PONOS

Sta je ponos? koliko ste vi ponosni? KOliko smatrate da je bitan i kakvu ulugu igra u vasem zivotu? Svako svoje misljenje napisite.

p.s. Nadam se da ovakva tema vec ne postoji
 
P.S. Obzirom da imamo moc da mastamo,zelimo,tezimo necemu,PONOS je taj koji nam ne dozvoljava da uradimo nesto protiv svojih ubedjenja a zbog cega bi se mogli kasnije kajati.
 
Ako za tebe ponos predstavlja sujetu onda da. Kao sto rekoh sta za vas predstavlja? za nekoga predstavlja neku vrstu lepote, za nekoga dostojanstvo.... pa mozda i za tebe sujetu.
 
Мени понос не дозвољава да го идем улицом.

Дао сам овај пример, јер треба бити поносан.
Треба бити поносан и не савијати главу.

ne treba savijati glavu. za hodanje nag na ulici i malo razuma igra ulogu, a nije loše ni ne biti glup. z:)
 
bilo sta o ponosu :aha:
quotes-pride4.jpg
 
Ponos je super, i treba ga se drzati kao pijan plota. Nikada ne prastati i mrzeti. To hrani ponos, a mrznja ispunjava i ojacava na ustrb drustvenosti.
Problem je jedino sto je tesko odrzati ponos u potrazi za istinom, jer istina unistava ponos, medjutim onaj ko sazida ponos iz korena beskraja ce ga sazidati poput Bozijeg ponosa. i trepet njegov bice veliki, mrznja njegova jaka.
A covek bez ponosa je poput ljusture i uvek biva ponizen bez ponosa. Neko ko ima ponos jednostavno nece moci da uradi neke stvari
Mada pitam se, da li za devojke ponos predstavlja nesto lose, posto je u njihovoj prirodi da budu bez ponosa, i da budu ponizavane na neki nacin. Bojim se istine te vec duze vreme. Moram priznati da tu nisam siguran tacno sta je istinito. Sa jedne strane vrlina je velika za devojku da ponos ima, ali sa druge ponos je pokretac mrznje aristokratije, tako da ce urusavati socijalizaciju, a devojke su majstori iste.
Tako da imamo tu neki balans ponos<=>kompromisi. Slazem se sa uvodnim postom donekle, za devojku je neisplativo da bude ponosna, jer time gubi socijalizaciju i uzivanje u zivotu. Ponos i mrznja se moraju hraniti nad necime, Ali biti ponosan takodje ne znaci mrzeti tek tako, vec mrzeti na sofisticirani nacin,, mrznja ispunjena ljubavlju.
Put ka istini.
 
Mislim da brkate oholost i ponos. Ponos je dobra osobina. Aristotel je ponos označio kao umerenu osobinu između poniznosti (nedostatak) i oholosti (preteranost). Gordost je nepoželjna.
 
Spojiti ljubaznost s ponosom, pravo je majstorstvo - reče Šopenhauer.

Koje su razlike između dostojanstva, gordosti i ponosa?

Upravo sam htela nešto slično da pitam. Gordost definitivno ne spada u ovaj niz. Dostojanstvo i ponos u zavisnosti od okolnosti, u svojim nijansama, mogu da se približe gordosti, ali to je onda gordost.

Divno je biti ponosan i dostojanstven, ukoliko to nisu sinonimi, u svemu što priliči kulturnom čoveku, držati do sebe u smislu dobrog vaspitanja, karaktera,...i sl.

Biti krotak i smiren nasuprot gordosti je nimalo lak podvig, to se u Crkvi zove smirenje, kome se teži i uz veliki trud dostiže, a možda nikada i ne dostigne, zbog ukorenjenog egoizma i svega lošeg što se ukorenilo u nama, a mi čak nemamo snage, niti vidimo da treba da makar zagrebemo po toj površini, tvrdoj od naslaga.
 
dostojanstvo - mikro ponos

moze i tako :)))

Ponos Ima redje dobru konotaciju u smislu osecaja zadovoljstva u vezi nekog uspeha ili poseda, takodje kao razumno i opravdano samopostovanje...

Ljudi uglavnom iz ponosa precenjuju sebe....

Dobro ga je drzati na nivou dostojanstva :heart:
 
Spojiti ljubaznost s ponosom, pravo je majstorstvo - reče Šopenhauer.

Koje su razlike između dostojanstva, gordosti i ponosa?
Dostojanastvo me podseca na ono "Cuvaj obraz" :lol:
To mi je nesto kao neki sopstveni kredibilitet i "tezina" koju imamo kao karakteri ii osobe.
Gordost mi je preterano samoljublje, cesto neosnovano.
Ponos.. Hm, mozda taj neki unutrasnji osecaj prihvatanja sebe i velicanje tog istog bica koje prihvatamo. :)
 
Ponos = Hochmut (visoka hrabrost) ili ukratko - hrabrost. (ponosni su konj, paun, orao...)

Arogancija = "neovlasteni ponos". Ali s obzirom da ne postoji nikakav opsti autoritet koji bi izvrsio ovlascenje, to bih onda zakljucio, kao i ranije, da je arogancija znak visokog misljenja o sebi, e sad, ako je ono neosnovano, onda smo samo pred rizikom da pogrijesimo izmedju neosnovanog i osnovanog neovlastenog ponosa. Prema tome, arogancija u sebi ne nosi predznak "stetan". (sem u Novom zavjetu gdje se hrabrost i ne spominje, jer je tamo jasno da su to sve same kukavice)

Tumaciti ponos ili aroganciju "same po sebi" je uvijek hipokrizija, jer se u poledjini takvih tumacenja uvijek KRIJE neka dogma.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kako to vi secete skalpelom popreko,umesto po liniji misicnih vlakana?

To sto je arogancija u jednim ocima,jeste model ponasanja drugim!

Ponos je stvar licna i za sebe,a ne drugi da nju vide!
Kako bi ja bio ponosan na sebe,kada smatram sebe manjim u poredbi sa drigima?
 
Kako to vi secete skalpelom popreko,umesto po liniji misicnih vlakana?

To sto je arogancija u jednim ocima,jeste model ponasanja drugim!

Ponos je stvar licna i za sebe,a ne drugi da nju vide!
Kako bi ja bio ponosan na sebe,kada smatram sebe manjim u poredbi sa drigima?

Tako je, licna stvar....
 
Kako to vi secete skalpelom popreko,umesto po liniji misicnih vlakana?

To sto je arogancija u jednim ocima,jeste model ponasanja drugim!

Ponos je stvar licna i za sebe,a ne drugi da nju vide!
Kako bi ja bio ponosan na sebe,kada smatram sebe manjim u poredbi sa drigima?

Pa budi ponosan na sebe na ono sto jesi...
 
Spojiti ljubaznost s ponosom, pravo je majstorstvo - reče Šopenhauer.

Koje su razlike između dostojanstva, gordosti i ponosa?

реч је батина, има два краја. говори о оном ко је изрекне више но о објекту.
достојан је ко испуњава, ко не претерује.
горд је ко надвладава, после мене потоп.
понос је остварен циљ. ма како мали био. кад се човек оствари постане слуга свему.
 

Back
Top