Opština pomaže samo krštene bebe

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Subota - 14.02.2009
To što prvorođene bebe u Žitorađi imaju pravo na pomoć opštine od 20.000 dinara i nije neko čudo. Ali, to što je uslov za pomoć da su krštena u crkvi i da iza toga stoji skupštinska odluka, uzbudilo je duhove u tom delu južne Srbije! U Odboru za ljudska prava u Nišu kažu da je nesumnjivo reč o diskriminaciji.


- Prosto, krši se Ustav! Krše se svi međunarodni standardi i dokumenta koja se odnose na ljudska prava i koja štite načelo jednakosti, bez obzira na rasnu, versku ili bilo koju drugu pripadnost - kaže Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava u Nišu.
Ali, bivši predsednik opštine Staniša Đokić, kadar NS-a, za „Alo!“ tvrdi da nema ni pomena o diskriminaciji.
- Reč je o odluci o pomoći Crkvenoj opštini Žitorađa koju je lokalna skupština donela još 2005. godine. Za prvorođeno dete davali smo oko 100 evra u dinarima, a decembra 2008. smo iznos povećali na 20.000 dinara jer se u Žitorađi ne rađa mnogo dece, pa to budžet može da izdrži. Sistem je da nama Crkvena opština podnosi zahtev uz krštenicu, a mi onda odmah uplaćujemo novac roditeljima na tekući račun koji dostave! Dosad smo odgovorili na sve zahteve, niko se nije bunio. Imali smo i veliki broj romske dece, sve smo pomogli, a to što pričaju da je diskriminacija, to je, u stvari, samo politika - kaže Đokić. Za tu odluku su, kako je potvrđeno, glasali odbornici Nove Srbije, SRS-a, DSS-a i GG „Da gradimo i radimo“.
Međutim, ljudi iz nove vlasti kažu da će tu „nepravednu“ odluku promeniti.
- Mi za tu odluku nismo ni glasali. Najverovatnije ćemo je promeniti već na prvoj sednici, koja bi trebalo da bude održana za desetak dana - kaže Boban Živković (DS), zamenik novog predsednika opštine.
Ni on, ni bivši predsednik ne mogu da kažu koliko je zahteva bilo i koliko je novca isplaćeno u te svrhe. Ali, doskorašnji prvi čovek Žitorađe tvrdi da bi pomoć bila uplaćena i onima koji, iz bilo kog razloga, dete nisu krstili u crkvi.
- Da je neko došao i rekao: „Ja nisam dete krstio iz tog i tog razloga“, i njemu bismo uplatili pomoć. Koliko ja znam, takvih nije bilo - kaže Đokić, koji je smenjen prošle nedelje, kada je i formirana nova vladajuća koalicija.


M. S.

http://www.alo.co.yu/vesti/12485/Opstina_pomaze_samo_krstene_bebe
 
Cekaj,cekaj,ako CRKVENA OPSTINA uplacuje jednokratnu pomoc u iznosu od 20000 dinara prvorodjenoj krstenoj deci,ja ne vidim gde je tu diskriminacija???
Pa neka to urade i ostale raligijske zajednice na podrucju pomenute opstine i sve je u redu,zar ne?
 
Cekaj,cekaj,ako CRKVENA OPSTINA uplacuje jednokratnu pomoc u iznosu od 20000 dinara prvorodjenoj krstenoj deci,ja ne vidim gde je tu diskriminacija???
Pa neka to urade i ostale raligijske zajednice na podrucju pomenute opstine i sve je u redu,zar ne?

Ne čitaš pažljivo!

Reč je o odluci o pomoći Crkvenoj opštini Žitorađa koju je lokalna skupština donela još 2005. godine. Za prvorođeno dete davali smo oko 100 evra u dinarima, a decembra 2008. smo iznos povećali na 20.000 dinara :confused:
 
Ne čitaš pažljivo!

Reč je o odluci o pomoći Crkvenoj opštini Žitorađa koju je lokalna skupština donela još 2005. godine. Za prvorođeno dete davali smo oko 100 evra u dinarima, a decembra 2008. smo iznos povećali na 20.000 dinara :confused:

Da u pravu si,preleteo sam pogledom tekst.Sad sam video da izdvajaju novac iz opstinskog budzeta za za pokrstavanje.
Opstina Zitoradja:
Etnički sastav prema popisu iz 2002.[2]

Srbi 3.269 92,26%
Romi 246 6,94%
Makedonci 6 0,16%
Jugosloveni 6 0,16%
Bugari 2 0,05%
Crnogorci 1 0,02%
Goranci 1 0,02%
nepoznato 9 0,25%

Pa eto,osim jednog goranca svi su pravoslavci...
Ne vidim problem...
 
Da u pravu si,preleteo sam pogledom tekst.Sad sam video da izdvajaju novac iz opstinskog budzeta za za pokrstavanje.
Opstina Zitoradja:
Etnički sastav prema popisu iz 2002.[2]

Srbi 3.269 92,26%
Romi 246 6,94%
Makedonci 6 0,16%
Jugosloveni 6 0,16%
Bugari 2 0,05%
Crnogorci 1 0,02%
Goranci 1 0,02%
nepoznato 9 0,25%

Pa eto,osim jednog goranca svi su pravoslavci...
Ne vidim problem...

Ja bih video problem i u tom jednom gorancu.
Međutim, ovo je tablica etničkog sastava. Ne znači da su svi pravoslavci.
Da zanemarimo sada ateiste.
Ti Bugari su mogli da se dosele iz Rumunije gde su listom katolici.
Šta ćemo sa jugoslovenima (6) i nepoznato (9)?
Šta ćemo sa Crnogorcima?
Šta ćemo sa Romima? Ima ih mnogo koji su muslimani.

Osnovno pitanje je zašto bi neko uopšte dokazivao svoju versku pripadnost da bi dobio pare od opštine, odnosno države?
 
Niko nije pravoslavni, niti bilo ciji vernik po rodjenju, vera treba da se bira, ko hoce da primi veru ili covek moze biti i ateista, a ne da se namece, kao sto je ovde ocigledno slucaj.

Pa sta,ja sam krsten sa par meseci,naravno da se ne secam...
Cim sam poceo malo da rzmisljam svojom glavom,posumnjao sam u postojanje doticnog gospodina,i sada sam ateista,naravno...u crkvu ne idem ni na vencanjima...
Hocu da kazem da mi nista ne fali to sto su me malo plaknuli kad sam bio mali...
 
Ja bih video problem i u tom jednom gorancu.
Međutim, ovo je tablica etničkog sastava. Ne znači da su svi pravoslavci.
Da zanemarimo sada ateiste.
Ti Bugari su mogli da se dosele iz Rumunije gde su listom katolici.
Šta ćemo sa jugoslovenima (6) i nepoznato (9)?
Šta ćemo sa Crnogorcima?
Šta ćemo sa Romima? Ima ih mnogo koji su muslimani.

Osnovno pitanje je zašto bi neko uopšte dokazivao svoju versku pripadnost da bi dobio pare od opštine, odnosno države?

Ne zazi ne razumes me.Da li bi ti prodao svoja uverenja za 20000 dinara? ja ne bih...
Ako neko hoce,nek izvoli...I ovako se 99,9% srba deklarisu kao veliki pravoslavci,iako o veri znam mnogo vise od njih.
A tih par ljudi sa liste su toliko zanemarljivi da necu da gulim tastaturu zbog njih,prodali bi se i za mnogo manje,posebno ovih 6,94 %
 
Ne zazi ne razumes me.Da li bi ti prodao svoja uverenja za 20000 dinara? ja ne bih...
Ako neko hoce,nek izvoli...I ovako se 99,9% srba deklarisu kao veliki pravoslavci,iako o veri znam mnogo vise od njih.
A tih par ljudi sa liste su toliko zanemarljivi da necu da gulim tastaturu zbog njih,prodali bi se i za mnogo manje,posebno ovih 6,94 %

To je drugo pitanje. Ispravno bi bilo pokrenuti akciju obaranja te odluke, a ne deklariasti se kao ono što nisi.
Treba međutim shvatiti i ljude kojima takve stvari nisu važne. Uzeli su pare od lopova koje inače ne bi dobili.
 
To je drugo pitanje. Ispravno bi bilo pokrenuti akciju obaranja te odluke, a ne deklariasti se kao ono što nisi.
Treba međutim shvatiti i ljude kojima takve stvari nisu važne. Uzeli su pare od lopova koje inače ne bi dobili.

Nisu, jer je trebalo platiti popu krštenje 100 evra, pa onda prasence za ručak, košulju kumu, poklon kumi itd...Jedino je pop zaradio i dobio pride još jednu ovcu (jagnje) a ovna i ovcu (stare) je propisno ošišao.:thumbdown:
 
Da u pravu si,preleteo sam pogledom tekst.Sad sam video da izdvajaju novac iz opstinskog budzeta za za pokrstavanje.
Opstina Zitoradja:
Etnički sastav prema popisu iz 2002.[2]

Srbi 3.269 92,26%
Romi 246 6,94%
Makedonci 6 0,16%
Jugosloveni 6 0,16%
Bugari 2 0,05%
Crnogorci 1 0,02%
Goranci 1 0,02%
nepoznato 9 0,25%

Pa eto,osim jednog goranca svi su pravoslavci...
Ne vidim problem...

Od kad je Srbin = Pravoslavac?:think:
 
Ne samo srbin,vec i ovih 6,94 %...
Napisao sam gore,prodali bi se oni i za pola kile pasulja,veruj mi...

Kada neko nema para prodao bi se naravno ali to nije razlog da ih neko koristi da napumpa broj vernika "na papiru"

Na stranu to sto ni ti popisi nisu mnogo pouzdani.

Ali ono gore je kako rece zazi spisak nacionalne pripadnosti,ko zna koliko je ateista ,muslimana i ostalih medju tim ljudima.
 
Ateista ima najvise u gradovima kao sto su Bg,Ns...
U tim pasivnim krajevima sa polupismenim i nepismenim stanovnistvom ima mnogo,mnogo vernika(ma koje religije)...
A konkretno u Zitoradji je vise od 90 % pravoslavaca,sigurno.

To ne mozes da tvrdis.

Narocito ako se oslanjas na statistiku.

Statistika je veoma prevrtljiva nauka - dovoljno je da tog dana bude jedan vernik u kuci kad onaj sto popisuje dodje,pa na pitanje koje su religije ukucani on dogovori "pravoslavne" iako je samo on pravoslavac :lol:
 
Pa sta,ja sam krsten sa par meseci,naravno da se ne secam...
Cim sam poceo malo da rzmisljam svojom glavom,posumnjao sam u postojanje doticnog gospodina,i sada sam ateista,naravno...u crkvu ne idem ni na vencanjima...
Hocu da kazem da mi nista ne fali to sto su me malo plaknuli kad sam bio mali...

Radi se o diskriminaciji, tvojima niko nije platio za to da te krste, uradili su to dobrovoljno.
Neki ce to uraditi, ali nije u redu bas zbog onih koji nece pristati na tu vrstu ucene.
Crkva ne bi trebalo uopste da se uplice u drzavna pitanja, a bela kuga jeste jedno od takvih.
 
To ne mozes da tvrdis.

Narocito ako se oslanjas na statistiku.

Statistika je veoma prevrtljiva nauka - dovoljno je da tog dana bude jedan vernik u kuci kad onaj sto popisuje dodje,pa na pitanje koje su religije ukucani on dogovori "pravoslavne" iako je samo on pravoslavac :lol:

Ja hocu da kazem da se 99 % srba deklarisu kao pravoslavci,iako im se vera svodi na slavljenje slave i bozica(kojima ne znaju pravo znacenje) a pravih vernika medju njima nema ni 1 %...
 
Da u pravu si,preleteo sam pogledom tekst.Sad sam video da izdvajaju novac iz opstinskog budzeta za za pokrstavanje.
Opstina Zitoradja:
Etnički sastav prema popisu iz 2002.[2]

Srbi 3.269 92,26%
Romi 246 6,94%
Makedonci 6 0,16%
Jugosloveni 6 0,16%
Bugari 2 0,05%
Crnogorci 1 0,02%
Goranci 1 0,02%
nepoznato 9 0,25%

Pa eto,osim jednog goranca svi su pravoslavci...
Ne vidim problem...

Mi djecu nismo krstili.....eto u tome je problem sto znam da ima x jos koji nisu....a pravoslavci smo.....misliiim to se zove nametanje......:thumbdown:
 

Back
Top