Sukob ribolovaca i kormorana...

JESTE!!To je misljenje svih ribolovaca i ljubitelja prirode,jer oni vise NISU ugrozena vrsta,ima ih u nasoj zemlji na desetine hiljada,a cuo sam da jedna ptica moze da pojede i pola svoje tezine sto je par kila ribe,ali ajde da kazemo da pojede samo kilo dnevno,ne lete sami nego u jatu pa je to 365kgx100 ptica=ociste jezero velicine Bovna za godinu!!
Najgore po meni je sto oni ne biraju ribu,onako deluje sitna riba tankog vrata,rekao bi covek da ne moze da proguta vecu ribu od kederceta,ali kad sam video da guta sljivara od cetvrt kile nije mi bilo prijatno,da se bar samo kederima hrani pa ajde ali on juri sto vece ribe kako bi manje vremena proveo u lovu i sto manje energije utrosio,i nazalost ne jure cverglane i ostale"zverke"koje su takodje stetocine!
Pozdrav :cool:
 
Pozdrav svim ribolovcima koji su videli kako kormorani jedu zene, decu, autobuse, solitere :D

Salu na stranu, jedu puno ovi kormorani. Cak jedu toliko da se zasite od svog ulova. Ponekad i nahrane svoje mladunce. Pa odakle im toliko drskosti? Sto lepo ne pasu psenicu i mlad kukuruz kao sve normalne srne, ili sto lepo ne glodju vocke kao svi lepo vaspitani zecevi, ili sto ne prozderavaju riblju mladj kao svaka edukovana stuka?
 
Jedu oni ribu gde je ima. A tamo gde su pre njih prošli mreža, struja, dinamit, plin, kreč, struk i samica samo budale kao što sam ja pokušavaju nešto da uhvate i onda još vrate u vodu! Kormorana je bilo i pre ljudi i jeli su ribu više nego danas. Ako danas nema ribe zbog kormorana, ajde i njih da istrebimo, pa da tražimo sledećeg ''krivca''. Razumeo bih da neko ima ribnjak, pa mu prave materijalnu štetu, ali u prirodnom okruženju, normalno je da jedu ribu koliko im treba dnevno, makar svinje povratili što pojedu, pa opet pola svoje težine, pa opet...
 
Ha.......ha.......ha!!Sarkazam vam je bas na mestu,znaci kad su vec tu neka su,sto bi ih iko dirao,ajmo onda po vasoj logici da ostavimo na miru i cverglane,pa oni jadni samo zele da zive,isto vazi i za suncice,amurske spavace... zive duse sto da ih diramo,sta ima veze sto im je ikra drugih vrsta glavna hrana,sta ima veze sto se mnoze XX puta brze nego zecevi,ostavimo ih na miru nek se sire i dalje,kao i kormorani... obrisite temu!!
Pozdrav :cool:
 
Zdravo svima...
Aktivno se bavim ribolovom vise od 15 godina, a od skoro sam postao i aktivni lovac...
Citao sam u ''Zovu'' neki clanak o kormoranima, o tome koliko stete prave na rekama i ribnjacima i sl...Naslov tog clanka bio je STETOCINE POD ZASTITOM, sto je po mom misljenju tacno... usledecem broju zova Urednik lista se u posebnom clanku izvinjavao sto je greskom Kormorane nazvao Stetocinama... Ja ih ne volim nikako...
 
Kormoran par stotina vekova nije bio stetocina, ali to se ima promeniti zvanicnim dekretom!
Vuk je takodje stetocina, i treba ga istrebiti, i to se aktivno radi.
Vise puta sam gledao kako se nekoliko stotina hrabrih lovaca, uz pomoc gonica, i hajkaca, obracuna sa jednim, dva (vrlo cesto ni jednim) vucjim lesom.
Sve sto smeta savremenom coveku, superiornom lovcu, HiTech ribolovcu, i lenjim cobanima, ima se dekretom proglasiti za stetocinu, i uredno potamaniti, i zbrisati sa lica planete Zemlje.
Ja sve redje vidjam zeceve, srne, i pretpostavljam da su i to stetocine.

Zanimiljivo je samo sto pre par stotina vekova, kormorani nisu imali da se zale bilo kome, niti su se zalili Bushmani, ni oni mali iz Amazona, ni oni iz Mongolije, a ni zecevi !
Ispada da jedino Savremeni Covek (citaj: Najhrabriji Mitraljezom Opremljeni Lovac) ne moze da zivi u skladu sa svojim zadatim okruzenjem !?!?!!
Jedino Veliki Beli Covek ne ume da postigne harmoniju sa neposrednim biljakam i zivuljkama sa kojima !?!!?!

Ako se zivi svet koji je stetan i destruktivan ne uredi dekretom, pre ili kasnije zlokobne kormorane ce unistiti kese i plasticne flase, koje su takodje ostavlili Hrabri Borci Protiv Stetocina.

Ja svoj glas dajem za temeljeno unistavanje Kormorana, od Drine pa dokle god stize Srpskt Struna !!!
 
Poslednja izmena:
Nema bez zenske pameti i dugog jezika nista!! :roll:
KAKO znas da nisu bili stetocine par stotina vekova,jel znas koliki je to period uopste,jel kapiras koliko si lupila,da je Evropa do pre 7000 godina bila SANTA LEDA,nikakva istorija nije postojala a kamoli podaci o stetocinama ili podaci uopste,pre par stotina vekova ljudi su jos ziveli u pecinama i sve im je bilo HRANA,nista nije bilo stetno,ali ako ti se opet vraca u taj period SAMO IZVOLI!!
Sto se nas ostalih tice mi smo dobrano napredovali,u nekim stvarima u dobrom smeru a u nekim mozda i ne,ali cinjenica je da mora postojati neki balans,znaci ne moze se raditi sve na svoju ruku,ne mogu se pustati alohtone vrste riba recimo u vode i da se nadamo da ce sve ispasti OK,a ne mozemo ni da cekamo nekoliko decenija dok priroda sama ne ucini svoje,njoj se nigde ne zuri,ali ako je tacno da ima 60 000 kormorana u Srbiji,treba li da cekamo da istrebe ribu (i to naravno ne cverglana recimo jer on ima bodlje) pa kad krenu da skapavaju i smrde pored puta onda da se nadamo da ce za jos par decenija opet biti ribe kao nekad...?
Pozdrav :cool:
 
Nema bez zenske pameti i dugog jezika nista!! :roll:

ovde ima istine :rotf:

KAKO znas da nisu bili stetocine par stotina vekova,jel znas koliki je to period uopste,jel kapiras koliko si lupila,da je Evropa do pre 7000 godina bila SANTA LEDA,nikakva istorija nije postojala a kamoli podaci o stetocinama ili podaci uopste,pre par stotina vekova ljudi su jos ziveli u pecinama i sve im je bilo HRANA,nista nije bilo stetno,ali ako ti se opet vraca u taj period SAMO IZVOLI!!
evo ovako:
znam po tome sto su "od tada" pa do danas, u prilicno harmonicnom odnosu opstali i kormorani i ribe :klap:
Sto se tice zivota u pecinama,...... uhm..... pricas sa pogresnom osobom :hahaha:

Sto se nas ostalih tice mi smo dobrano napredovali,u nekim stvarima u dobrom smeru a u nekim mozda i ne,ali cinjenica je da mora postojati neki balans,znaci ne moze se raditi sve na svoju ruku,ne mogu se pustati alohtone vrste riba recimo u vode i da se nadamo da ce sve ispasti OK,a ne mozemo ni da cekamo nekoliko decenija dok priroda sama ne ucini svoje,njoj se nigde ne zuri,ali ako je tacno da ima 60 000 kormorana u Srbiji,treba li da cekamo da istrebe ribu (i to naravno ne cverglana recimo jer on ima bodlje) pa kad krenu da skapavaju i smrde pored puta onda da se nadamo da ce za jos par decenija opet biti ribe kao nekad...?
Pozdrav :cool:

Lomnica,
ti si ocigledno super momak, i nemam bas nista licno protiv tebe :)
Ipak,
ako tvrdis da ima 60000 kormoraa, izvesno je da su oni sebe postavili u BALANS sa svojim okruzenjem
I kako to biva svake zime, i svakog leta, odnosi u piramidi se odrzavaju od dole, pa sve do onog na vrhu piramide, zar ne?
I kako to obicno biva, covek najcesce ne postuje prirodne odnose, i najcesce je samo On odgovoran za kojekakva istrebljenja, kojekakvih stetocina :)
Svako dobro :)
 
'Ajde Lomnice, nemoj se zestiti, obicna tema da raspravljamo, raspravljali smo o vukovima na ko zna koliko strana...cool covece...:cool:

Slazem se s tobom za alohtone vrste riba.

Medjutim, mislim da podatak koji si dao o tome koliko dnevno jede kormoran, nije tacan.
Meni niko nije "pricao", procitao sam negde u knigama, da jede oko pola kg. dnevno u proseku, nekad mozda malo vise a nekad i manje, sve zavisi koliko moze da ulovi a nekad i ne moze, ni njemu nije svaki dan badnji dan.
Ne brini, nece kormorani da istrebe ribu, mnogo gori su neki drugi istrebljivaci, bas prave stetocine, jer pored ribe koju odnesu kuci pobiju i sve okolo sto ima sto je sastavno deo vode, slazem se sa komentarom WooDoo chetnik - a.

I sa Coffeln se slazem, u jednom delu, jer ti kormorani i ribe zaista zive zajedno i harmonicno jako dugo, bez mesanja coveka. Srecom, pa vise nisu malobrojni..

p.s. a razmisljam i ovako, ako ima kormorana znaci ima i ribe, to je valjda dobar znak, jer se ne bi zadrzavali da nemaju hranu, sasvim sigurno, ptica je to i vrlo precizna, predator pravi, zivi u savrsenom skladu sa svojom okolinom.

Za brojno stanje od 60.000 nisam siguran niti sam video da je neko objavio podatak koliko ih je u srbiji.
 
Poslednja izmena:
Svi treba da razmišljamo kao pojedini zatucani Engleski pecaroši šarana sa kojima sam pričao: ŠTUKA JEDE SVE I UNIŠTAVA SVE OSTALE VRSTE RIBA... AKO SE ZAPATI U RIBNJAKU, POJEŠĆE SVE (ja onda kažem: ...I OSTAĆE SAMO ONA I ONDA ĆE POČETI SAMU SEBE DA JEDE I NA KRAJU...MOŽE BITI SAMO JEDNA!) Hahaha! Najviše ribe ima tamo gde čovek nije kročio, a zamislite šta tamo jedu kormorani (ljude?) Kad ih vidim na vodi, bar znam gde je riba :) Lomnice, ja da san na tvom mestu ne bih više postovao ovde, jer pored toga što si ispao zatucan, pokušao si i da diskriminišeš koleginicu zato što je žensko! Bolje se ne zakopavaj dublje.
P.S.: I naš šaran divljak i amur su štetočine u Americi i Australiji!
 
Par puta si i TI ispao zatucan pa te vidim to nije sprecilo da postujes i dalje,a to samo ti mislis o meni,sto me bas briga naravno,ja sam malo slusao strucnije ljude od sebe o tim procenama brojnosti ove vrste,a to sto sam nekom rekao jednu frazu zato sto je zensko a ti iz celog posta zapamtio samo to i bas za to se u'vatio je tvoj problem,izlices se! ;)
Pozdrav :cool:
 
Zašto kormorana protjeruju iz EU? Na tom planu se angažuje i vojska!U iscrpljenoj Srbiji su našli azil,blagostanje.A mi ćemo da izigravamo demokrate i da se sažaljevamo na svaku životinju pa makar to bio i mrav.
A kada dođe Božić ili već koji praznik niko se ne pita koliko životinja završi na trpezi,svi zaborave koliko se gnušaju od ubijanja jadnih malih gica i drugih životinja.
Ispadoše svi vegeterijanci ili je to samo modni hit?

treba neko ko već prima za to platu,sigurno da ih ima,da napravi kalkulaciju i da se utvrdi brojno stanje.Te da se proračuna kolika je dozvoljena količina ovih ptica na nekoj vodi.Nisu sve vode iste i ne mogu podnjeti ogromna jata.
Navikani su da jedu prevelike kolčine ribe,ali je istina da jedu,i to svaki dan koliko im se ukaže za to.
A ono što je bit priče je veličina jata.Kuda prođe jedno jato jako se osjeti dogodine.Najviše stradaju zimovnici,kad je riba u potpunoj letargiji,ne bježi,tada nastaje pir.
Uništavanjem ribe uništava se mnogo šta,kao sportski ribolovac zastupam C&R (uhvati i pusti).
 
Nekada su u ribnjacima istrebljivali barske ptice da bi podigli ulov ribe..

I gde god su to radili - nije bilo ulova!

Zasto?

Zato sto barske ptice, kormorani i druge, se prvenstveno hrane bolesnim ribama, onima koje plivaju nepravilno i sporo!

Zdrave ribe vrlo tesko mogu da uhvate i pojedu.

Kada se barske ptice iskorene sa voda, medju ribama pocinju da haraju smrtonosne epidemije ribljih bolesti koje prakticno uniste citav riblji fond.

Naucno dokazano i vise puta potvrdjeno u praksi.
 
"Procenjeno je da u koloniji kormorana u vreme razmnožavanja potrebno ukupno 750.000 kilograma ribe. Veoma su društvene ptice, u lovu obično lete nisko iznad vode u manjim grupama ili većim povesmima i linijama ili čak u vidu oštrog slova " V". Pokreti krila su im postojani, tokom letenja glava im je ispružena unapred i lako naviše koristeći oba krila i noge čiji su prsti obrasli plovnom kožicom. Ponekad rone veoma duboko i teraju ribu na površinu gde je lakše hvataju. Brzo ulaze u podvodne špilje, promiču pored stenja i morskog dna, goneći račiće i ribu. Lupaju krilima po vodi i tako mame ribu na površinu. Jedna mami ribu, druga ptica je hvata, i tako naizmenično dok se site ponovo ne vinu u visine. Kormorani ne mogu gutati svoj plen ispod vode. Međutim, oni uspešno love ribu u rečnoj vodi koja može biti toliko mutna i potpuno neprozirna. Ova sposobnost je bila osnova verovanju da kormorani, u slučaju da ne mogu koristiti čulo vida, sluhom pronalaze svoj plen. Kao i pelikani, neke vrste Kormorana love grupno, veći broj ptica pregrađuje rečni tok ili opkoljava jata riba. Kormorani ne mogu dugo da ostanu u vodi ili da spavaju na vodenoj površini, pošto im perje nije nepromočivo tako da se ubrzo nakvasi. Čak i posle kraćeg ronjenja moraju da suše perje, stoga se često izlažu suncu raširenih krila. "

"Kormorani su izuzetno inteligentne ptice, te zbog toga nemaju svog predatora, odnosno prirodnog neprijatelja, što je i osnovni razlog njihovog brzog razmnožavanja. "

"Ptice"- E. Tomas Gilard, Mladinska knjiga, Zagreb 1968.
 
Nije istina da se hrane isključivo bolesnim i oštećenim primjercima riba,čak šta više napadaju zdrave i poprilično velike primjerke.

Ono što govorim je problem prekomjernog broja Kormorana na nekoj vodi,i da li ima neki naučni studij u kome se spominje koja koncentracija ovih ptica je normalna.

Meni je drago da vidim svaki dan sve veći proj divljih patki i drugih vodenih ptica, a znam da sigurno nisu štetočine,do je kormoran jako opasan,ne kao jedan nego kao ogromno jato.

Interesantan podatak: Kada roni u potrazi za ribom i kada je nađe,sinhronizuje se sa ribom,pliva isto kao ona dok je ne uhvati.
 

Back
Top