o aikidou

ArgusPanoptes

Zainteresovan član
Poruka
105
Pozdrav svim aikiokama i zainteresovanima. Ja sam Filip i treniram aikido na Novom Beogradu (tako mi se zove i klub). Mogu se podiciti da sam zaista u jednom odlicnom klubu sto je i ponajvise zasluga trenera Zorana Micica. Sa skromnom clanarinom imamo I DO 15 TRENINGA NEDELJNO, sto je zadivljujuce naravno treninzi nisu obavezni vec prema svojim potrbama...
Filip Raguz fitja@verat.net
 
Ja sam na tašu imam 4 treninga nedeljno I ne proseravam se.

Pa jel si ti normalan ko još ima 15 treninga nedeljno :?: oćeš možda na olimpijadu :?:

Članarina je inače 1000 din :wink:
 
U septembru ocekuj seminar sa Italijanima, u Beogradu. Bice to seminar koji ce trajati 7 dana, prema nekim informacijama.
Inace i ja sam aikidoka, treniram u Zemunu, "Taurunum".
Pozdrav!
 
Kako se poklapaju???? Nesto mi nije jasno.

Stvar je u tome sto imamo 3 dojo-a, 2 na novom BG a 1 u Zemun polju, tako da dolazi do poklapanja. Inace nedavno smo imali seminar sa majstorom Mishel Golo-om iz madjarske aikido federacije, ciji smo podredjeni.

Majce, da li treniras u Pinkiju?

Pozdrav svima
 
Vidim da ste se svi izredjali ( ko gde trenira , kako i sl .) , pa velim , mogao bih i ja . :)
Elem , sve vase klubove znam , a i sve vase trenere . Verujem da znam i vas ( ako nista mozda iz vidjenja ) . Ne vidim razlog cemu ovolikog naklapanja oko toga da li se i kako termini poklapaju , kolika je clanarina i td. Koliko sam ja video naziv ove teme je "o aikidou" ? Pa ajmo onda da pricamo o njemu :wink:
 
Maktub:
Vidim da ste se svi izredjali ( ko gde trenira , kako i sl .) , pa velim , mogao bih i ja . :)
Elem , sve vase klubove znam , a i sve vase trenere . Verujem da znam i vas ( ako nista mozda iz vidjenja ) . Ne vidim razlog cemu ovolikog naklapanja oko toga da li se i kako termini poklapaju , kolika je clanarina i td. Koliko sam ja video naziv ove teme je "o aikidou" ? Pa ajmo onda da pricamo o njemu :wink:

Ok Maktub. Evo teme: da li aikido krije religioznost u sebi?
 
Mislim da ne. Bar ne religiju kao religiju. Iako su razlicita shvatanja nas i onih na istoku. To mnogi mesaju sa religijon. Npr. poklon u seizi. Mnogi misle da se klanjamo budi ili tako necemu.
 
dollar MC:
Mislim da ne. Bar ne religiju kao religiju. Iako su razlicita shvatanja nas i onih na istoku. To mnogi mesaju sa religijon. Npr. poklon u seizi. Mnogi misle da se klanjamo budi ili tako necemu.

Vidis dollar, tu gresis. U vreme kada je izmisljen aikido, Japanci su bili izuzetno religiozni. Npr. poklon kamizi je iz shintoistickog rituala poklona bozanstvu u hramu. Danas je to izgubilo takvo znacenje (ili mozda nije?!)
 
U Aikido-u ,kao i u zivotu ,ako znas gde da gledas i sta trazis , mozes na svasta naici! Tako , ako me pitas -ima li u aikido-u religioznosti- reci cu ti , ima je onoliko koliko je trzis i zelis .
Stoji da su japanci imali drugacije predstave religije od nas , kao i da su tu religioznost pokusali da prenesu i na tatami . Da li su uspeli , opet to zavisi od toga kako gledas na te stvari .
Reci da si religiozan nije samo verovati u odredjenu veru , to je nalaziti odgovore svuda , a ne samo u domenu religije . Zbog ovoga je i lepota aikido-a , jer ti moze pruziti toliko odgovora koliko si spreman da postavis pitanja ! :? ?
 
Maktub:
U Aikido-u ,kao i u zivotu ,ako znas gde da gledas i sta trazis , mozes na svasta naici! Tako , ako me pitas -ima li u aikido-u religioznosti- reci cu ti , ima je onoliko koliko je trzis i zelis .
Stoji da su japanci imali drugacije predstave religije od nas , kao i da su tu religioznost pokusali da prenesu i na tatami . Da li su uspeli , opet to zavisi od toga kako gledas na te stvari .
Reci da si religiozan nije samo verovati u odredjenu veru , to je nalaziti odgovore svuda , a ne samo u domenu religije . Zbog ovoga je i lepota aikido-a , jer ti moze pruziti toliko odgovora koliko si spreman da postavis pitanja ! :? ?
Mislim da si ovo lepo srocio i slazem se sa tobom. Isto tako (menjam tematiku) koncept odbrane u aikidou se ne zasniva samo na fizickoj odbrani. Poznata je recenica Moriteru Ueshibe 3. doshua (3. glavnog coveka aikidoa) da je:"Najbolja borba - izbegnuta borba."
 
Smatram da ni jedna borilacka vestina (kljucna rec-vestina) se ne zasniva na fizickom spektru . Normalno da je neophodno ucesce fizickog dela nasega bica , ali samo uz nephodnu kontrolu nasega uma .
Sama fizicka borba ,kao takva, ne postoji . Uvek tu moraju biti drugaciji faktori . Kako sto se tice aikidoa , tako i ostalih bv , mora postojati ono unutrasnje - mora postojati ki , a pre svega mora se nauciti da se koristi . To nas u aikidou uci kinorema. SLazem se da je izbegavanje borbe najbolji nacin resavanja stvari , ali zavisi po kojoj ceni izbegavas .
 
evo ja sam se oprobao u raznim veshtinama...pored ostalih i u aikidou...
nikada nisam morao ni jednu da primenim
josh uvek mi ne treba....
ipak je najveca veshtina ne dolaziti u konflikt...
poshto je maktub vec zakljuchio da je um najvazniji faktor mogu samo reci:"...i dovoljan da se svi sukobi reshe" :wink: ....
fizichku kondiciju mozete odrzavati i plivanjem
 
Maktub:
Smatram da ni jedna borilacka vestina (kljucna rec-vestina) se ne zasniva na fizickom spektru . Normalno da je neophodno ucesce fizickog dela nasega bica , ali samo uz nephodnu kontrolu nasega uma .
Sama fizicka borba ,kao takva, ne postoji . Uvek tu moraju biti drugaciji faktori . Kako sto se tice aikidoa , tako i ostalih bv , mora postojati ono unutrasnje - mora postojati ki , a pre svega mora se nauciti da se koristi . To nas u aikidou uci kinorema. SLazem se da je izbegavanje borbe najbolji nacin resavanja stvari , ali zavisi po kojoj ceni izbegavas .

Sta je kinorema?
 
Zar nije cilj izbeci borbu kada mozes ( svaku vrstu borbe ) ? To je veoma tesko , ali ipak shvatljivo . Zar nas aikido tome ne uci ? Sam osnivac govori da je svak borba nepotrebna i uzaludna , mi ne treba da se borimo medjusobno ! Ima pametnijih resenja koriscenja energije ,zar ne ?
Sto se tice kinoreme - to je svojevrsna vrsta vezbe za kontrolisanje ki-a . Uglavnom postoje seminari kinoreme , na kojima se rade razne vezbe ,kako disanja tako i oslobadjanje i lakse kontrolisanje ki-a. Takve seminare je uspostavio Tada sensei ( jos uvek ih drzi - ali samo u Italiji ). Kod nas , naime , su bili par puta seminari ovog tipa ( ja sam bio na nekim ) , i drzala ih je Jelena Vrzic ( 4. Dan Hombu Dojo ).
Mislim da ce biti i ove godine jedan , samo kada - ne znam .
 

Back
Top