Bosanski jezik

Gledam danas na vestima neki prilog o tome koje sve jezike deca uce u našim skolama i zapazim udzbenik gde piše „bosanski jezik” i sad jedno dete kaže...„na nasem jeziku se kaže MESEC a na bosanskom jeziku se kaže MJESEC...mi srbi govorimo ekavski a bosanski jezik je ijekavski”....doslo mi da se ise-rem kad sam to cuo.U sred Srbije unistava se nas jezik i kultura! Ijekavica se od strane države Srbije proglasava za „bosanski jezik” .
Који тачно и прецизно уџбеник?
 
u državama EX YU govore se sljedeći jezici:
srpsko-hrvatski, slovenački, makedonski, srpski, hrvatski, crnogorski, bošnjački, albanski, srbijanski, bosanski, hercegovački, dalmatinski, zagorski, prigorski, međimurski, slavonski, turopoljski, lički, kosovski, metohijski, vojvođanski, bački, sremski, srijemski, šumadijski, sandžački, goranski, brački, dubrovački, istrijanski,timočki, krajiški, negotinski, južnosrbski, .............nastavite niz :mrgreen:
 
u državama EX YU govore se sljedeći jezici:
srpsko-hrvatski, slovenački, makedonski, srpski, hrvatski, crnogorski, bošnjački, albanski, srbijanski, bosanski, hercegovački, dalmatinski, zagorski, prigorski, međimurski, slavonski, turopoljski, lički, kosovski, metohijski, vojvođanski, bački, sremski, srijemski, šumadijski, sandžački, goranski, brački, dubrovački, istrijanski,timočki, krajiški, negotinski, južnosrbski, .............nastavite niz :mrgreen:

ovo belo je belo kao magla....u skladu sa poslovicom "prodavanje magle" :mrgreen::lol:
 
u državama EX YU govore se sljedeći jezici:
srpsko-hrvatski, slovenački, makedonski, srpski, hrvatski, crnogorski, bošnjački, albanski, srbijanski, bosanski, hercegovački, dalmatinski, zagorski, prigorski, međimurski, slavonski, turopoljski, lički, kosovski, metohijski, vojvođanski, bački, sremski, srijemski, šumadijski, sandžački, goranski, brački, dubrovački, istrijanski,timočki, krajiški, negotinski, južnosrbski, .............nastavite niz :mrgreen:

Kyo, a šta je crnskim i gorskim jezikom, po gospodinu prof.Stjepanu Zarezu.
 
u državama EX YU govore se sljedeći jezici:
srpsko-hrvatski, slovenački, makedonski, srpski, hrvatski, crnogorski, bošnjački, albanski, srbijanski, bosanski, hercegovački, dalmatinski, zagorski, prigorski, međimurski, slavonski, turopoljski, lički, kosovski, metohijski, vojvođanski, bački, sremski, srijemski, šumadijski, sandžački, goranski, brački, dubrovački, istrijanski,timočki, krajiški, negotinski, južnosrbski, .............nastavite niz :mrgreen:
... врачарски, звездарски, староградски, чукарички, обреновачки, вождовачки, земунски... Па, ми смо, бре, жешће полиглоте. Сви да се запослимо као преводиоци, више неће бити проблема са незапосленошћу! :super: (У пи... ма... Како ли се то каже на барајевском, или маломокролушком) :think:. ) :D
 
Kyo, a šta je crnskim i gorskim jezikom, po gospodinu prof.Stjepanu Zarezu.
evo:
u državama EX YU govore se sljedeći jezici:
srpsko-hrvatski, slovenački, makedonski, srpski, hrvatski, crnogorski, bošnjački, albanski, srbijanski, bosanski, hercegovački, dalmatinski, zagorski, prigorski, podravski, posavski, međimurski, slavonski, turopoljski, lički, kosovski, metohijski, vojvođanski, bački, sremski, srijemski, šumadijski, sandžački, goranski, brački, dubrovački, istrijanski,timočki, krajiški, negotinski, južnosrbski, crnski gorski .............nastavite niz :mrgreen:

dodao sam::lol:

ako sam još koji zaboravio slobodno napišite....ipak nije kyo eNciKLopedIJA pa da sve zna :mrgreen: :mrgreen: :hahaha:
 
Srpski ekavskog i ijekavskog narecja i kraj price.

Da, kada Srbi sami sebi ne bi skakali u stomak možda bi i bilo tako. U ratu smo se odricali ijekavice. Deca su u školama učila da pišu ekavicom, sve knjige su godinama bile na ekavici itd. I onda nam neko drugi kriv što gubimo sopstvenu kulturu i tradiciju.

Kao prvo bi trebalo podneti tužbu ustavnom sudu BiH da bi se izmenio naziv jezika bosanski (kako je sada u službi u BiH) u bošnjački. Pošto Bosanci ne postoje kao jedinstvena nacionalna skupina ne može postojati ni bosanski jezik.

Al' ko hebe Bosnu, Bosance i bosanski rekoše Srbi :dash:
 
Da, kada Srbi sami sebi ne bi skakali u stomak možda bi i bilo tako. U ratu smo se odricali ijekavice. Deca su u školama učila da pišu ekavicom, sve knjige su godinama bile na ekavici itd. I onda nam neko drugi kriv što gubimo sopstvenu kulturu i tradiciju.

Kao prvo bi trebalo podneti tužbu ustavnom sudu BiH da bi se izmenio naziv jezika bosanski (kako je sada u službi u BiH) u bošnjački. Pošto Bosanci ne postoje kao jedinstvena nacionalna skupina ne može postojati ni bosanski jezik.

Al' ko hebe Bosnu, Bosance i bosanski rekoše Srbi :dash:

ijuju....naljutili ste nam moderatora :D;):cool:

PS
osim Srbije i Hrvatska bi trebala podneti takođe tužbu ustavnom sudu BiH ...jer ijekavska štokavština je standardni (književni) dijalekt hrvatskog jezika uz još dva dijalekta ekavska kajkavština i ikavska čakavština :idea:

pozz u Pale-Vienna:bye:
 
Da, kada Srbi sami sebi ne bi skakali u stomak možda bi i bilo tako. U ratu smo se odricali ijekavice. Deca su u školama učila da pišu ekavicom, sve knjige su godinama bile na ekavici itd. I onda nam neko drugi kriv što gubimo sopstvenu kulturu i tradiciju.

Kao prvo bi trebalo podneti tužbu ustavnom sudu BiH da bi se izmenio naziv jezika bosanski (kako je sada u službi u BiH) u bošnjački. Pošto Bosanci ne postoje kao jedinstvena nacionalna skupina ne može postojati ni bosanski jezik.

Al' ko hebe Bosnu, Bosance i bosanski rekoše Srbi :dash:

Bosanci postoje to su ljudi koji zive u Bosni ali to nije nacija ...a bosnjaci ne postoje.
 
Bosanci postoje to su ljudi koji zive u Bosni ali to nije nacija ...a bosnjaci ne postoje.
:idea:
Torente aj ti nama napravi od sledećih izraza :arrow:
(albanci, bosanci, crnogorci, hrvati, DS-osavc, LDP-ovac, hrvatski jezik, bošnjački jezik, bosanski jezik i crnogorski jezik):mrgreen:;)

top 10 pojmova koje najviše mrziš (tako da je na poziciji 1. onaj pojam koji najviše mrziš, a na poziciji 10. onaj koji najmanje) :mrgreen:
 
pa sad kad cujem
ne mere unic
ne pravi zijana
ima trebu
ja bolan dje sut

i ne bih rekao da ovo gore napisano ima bilo kaku vezu sa srpski jezik.
mislim da su rahametl bosancerosi napravili svoj jezik ne radi ijekavicu vec radi ove turske reci ili vec ciji su ne znam y.ebemli ga.
a i bolje je ovako. da se jednom podvuce crta izmedju nas i svi ostali na balkan.

taman posla da bosanac ode u svet i pocne pricati taj svoj jezik a ondak svetu kaze da govori srpski.
mislice svet da smo i mi srbi turci.
a stvarno el zna neko kako se na primer u dansku il francusku pretstavlja nekakav ibrahimovic sulejman iz novi pazar
el on kaze da je srbin. mislim postoji nemac francuz englez grk vec prema tome iz koju su zemlju pa ako neko dolazi iz srbiju verovatno treba da kaze svetu da je srbin
 
pa sad kad cujem
ne mere unic
ne pravi zijana
ima trebu
ja bolan dje sut

au bre Milutine....

pa ne pravi se jezik od 5-50 fraza :roll:

jezik se rađa vekovima....kroz književnost....a tu se jasno zna koja su književna djela i kojim su jezikom pisana....najjači jezici u exYU po književnosti su srpski i hrvatski (po meni srpsko-hrvatski) potom slovenački...a makednski se može ugurati eventualno po svojoj specifičnosti .... i tu je kraj

sori za Crnogorce i bosance, i ostale....al vekovima ste govorili jezik i sad u 5 godina tražite neki svoj....

NA TOME SE RADI VEKOVIMA a ne u 5 godina....:rtfm::idea:
 
Bosanci postoje to su ljudi koji zive u Bosni ali to nije nacija ...a bosnjaci ne postoje.

Pa nisam porekao da Bosanci postoje. Ja sam Bosanac.
A što se Bošnjaka tiče smatram da su oni već dovoljno različiti i od Hrvata i od Srba da bi se mogli smatrati jednim od ta dva naroda. U suštini negirati nečiju naciju je bespredmetno, jer smo svi nastali ili od jednog čoveka ili od ribe, zavisi u šta veruješ.
 
Pa nisam porekao da Bosanci postoje. Ja sam Bosanac.
A što se Bošnjaka tiče smatram da su oni već dovoljno različiti i od Hrvata i od Srba da bi se mogli smatrati jednim od ta dva naroda. U suštini negirati nečiju naciju je bespredmetno, jer smo svi nastali ili od jednog čoveka ili od ribe, zavisi u šta veruješ.

a od zemlje i rebra!? :think::cool::D

ja verujem u zemlju i rebro :D
(ipak sam hrišćanin):cool:
 
Pa nisam porekao da Bosanci postoje. Ja sam Bosanac.
A što se Bošnjaka tiče smatram da su oni već dovoljno različiti i od Hrvata i od Srba da bi se mogli smatrati jednim od ta dva naroda. U suštini negirati nečiju naciju je bespredmetno, jer smo svi nastali ili od jednog čoveka ili od ribe, zavisi u šta veruješ.

Ma mogu oni da se nazovu kako hoce ali ne mogu da kradu tudji jezik isto ko oni crnogorci sto rade.
 
hrvatski nikada nije postojao,sve je to srpski jezik..a mnogi ga svojataju...

a čuj to ti njima reci :arrow:hrvatskim književnicima od renesanse na ovamo :mrgreen:...oni su pisali hrvatskim jezikom i/ili se osećali Hrvatima:mrgreen: :

Humanizam i renesansa
Ivan Česmički
Marko Marulić
Šiško Menčetić
Džore Držić
Nikola Nalješković
Mikša Pelegrinović
Marin Držić
Mavro Vetranović
Hanibal Lucić
Petar Zoranić
Petar Hektorović
Barne Karnarutić
Antun Vrančić
Dominko Zlatarić
Dinko Ranjina
Juraj Baraković
Sabo Bobaljević

Barok
Matija Divković
Bartol Kašić
Ivan Gundulić
Ivan Bunić Vučić
Fran Krsto Frankopan
Junije Palmotić
Ignjat Đurđević
Jerolim Kavanjin

Prosvjetiteljstvo, racionalizam i klasicizam (književnost 18. st)
Andrija Kačić Miošić
Matija Antun Relković
Matija Petar Katančić
Filip Grabovac
Tituš Brezovački
Ruđer Bošković
Đuro Ferić
Benedikt Stay

Ilirski pokret i romantizam
Ivan Mažuranić
Stanko Vraz
Matija Mažuranić
Dimitrije Demeter
Pavao Štoos
Ljudevit Gaj
Petar Preradović

Protorealizam
Franjo Ciraki
Rikard Jorgovanić
Janko Jurković
Ivan Perkovac
August Šenoa
Adolfo Veber Tkalčević
Mato Vodopić

Realizam
Ksaver Šandor Gjalski
Ante Kovačić
Silvije Strahimir Kranjčević
Eugen Kumičić
Vjenceslav Novak
Josip Eugen Tomić

Moderna
Milan Begović
Milutin Cihlar Nehajev
Musa Ćazim Ćatić
Antun Gustav Matoš
Ivan Kozarac
Janko Leskovar
Dinko Šimunović
Vladimir Vidrić
Ivo Vojnović

Avangarda i 20. stoljeće
Antun Branko Šimić
Dobriša Cesarić
Dragutin Tadijanović
Dubravko Horvatić
Gustav Krklec
Ivan Aralica
Ivan Goran Kovačić
Ivan Slamnig
Ivana Brlić-Mažuranić
Ivo Andrić
Ivo Kozarčanin
Janko Polić Kamov
Mak Dizdar
Marija Jurić Zagorka
Mihovil Pavlek-Miškina
Mile Budak
Mirko Kovač
Miroslav Krleža
Nikola Šop
Ranko Marinković
Slavko Mihalić
Slobodan Novak
Stjepan Džalto
Tin Ujević
Tomislav Ladan
Vesna Parun
Vladan Desnica
Vladimir Nazor
Zvonimir Remeta
Ilija Jakovljević
Vjekoslav Kaleb

Suvremena književnost
Krešimir Bagić
Ivan Kušan
Miro Gavran
Davor Šalat
Anka Žagar
Stanko Andrić
Tomislav Šarić
Delimir Rešicki
Ante Tomić
Davor Slamnig
Dubravka Ugrešić
Sead Begović
Nikola Visković
Pavao Pavličić
Boris Biletić
Ivo Totić
Marko Martinović
Željko Kocaj
Branko Čegec
Vjekoslav Boban
Ratko Cvetnić
Darko Macan
Zoran Ferić
Igor Mandić
Tomislav Marijan Bilosnić
Edo Popović
Đermano Senjanović
Miljenko Jergović
Josip Cvenić
Zoran Kršul
Boris Dežulović
Julijana Matanović
Vlatko Majić
Slobodan Šnajder
Sanja Pilić
Robert Roklicer
Zlatko Krilić


:bye:
 

Back
Top