јелен

_0pu§TεNº_

Aktivan član
Poruka
1.602
Занима ме да ли бих могао да чувам јелена као љубимца у башти, ?
да ли је неко имао искуства са тиме ???,
....
:D
зезам се !
него, шта мислите о јеленима ? :eek:
или шта знате о њима ?
како се од јелена прави пиво, :lol:
 
free_deer_hunting_tips_big_buck.jpg
 
Jeleni nisu pogodni za dvorišne ljubimce, mada to i sam znaš... Taj jelen na tvojoj slici je pripadnik vrste evropski jelen koja se, kao što i ime kaže, prostire širom Evropskog kontinenta, od britanskih ostrva na zapadu pa sve do Urala... Interesantn je da je u pitanju jedna vrsta ali, u zavisnosti od klime, njen izgled varira-razlikuju se visina, boja, dužina i gustina krzna... Jeleni nemaju rogove nego rogovLJe i svake godine dobijaju po jedan parožak-taj dasa na tvojoj fotki ima 6 godina. U toku jeseni i zime gube rogovlje, i to prvo oni najreprezentativniji primerci svoje vrste, dok mladim mužjacima ostaje duže. Na proleće izrastaju novi koji su prvo prekriveni mekanim slojem vezivnog tkiva i krvnih sudova, da bi se kasnije to oljuštilo. U jesen se mužjaci bore za teritoriju (svi su bar jednom čuli za riku jelena) i onda se pare. Oplođena jajna ćelija je u hibernaciji 4 meseca u toku zime a onda još 5 meseci raste i razvija se embrion, onda fetus i na kraju na svet dođe jedna tufnasta slatkica koja u početku nema apsolutno nikakav miris da bi se lakše kamuflirala. Inače, jeleni su preživari, papkari. U Evropi ima još i srndaća a uneti su iz Azije i jeleni lopatari koji su nešto sitniji od evropskog jelena i rogovlje im je prošireno u jednom delu, onom iz kog izrasta najviše parožaka. Postoji još dosta srodnih vrsta-u severnoj Evropi i severnoj Americi (krajnji sever SAD i Kanada) ima losova koji su ujedno i najveća vrsta jelena, irvasa (Aljaska, Sibir...), dok najveći broj vrsta živi u Aziji. Ako neko ima nešto da doda i/ili ispravi, neću se ljutiti. Pisala sam po sećanju, davno sam spremala zoologiju u okviru ispita iz biologije.
 
свака част ! сећање те одлично служи :ok:
једино ово за одређивање старости на основу парожака, нисам мого да нађем и на интернету :confused: .. пише да се старост може одредити само уз помоћ зуба доње вилице.
а је л се роговЉе каже само за јелене ?
 
свака част ! сећање те одлично служи :ok:
једино ово за одређивање старости на основу парожака, нисам мого да нађем и на интернету :confused: .. пише да се старост може одредити само уз помоћ зуба доње вилице.
а је л се роговЉе каже само за јелене ?
Tacno je da se starost odredjuje pomocu zuba, ali zube je jelenu tesko videti, sto se obicno poklopi sa brojem parozaka. Isto se moze odrediti starost i vuku, po izgledu zuba donje vilice, ali treba da imati dobro oko i iskustvo.

Rogovlje imaju i srndaci, odnosno rogovlje otpada u kasnu jesen, rogovi ne..
Srndacima ne moze na osnovu broja parozaka da se odredi starost jer im se broj parozaka ne uvecava sa godinama, vec se gledaju telesne karakteristike, kao i jelenima.dok nemaju rogovlje ili je u rastu.
Zrelim srndacima sada je rogovlje uveliko niklo, prekriveno je bastom, cesu se vec uveliko o granje i pokusavaju da skinu bast, primetio sam da nekima vec vise krvave krpe od basta..nije im lako nimalo. Mladima jos uvek nice rogovlje i od jedinke do jedinke, rast je vrlo razlicit.

p.s. na slici je prekrasan primerak evr. jelena.Lopatari sa nasih podrucja su takodje jako lepi i impozantni , malobrojni, oprezniji i teze ih je videti.
 
Poslednja izmena:
Capreolus,jel njih boli kada im se ljushte rogovi?
meni to uvek deluje tako bolno,kada vidim tu krv i kako tako visi...uf :sad2: mora da je mnogo neprijatno

Ne bih rekao da ih boli, bar po onome sto gledam da rade. Pre svrbi, pecka ili neka slicna senzacija koju oni osecaju. To sto se ljusti je bast (kao jaka , tvrda, debela koza, barsunasta odozgo, vremenom se taj barsunasti sloj tanji, nakon cega pocinje da puca ) cime je rogovlje oblozeno dok raste, to jeste prokrvljeno, jer to ima ulogu da stiti i snabdeva rogovlje materijama koje su potrebne.
Kad bast pocne da puca, tad mu je vreme, rogovlju vise nije potrebna zastita, tada oni pocinju da to struzu i cesu, obicno nadju tanje grancice, tanja stabla, i toliko se zablentave time da nista drugo ne vide. Kad uspeju da nabace neki komad od te grane na rogovlje, onda pokazuju da su jako zadovoljni time i svojim izgledom i jos ako visi neki komad basta, ugodjaj im je bas. :D
Bast prekriva samo rogovlje, i dotle se i struze, koza ispod ruze rogovlja ostaje neostecena, te krvave krpe koje vise, su ustvari unutrasnjost basta, koji im vise ne treba i skidaju ga.
Dakle, prirodan proces kroz koji prolaze srndaci i jeleni. (ne mozes videti da njima curi krv itd..vec samo tu krvavu unutrasnjost basta koja je odsluzila svoje).

Kad skinu bast, tek onda pocinje doterivanje i glancanje celog rogovlja i beljenje vrhova. Kad zavrse sa doterivanjem, svi vrhovi parozaka su ubeljeni i sjajni. Time ce se zabavljati i kad pocne leto. :D

p.s. sada, juce sam gledao par mladih srndaca, njima jos rogovlje nije ni niklo, parosci se nisu odvojili, dok stariji vec struzu, ali blago, ne odvaja se bast jos uvek, to ce biti u aprilu. Pripremaju se.:D
Dakle, ne brini, mislim da ih ne boli.

ono sto mene brine je pojava koju sam juce video kod mesta gde srne dolaze na so. Svez trag (zemlja je mokra i sve se vidi) srne koja je mozda pola sata pre mene bila tu i samo na tom mestu, nasao sam 3 krpelja , prepuna krvi koja su otpala sa nje, (jer se sigurno zadrzala malo tu, lizuci so), zamisli koliko ih ima na njoj ako je samo tu otpalo 3.
I otkud toliki krpelji sada? Mraz je bio takoreci do juce...nocu je jako hladno u sumi, oko 0 ili stepen - dva u plusu. Kako ce to podneti i sta ce biti na dalje?
Znaci da ih je na toj srni ko zna koliko ako je samo tu otpalo 3, ...prerano je za toliko krpelja, sta je sa svim ostalim stanovnicima sume, zecevi su stalno na zemlji, u liscu spavaju, sta ce biti sa mladuncima, uskoro ce stici zecici, a tada ce krpelja biti jos vise. :(
To me brine bas...plus bolesti koje prenose krpelji itd...itd...ne smem ni da mislim na sve sto znam.:(
 
Hvala na objasnjenju :)

I mene cudi odkud krpelji sada,ali sad pre...mesec dana valjda...dok je bio onaj poslednji sneg sto je zavejao ceo grad,pas moje komshinice je zakacio piroplazmozu :eek:
gde nadje krpelja u snegu,nije mi jasno ....
vidim ja da ovog leta nema nista od kosutnjaka :think:
 

Back
Top