Међуљудска комуникација

cy3a

Aktivan član
Poruka
1.709
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"
Знам да сам овде на форуму неким својим неодмереним постовима повредила неке људе и заиста ми је жао због тога.
 
Istina je sve sto kazes
O tom fenomenu ne samo kod sebe, nego kod svih, sam razmisljala pre nekog vremena, bas o otme - zasto na svaku opasku ili komentar krecemo podsvesno da se branimo ili reagujemo napadacki iako ne mislimo nista lose?
Ne kazem da je ovo kod svih ljudi, ali jeste masovno prisutno, i ja ne krijem da kao neko ko je ‘ziva vatra‘ sam sklona ovakvim reakcijama.
Uglavnom se trudim da ucinim diskusiju zanimljivijom, ali nekada i odreagujem eksplozivno i nepromisljeno...
I stvarno sam se pitala - zasto se ljudi uglavnom bave pricanjem o drugima izvlacenjem njihovih mana, ogovaranjem, zasto previde ono sto je dobro, a navode sve ono lose i to mahom svi?
Muz i ja smo bas pricali na tu temu, i on kaze kako je to normalno, jer se ljudima dobro podrazumeva, a lose je ono sto mogu da kritikuju.... na forumu ces najvise biti izlozen kritici jer je mnogo razlicitih ljudi i naravno da ce se naci bar 1 koji je strucnjak za deo u kome si ti ok, ali ne i majstor.... moje pak misljenje je da to da se dobro podrazumeva i jeste prirodno zbog toga sto coveku u dusi, u svesti je iskonski usadjeno dobro, beba kad se rodi je jedno beskrajno dobro stvorenje, te je za svako zdravo i svesno bice to dobro jedna normalna i prirodna stvar..... zato se sve ostalo, sto je lose po proceni date osobe nadje na udaru kritike....
jedini zakljucak koji mi se namece je da je to ljudski, i da na kraju krajeva, tome ne treba pridavati toliku paznju jer ono sto je nekome lepo je onom drugom ruzno, svako je svet za sebe
 
Па, можда си у праву да се добро подразумева а да лоше треба да се критикује, али зашто не критикујемо оно лоше код себе (а видимо исто то код других људи?)
Мислим, капирам ја да је то људски, али ја се трудим годинама већ да неке лоше особине код себе поправим, и таман се понадам да сам успела кад ме нека ситница буквално избаци из ципела... Волела бих да успем схватити где грешим минут раније, па да не кажем нешто што и не мислим заиста, јер изговорене (или написане) речи остају и боле...
 
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"
Знам да сам овде на форуму неким својим неодмереним постовима повредила неке људе и заиста ми је жао због тога.

Licno uvijek polazim od sebe....zavisno od toga kakvi smo tako i dobijamo zauzvrat....sto kazem nije tesko biti fin....smatram da sam odmerena,zadnja namjera mi je da uvrijedim(a i kad bih to je stvarno rijetkost).....sto ne znaci da nisam dozivjela lose....samo razgranicim....i u svom "svijetu"....postavljam ljude na svoje mjesto.....tj prihvatam ljude takve kakvi jesu....e sad pitanje je s kim cu se intezivno druziti(komunicirati)....s kim manje....a s kim nikako....a ima i to koliko su se te neke osobe pokazale u pravom svijetlu(i negativnom i pozitivnom) to je neka druga prica....ovo mislim i na rl i na virtuel.....
 
a šta te konkretno muči u vezi sa vaspitanjem tvoje troipomesečne bebe i međuljudske komunikacije? jel se meša neko od rodbine, sveki, npr?- znaju one to, naročito kad su male bebe, jer one su zaboga odgajile, jedno,dva ili čak tri bebe koje su sad veeelike:D
ili se meša neko drugi od rodbine:D

да будем искрена, хвала Богу, нико се не меша. Ради се о мојим осећањима према неким члановима фамилије, а проверено знам да бебе пресликавају мајчина осећања према другим људима, што никако не желим... зато сам и говорила о негативној енергији и потреби да позитивно размишљам...
 
да будем искрена, хвала Богу, нико се не меша. Ради се о мојим осећањима према неким члановима фамилије, а проверено знам да бебе пресликавају мајчина осећања према другим људима, што никако не желим... зато сам и говорила о негативној енергији и потреби да позитивно размишљам...

da mamino raspoloženje utiče na raspoloženje bebe to je tačno
ali na bebino raspoloženje utiče i mnogo drugih faktora
troipomesečna beba jedva da je i progledala, ali doduše i počinje već sve više da gleda i svet oko sebe....
ma opušteno:whistling:
ugađaj sebi, važno je da TI budeš zadovoljna da bi širila pozitivnu energiju oko sebe....:heart::heart:
 
Generalno mislim da je pravu komunikaciju potrebno ostvariti oci-u-oci.
Virtuelno ne mozemo znati bas sve sto je pisac hteo da kaze jer su reci dvosmislene, da bi nekoga stvarno znao, potrebno je da sa njim pricas uzivo
Tako da napisano ne mora da znaci to, nego nesto drugo, a niko nikome ne moze da cita misli, i na kraju, ako neko ima potrebu da neke stvari koje su nedorecene razjasni, moze to da ucini u RL ako i druga strana to zeli.
A takodje, postoji i sasvim jasna i nedvosmislena komunikacija i na forumu, tako da je sve vrlo subjektivno.... i zato ne treba previse primati k srcu
Jer, ko zna kako bismo reagovali da tu osobu vidimo u stvarnom zivotu i da kaze tu istu stvar?
Kad nekoga ne vidis, lako je igrati se recima
 
Kad nekoga ne vidis, lako je igrati se recima

:)
..odakle potreba za igranjem rechima?
..ochigledno postoji i ochigledno je svi koristimo, neko vishe ili cheshce, neko retko..
..filtriramo ljude koji procesuju rechi slichno kao i mi?
..postavljamo dodatne zahteve pred uspeshnu komunikaciju, testirajuci
koliko je nekome bitna uspeshnost iste? :)

:(
..a negativan stav..na prvu loptu..
..da pokazemo da smo igru rechi, koja mozda i ne postoji, ukapirali pre prvog zareza, a kamo li tachke..
..potreba da se unapred odbranimo, nekad i napadom, od "nechega" u nechijim rechima..
..mozda smo polu-naslutili to "neshto", mozda ga samo ochekujemo,
poznajuci onoga ko govori ili, shto je onako tuznjikavo, poznajuci sebe..
..i ochekujuci takvo "neshto", precutno priznajemo da mislimo da "to" i zasluzujemo.. :(
 
- ljudi uopste ne slusaju sagovornika (kada su zajedno)

-ovde citaju ofrlje tudje napisane odgovore

rezultat toga je: medjusobno nerazumevanje

да, потпуно се слажем са тобом! то је управо оно што сам и ја рекла: извлаче се речи или делови реченица из контекста и углавном им се даје негативна конотација, нама намењена, зато се ваљда и бранимо:)

Generalno mislim da je pravu komunikaciju potrebno ostvariti oci-u-oci.
Virtuelno ne mozemo znati bas sve sto je pisac hteo da kaze jer su reci dvosmislene, da bi nekoga stvarno znao, potrebno je da sa njim pricas uzivo
Tako da napisano ne mora da znaci to, nego nesto drugo, a niko nikome ne moze da cita misli, i na kraju, ako neko ima potrebu da neke stvari koje su nedorecene razjasni, moze to da ucini u RL ako i druga strana to zeli.
A takodje, postoji i sasvim jasna i nedvosmislena komunikacija i na forumu, tako da je sve vrlo subjektivno.... i zato ne treba previse primati k srcu
Jer, ko zna kako bismo reagovali da tu osobu vidimo u stvarnom zivotu i da kaze tu istu stvar?
Kad nekoga ne vidis, lako je igrati se recima

додуше, људи се играју речима и у стварном животу... мада, мени лично те игре нису јасне (мислим, зашто ја да разбијам главу шта је неко хтео да ми каже, зашто лепо не каже то што хоће?) и не знам да их играм... мада, савладала сам бар део са читањем између редова... или ми се бар чини да јесам:)
 
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"
Знам да сам овде на форуму неким својим неодмереним постовима повредила неке људе и заиста ми је жао због тога.

U pravu si. Evo i ja se izvinjavam svima,za sve recenice koje nisu bile na mestu!
 
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"
Знам да сам овде на форуму неким својим неодмереним постовима повредила неке људе и заиста ми је жао због тога.

Kao prvo, ljudi su odvratna bica. Zli po prirodi.
Drugo, dosta njih na forum dolazi da bi se istreslo. Da bi dokazali svoju superiornost (od intelektualne ["ja sam zavrshio tajitaj faks"] do fizichke [trenirao sam te i te sportove i igrao u tom i tom timu i ti ne znash nishta i ja znam bolje :lol:] u odnosu na druge poshto to ne mogu u pravom zhivotu. Ima kompleksasha, koji gledaju da unize druge, barem u svojim ochima, da bi se bolje osecali. Neki dolaze ovde znajuci da im je identitet nemoguce otkriti i zato otvoreno vredjaju i prozivaju, radi razonode. Ima danguba koje mogu da se svadjaju do sutra zato shto nemaju pametnija posla. Ima onih koji su na forumu godinama pa su se malo osilili (al' njima se mozhe oprostiti :D)
Zato ovo ne treba uzimati za ozbiljno. Barem ne suvishe, poshto ima dobrih ljudi. Ali na kraju ovo je samo forum ;)
 
Да ли сте приметили да у међуљудским односима преовладава размена негативне енергије? И то не само у вербалној комуникацији. Сви се часком нађу увређени или прозвани нечијом изјавом, а да врло често и не саслушају целу изјаву, већ на основу једне реченице, извучене из контекста, доносе брзоплете закључке. Чак и кад схвате да су погрешили или претерали, настављају са одбрамбеним ставом. Зар је толико тешко рећи извини, саслушати саговорника, кренути међу људе са позитивним мислима? Јер, што неко рече: "Какве су ти мисли, такав ти је живот!"
Знам да сам овде на форуму неким својим неодмереним постовима повредила неке људе и заиста ми је жао због тога.

sto kacis slike od bebe na internetu
nije to dobro :dash:
 
Ja nikako da naučim(ali nikad nije kasno) da odgovorim nekom ono što ustvari bi htela u datom momentu..Stalno mi se dešava da mi neko nešto kaže, ja prećutim ili se nasmejem,a tek kroz pet minuta, pola sata skontam koji bi prigodan odgovor na to pitanje mogao da bude..ili u fazonu a što nisam rekla tad to i to..jednostavno retko kada sam brza baš na jeziku, što ne znači da nisam u glavi :D Ja imam utisak da se danas ljudi jako malo slušaju, svako fura svoj fazon i retko sa nekim možeš lepo da se ispričaš i da kažem uh baš mi je prijao razgovor..ponekad sam gladna za dobrim razgovorom..
 
@sanja , i meni se to desavalo da se tek kasnije setim sta bi bilo zgodno da kazem , ali sam skoro skontala da nekada i ne treba bas sve reci ( narocito ako je to nekakva rasprava ) jer nikada , ama bas nikada se ne moze sve reci do kraja i zato je cesto i bolje sto se ne setimo pravih reci u pravom trenutku ( jer upravo mi tako prekidamo tu raspravu )

mislim smo svi mi gladni za pravim razgovorom koga ima sve manje
strashno zamaraju dvosmislene recenice , druzenje radi interesa kao i sebicluk bilo koje vrste , a na to stalno nalecem, :confused:

@cu3a , meni se bas dopada kada vidim sliku bebe - narocito jer vec posle mesec dana to vise i nije ta beba (bebe se menjaju neverovatnom brzinom jer tako i rastu) , tako da je ta slicica bas mila :lol:
 
Moram da kazem da ipak dobar razgovor nije umro, niti ce ikada.
Svakog dana imam po nekoliko dobrih razgovora sa razlicitim ljudima, i mislim da je sustina da je ta dobra komunikacija medju nama uspostavljena iz obostrane zelje, tako da je svaki sledeci razgovor sve bolji i komunikacija je sve jaca.
Pricali smo o slucajevima da te neko provocita, ali kada te ne provocira i pridje ti sa otvorenim stavom i korektno, prosto ne mozes a da dobrim i ne odgovoris.
 
Много је уплашених и људи под стресом па зато мислим и да се дешава то са комуникацијом јер у њиховим главама је све конфузно и несређено па како ће им мисли бити сређене. А онда и дође неко нешто да им прича, па још писаном речју која увек може да се схвати погрешно, зависи све од онога који чита. Може пронаћи нешто увредљиво из било ког разлога и реаговати, а ти се наћи у незнању чиме си то заслужила.
Стварност је да стварно свуда има нервозних и људи који једва чекају да се посвађају, дигну тензију, али треба бити изузетно смирен и искулирати такве људе. Понекад није лако стварно.
Оно што је мени најдраже што се ја окружујем дивним и позитивним људима, тако да имам снаге за ове друге када ме снађу....Али зато бар пријатеље могу да бирам тако да се могу похвалити позитивним драгим људима и у реалном животу и овде на форуму с којима могу попричати о свему и добити прави пријатељски савет и подршку. Или само разговор. Мислим да је јако важно окружити се таквим људима да би имали снаге за оне друге, негативне...јер и они су неминовност.
 
Mnogo toga se ima reći na ovu temu...al prosto ljudi su takvi kakvi jesu, plus vaspitanje ponaosob!
Medijacija bi pomogla u ovome!! Definitivno, ali uz volju, naravno ako dođe do konflita!
Ne znam koliko ste upoznati medijacijom....

је л то има неке везе са медитацијом? нисам чула за тај израз, ако није проблем да објасниш?
 
Ja nikako da naučim(ali nikad nije kasno) da odgovorim nekom ono što ustvari bi htela u datom momentu..Stalno mi se dešava da mi neko nešto kaže, ja prećutim ili se nasmejem,a tek kroz pet minuta, pola sata skontam koji bi prigodan odgovor na to pitanje mogao da bude..ili u fazonu a što nisam rekla tad to i to..jednostavno retko kada sam brza baš na jeziku, što ne znači da nisam u glavi :D Ja imam utisak da se danas ljudi jako malo slušaju, svako fura svoj fazon i retko sa nekim možeš lepo da se ispričaš i da kažem uh baš mi je prijao razgovor..ponekad sam gladna za dobrim razgovorom..

понекад је боље отћутати, зависи ко је тај коме ниси одговорила... а правих, добрих разговора мора да буде, барем са пријатељима, родбином... мислим то је оно што треба да нам да позитивну енергију:)

mislim smo svi mi gladni za pravim razgovorom koga ima sve manje
strashno zamaraju dvosmislene recenice , druzenje radi interesa kao i sebicluk bilo koje vrste , a na to stalno nalecem, :confused:

двосмислене реченице и дружење из интереса јесте нешто уобичајено, поготово кад су колеге са посла у питању... зато нам и треба неко са ким ћемо моћи потпуно опуштено причати или ћутати...

Moram da kazem da ipak dobar razgovor nije umro, niti ce ikada.
Svakog dana imam po nekoliko dobrih razgovora sa razlicitim ljudima, i mislim da je sustina da je ta dobra komunikacija medju nama uspostavljena iz obostrane zelje, tako da je svaki sledeci razgovor sve bolji i komunikacija je sve jaca.
Pricali smo o slucajevima da te neko provocita, ali kada te ne provocira i pridje ti sa otvorenim stavom i korektno, prosto ne mozes a da dobrim i ne odgovoris.

поново потврда моје тезе да позитивна енергија враћа позитивне мисли, или обрнуто... а негативна...

Много је уплашених и људи под стресом па зато мислим и да се дешава то са комуникацијом јер у њиховим главама је све конфузно и несређено па како ће им мисли бити сређене. А онда и дође неко нешто да им прича, па још писаном речју која увек може да се схвати погрешно, зависи све од онога који чита. Може пронаћи нешто увредљиво из било ког разлога и реаговати, а ти се наћи у незнању чиме си то заслужила.
Стварност је да стварно свуда има нервозних и људи који једва чекају да се посвађају, дигну тензију, али треба бити изузетно смирен и искулирати такве људе. Понекад није лако стварно.
Оно што је мени најдраже што се ја окружујем дивним и позитивним људима, тако да имам снаге за ове друге када ме снађу....Али зато бар пријатеље могу да бирам тако да се могу похвалити позитивним драгим људима и у реалном животу и овде на форуму с којима могу попричати о свему и добити прави пријатељски савет и подршку. Или само разговор. Мислим да је јако важно окружити се таквим људима да би имали снаге за оне друге, негативне...јер и они су неминовност.

потписујем! свака је на свом месту!!!
 

Back
Top