Propast modernog kapitalizma ili....

Earring

Elita
Banovan
Poruka
21.131
Postovanje svima na Politici!
Ovo nije pdf na kome redovno postujem pa se unapred izvinjavam ako se ne uklapam u drustvo.
Ako vec postoji tema koja se bavi ovim pitanjem onda molim moderatore da ovu temu odmah zakljucaju.
Juce cujem u dnevniku da Nemacka krece u nacionalizaciju banaka.
Nametnulo se i pitanje - kraj kapitalizma koji poznajemo ili nesto novo....
Pa ja pitam vas, sta mislite, da li je zaista doslo vreme za neko novo moderno drustveno uredjenje, koje jos nije vidjeno.... ili ne?
I ako jeste.... kako ce ono da izgleda ili kako bi trebalo po vasem misljenju?
 
Po meni, radi se više o psihološkom potezu.
Budući banke ionako moraju imati pokriće kod Narodne banke svake države, radilo bi se samo o fiktivnom prenosu nadležnosti kako bi građani i kreditori stekli poljuljano povjerenje bankama, jer bi tom "nacionalizacijom" Država direktno stajala iza banaka kao garant.
 
Postovanje svima na Politici!
Ovo nije pdf na kome redovno postujem pa se unapred izvinjavam ako se ne uklapam u drustvo.
Ako vec postoji tema koja se bavi ovim pitanjem onda molim moderatore da ovu temu odmah zakljucaju.
Juce cujem u dnevniku da Nemacka krece u nacionalizaciju banaka.
Nametnulo se i pitanje - kraj kapitalizma koji poznajemo ili nesto novo....
Pa ja pitam vas, sta mislite, da li je zaista doslo vreme za neko novo moderno drustveno uredjenje, koje jos nije vidjeno.... ili ne?
I ako jeste.... kako ce ono da izgleda ili kako bi trebalo po vasem misljenju?

Bilo je sličnih tema, ali ostaviću ovu temu radi zaista zanimljivo postavljenog pitanja.
---------------

Ne mislim da je ovo kraj kapitalizma. Velika kapitalistička društva su totalno uvučena u taj sistem kapitalističkog razmišljanja da im je svaki drugi vrlo teško moguć.
Ono što će se desiti i što treba da se desi je nova verzija regulisanog kapitalizma, što bi trebalo da znači kraj potpune slobode tržišta. Država treba ponovo da se nametne kao dominantan faktor u društvu i da počne donositi i uticati na odluke koje se tiču celokupnog stanovništva, a ne samo u interesu određene grupe.
Neki bi ove mere smatrali komunističkim, ali bože moj. Komunizam nije samo gulag, goli otok i slične gadosti, već uređenje puno vrlo konstruktivnih ideja koje bi se mogle koristiti u kapitalizmu.
 
Zanimljiv i kvalitetan odgovor. Hvala!
Ja se ne slazem s Jekom da nam se priblizava kraj sveta iako sam vernik.
Vera po meni s ovim nema mnogo veze.
Da ce doci do odredjene transformacije kapitalizma u neku novu formu, po mom misljenju je vise-manje izvesno, u neko dogledno vreme, a mislim da se to sada radja.
Mozda nece ispuniti bas sva ocekivanja nas futurista, ali mnoga hoce
 
Zanimljiv i kvalitetan odgovor. Hvala!
Ja se ne slazem s Jekom da nam se priblizava kraj sveta iako sam vernik.
Vera po meni s ovim nema mnogo veze.
Da ce doci do odredjene transformacije kapitalizma u neku novu formu, po mom misljenju je vise-manje izvesno, u neko dogledno vreme, a mislim da se to sada radja.
Mozda nece ispuniti bas sva ocekivanja nas futurista, ali mnoga hoce

U korenu svake revolucije političkih i ekonomskih (kao i svakih drugih) sistema leži neefikasnost, koja izaziva krize i nezadovoljstvo. Nadati se da je kapitalizam najbolje uređenje, koje će čovek izmisliti i koje će se nametnuti kao optimalno rešenje, nije realno.
Doći će revolucija (nadajmo se što bezbolnija) koja će zameniti kapitalizam. Ja samo smatram da to vreme nije sad.

Što se tiče apokaliptičnih predviđanja slažem se sa tobom da nisu na mestu. Kroz modernu istoriju (istoriju uopšte i da ne pominjemo) je bilo puno težih, opasnijih i krvavijih kriza, pa smo ovde.
 
Zanimljiv i kvalitetan odgovor. Hvala!
Ja se ne slazem s Jekom da nam se priblizava:roll: kraj sveta iako sam vernik.
Vera po meni s ovim:roll: s chim? nema mnogo veze. Vera ima veze sa svacim ako si vernik.:rtfm:
Da ce doci do odredjene transformacije kapitalizma u neku novu formu, po mom misljenju je vise-manje izvesno, u neko dogledno vreme, a mislim da se to sada radja.:lol:Ma nemoj, a kako se to radja... ako pomenes svecku krizu prelistaj malo teme na politici u vezi s tim pre nego sto nastavis diskusiju...
Mozda nece ispuniti bas sva ocekivanja nas futurista, ali mnoga hoce

:hahaha: Jel ti neko rekao da se priblizhava?:hahaha:
Jos ce mnogo g..vana proteci i Dunavom i skupstinama dok se kapitalizam ne rasprshi, nemoj odmah da prpishesh oko smaka sveta samo zato sto ga Boblija predvidja, nece to sutra biti, lakshe malo, EJJ :D
 
Postovanje svima na Politici!
Ovo nije pdf na kome redovno postujem pa se unapred izvinjavam ako se ne uklapam u drustvo.
Ako vec postoji tema koja se bavi ovim pitanjem onda molim moderatore da ovu temu odmah zakljucaju.
Juce cujem u dnevniku da Nemacka krece u nacionalizaciju banaka.
Nametnulo se i pitanje - kraj kapitalizma koji poznajemo ili nesto novo....
Pa ja pitam vas, sta mislite, da li je zaista doslo vreme za neko novo moderno drustveno uredjenje, koje jos nije vidjeno.... ili ne?
I ako jeste.... kako ce ono da izgleda ili kako bi trebalo po vasem misljenju?

Svakako kraj ovakvog kapitalizma (ili bar ideje o liberalnom kapitalizmu posle 2 svetske krize), a meni se sve nesto cini da ce to biti i definitivan kraj svega, jer je kapitalizam (buduci da se zasniva na vlasnistvu novca, znaci kapitala) pojeo samog sebe zbog njegove osnovne ideje - pohlepnosti!
Znaci, u sustini ce "Amerika i Engleska biti zemlja proleterska...":lol::lol::lol:
 
Postovanje svima na Politici!
Ovo nije pdf na kome redovno postujem pa se unapred izvinjavam ako se ne uklapam u drustvo.
Ako vec postoji tema koja se bavi ovim pitanjem onda molim moderatore da ovu temu odmah zakljucaju.
Juce cujem u dnevniku da Nemacka krece u nacionalizaciju banaka.
Nametnulo se i pitanje - kraj kapitalizma koji poznajemo ili nesto novo....
Pa ja pitam vas, sta mislite, da li je zaista doslo vreme za neko novo moderno drustveno uredjenje, koje jos nije vidjeno.... ili ne?
I ako jeste.... kako ce ono da izgleda ili kako bi trebalo po vasem misljenju?
Да, тачно је . Немачка иде у национализацију својих банки.

Ново друштвено уређење : национални - социјализам.

Или то или амбис, изгледа.
А човек је лепо упозорио још давне 1914. године, па 1920 поново.

Прочитај књигу ''Пропаст запада'' Oswald Spengler (Пропаст запада)
 
Да, тачно је . Немачка иде у национализацију својих банки.

Ново друштвено уређење : национални - социјализам.

Или то или амбис, изгледа.
А човек је лепо упозорио још давне 1914. године, па 1920 поново.

Прочитај књигу ''Пропаст запада'' Oswald Spengler (Пропаст запада)

Nadam se da je ovo neka tvoja improvizovana izvedenica koja nema veze sa Hitlerovim nacional-socijalizmom, koji nema nikakve veze sa današnjom Nemačkom.
 
Nadam se da je ovo neka tvoja improvizovana izvedenica koja nema veze sa Hitlerovim nacional-socijalizmom, koji nema nikakve veze sa današnjom Nemačkom.
Е свашта.
Какве је везе Хител имао са нацинал-социјализмом?
Он се само крио из вела...и да...Хитлер није био националиста, већ нациста- разлика је велика.;)
 
Amerika ide u socijalizam, a Europa u kapitalizam. Zvuci nevjerojatno, al' je tako. Vec par godina se smanjuju socijalna prava po Francuskoj, Njemackoj, Engleskoj.. sada pogotovo. Ameri su pak otisli u krajnost.. zemlja je u krizi i ako ne olaksaju vlastitim gradjanima.. ne gine im gradjanski rat.
 
Е свашта.
Какве је везе Хител имао са нацинал-социјализмом?
Он се само крио из вела...и да...Хитлер није био националиста, већ нациста- разлика је велика.;)

Da li si ozbiljna??

Nacizam je skraćenica. Puno ime njegove stranke je bilo Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei - Nacional-socijalistička nemačka radnička partija.

Očigledno je politička konstrukcija tvoja.
 
Amerika ide u socijalizam, a Europa u kapitalizam. Zvuci nevjerojatno, al' je tako. Vec par godina se smanjuju socijalna prava po Francuskoj, Njemackoj, Engleskoj.. sada pogotovo. Ameri su pak otisli u krajnost.. zemlja je u krizi i ako ne olaksaju vlastitim gradjanima.. ne gine im gradjanski rat.

Čime se to smanjuju socijalna prava građana po Evropi?
 
Ti se salis.. Sjecas se proslogodisnjih prosvjeda po Francuskoj zbog uvodjenja zakona o laksem otpustanju radnika bez terecenja poslodavca.. Njemacka - posao za euro, uzmi ili nista od socijalnog. Pogledaj i Srbiju.. Hrvatsku.. Radnik (bez fakulteta) je kod nas potrosna roba. Doslovno.

E time se dotičemo jedne zaista bolne teme - imigranti. Migranti koji su nelegalno u nekoj evropskoj zemlji su zaista obespravljeni, jer se sindikati ne brinu za njih, ali ni migranti ne plaćaju poreze, tako da...
U Srbiji je sindikat na nivou vica.

Što se tiče socijalne politike za građane, evropske zemlje su još uvek daleko ispred svih.
 
Čime se to smanjuju socijalna prava građana po Evropi?

...taksama...drzavi ne pada na pamet da ih smanji ni u evropi ni u americi... umesto da novac uzmu od onih koji ga imaju oni nastavljaju da ga uzimaju od naroda - rokfeler, rotsild i co. iz ove krize ce izaci bogatiji nego iz one 1920... ulozili su novac u zlato zato nigde i nema zlatnih poluga i cekaju da se drzava pobrine za krizu...onaj americki ekonomista kaze da ce se narod pobuniti zbog visokih poreza...resavaju ovu krizu kao i onu iz proslog veka javnim radovima i ulaganjem drzavnog novca u oporavak privrede
 
E time se dotičemo jedne zaista bolne teme - imigranti. Migranti koji su nelegalno u nekoj evropskoj zemlji su zaista obespravljeni, jer se sindikati ne brinu za njih, ali ni migranti ne plaćaju poreze, tako da...
U Srbiji je sindikat na nivou vica.

Što se tiče socijalne politike za građane, evropske zemlje su još uvek daleko ispred svih.

Za sada. Al' ponestaje love, tj. konkurentnosti naspram istoka. I taj problem ce postati sve izrazeniji, a gdje se krpaju rupe? Na raji. Europi ponestaje opipljiv izvozni proizvod dok se Ameri na tom polju jos i drze nekako. I neko vrijeme ce otpustit' remen samo zato sto je raja na rubu..

S time da ne postoji ekonomski program koji bi zaustavio tonuce zapada. Zajedrano. Po nas nije dobro kako god da okrenes..

Cijeli svijet moze zivjeti isto. Sa plateznom moci dvostruko vecom od kineza. Istoku ce bit' malo bolje - nama puno gore. Eh uh.. problemi..
 
E time se dotičemo jedne zaista bolne teme - imigranti. Migranti koji su nelegalno u nekoj evropskoj zemlji su zaista obespravljeni, jer se sindikati ne brinu za njih, ali ni migranti ne plaćaju poreze, tako da...
U Srbiji je sindikat na nivou vica.

Što se tiče socijalne politike za građane, evropske zemlje su još uvek daleko ispred svih.

Posto nisam bas dobro razumela,volela bih da mi samo objasnis od kog novca Amerika uzima 790 milijardi dolara-cije su to pare i od koga kad su pukli,za oporavak Americke privrede,Banaka,ekonomije uopste?:dontunderstand:
 
Za sada. Al' ponestaje love, tj. konkurentnosti naspram istoka. I taj problem ce postati sve izrazeniji, a gdje se krpaju rupe? Na raji. Europi ponestaje opipljiv izvozni proizvod dok se Ameri na tom polju jos i drze nekako. I neko vrijeme ce otpustit' remen samo zato sto je raja na rubu..

S time da ne postoji ekonomski program koji bi zaustavio tonuce zapada. Zajedrano. Po nas nije dobro kako god da okrenes..

Cijeli svijet moze zivjeti isto. Sa plateznom moci dvostruko vecom od kineza. Istoku ce bit' malo bolje - nama puno gore. Eh uh.. problemi..
Nemam šta da dodam ili oduzmem. Tačno je da je neravnopravna podela svetskih resursa doprinela rastu zapadnog kapitalizma. Polako sav taj novac klizi u ruke istoku.
Posto nisam bas dobro razumela,volela bih da mi samo objasnis od kog novca Amerika uzima 790 milijardi dolara-cije su to pare i od koga kad su pukli,za oporavak Americke privrede,Banaka,ekonomije uopste?:dontunderstand:

Nisam pričao o Americi.
 

Back
Top