Univerzalna Borilacka Vestina

Bratislav90

Poznat
Banovan
Poruka
8.889
Univerzalna Borilacka Vestina, kao pocetni duh koji omogucava dostizanje velikih visina u bilo kojoj drugoj pravoj BV.
Sta bi to trebalo biti prava odlika jedne UBV? UBV koja oznacava duh svih ostalih?
Koji to nas Segment bi bio pokretac UBV?
borba za opstankom? Ponos? Zelja za zastitom? Zelja za pokazivanjem? Zasto nam je osnovni potez udarca rukom, pun snage besa? Zar ne bi evolutivno bilo da smo rodjeni nauceni pravilnom udaranju? Osim ako Borilacka Vestina nije povezana sa stanjem Besa? Sa stanjem ugrozenosti? STraha mozda?
Razmisljala sam i zakljucila da, u stvari osnovni udarci trebaju da iskazu nasa emotivna stanja, koja jos od decijeg doba nam omogucavaju prezivljavanje u kompetitivnom okruzenju. Vrlo je izvesno da dete koje nebi imalo bes, ili pak strah, bi najverovatnije bilo ubijeno od strane svojih drugova
Vase misli na temu?
I da Ovo ima vrlo veze sa Borilackim vestinama, iako vuce na filozofiju i psihologiju :P
 
Pozdrav!! Lepa ti je tema i slazem se da ima puno veze sa borilackim vestinama.

Ako sam dobro shvatio pitas koja BV se moze uzeti kao temelj svih skupa? Moje licno misljenje je da je univerzalna borilacka vestina TVOJ STAV. Ti sama postavis sebi sta hoces da naucis pa u skladu sa tim treniras jednu ili vise vestina, ili sportova. Mislim da je tesko postaviti i cak vise njih jer i da je to moguce, od tvoraca tih stilova (kao i ucenika) bi se sigurno culo negodovanje jer svako brani svoje, tj. svako od njih ce tvrditi da je stvorio nesto potpuno novo... Ako bi isli u krajnost, mogli i reci da je osnov svih BV tuce praljudi za teritoriju... To je sa fizickog aspekta, dok sa nekog duhovnog se moze sigurno izneti neki stav koji bi delimicno obuhvatio svaku koja ima i neki unutrasnji pristup vestini. Ja nebi o tom duhovnom jer mislim da nisam maksimalno kompetentan da to komentarisem, iako imam stav :)

Toliko za sada od meneme ;)
pozzz svima
 
Anita,svaka BV koja postoji pretpostavlja da je univerzalna.Malo mi deluje kao pleonazam kad tako kazes jer svaka vestina bez obzira na to da li je uspela da to postigne ili ne,za cilj ima da odgovori na sve prepreke i da bude univerzalna.Niko ti nece reci da aikido nije univerzalan,ili hapkido .
Inace,borilacka vestina nastaje kada nastane potreba za borbom,a svaka borba nastaje iz potrebe da se steknu ili zastite ograniceni resursi koji mogu biti materijalne ili duhovne prirode.
Prema tome,sa jedne strane su ograniceni resursi,sa druge ljudi koji treba da se izbore za njih.Tako svako smislja na koji nacin da se izbori za njih,i tako nastaje borilacka vestina.Neke se zasnivaju samo na konceptu fizicke sile,dok neke zadiru dublje,u ponasanje pre nego pocne fizicka borba.
 
Ne znam bas...

Postoji citav niz BV koje su prevashodno ritualne po prirodi, te stoga nepovezane sa prometom resursa.
Drugo, ne bih rekao ni da je svaka BV vidjena kao univerzalna, cak ni u momentu osnivanja. Kao primer mozemo uzeti, s jedne strane, razne vidove narodnih rvanja sirom sveta, a sa druge klasicne evropske skole macevanja iz perioda 17-18 vek.

Licno, mislim da mozda "univerzalnost" bilo koje borilacke skole ne bi trebalo da lezi u njenom rezultatu, vec u kapacitetu da ispuni individualne zahteve i potrebe bilo kog vezbaca.

Najzad, ne bih rekao da se adekvatan "pocetni duh", kako ga je anita nazvala, moze steci kroz bilo koju BV samu po sebi, vec opet u bilo kojoj ali zahvaljujuci presvega individualnom sklonostima vezbaca, a ne skole/stila/sistema per se.
 
@starolecanin
Pa vise je pitanje sta je to u osnovi Borilackih vestina, Posto nam je data neka primalna BV, I moze se pitanje dalje produbiti, Koji je tacno cilj te UBV koju svi posedujemo (ili skoro svi barem), i opet pitanje kako danasnje BV,moderne i tradicionalne iskoriscavaju tu univerzalnu BV, nastalu evolucijom

@xitm3n
Pa sada Koliko je ta borba uopste smislena u danasnjoj situaciji? Tesko da mozemo da se na BV oslonimo za borbu resorsa....


@hetman
Smatras li da je "pocetni duh" u osnovi BV, i da je na osnovu toga nastao? DA je neki grandmaster koji je osmislio u stvari uvideo te oblike ponasanja koji je covek koristio radi odbrane i spojio ih?


Da li opet mozemo reci da BV kao odraz fizicke borbe, nastaju iz sistema i nauke, ili pak ponasanja i vekovne teznje?
Pozz svima
 
Ne znam bas...

Postoji citav niz BV koje su prevashodno ritualne po prirodi, te stoga nepovezane sa prometom resursa.
Drugo, ne bih rekao ni da je svaka BV vidjena kao univerzalna, cak ni u momentu osnivanja. Kao primer mozemo uzeti, s jedne strane, razne vidove narodnih rvanja sirom sveta, a sa druge klasicne evropske skole macevanja iz perioda 17-18 vek.

per se.

Ortak,to sto si nabrojao nisu borilacke vestine,jer borba,a ne takmicenje, nije nicim ogranicena pa se ne mozes boriti SAMO RVANJEM ILI samo MACEVANJEM,vec kristis sve sto imas i mozes da upotrebis.Cim ogranicis,bilo to sportskim pravilima,bilo fer plejom,nije vise borba nego sport.
 
Da li opet mozemo reci da BV kao odraz fizicke borbe, nastaju iz sistema i nauke, ili pak ponasanja i vekovne teznje?
Pozz svima[/QUOTE]

Po mom misljenju, koje nemora biti tacno, tako su i podeljene: na one koje su nastale iz sistema i one koje su nastale iz vekovne teznje. Mozda ima po koja da je malo jednog i drugog, ali tesko da su i takve pola-pola... Jedna dominira... :ok:
 
Univerzalna Borilacka Vestina,...

Mislim da ta pra-veština koju si opisala ne treba da nosi epitet univerzalna. Što se tiče besa, on takođe nije pratilac pra-veštine iz ranih dana, već je posledica nametnutih zabrana koje život u zajednici donosi.

Treba pogledati predatore kako izgledaju kad ubijaju. Nema ni traga besu. Kako izgleda biljojed koji se brani od predatora, zebra koja se rita nogama ili bivoli koji obrazuju krug. Nigde te tenzije i grča koji bi mogao biti analogan onome što za pesnicu pominješ.

A taj bes je vrlo brzo na vrlo prirodan i pametan način uklonjen iz vežbanja pra-veštine, dok je još ona imala formu ples+imitacija lova+imitacija borbe u pećini. Bes, vratio nam se sa otuđenjem od prirode, i sve je izrazitiji što smo mi "urbaniji".

Univerzalne veštine nema. Nečega što bi mogli nazvati pra-veštinom verovatno ima, isto kao i pra-religije...

Na ovoj adresi http://www.buza.ru/ sa desne strane postoji link "Портрет основателя" (portret osnivača). Vrlo interesantna ideja.
 
@starolecanin
Pa vise je pitanje sta je to u osnovi Borilackih vestina, Posto nam je data neka primalna BV, I moze se pitanje dalje produbiti, Koji je tacno cilj te UBV koju svi posedujemo (ili skoro svi barem), i opet pitanje kako danasnje BV,moderne i tradicionalne iskoriscavaju tu univerzalnu BV, nastalu evolucijom

Zaboravi na ovo :D U osnovi je verovatno neka sigurnost na nekom unutrasnjem nivou, a fizicki... Mislim da neznam pravi odgovor, iskreno :think:
Puno :bye: svima!!!
 
Ortak,to sto si nabrojao nisu borilacke vestine,jer borba,a ne takmicenje, nije nicim ogranicena pa se ne mozes boriti SAMO RVANJEM ILI samo MACEVANJEM,vec kristis sve sto imas i mozes da upotrebis.Cim ogranicis,bilo to sportskim pravilima,bilo fer plejom,nije vise borba nego sport.

Jel' to znaci da aki si nindza, u svakom sukobu treba da iskoristis i udarce, i macevanje, grappling, motku, surikene, koppo, strelicarstvo..?
Ali dobro, ovo opazanje o limitima nije besmisleno...ipak, SVAKA borilacka vestina ima samonametnuta ogranicenja, koja su kulturoloske ili individualne (u smislu licne precepcije totaliteta) prirode.

U tom kontekstu se postavlja pitanje kada borilacka vestina postaje to sto (valjda) jeste, odnosno vestina, a ne trenutni izraz bilo cijeg licnog borbenog duha? Mozda, ako nadjemo odgovor na ovo pitanje, mozemo da razmatramo koje je to univerzalno "otelovljenje" BV...
 
Naravno da ima ogranicenje koje su licne prirode,a ninjutsu na primer na zadnje mesto stavlja upotrebu sile,pa ako je neko upotrebi znaci da je bilo zaista neophodno.tu se radi o reciprocitetu-ako mozes da izbegnes sukob,okreni ledja;ako ne mozes da izbegnes-idi na to da pobegnes;ako ne mozes ni da pobegnes idi da lako povredis,a ako su opasnosti tipa po zdravlje ili zivot-ne biraj sredstva jer se boris za zivot a sukob nisi izazvao.Po meni opravdano.
 
Dobro, dakle po tebi je jedini segment borilackih vestina samoodbrana, tj. odbacuje se mogucnost da se borilackom vestinom nazovi svi oni "ritualni" oblici borenja, tj. takvi koji na bilo kakav nacin uzimaju u obzir neku konvenciju izmedju ucesnika...
 
Kapiram ja tvoj osvrt na sportski modus upraznjavanja, ali kako se u tvoju klasifikaciju uklapaju oblici duelistickog borenja (ranije pominjano macevanje, ali i mnogi drugi kroz istoriju), kojima cilj nije bio sportsko nadmetanje, vec borenje do smrti (kasnije do "prve krvi"), ali pod odredjenim setom drustvenih pravila"? Drugim recima - megdan...

Poenta je u tome da su ovi oblici "ritualnog" borenja upravo bili najrasireniji u vreme kada je borilacka vestina zaista bila nacin zivota, iz razloga da je u tim istorijskim periodima vecina drustvenih zajednica u "civilizovanom" svetu imala i neki oblik ratnicke/vojne klase (samuraji, mameluci, riteri...), a ciji je pristup borilackim vestinama bio i te kako definisan, tj. ogranicen raznim nacelima, a pre svega etickim, u skladu sa tekucim drustvenim normama.

Iz tog razloga bih rekao da se ne moze tek tako opisati pojam borilacke vestina kao bilo koji sukob bez ikakvih ogranicenja, tim pre sto se na taj nacin iz ovog polja izbacuje citav niz danas siroko prihvacenih aktivnosti koje se svrstavaju medju borilacke vestine (aikido, teakwondo, judo...), dok se ne svrstavaju neki oblici "ogoljenog" borenja sa primarnim ciljem likvidacije protivnika, poput prakticnog streljastva (IDPA, IPSC).
 
Sto jednostavno ne kazes da se ne slazes samnom nego da zaludjujes?Ako hoces ponaosob,svaki sport koji znam i vestinu cu ti klasifikovati ponaosob a ti pronadji po kom kriterijumu sa razvrstao ovde ili onde.
Koji je cilj tvog nadmetanja u macevanju?Ako nije cilj da se pokaze ko je bolji macevaoc nego odbrana casti i sl. onda je to vestina borenja.Ako je cilj da se dokaze da je neko bolji u tome i nista vise,onda je sport.Znam da nisi glup da ne razlikujes drustvena pravila od sportskih pravila.Samuraj je bio borac i ratnik iako je imao pravila (eticka) i to ga nije cinilo sportistom.
Judo nije vestina nego sport,kao i taekwondo koji si poomenuo jer imaju sportska pravila i cilj im je nadmetanje u tome -judo radi judoa a ne radi odbrane zivota,casti i slicno,dok aikido jeste vestina.

Sve u svemu odbijas da priznas pojmovnu razliku TAKMICENJA i svega ostalog.Ako ne znas sta je takmicenje i sport,uvek imas wikipediju ili neke druge enciklopedije,a ako ti ne odgovara njihovo objasnjenje i zelis da izmisljas toplu vodu onda samo napred.
GDE GOD NAIDJES NA ORGANIZOVANO TAKMICENJE,MAKAR TO I UKLJUCIVALO REKVIZITE KOJIMA SE COVEK MOZE UBITI (STRELJASTVO I SL) TO JE SPORT
.Jel ima u taekwondou takmicenja?U macevanju?U streljastvu?U karateu?U judou?Ukick boxu?IMA-onda su to sportovi.
Jel ima takmicenje u aikidou?Aikijujutsu?Hapkidou?Ninjutsu?NEMA-to su vestine.

Sasvim druga stvar je sto se poneki elementi iz sportova mogu upotrebiti u borbi,to ako su upotrebljeni u borbi ne cine taj sport iz koga su pozajmljeni vestinom( strelljastvo,macevanje).Pa ako znam da igram kosarku i ako mogu da te onesvestim loptom ne cini kosarku borilackom vestinom.
 
Judo nije vestina nego sport,kao i taekwondo koji si poomenuo jer imaju sportska pravila i cilj im je nadmetanje u tome -judo radi judoa a ne radi odbrane zivota,casti i slicno,dok aikido jeste vestina.
Delimično se slažem sa tobom. Ako neki vid borenja ima takmičenja po pravilima to prelazi u sport. Medjutim! ITF taekwon-do je veština, iako ima svoj sportski deo-takmičenja po pravilima. Isto tako može biti i slučaj sa ostalim borilačkim veštinama. WTF taekwondo je skroz orijentisan na sport, i iz tog razloga je otišao na olimpijadu.
Složičete se da su b.veštine nastale kao potreba pri osvajanju ili odbrani. Vremenom je taj način ratovanja(dolaskom vatrenog oružija) malo potisnut. Ljudi su u čast svojih učitelja, svojih veština gurali b.veštine u nekom drugom pravcu, kao sport. Sve to iz razloga da veština ne isčezne. Naravno, ostaje i ogroman broj onih koji nisu za tu varijantu sportskog, već tradicionalnog. Poštovanje za obe strane.
Ovo je moje subjektivno mišljenje sa kojim možete , a ne morate se složiti. ;)
 
Ma jasna je meni razlika izmedju sporta i nesporta...

Izgleda da je tebi nejasna distinkcija izmedju nacina pristupa nekom vidu borenja. To sto postoji karate sport, ne znaci da se ne moze praktikovati kao vestina, ukoliko vezbac nema sklonosti ka sportu, a ima ka unutrasnjem obliku prakse u cilju indivisuacije, ili, na kraju krajeva, zarad samoodbrane.

Takodje, kenji Tomiki je napravio i sistematizovao sportska pravila za aikido, osnovao federaciju, i sporoci takmicenja. Znaci li to da je njegova licna inicijativa, i podrska izvesnog broja sledbenika, prakticno u kompletu prenela aikido iz jedne sfere u drugu, tj. iz vestine u sport?

Slicno stoji sa hapkidom u koreji, gde nisu temicenja uopste retka pojava, premda ni izbliza masovna kao u TKD-u ili Judo-u.

Pored toga, kada sam govorio o macevanju, nisam ni imao na umu olimpijski sport, vec praksu macevanja rapirom, kratkim macem, sabljom itd, poput onoga sto se danas upraznjava u klubovima tzv. "istorijskog macevanja".

Svakako, ja nemam nista protiv tvoje licne klasifikacije borilackih oblika, jer pretpostavljam da u tvom licnom koriscenju sluzi svrsi, ali se bojim da za siru namenu sistem kriterijuma koji primenjujes nije dovoljno precizan. Ne kazem da ja imam definitivan odgovor na sva pitanja koja se pomaljaju kada se covek upusti u ovu tematiku, ali ako te ne mrzi, mozes na www.borenje.info procitati moj tekst o borilackim sistemima, stilovima i skolama, gde sam predstavio u opstim crtama svoj pristup toj terminologiji, kao i stav prema problemu koji se javlja usled nedostatka konvencije po pitanu koriscene terminologije.
 
Kapiram ja tvoj osvrt na sportski modus upraznjavanja, ali kako se u tvoju klasifikaciju uklapaju oblici duelistickog borenja (ranije pominjano macevanje, ali i mnogi drugi kroz istoriju), kojima cilj nije bio sportsko nadmetanje, vec borenje do smrti (kasnije do "prve krvi"), ali pod odredjenim setom drustvenih pravila"? Drugim recima - megdan...
Poenta je u tome da su ovi oblici "ritualnog" borenja upravo bili najrasireniji u vreme kada je borilacka vestina zaista bila nacin zivota, iz razloga da je u tim istorijskim periodima vecina drustvenih zajednica u "civilizovanom" svetu imala i neki oblik ratnicke/vojne klase (samuraji, mameluci, riteri...), a ciji je pristup borilackim vestinama bio i te kako definisan, tj. ogranicen raznim nacelima, a pre svega etickim, u skladu sa tekucim drustvenim normama.
Iz tog razloga bih rekao da se ne moze tek tako opisati pojam borilacke vestina kao bilo koji sukob bez ikakvih ogranicenja, tim pre sto se na taj nacin iz ovog polja izbacuje citav niz danas siroko prihvacenih aktivnosti koje se svrstavaju medju borilacke vestine (aikido, teakwondo, judo...), dok se ne svrstavaju neki oblici "ogoljenog" borenja sa primarnim ciljem likvidacije protivnika, poput prakticnog streljastva (IDPA, IPSC).

Ako sam dobro razumio ti govoris o cliju borenja. Xtim3n je dobro objasnio da je cilj borenja u sportu takmicenje, dok je u vjestini prezivljavanje. Nesporazum izmedju vas nastao je zato sto si ti mislio i na covjeka kao subjekat posmatranja. Ukoliko bi na pr. sportista (dzudista) naletio na nekoliko kretena u ulici koji bi ga napali branio bi se tim sportom koji zna, odnosno pokusao bi, hehehe. Njegova strategija u tom trenutku bi mogla da bude, protiv svih ne mogu nista ali bar mogu jednog da razvalim, kad zavrsim s jednim prelazim na drugog. Nisam do sada imao prilike da vidim dzudistu u realnoj borbi sa vise napadaca, kladim se da bi bilo zanimljivo.
Takodje sto se Ninjutsua tice, postoje s jedne strane pravila Bujinkana i sa druge svih onih koji su van te organizacije. Za jedne vaze jedna a za druge druga pravila, tako da se po pitanju Ninjutsua ne moze globalno reci da se koristi samo za prezivljavanje kada je neposredno ugrozen zivot. Sve zavisi od toga ko je za koga propisao takva pravila.
 
Na ulici se sva pravila gube,iako cesto onaj ko zna bilo kakav borilacki sport/vestinu bolje prolazi.
Pre par godina,Alistair Overeem i njegov rodjeni brat su se potukli sa sestoricom gromada iz obezbedjenja u jednom klubu,epilog,petorica gorila zavrsili u bolnici.
 
Na ulici se sva pravila gube,iako cesto onaj ko zna bilo kakav borilacki sport/vestinu bolje prolazi.
Pre par godina,Alistair Overeem i njegov rodjeni brat su se potukli sa sestoricom gromada iz obezbedjenja u jednom klubu,epilog,petorica gorila zavrsili u bolnici.

Može biti, a i ne mora. Ne zavisi sve od toga koju borilačku veštinu treniraš, već zavisi i od samog pojedinca.
 
A da sada ne citiram neke prethodno navedene postove, neko je pomenuo samuraje, mameluke ili ritere, ako sam dobro pročitao a mislim da jesam. Pitanje je veliko - da li mi uopšte možemo upotrebiti termin borilačka veština za recimo XIII ili XIV vek, i još zanimljivije pitanje u kom obliku je bila ta veština ( zasigurno da nije u ovom današnjem ). Judo nije isključivo borilački sport, da jeste ne verujem da bi ga koristili kao jednu od osnovnih borilačkih veština za obuku vojnih i policijskih snaga. Taekwondo je i borilački sport, ali i borilačka veština.
 
U to vreme to je praktikovano kao dojo u kome se vestina vezbala radi jacanja uma, tela i duha. Japan je vec tada usao u period industrijskog razvoja, zivelo se prema Zapadnjackom nacinu i zivotnim vrednostima i jedini nacin da se osjeti tradicija bilo je u nekom dojou. Tako da je tamo bilo drugacije trenirati nego 600 godina pre toga kao sto ti kazes, kada se vezbalo za rat. Judo i jujutsu su tada ponudili svoj program za obuku policije i Judo je pobedom na turniru organizovanom u tu svrhu, odneo pobedu nad jujutsu. (Ucesnici su bili dva najjaca kluba). Dakle obe skole su usle na turnir kao skole borenja, tj. kao borilacke vestine.
Da. Judo jeste definisan kao borilacka vestina, ali se danas upotrebljava izraz sport jer svako danas ima takav pogled na Judo. Gde god da se govori o Judu govori se i o takmicenju.
 
U to vreme to je praktikovano kao dojo u kome se vestina vezbala radi jacanja uma, tela i duha. Japan je vec tada usao u period industrijskog razvoja, zivelo se prema Zapadnjackom nacinu i zivotnim vrednostima i jedini nacin da se osjeti tradicija bilo je u nekom dojou. Tako da je tamo bilo drugacije trenirati nego 600 godina pre toga kao sto ti kazes, kada se vezbalo za rat. Judo i jujutsu su tada ponudili svoj program za obuku policije i Judo je pobedom na turniru organizovanom u tu svrhu, odneo pobedu nad jujutsu. (Ucesnici su bili dva najjaca kluba). Dakle obe skole su usle na turnir kao skole borenja, tj. kao borilacke vestine.
Da. Judo jeste definisan kao borilacka vestina, ali se danas upotrebljava izraz sport jer svako danas ima takav pogled na Judo. Gde god da se govori o Judu govori se i o takmicenju.

Slažem se sa svim što si rekao, ovo vezano za uvođenje judo - a u sistem obuke policije, događa se u Japanu u XIX veku, kada dolazi i do ( možda ću upotrebiti i pogrešan termin, ali oprostite mi onda ) formiranja a možda i konstituisanja borilačkih veština.
 

Back
Top