU stvari se mijenjaju. Pitanje prava na veću decentralizaciju je danas najlegitimnije pravo u EU, i siguran sam da ćemo imati puno političkih saveznika koji će poduprijeti naše ambicije da se promijeni ovaj, već bolestan centralistički sustav u Hrvatskoj koji svakog dana sve više pokazuje svoju nakaradnost. Definitivno sam siguran da je jedan od najvećih promašaja HDZ-ove politike taj što je županije ostavio invalidima. Nije nastavio proces koji je, udvostručenjem županijskih proračuna, barem malo pokrenut za vrijeme Račanove vlade, mada ni ona nije ispunila očekivanja koja smo imali.

Kakva bi ta autonomija morala biti?

- Siguran sam da bi i drugi župani i županije htjeli raspolagati s više novaca i ovlasti nego što ih sada imaju. Međutim, ako oni na tome ne žele inzistirati, mi ćemo se zalagati za asimetričan model tražeći da bar Istra ima svoje vlastite i veće izvore sredstava. Ne trebamo tuđi novac. Ovakav sustav kakav imamo danas, nakon ulaska Hrvatske u EU ne može opstati zato što je konkurentnost naše Županije u odnosu na susjedne regije u EU, prije svega one u Italiji i Austriji, minimalna. Ne odlučujemo ni o čemu i nemamo nikakav novac. Stoga ćemo tražiti ispunjenje Ustava koji županijama, po mom sudu, daje visok status regionalne autonomije, odnosno samouprave. Međutim, nikoga u ovoj zemlji nije briga za Ustav. On se ignorira, ustavna se određenja ne žele pretočiti u zakone. Zato će IDS, kada uđemo u EU, morati povlačiti neke radikalne poteze. Prije toga ne želimo štetiti nikome. Druge regionalne stranke nisu se nametnule.

_________________________________________________________________________________________


Dakle, da li Istra treba da bude autonomna?
 
Ово је наставак глупавих тема о другим планетама и галаксијама

****** вас Истра и сувенири, нека живе како знају и умеју , гледајте своју муку
 
Pa non stop tupimo kako je loše kod nas, još ću na kraju da se iskompleksiram...

Muko moja pređi na drugog...:lol:

Твоје и моје мишљење о истри значајно је као и утицај респирације комараца на нестанак диносауруса, као и мишљење неког хрвата о Косову

Фокусирај се на оно што има утицај на наше животе у овој мизерној земљи, а то истра, јасеновац и "усташки" сувенири свакако нису
 
Твоје и моје мишљење о истри значајно је као и утицај респирације комараца на нестанак диносауруса, као и мишљење неког хрвата о Косову

Фокусирај се на оно што има утицај на наше животе у овој мизерној земљи, а то истра, јасеновац и "усташки" сувенири свакако нису

Ako ti se tema ne sviđa idi na svaštaru da zalivaš cveće... Mani me..

Tema je korektna i na mestu... Naše komšije su i naša briga, valjda mi treba da brinemo i o komšiluku...

Kome se ne sviđa ne mora da uzme učešće u temi...

Samo ne zaboravi, u Srbiji ima puno ljudi koji su na ovaj ili onaj način vezani za taj region...
 
sh'a si ti ovde, drveni advokat, na svaki komentar se kachish,
menjaj temu ako ti se ova ne dojmi!

Не качим се, али ово милионита тема о јасеновцу, "усташама" .......

Нема никаквог смисла , осим за производњу спама. Ако имам лоше мишљењ о чанку и кострешу, не могу да имам добро мишљење о Дамиру Кајину и истарској аутономији јер је то једно те исто

Могу да им пожелим све најбоље, моја нога тамо неће крочити
 
Не качим се, али ово милионита тема о јасеновцу, "усташама" .......

Нема никаквог смисла , осим за производњу спама. Ако имам лоше мишљењ о чанку и кострешу, не могу да имам добро мишљење о Дамиру Кајину и истарској аутономији јер је то једно те исто

Могу да им пожелим све најбоље, моја нога тамо неће крочити

Ko je pomenuo ustaše i jasenovac? Tema je iz 21. veka...Aktuelna je.

Malo mi je čudno šta si se tako uzkoprcao?:think:

Podsećaš me na Delirijuma!
 
"Бринеш" о комшилуку , ко што они "брину" о Косову :rotf: :hahaha:

Ако не можеш да помогнеш, не одмажи, ако ниси професионални трол и флејмер

Ej delirijume, nađi ovde negde olimijakosa, siguran sam da i on ima neki novi nik, pa se ganjajte....

Nećeš uspeti da spamuješ temu o problemu kod komšija!!!:evil:
 
300px-Istria.png
 

Back
Top