Oružje kao dječja igračka!

Sadržano u daljem tesktu

  • Da

  • Ne

  • Nemam stav


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

peti ligament

Buduća legenda
Poruka
36.517
Temu postavljam pod utiskom jednog događaja za koji sam upravo saznao, a događaji slični njemu nijesu rijetkost.
Naime, dva dječaka (drugi razred osnovne škole) su se igrala pištoljem (nisam siguran odakle im, vjerujem da će se pojedinosti naći u štampi narednih dana, ali pretpostavimo da je vlasnik pištolja roditelj tj da su ga našli u kući), pri čemu je pištolj opalio i usmrtio jednog od njih.
Tragičan događaj, posle kojeg se jedino možemo zapitati kako spriječiti buduće tragedije.

Iako je ovo događaj iz Crne Gore, link koji sam ostavio je stranica MUP-a Srbije koji se odnosi na oružje, jer mjesto tragedije nema značaj za temu.

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/dokumenta.nsf/oruzje?OpenPage

Dakle moje pitanje je, da li prilikom dobijanja dozvole za nabavku i registraciju oružja treba uvesti uslov da fizičko lice koje dozvolu potražuje ne živi sa maloljetnim licima? (na ovo pitanje se odnosi anketa)
Koliko vidim, to sada nije slučaj, već je u rukama pojedinca da na najbolji mogući način objasni koliko je oružje opasno.
Da li ovo pitanje treba zakonski regulisati, ili ostaviti da kao do sada zavisi od roditelja tj njihovog vaspitavanja djeteta?

P.S. Unaprijed se izvinjavam za sve propuste prilikom postavljanja teme, nadam se da je poenta shvaćena.
 
Nisam za...
Kad god se nešto zabranjuje, ispadne gore nego što je bilo...

Recimo, zabrani se onima koji imaju decu da imaju oružje legalno.
Šta se dalje dešava... Masa njih počinje da traži oružje ilegalnim putem (ili, ne mora da traži, dovoljno je da dobri prodavci znaju kome i kako da ponude). Povećava se tražnja za nelegalnim oružjem, širi se lanac nelegalne prodaje i do oružja lakše dolaze oni koji ne bi trebalo da dođu - kriminalci... Uz to, policija dobija više posla, od građana se naplaćuje veći porez zbog toga i na kraju dobijamo još veće troškove, a odgovarajućeg efekta nema - sve je isto, samo se oružje drži ilegalno.

Ono što treba raditi jeste omogućiti medijima da što više trube o takvim tragičnim situacijama, pa ako neko živi s decom neka razmisli da li će, gde i kako držati oružje u kući...
 
Ako se legalno oruzje nabavlja za samoodbranu (a za sta bi se drugo pistolji nabavljali legalno),mislite li da treba ljudima koji imaju decu uskratiti pravo na jednakost (po ovom pitanju) sa ljudima koji decu nemaju???

Ovo je jedna od besmislenijih anketa na koje sam ovde naisao.
 
Uzas :(

Ja sam protiv pomenutog predloga zbog ljudi koji su zaista odgovorni kad je u pitanju posjed vatrenog oruzja bez obzira imali oni maloljetnu djecu ili ne.

Treba na vrijeme dati do znanja djeci da oruzje nije igracka. Sto prije, to bolje. Metod nije bitan, hoce li to biti batinama ili razgovorom, bitno je da dopre djeci u te male glave da se oruzje jednostavno ne dira da se ne bi ponovili slicni slucajevi.

Razumijem da ljudi posjeduju oruzje zbog licne zastite, ali treba na prvom mjestu da im je da od tog istog oruzja zastite svoju djecu.
 
Mislim da je ispravnije pitati se šta će uopšte ljudima oružje?

Da pucaju na kerove?
Ako će pucati na druge ljude onda su ubojice i naravno da im se ne smije dati oružje u ruke.
Ako će ubijati životinje, opet im se ne smije dati oružje!

Apsolutno NITKO osim policije ne bi smio posjedovati lično naoružanje! NITKO!
 
Ako se legalno oruzje nabavlja za samoodbranu (a za sta bi se drugo pistolji nabavljali legalno),mislite li da treba ljudima koji imaju decu uskratiti pravo na jednakost (po ovom pitanju) sa ljudima koji decu nemaju???

Tema se više osvrće na zaštitu djece od oružja...
Ali vidim da te više pogađa povreda ljudskih prava (po ovom pitanju) nego mrtvo dijete.

Ovo je jedna od besmislenijih anketa na koje sam ovde naisao.

Ali ipak ne toliko besmislena da ne učestvuješ u njoj.
 
Poslednja izmena:
Temu postavljam pod utiskom jednog događaja za koji sam upravo saznao, a događaji slični njemu nijesu rijetkost.
Naime, dva dječaka (drugi razred osnovne škole) su se igrala pištoljem (nisam siguran odakle im, vjerujem da će se pojedinosti naći u štampi narednih dana, ali pretpostavimo da je vlasnik pištolja roditelj tj da su ga našli u kući), pri čemu je pištolj opalio i usmrtio jednog od njih.
Tragičan događaj, posle kojeg se jedino možemo zapitati kako spriječiti buduće tragedije.

Iako je ovo događaj iz Crne Gore, link koji sam ostavio je stranica MUP-a Srbije koji se odnosi na oružje, jer mjesto tragedije nema značaj za temu.

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/dokumenta.nsf/oruzje?OpenPage

Dakle moje pitanje je, da li prilikom dobijanja dozvole za nabavku i registraciju oružja treba uvesti uslov da fizičko lice koje dozvolu potražuje ne živi sa maloljetnim licima? (na ovo pitanje se odnosi anketa)
Koliko vidim, to sada nije slučaj, već je u rukama pojedinca da na najbolji mogući način objasni koliko je oružje opasno.
Da li ovo pitanje treba zakonski regulisati, ili ostaviti da kao do sada zavisi od roditelja tj njihovog vaspitavanja djeteta?

P.S. Unaprijed se izvinjavam za sve propuste prilikom postavljanja teme, nadam se da je poenta shvaćena.

Kako sam saznao, dvojica maloljetnika su pištolj pronašli u snijegu. Dakle, vlasnik nije roditelj.

Ne, ne slažem se sa tobom oko ovog dobijanja dozvole. Jednostavno, odgovoran roditelj neće ostaviti pištolj na stolu, tako da ga dijete uzme i "poigra" se s njim.
 
Kako sam saznao, dvojica maloljetnika su pištolj pronašli u snijegu. Dakle, vlasnik nije roditelj.

Ne, ne slažem se sa tobom oko ovog dobijanja dozvole. Jednostavno, odgovoran roditelj neće ostaviti pištolj na stolu, tako da ga dijete uzme i "poigra" se s njim.

A neodgovoran roditelj? A njegova djeca?

Pitanje i jeste hipotetičko, ne treba vezivati za ovaj slučaj.
 
Mislim da je ispravnije pitati se šta će uopšte ljudima oružje?

Da pucaju na kerove?
Ako će pucati na druge ljude onda su ubojice i naravno da im se ne smije dati oružje u ruke.
Ako će ubijati životinje, opet im se ne smije dati oružje!

Apsolutno NITKO osim policije ne bi smio posjedovati lično naoružanje! NITKO!

Ne bih se složio sa tobom. Dobro znamo da, ne samo na našim prostorima, postoji mnogo ljudi koji posjeduju oružje bez ikakve dozvole. Tako da, radi sigurnosti, svaki čovjek ima pravo da posjeduje vatreno oružje. Zamisli, provale ti u kuću. Sigurno neće provaliti oni koji nose pištolje na kuglice, nego će biti dobro naoružani. E, zbog tvoje lične sigurnosti, mislim da je dobro posjedovati oružje
 
A neodgovoran roditelj? A njegova djeca?

Pitanje i jeste hipotetičko, ne treba vezivati za ovaj slučaj.

Neodgovornog roditelja treba kazniti. Ako taj roditelj nema dovoljno ośećaja odgovornosti da skloni oružje od svoje đece, ne znam kako bi se to moglo riješiti. Ne možemo utvrditi koliko neko jeste ili nije odgovoran, dok se ne pokaže u praksi. Jednostavno, ja bih takve roditelje kažnjavao dugoročnom zatvorskom kaznom bez ikakve mogućnosti pomilovanja
 
Neodgovornog roditelja treba kazniti. Ako taj roditelj nema dovoljno osjećaja odgovornosti da skloni oružje od svoje djece, ne znam kako bi se to moglo riješiti. Ne možemo utvrditi koliko neko jeste ili nije odgovoran, dok se ne pokaže u praksi. Jednostavno, ja bih takve roditelje kažnjavao dugoročnom zatvorskom kaznom bez ikakve mogućnosti pomilovanja

Rezultat tvoje akcije je dakle mrtvo dijete i zatvoren roditelj?

P.S. Roditelj ne mora da drži pištolj na stolu da bi ga dijete našlo, to je valjda jasno...
 
Rezultat tvoje akcije je dakle mrtvo dijete i zatvoren roditelj?

P.S. Roditelj ne mora da drži pištolj na stolu da bi ga dijete našlo, to je valjda jasno...

Naravno da nije, ali mislim da bi za roditelja bez savjesti i odgovornosti prijetnja zatvorskom kaznom možda imala nekog uticaja.

Slažem se, ali takođe, ako roditelj drži pištolj zaključan, a samo on ima ključ od mjesta đe ga drži, mala je vjerovatnoća da će dijete da provali i uzme pištolj, a još manja da niko to ne primijeti. Takođe, postoje i sefovi, pa neka tu ostavljaju pištolje.
 
Naravno da nije, ali mislim da bi za roditelja bez savjesti i odgovornosti prijetnja zatvorskom kaznom možda imala nekog uticaja.

Ako nema uticaj mogućnost da ostane bez djeteta, nešto ne vidim da će prijetnja zatvorskom kaznom pomoći.

Slažem se, ali takođe, ako roditelj drži pištolj zaključan, a samo on ima ključ od mjesta đe ga drži, mala je vjerovatnoća da će dijete da provali i uzme pištolj, a još manja da niko to ne primijeti. Takođe, postoje i sefovi, pa neka tu ostavljaju pištolje.

Zaključan pištolj će da posluži u hitnom slučaju taman kao i da ga nema...
 
Ako nema uticaj mogućnost da ostane bez djeteta, nešto ne vidim da će prijetnja zatvorskom kaznom pomoći.



Zaključan pištolj će da posluži u hitnom slučaju taman kao i da ga nema...

Hoće, jer je onda njegova ****** u pitanju. Imaš ti ljudi koje nije mnogo briga za svoju đecu.
Pa valjda bi nosio ključeve sa sobom. Ako ne zaključan, može da ga sakrije ili stavi na neko mjesto đe ga dijete neće moći dohvatiti
 
Nisam za...
Kad god se nešto zabranjuje, ispadne gore nego što je bilo...

Recimo, zabrani se onima koji imaju decu da imaju oružje legalno.
Šta se dalje dešava... Masa njih počinje da traži oružje ilegalnim putem (ili, ne mora da traži, dovoljno je da dobri prodavci znaju kome i kako da ponude). Povećava se tražnja za nelegalnim oružjem, širi se lanac nelegalne prodaje i do oružja lakše dolaze oni koji ne bi trebalo da dođu - kriminalci... Uz to, policija dobija više posla, od građana se naplaćuje veći porez zbog toga i na kraju dobijamo još veće troškove, a odgovarajućeg efekta nema - sve je isto, samo se oružje drži ilegalno.

Ono što treba raditi jeste omogućiti medijima da što više trube o takvim tragičnim situacijama, pa ako neko živi s decom neka razmisli da li će, gde i kako držati oružje u kući...

Sta bre ispadne gore?Deca od 12 god. kupe na crno pistolj i poubijaju se:eek: daj ne boodali..........
Ma nije to bas tako.
 
Zike to što ti govoriš roditelji rade i danas, tako da to nije ništa novo.
A tragedije nisu rijetke.
Ma ja ne mogu da vjerujem da postoje toliko neodgovorni roditelji da ostave pištolj da ga dijete uzme. Da je moje dijete u pitanju, da ga neko dira, ja bih išao da ga branim, ne bih čekao da uzme pištolj i da ubije nekoga. Pored mene mu ne bi trebao ni pištolj ni ništa drugo. Roditelji danas neće da se zalažu za svoju đecu (ne svi, ali ih ima takvih). Ne kažem da je to slučaj sa roditeljima ovog đeteta o kome si govorio u uvodnom postu, pošto je ta situacija drukčija, ali ima takvih. Onda dijete, nemoćno da se odbrani, preduzima takve mjere koje se na kraju završe tragično. To je ono, tipa, dijete se požali da mu prijete i da hoće da ga biju, a roditelj ništa ne preduzme. Pa ga izmlate stariji od njega, roditelj ništa ne preduzme. E onda dijete pribjegava nekim drugim metodama. To se mome đetetu neće moći desiti, dok god bude imalo oca.
Sta bre ispadne gore?Deca od 12 god. kupe na crno pistolj i poubijaju se:eek: daj ne boodali..........
Ma nije to bas tako.

Ma ne đeca, ali roditelji kupe, a đeca uzmu
 
Ljudi obično uzimaju oružje zbog lične zaštite i to ne bi trebalo da se zabrani roditeljima maloletnika. Čak mi se čini da porodični ljudi pre razmišljaju o bezbednosti i zaštiti porodice nego ostali.

Sa druge strane, deca se hvataju tog "kućnog" pištolja ne da bi sebe odbranili, kako zike kaže (mada, pretpostavljam da ima i takvih slučajeva), nego najčešće da se pokažu pred vršnjacima, jer ne uviđaju koliko je to opasno. I dešavaju se nesreće.

Sve je u pažnji roditelja. Ako imaš pištolj i dete u kući, moraš da razmišljaš o tome.
Po meni, maloletno dete apsolutno ne treba da sazna da u kući postoji oružje. Roditelj može da ga obavesti ako smatra da je dete dovoljno zrelo. Ukoliko zna, a često zna, u slučajevima kad je roditelj policijsko ili vojno lice to ne može da se sakrije, oružje mora biti pod "vaspitnim" i/ili pravim ključem.
 
Ljudi obično uzimaju oružje zbog lične zaštite i to ne bi trebalo da se zabrani roditeljima maloletnika. Čak mi se čini da porodični ljudi pre razmišljaju o bezbednosti i zaštiti porodice nego ostali.

Sa druge strane, deca se hvataju tog "kućnog" pištolja ne da bi sebe odbranili, kako zike kaže (mada, pretpostavljam da ima i takvih slučajeva), nego najčešće da se pokažu pred vršnjacima, jer ne uviđaju koliko je to opasno. I dešavaju se nesreće.

Sve je u pažnji roditelja. Ako imaš pištolj i dete u kući, moraš da razmišljaš o tome.
Po meni, maloletno dete apsolutno ne treba da sazna da u kući postoji oružje. Roditelj može da ga obavesti ako smatra da je dete dovoljno zrelo. Ukoliko zna, a često zna, u slučajevima kad je roditelj policijsko ili vojno lice to ne može da se sakrije, oružje mora biti pod "vaspitnim" i/ili pravim ključem.

Dobro, dešava se to i da bi se pokazali pred vršnjacima, ali mi je nekako manje vjerovatno da prilikom toga nekoga upucaju. Uostalom, ko je tu đecu naučio kako se otkočuje pištolj? Odakle oni znaju sve o tome, kako se ubacaju meci, repetira pištolj i otkočuje?? Ja sam što se takvih stvari tiče, slobodno mogu reći, lud. Da neko mom đetetu ili nekome iz porodice prijeti, ili ga maltretira... Nikako to ne dozvoljavam. Ako se potuku vršnjaci, i to bude fer tuča, to je za mene u redu. Ali, da stariji tuku mlađeg, ili da dolaze sa palicama i noževima, pa da se mom đetetu to desi, onaj ko je došao sa palicom da ga bije istu tu palicu bi pojeo.
U mojoj familiji đeca su dosta obaviještena o svim stvarima, jer ih smatramo zrelim i odgovornim, odgovornijim od pojedinih odraslih, sigurno. Nijednom đetetu iz moje familije se neće desiti da pribjegne takvim mjerama, nego će se obratiti nekome iz familije
 
Ma ja ne mogu da vjerujem da postoje toliko neodgovorni roditelji da ostave pištolj da ga dijete uzme. Da je moje dijete u pitanju, da ga neko dira, ja bih išao da ga branim, ne bih čekao da uzme pištolj i da ubije nekoga. Pored mene mu ne bi trebao ni pištolj ni ništa drugo. Roditelji danas neće da se zalažu za svoju đecu (ne svi, ali ih ima takvih). Ne kažem da je to slučaj sa roditeljima ovog đeteta o kome si govorio u uvodnom postu, pošto je ta situacija drukčija, ali ima takvih. Onda dijete, nemoćno da se odbrani, preduzima takve mjere koje se na kraju završe tragično. To je ono, tipa, dijete se požali da mu prijete i da hoće da ga biju, a roditelj ništa ne preduzme. Pa ga izmlate stariji od njega, roditelj ništa ne preduzme. E onda dijete pribjegava nekim drugim metodama. To se mome đetetu neće moći desiti, dok god bude imalo oca.


Ma ne đeca, ali roditelji kupe, a đeca uzmu

Ma,manje ce oruzja biti ako se zabrani.
 

Back
Top