treba li psa tuci ako uradi nesto sto nije u redu??!!!

Zavisi, ako 'oces nesto da ga naucis, daj mu neki keksic, ako uradio dobro, ako ne ili ga pukni malo novinama po njusci, ili mu samo nemoj dati ....

Ja sam mog retko tukao, ali Labrador je, pa lakse uci ;)
Kada je dosao, naucio je gde sme gde ne sme, i onda sam ga jedini put puk'o novinama, kad krene u zabranjenu prostoriju, naucio je brzo ;)

E sad, zavisi kakvog psa imas ;)
 
Ja mislim da ne treba. Pas je zivotinja, ne shvata ponekad sta je toliko lose u njegovim postupcima. Zato mozda nece razumeti ni zasto ga batinas. Jadnik, to moze da ga isfrustrira. Tako da...imaj strpljenja...

Ni malom detetu ne mozete sve objasniti recima, a kamoli zivotinji. I nije poenta da pas shvati sta je lose u njegovom postupku(dobio on batine ili ne, on ne shvata da ne treba da grize kablove zato sto moze da ga drmne struja), batinama se uci da to ne sme da se radi jer se prosto ne sme. Naravno, bitno je da pas zna za koji postupak je dobio batine, sto znaci da ga treba udariti u trenutku kad radi to sto ne treba, ne kad se vratimo kuci s posla i zateknemo stan u rasulu a njega kako mirno spava u korpi:D
Pod batinama ne podrazumevam udaranje novinama po njusci(:eek:), niti lemanje iz sve snage, sibanje itd. vec malo rukom po guzi, cisto da oseti bol i da poveze nedozvoljeno ponasanje sa neprijatnim osecajem. Pre batina treba pokusati i druge metode-tapsanje rukama, glasno i iznenadno "ful" ili "ne" ili gadjanje nekim ne previse cvrstim predmetom da pas ne shvati sta ga je snaslo al da se uplasi. Kod nekih pasa pali to kod nekih mora i ostrije-zavisi od karaktera.
I da napomenem da je zabluda da ce pas koji je na taj nacin vaspitavan biti uplasen, agresivan ili sta vec. Nece, kada se batine primenjuju u stenecem uzrastu, na taj nacin se samo usmerava njegovo ponasanje pa kasnije batine nisu potrebne, pas zna sta ne sme i to ne radi. I dete od 2 godine dobije po ruci kad pipa spored, gora prste u utikac itd i to ne ostavlja posledice na njegovo kasnije ponasanje.
 
Nisam ja ni mislila na udaranje po njusci novinama i gadjanje gumicom za brisanje. Htela sam da kazem da ako previse primenjujes silu na bilo kome bilo zivotinji ili osobi, to moze da izazove svasta. Npr. moja baba je moju malu macu tako krvnicki tukla kada bi se ova uneredila na mestu koje nije za to predvidjeno, da je maca do kraja zivota imala tikove, trzala se, i imala svakakve psihosomatske tegobe.
Pretpostavljam da bi se to isto desilo i sa kucom.
 
jesam ,udario sam ga..iz afekta..bio sam toliko besan sto me ne slusa.....danas sam ga pustio da trci po dvoristu i on otrce na ulicu..ja za njim a on bezi od mene...ne slusa me.....ja ga zovem on uopste ne dolazi..juce za malo da ga nije zgazio auto.ne znam sta cu snjim..danas nisam mogao da trpim..imali neko predlog sta da uradim???nece ni da se igra. uzeo sam ga sa ulice pre dva meseca.a on uopste nepokazuje zahvalnost..
 
Nisam ja ni mislila na udaranje po njusci novinama i gadjanje gumicom za brisanje. Htela sam da kazem da ako previse primenjujes silu na bilo kome bilo zivotinji ili osobi, to moze da izazove svasta. Npr. moja baba je moju malu macu tako krvnicki tukla kada bi se ova uneredila na mestu koje nije za to predvidjeno, da je maca do kraja zivota imala tikove, trzala se, i imala svakakve psihosomatske tegobe.
Pretpostavljam da bi se to isto desilo i sa kucom.

Pa naravno, ali pretpostavljam da postavljac teme nije mislio na krvnicke batine vec na vaspitne cuske.

jesam ,udario sam ga..iz afekta..bio sam toliko besan sto me ne slusa.....danas sam ga pustio da trci po dvoristu i on otrce na ulicu..ja za njim a on bezi od mene...ne slusa me.....ja ga zovem on uopste ne dolazi..juce za malo da ga nije zgazio auto.ne znam sta cu snjim..danas nisam mogao da trpim..imali neko predlog sta da uradim???nece ni da se igra. uzeo sam ga sa ulice pre dva meseca.a on uopste nepokazuje zahvalnost..

Koliko je pas star? Ako nije stene a uzet je sa ulice treba da imas vise strpljenja jer ima neke navike koje je pokupio na ulici i treba ih iskoreniti sto nije lako... Ne mozes da ocekujes da zna nesto ako ga tome ne naucis.
Nemoj nikad da trcis za psom, jer ti se tako nikad nece vracati kad ga zoves. Izvedi ga na neku livadu, sumu, gde ne moze da otrci na ulicu i sakrij se. Trebalo bi kad skonta da te nema(ako se vezao za tebe) da se uspanici i pusti ga malo neka te trazi, cvili... Par puta tako i nece te vise ispustati iz vida. A kad malo uznapredujete i pocne da ti se vraca kad ga pozoves obavezno ga nagradi keksicem. I nikako nemoj d aga bijes ako se desi da ga dugo zoves a on se odazove tek 15ti puta jer ce tako dolazenje povezati sa batinama i tek ti onda nece dolaziti.
Sto se tice toga da nece da se igra... Sta si pokusao sa njim, koje igre? Kao sto sam napisala ako je odrastao pokupljen s ulice ima svoje navike, neke mozes da promenis a neke ne.
Zaista je lepo od tebe sto si ga uzeo sa ulice ali ne znam kakvu zahvalnost ocekujes:dontunderstand: Ja sam sigurna da ti je vise nego zahvalan sto ima redovan obrok i nadam se ljubav, ali moras da shvatis da ti on ne bezi namerno, on ne zna da je to lose i nece znati dok ga ne naucis.

Potrebno je strpljenje. Nadam se da ga imas...:)
 
hvala,sto se tice igre..ja mu bacim loptu a on krene za loptom ali je ne uvati nego krene nekim svojim putem i nuska!znaci ima sanse da ga naucim da me slusa??star je oko godinu ipo..

ne vole svi psi lopticu, ustvari moja Dona kad joj bacim lopticu uzme je ali neće da je donese, ponekad kad ona poželi. Ali to nije razlog da je manje volim
 
Не можеш пса преко ноћи да промениш. За почетак иди на тему ДРЕСУРА, тамо је баш у детаље описано много тога.
Батине јако ретко примењујем, више идем тиме да пас стекне поверење у мене, а неће сигурно ако га батинам, чим стекне поверење вољан је и више да сарађује, слуша!
 
чим стекне поверење вољан је и више да сарађује, слуша!

Slazem se sa ovim i jos da dodam da pas u tebi treba da vidi gazdu(znaci onog koga treba da slusa) ali isto tako i zastitnika, sigurnost. Ako ga tuces stalno, samo otezavas sve. Provodi dosta vremena sa njim, mazi ga, pricaj mu...

Sto se igre tice, ako ne voli lopticu, mozda voli drugi tip igre-recimo da se juri, pa malo ti njega malo on tebe:D
 
Moj pas ima vec 10 godina, i desava se da ponekada ne slusa u parku pa dobije cusku. To nije bas toliko cesto ali desava se.
Kad je bio stene koristili smo i batine i keskice u parku. On je nekako prilicno brzo naucio najbitnije stvari pa mi se cini da nije bilo problema sa njim.
Ali kod nas je dosao kada je imao 3, 5 meseci. Prethodnoj porodici u kojoj je bio su dali savet da ga biju novinama i nikako rukom jer onda se posle plasi ruke. On jadan kada je dosao kod nas plasio se novina - mi smo postavili novine svuda po kuci da bi se naucio kako da kaki (po sistemu da smanjumeo povrsinu novina...) a on nije smeo da stane na novine :P :)
Isto tako jedan dan ga cujemo kako rezi u predsoblju. Kad pogledamo a on rezi i laje na metlu ali ne sme da joj pridje. na kraju se (posle nekog duzeg vremena) osokolio i razbucao je. Bice da su oni njega malo i metlom udarili. ALi posle je od nas dobijao cuske rukom i naravano da sada nema strahove niti bilo kakve probleme (psihicke)......
Sto se lopte tice, moj Buda jako voli da trci za njom ali onda jos vise voli da mu je otimam a nece da pusti. Ali mnogi psi lutalice ne znaju uopste tu igru sa loptom pa tako verovatno i tvoj pas nije imao prilike da se igra, pa mora da ukapira sta ocekujs od njega.
 
do sad nisam naishao na psa koji nije hteo da se igra i mazi ...
koliko god opasan ili sluzbeni pas bio ... elem.. ako mu pridjesh polako i obratish toplim tono glasa
svaki se raspekmezi koliko god da je opasan, strashan, uplashen ili povredjen :) ...
mislim da psi mogu po boji glasa i nachinu kako mu se obratjash da izvale da li su neshto uradili kako treba ili ne :) ... elem.. batine ne reshavaju nishta ;) ..ker funkcionishe po principu mita i korupcije .. ako si dobar cheshkatju te iza uveta.. tu i tu i bash tu .. gde volish :0 ...
 
nemam pojma...nikad nisam udarila Loru
ni Peru...tvorove takodjer nikad nisam udarila, al ih jesam...ujela
da vratim milo za drago :mrgreen:

salu na stranu; mislim da nema potrebe/svrhe/razloga tuci zivotinju
moji sasvim fino kapiraju iz...tona sta su uradili
malo podignem glas i/ili rastuzim se...bude dosta
kad god urade dobro dobiju mazenje i "bravo"...onako da znaju kako su super bili

samo me Junior jednom bas jako naljutio;
ujeo je O. i nastavio da se svadja sa mnom...onako; war dance + bijesno keketanje
nisam znala da li da se smijem ili da ga uhvatim i... ujedem...oma : )))
odlucila sam se za treci... metod; "na tvorovskom" sam se izgalamila na njega; kad su ljuti
ispustaju zvuk nalik sistanju...:lol:
 

Back
Top