patetika

DiVljA

Elita
Poruka
15.398
Kao nacin izrazavanja.Sta nasa patetika hoce da postigne?

Kapiram da smo joj svi skloni, neki manje neki vise, al' to je sad nebitno. Mene zanima koliko iza patetike stoji ono u sta se patetika kune?
 
nikolko ne stoji
pokušaj da se skrene što više pažnje na sebe, ako može i malo sažaljenja još bolje
ne opravdavam i ne odobravam
eto =)
 
Reč "patetika" potiče od starogrčke reči "pathos". Ova reč imala je najplemenitije moguće značenje: uzvišenosti, posvećenosti, vrhunske emocionalnosti. Estetička kategorija uzvišenog vezana je, pre svega, za starogrčku tragediju. Antički tragični junaci uvek stoje, busaju se u grudi, kleče, dižu ruke u nebo, ali nikada ih nećete videti da sede, jedu ili obavljaju nešto svakodnevno. Junak koji seda usred uzvišene tirade pokvario bi ceo utisak. Vremenom, svako preterano iskazivanje emocija nazvano je patetičnim i dobilo negativan prizvuk i epitet neiskrenosti. Današnji mali zauzeti čovek nema ni snage, a ni vremena za suviše emocija. Umiranje patetike je, ustvari, i umiranje heroike i heroja u savremenom društvu, a funkciju katarze preuzimaju trećerazredne španske serije i rodoljubivi slogani.
 
to je kad nedostaje sadrzaj pa se prenaglasava spoljna manifestacija kako bi se praznina i nedostatak nadomestili jakim spoljasnjim efektima.
e cim nema sadrzaja znaci da je sve lazna konstrukcija.
 
Kao nacin izrazavanja.Sta nasa patetika hoce da postigne?

Kapiram da smo joj svi skloni, neki manje neki vise, al' to je sad nebitno. Mene zanima koliko iza patetike stoji ono u sta se patetika kune?
Ko je merodavan da oceni šta je patetika, a šta nije? Ti očito imaš problem. Mene bi plašilo da sam uvek u pravu kada sudim o drugim ljudima. Prepotentnost...
 
a i nije samo to, nego kad neko nije (ko što uglavnom nismo) sposoban da na pravi način artikuliše to što misli da oseća
pa mu sve deluje nedovoljno, sve reči koje znače to što bi trebalo da znače
............
eto sad ja ne mogu da se artikulišem
bah
 
Ko je merodavan da oceni šta je patetika, a šta nije? Ti očito imaš problem. Mene bi plašilo da sam uvek u pravu kada sudim o drugim ljudima. Prepotentnost...


A ti si merodavan da mi kazes da ja imam problem i da sam prepotentna?
Pa sam si sebi sad uskocio u usta.
A reakcija na nesto nije nikakav sud, nesto si pobrljavio. :(
 
A ti si merodavan da mi kazes da ja imam problem i da sam prepotentna?
Pa sam si sebi sad uskocio u usta.
A reakcija na nesto nije nikakav sud, nesto si pobrljavio. :(

Izvini, samo sam uzeo u obzir povod za otvaranje ove teme. Meni ponekad tvoj način izražavanja deluje patetično, ali ne otvaram temu zbog toga. :)
 
..patetika je apelovanje na sazaljenje i/ili grizu savesti objekta patetichnog izliva..
..iza nje moze da stoji suludo mnogo, ali i gotovo beskonachno malo i beznachajno,
zavisno na kojoj strani patetichnog izliva se nalazimo,
i naravno, ako patetikom nazovemo poslednji ochajnichki vapaj nechije dushe,
koji vishe ne mari za ukus i meru, suochena sa realnim ili umishljenim uvidjanjem sopstvene
nedovoljnosti..
..mada sam mishljenja da se zdrava, iskrena i postojana dubina i tezina meri cutanjem..
 
Po Vujakliji

patetičan (grč. pathetikos)
strastan, odećajan; dirljiv; ganutljiv, uzbudljiv, potresan; koji izaziva uzvišena osećanja, uzvišen; snažan i dostojanstven, svečan

Patetika- v. patos
strast, strasna uzbuđenost; uzvišenost i dirljivost u izrazu i govoru, velika osećajnost govornika ili pesnika...svaki viši način izražavanja
 
Vremenom, svako preterano iskazivanje emocija nazvano je patetičnim i dobilo negativan prizvuk i epitet neiskrenosti. Današnji mali zauzeti čovek nema ni snage, a ni vremena za suviše emocija. Umiranje patetike je, ustvari, i umiranje heroike i heroja u savremenom društvu, a funkciju katarze preuzimaju trećerazredne španske serije i rodoljubivi slogani.

Paaatos jeste na neki nacin izumro, kao i heroika, ali ga je upravo zamenio lazni paatos lazne heroike. Razlika je upravo u jeftinoci ideala i brzini njihovog smenjivanja.
 

Back
Top