Ups i akumulator

Postoji način, ali ima par stvari o kojima treba da vodiš računa - voltaža (jer nekad UPS radi na 24V, pa ti trebaju dva serijski vezana akumulatora), da li ti je adekvatno punjenje (il ti treba eksterni inverter), kvalitet žica kojim si povezao akumulator (jer je velika amperaža), da li odgovarajući tip akumulatora (punjivi ili zatvoreni) i razume se, da li je UPS adekvatan za dato opterećenje.

Ako si u vezi svega 100% siguran, onda možeš da radiš, inače ne, u najboljem slučaju će ti izgoreti UPS, a možeš se otrovati isparenjima ako nije zatvoreni tip akumulatora.
 
Da li postoji nacin da se u ups_u za racunar stavi akumulator od auta (12V) umesto originalnog pa da napajanje traje duze vreme.
Nemoj preterivati, u male UPSice za PC obicno idu suve olovne baterije 6-12Ah. Ne treba preterivati pa staviti 45Ah, sto kaze Sizif moze da izgori deo za punjenje jer nije predvicen za toliku struju X vreme, ali moze suvi olovni tipa 20ak Ah, cime ces dobiti 2-3 puta veci beckup...

btw. Deo koji puni bateriju nije inverter, vec rectifier- ako punjac nije kao odvojen deo ;)

AC---(Rectifier)----DC-------DC----(inverter)-----AC
.................................I
..............................(batt)

AC---(Rectifier)----DC-------DC----(inverter)-----AC
..I..............................I
..I---(batt charger)-----(batt)
 
Ukoliko UPS radi normalno sa akumulatorom malog kapaciteta, isto tako ce raditi i sa nekim daleko veceg, samo mora da se proveri koliko je dobro reseno hladjenje aktivnih komponenti u UPS-u - cesto je potrebno pojacati hladjenje (staviti aktivno) ukoliko se zeli raditi satima.

Sto se punjenja velikog akumulatora (kao onih iz automobila npr.) tice, oni kada su prazni impedansa im poprilicno pada te mogu da ostete deo UPS-a za punjenje...naravno, punjenje eksternim, klasicnim punjacem za automobilske akumulatore je moguce resenje.
 
Ukoliko UPS radi normalno sa akumulatorom malog kapaciteta, isto tako ce raditi i sa nekim daleko veceg
Pa nije bas tako...struja odrzavanja napunjenosti akumulatora (tkz,. FLOAT CHARGE) je kod baterija veceg kapaciteta veca. Sto znaci da cak i ako je baterija puna, struja odrzavanja moze biti veca nego sto komponente mogu da podnesu, pa puta vreme od nekoliko dana\nedelja\meseci. To je jos izrazenije ako je UPS radio na baterijama, nakon cega se one pune, pa je razlika izmedju stvarnog i onog za sta je UPS dimenzionisan jos veca.
Aktivno hladjenje moze pomoci, ali i ne mora zbog konstrukcije samog UPSa.

Ovo sa externim punjacem je zanimljivo resenje, ali mana je dodatna investicija i mesto koje zauzima sam punjac. Takodje odnos napona UPSa ka bateriji i punjaca treba podesiti tako da punjac puni bateriju za nijansu vecim naponom.

Kako god sve moze da se proba...:super:
 
Mislim da ne bi bio problem.Ja sam video u jednoj radnji za računare da je ups bio prikačen na akumlator od kola.Jedino treba voditi računa da ne preopteretimo ups recimo više od 150-200 W.
A što se tiče punjenja isto ne bi trebalo da bude problem.Kod koliko upseva akumlator crkao pa se punjenje odvija danima na maksimumu kao da je akumlator skroz prazan bez problema.I ja sam mislio ako crkne ova baterija u mom upsu,lepo prikačim akumlator od kola.
 
Pazi vako, malo pricas napamet...
UPS u toj radnji je mogao biti od 600VA a mozda i od 1200\2500VA
Preopteretiti UPS za 150W nije isto ako se radi o UPSu od 500VA i 1500VA
Baterija kad "crkne" obicno izgubi kapacitet jer su joj se poremetile iz nekog razloga ploce(fizicki\hemijski sta god), pa se ponasa kao baterija dosta manjeg kapaciteta. To ne znaci da je struja punjenja maksimalna. To se desava kad ode u kratak spoj, ali onda postoji zastita u vidu osiguraca. Treca opcija je da ode u prekid i tada kao da je ni nema.

Uglavnom kao sto rekoh, sve se moze probati, ali ekperimentalno i pratiti. Izvrsiti ovakav zahvat i ostaviti kao da je tako kupljeno je u najmanju ruku...;)
 
Ako uzmemo u obzir da je monitor potrošnje oko 240W a i kompjuter oko 200W,to je ukupno 440W,i šta je 150W opterećenja u odnosu na 440W?Znači ako mi možemo Ups da koristimo od 5 - 20 minuta sa opterećenjme od 440W,zašto ne bi mogli na neodređeno vreme koristiti i 150W snage preko UPS-a?

Kada zakaže jedna ćelija bez obzira dali je u kratkom spoju ili ne,punjač se usija kada puni takvu bateriju.Jer sa gubljenjem jedne ćelije pada i početni napon koje treba punjač da nadoknad,i to mislim da nema veze sa kapacitetom.Od kapaciteta akumlatora zavisi vreme punjenja akumlatora.Ali kada zakaže jedna ćelija kapacitet nema veze,jer se akumlator ponaša kao da nije ni blizu napunjen.
 
Ako uzmemo u obzir da je monitor potrošnje oko 240W a i kompjuter oko 200W,to je ukupno 440W,i šta je 150W opterećenja u odnosu na 440W?30%;) Znači ako mi možemo Ups da koristimo od 5 - 20 minuta Taj period je vezan za kapacitet baterije ne same komponente(mada nije iskljuceno da kvalitet komponenti i konstrukcija uticu, tj. da im duzi rad skodi) sa opterećenjme od 440W,zašto ne bi mogli na neodređeno vreme koristiti i 150W snage preko UPS-a? Zato jer ce izbaciti "overload"zastita-zato je bitno da li je UPS od 500 ili 1500VA-njemu nece izbaciti povecanjem od 150w

Kada zakaže jedna ćelija bez obzira dali je u kratkom spoju ili ne,punjač se usija kada puni takvu bateriju.Jer sa gubljenjem jedne ćelije pada i početni napon koje treba punjač da nadoknad,i to mislim da nema veze sa kapacitetom-.Od kapaciteta akumlatora zavisi vreme punjenja akumlatora.Ali kada zakaže jedna ćelija kapacitet nema veze,jer se akumlator ponaša kao da nije ni blizu napunjen.
Sve u svemu tacno, ali...retko. Ta ostecena celija mora da ode u kratak spoj(u tom slucaju su najverovatnije sve celije otisle), u svakom drugom slucaju baterija ce dostici napon pune ali nece moci da ga zadrzi. Vreme punjenja zavisi od kapaciteta samo pri fixnoj struji punjenja...ukratko, proizvodjac se odlucio za 7,2Ah batt, i regulisao punjac na 0,72A da puni 12 sati. Zamenom baterije ista ce se puniti onoliko duze koliko je veci kapacitet nove baterije.
!!!Da li punjac sa svojim pasivnim hladjenjem i konstrukcijom moze umesto 12 da radi 24-48H(posebno 10ak puta vise)???
To je poenta, proizvodjac ima racunicu da prodaje UPS odredjenog kvaliteta i karakteristika. Dodavanje opterecenja je iskljuceno i to je limitirano samom snagom UPSa(cime se stiti inverter od ostecenja-dok se punjac stiti samom baterijom-ne moze se fizicki staviti veca, jedino pored). Produzetak rada na baterijama je moguc, ali uz oprez...ako moze sve je ok, ako ne izgorece. Slicno OCu procesora, nesto moze-nesto ne...;)

ps
Veliki font je da bi se razlikovao
 
Ja licno sam stavio umesto 7,2 (za standardni 520-600VA UPS) 14Ah i radio je bez problema. I umesto 4min sa sve 21" monitorom drzao je ~10min...vise nego duplo ;)

Medjutim zbog mesta na stolu sam stavio novi 7,2Ah i vratio sve kako je bilo...tj. batt je u UPSu.
 
Prijatelji prvo sam se smejao, pa onda vidim da ste svi ozbiljni u nameri da ovu ludacku ideju objasnite i prosirite. Dva serijski vezana akumulatora bi dala duplo veci napon, 24v ali ne verujem da bi kolo na koje ide baterija izdrzalo takvu zajebanciju, pogotovo oscilator koji konvertuje jednosmernih 24v u naizmenicnih 220v 50Hz ! Daj zakljucajte temu da neko od dece na forumu ovo ne uradi kuci !

Ups-u kada crkne baterija, odneses ga u neki servis da ti zamene bateriju i naplate ti 10-15e .

Meni je takodje crkla i samo sam skinuo monitor sa njega, rasteretio ga, a monitor vezao za mrezni napon.
 
@ljubafmagain ne slažem se sa konstatacijom da je ludačka ideja , mislim da je dobra ideja ali ja razmišljam u nekom drugom pravcu. Mada je moje lično mišljenje da UPS-u ne bi bilo ništa ni kada bi se na njega vezao akumulator od 180Ah .
Silom prilika sam radio jedno 8 meseci u vojsci kao "mehaničar hemijskog izvora električne energije" , imao sam prilike da opravljam akumulatore , menjanje ćelija i separatora u njima, da radim njihovo formiranje , dopunu ,punjenje i ugradnju u teška vojna vozila , čitaj , tenkovi , kamioni vučnivoz isl.
Cela suština priče je da UPS treba da proizvodi dovoljno struje za rad kompjutera i za rad njegovoga monitora. TO je taj presudni faktor koji diktira tempo rada UPS-a i njegovoga pretvarača električne energije sa 12 na 220 volti. Ako je njegov pretvarač sposoban da radi satima i da vuče iz akumulatora struju istim ili čak i različitim tempom na osnovu potrošnje struje računara onda je apsolutno svejedno koliko Ah ima akumulator na koji je prikačen.
Naravno odgovarajući akumulator zahteva odgovarajući punjač ali to je neka druga priča.
 
Prijatelji prvo sam se smejao, pa onda vidim da ste svi ozbiljni u nameri da ovu ludacku ideju objasnite i prosirite. Dva serijski vezana akumulatora bi dala duplo veci napon, 24v ali ne verujem da bi kolo na koje ide baterija izdrzalo takvu zajebanciju, pogotovo oscilator koji konvertuje jednosmernih 24v u naizmenicnih 220v 50Hz ! Daj zakljucajte temu da neko od dece na forumu ovo ne uradi kuci !

Ups-u kada crkne baterija, odneses ga u neki servis da ti zamene bateriju i naplate ti 10-15e .

Meni je takodje crkla i samo sam skinuo monitor sa njega, rasteretio ga, a monitor vezao za mrezni napon.


Nije ludacka ideja uopste i ne radi se o rednom vec paralelnom vezivanju akumulatora...ili zameni malog zatvoreng velikim spoljnim.
 
Prijatelji prvo sam se smejao, pa onda vidim da ste svi ozbiljni u nameri da ovu ludacku ideju objasnite i prosirite. Dva serijski vezana akumulatora bi dala duplo veci napon, 24v ali ne verujem da bi kolo na koje ide baterija izdrzalo takvu zajebanciju, pogotovo oscilator koji konvertuje jednosmernih 24v u naizmenicnih 220v 50Hz ! Daj zakljucajte temu da neko od dece na forumu ovo ne uradi kuci !

Ups-u kada crkne baterija, odneses ga u neki servis da ti zamene bateriju i naplate ti 10-15e .

Meni je takodje crkla i samo sam skinuo monitor sa njega, rasteretio ga, a monitor vezao za mrezni napon.
Najverovatnije od suza zbog smeha su ti se malo slova zamutila pa nisi dobro procitao ali u prethodnih 10ak postova se ne prica o vezivanju dva akumulatora na red i dobijanju 24V. Da bi saznao o cemu se radi moras ponovo da procitas-za kaznu ;)
...i sledeci put procitaj dva puta ako vec zahtevas da se nesto zakljuca.
 
@ljubafmagain ne slažem se sa konstatacijom da je ludačka ideja , mislim da je dobra ideja ali ja razmišljam u nekom drugom pravcu. Mada je moje lično mišljenje da UPS-u ne bi bilo ništa ni kada bi se na njega vezao akumulator od 180Ah .
Silom prilika sam radio jedno 8 meseci u vojsci kao "mehaničar hemijskog izvora električne energije" , imao sam prilike da opravljam akumulatore , menjanje ćelija i separatora u njima, da radim njihovo formiranje , dopunu ,punjenje i ugradnju u teška vojna vozila , čitaj , tenkovi , kamioni vučnivoz isl.
Cela suština priče je da UPS treba da proizvodi dovoljno struje za rad kompjutera i za rad njegovoga monitora. TO je taj presudni faktor koji diktira tempo rada UPS-a i njegovoga pretvarača električne energije sa 12 na 220 volti. Ako je njegov pretvarač sposoban da radi satima i da vuče iz akumulatora struju istim ili čak i različitim tempom na osnovu potrošnje struje računara onda je apsolutno svejedno koliko Ah ima akumulator na koji je prikačen.
Naravno odgovarajući akumulator zahteva odgovarajući punjač ali to je neka druga priča.
To je cela poenta price...
 
Baterija kad "crkne" obicno izgubi kapacitet jer su joj se poremetile iz nekog razloga ploce(fizicki\hemijski sta god), pa se ponasa kao baterija dosta manjeg kapaciteta. To ne znaci da je struja punjenja maksimalna. To se desava kad ode u kratak spoj, ali onda postoji zastita u vidu osiguraca. Treca opcija je da ode u prekid i tada kao da je ni nema.

Uglavnom kao sto rekoh, sve se moze probati, ali ekperimentalno i pratiti. Izvrsiti ovakav zahvat i ostaviti kao da je tako kupljeno je u najmanju ruku...;)

Nisam elektronac ali neke stvari odavde prepoznajem kod sebe....
Imam TRUST-ov UPS od 750 VA. Morao sam da nabavim UPS jer ovde u mom naselju varira napon pa mi se bez njega komp stalno bio restartovao. :confused:
Elem,do pre nekog vremena extra je šljakao UPS,čim nestane struja komp se prebaci na UPS i radi dok ima struje u baterijama ali od skoro se dešava da kad nestane struja gasi se i komp,dakle kao da nema UPS-a!!!! :sad2::sad2::sad2:
Nisu valjda crkle baterije?!?!?!?! :think:

pomoć pliz :gace:
 
UPS je kupljen februara 2007. godine u Pakomu. Imao je 2 godine garancije koja je istekla ove godine februara. Super me je služio do pre jedno 5-6 meseci kad sam prvi put provalio da mi se komp gasi kad iznenadno nestane struja...
baterije su stare koliko i UPS,dakle više od 2 i po godine.
 
Ајоооооој..... :sad2:
Gledao sam za baterije ali ih nema u prodaju na pakomovom sajtu. Takođe,čuo sam da promena baterija više košta nego da se kupi nov UPS. :(
Kad sam kupovao UPS nudili su mi uglavnom svuda Inform Guard ali mi je prodavac u pakomu rekao da je Trust austrijska firma,bolja i da nisu imali reklamacije na njih. A ni cena nije bila mala u to vreme,plaćen je oko 6500 din. :think:
Svi govore o UPS-ovima marke APC,Inform,i drugi...ima li ko iskustva sa Trust-om?! :roll:
U svakom slučaju jeb** sa ježa u leđa....
 
Ja nemam iskustva sa Trustom, ali InformGuard je najveća propast ikad, ja sam se jedva otarasio gomile njihovih UPS-ova koji nisu radili. APC i MGE su vrhunski UPS-ovi (sad su i ista firma - Schneider electric), ali su malo skuplji, nisam siguran da je neophodno kupovati njihov, kao što vidiš i tvoj je radio dve godine. Moje mišljenje je da u UPSU najbitnije da je elektronika dobra, a bateriju možeš da staviš originalnu, ali i ne moraš, kod baterija je manja razlika u kvalitetu nego kod elektronike. Ja sam imao solidna iskustva sa Mustekom, koji nije skup kao APC. (Mada 90% UPS-ova koje imam su APC, i oni su imali par loših modela)
 
MGE, MGE i samo MGE :)
ko sto Sizif kaze MGE i APC su ista firma, ista fabrika...bio i video ;)
Zbog antimonopolistickog zakona prave APC i MGE u razlicitim kategorijama, tipa APC od 1KVA a nema MGE u toj klasi.
Ali opet cena APCa je daleko veca od ostalih lowcost MUSTEK,TRUST i sl...tako da za kucne potrebe...

Sto se tice problema ZEMUNELOa, tebi je 99%otisla baterija, posebno ako na promene napona UPS reaguje i koriguje ga(najverovatnije u stepenima +/- 20-30%) i pri nestanku struje cujes da odradi rele pa se tek onda ugasi.
UPS treba otvoriti (obicno se prednja maska sa diodama i ON/OFF dugmetom ukloni a baterija izvuce), drze ga par srafova i izvaditi staru i staviti novu bateriju, obicno su 12V 7,2 do 12Ah. Najbitnije je ugasiti UPS, istekati ga iz struje pa zapoceti radove ;)
 
Тако је Оги. Стим што у задњих пар година нисам наручивао нове, из простог разлога јер стари још раде свој посао.
 

Back
Top