Šta biste vratili od tradicionalnih vrednosti'

BettyBlue

Aktivan član
Poruka
1.482
Imam utisak, evo "boraveći" na forumima bezmalo dve godine, da je nekako malčicko manje agresivnih, drskih odgovora, manje nesnošljivosti i kao da se lagano vraćamo... u stvari kao da su se neki umorili od brzine, mode, egotripa, beskrupuloznosti... kao da smo se uželeli romantike, povratka starih, tradicionalnih vrednosti. Jeste li? Šta biste, da možete PRVO vratili? Đačke uniforme u škole? Obavezno cveće devojci? Persiranje dece roditeljima? Znam! Mnogima ovo zvuči drakonski, bezumno, previše starovremski, ali u Vojvodini, na primer, još ima porodica u kojima deca (sada već odrasle osobe) svojim roditeljima persiraju. Ili biste možda najpre vratili instituciju zajedničkog nedeljnog ručka? Ili obavezu učenja veronauke? Ili možda otvaranje vrata lepšem polu, sitnica koju uvek činite, ali - verujte mi - ne svi. Ne znam, šta vama pada na pamet. Ako st epristalica nekih starovremskih vrednosti i pravila, šta biste vratili?
 
Pa sad, mnogo toga nabrojanog u uvodnom postu nije mi strano i ne smatram te lepe manire "stvarima proslosti". I danas cesto dobijem cvece, obavezan mi je nedeljni rucak, ocekujem da mi otvore vrata, ne sipam sebi pice ako sam u muskom drustvu i nametnula sam deci takav nacin razmisljanja pa i stil zivota.
Kod nas postoje "seoska" i "varoska" tradicija. Iz prve ne bih zaista uzela skoro nista ( zena je u tom vremenu u nasim selima bila manje od zivotinje), a iz varoske mi se svidja obavezna svakodnevna setnja gradom na odredjenom mestu. Uglavnom su i najmanje varosice imale setalista. Dopada mi se nacin na koji se ophodilo prema zenama, postovanje i "odbrana" casti ( ne bas dvoboj ali sve drugo je ok :) ). I naravno svidjala mi se distanca izmedju supruznika a i ostalih clanova porodice koje su bogate porodice placanjem posluge sebi mogli priustiti. Muz i zena vidjali su se za ruckom i vecerom, doterani, svezi, izlazili zajedno uvece, brak im je vise licio na vezu nego na zajednicki zivot. Danas se "gledamo" umorni, bolesni, pospani, nervozni i sl. A ja ne volim kada me bilo ko vidi kad nisam u najboljem izdanju!
 
slazem se.. trebalo bi da se vratimo "starovremskim vrednostima", jer ovako dalje ne ide.. prvo bih uspostavio pravi odnos musko - zensko..muskarac bi onda imao ulogu muskarca, zena - zene.. znalo bi se ko je ko.. ovako se ne zna ko koga ebe..
nevinost bi opet bila na ceni.. u stvari ne bi.. ona bi se prosto podrazumevala do ulaska u brak.. brakovi bi bili sa mnoogo dece.. zena bi se starala o deci i radila kucne poslove, muz bi radio, bio dobro placen i izdrzavao porodicu.. zivelo bi se u zajednicama.. glava porodice bi bio najstariji muskarac.. dok ne onemoca sasvim.. on bi sedeo uz sporet, grejao noge i putjkao na lulu.. imao bi brcine ko marko kraljevic.. smeli bi da ga pogledaju samo krisom.. a kad on podigne pogled ispod gustih obrva - svako bi znao kolko je sati.. zene bi stajale i sluzile muskarce i decu dok jedu, a onda bi i same sele i jele.. za svaku neposlusnost, koja je gotovo i nezamisliva, dobijale bi tjusku..

tako bih ja to nareguliso
 
Poslednja izmena:
Ne znam....poklanjanje cveca,otvaranje vrata,itd...To je po meni stvar kulture,nekog kucnog vaspitanja.
Volela bih da se vrati to neko kulturno ponasanje,da mladi vise postuju starije,da se vrati to postovanje necijih godina.
Volela bih da prestane da se siri ova globalna otudjenost-da se ljudi vise druze,da ne zivi svako za sebe.
Ali sve ovo sto spominjem mozemo izvesti sami.da vaspitavamo tako svoju decu,da pokusamo da sami zivimo po tom modelu.
 
slazem se.. trebalo bi da se vratimo "starovremskim vrednostima", jer ovako dalje ne ide.. prvo bih uspostavio pravi odnos musko - zensko..muskarac bi onda imao ulogu muskarca, zena - zene.. znalo bi se ko je ko.. ovako se ne zna ko koga ebe..
nevinost bi opet bila na ceni.. u stvari ne bi.. ona bi se prosto podrazumevala do ulaska u brak.. brakovi bi bili sa mnoogo dece.. zena bi se starala o deci i radila kucne poslove, muz bi radio, bio dobro placen i izdrzavao porodicu.. zivelo bi se u zajednicama.. glava porodice bi bio najstariji muskarac.. dok ne onemoca sasvim.. on bi sedeo uz sporet, grejao noge i putjkao na lulu.. imao bi brcine ko marko kraljevic.. smeli bi da ga pogledaju samo krisom.. a kad on podigne pogled ispod gustih obrva - svako bi znao kolko je sati.. zene bi stajale i sluzile muskarce i decu dok jedu, a onda bi i same sele i jele.. za svaku neposlusnost, koja je gotovo i nezamisliva, dobijale bi tjusku..

tako bih ja to nareguliso
'Ajde da se kladimo da je ova bundeva musko. :mrgreen: :lol:
 
Imam utisak, evo "boraveći" na forumima bezmalo dve godine, da je nekako malčicko manje agresivnih, drskih odgovora, manje nesnošljivosti i kao da se lagano vraćamo... u stvari kao da su se neki umorili od brzine, mode, egotripa, beskrupuloznosti... kao da smo se uželeli romantike, povratka starih, tradicionalnih vrednosti. Jeste li? Šta biste, da možete PRVO vratili? Đačke uniforme u škole? Obavezno cveće devojci? Persiranje dece roditeljima? Znam! Mnogima ovo zvuči drakonski, bezumno, previše starovremski, ali u Vojvodini, na primer, još ima porodica u kojima deca (sada već odrasle osobe) svojim roditeljima persiraju. Ili biste možda najpre vratili instituciju zajedničkog nedeljnog ručka? Ili obavezu učenja veronauke? Ili možda otvaranje vrata lepšem polu, sitnica koju uvek činite, ali - verujte mi - ne svi. Ne znam, šta vama pada na pamet. Ako st epristalica nekih starovremskih vrednosti i pravila, šta biste vratili?


Persiranje roditeljima mi je bzvz... i takve iskreno ne poznajem....
Nedeljni zajednički ručak i dan danas poštujemo... kod mene ili njega sve jedno je... jedan dan tamo jedan -vamo...
U sušini jako puno vremena provodimo sa porodicama... i zaista je to najbolje iskorišćeno vreme... najlepše, sa najiskrenijim savetima, smehom, šalama, pohvalama, kritikama...
Otvaranje vrata, skidanje kaputa, izvlačenje stolice... to jesu lepi gestovi... ali ne i obavezni... lepo je kad taj neko, to ima usađeno u svom vaspitanju, ne kad je usiljeno ili da bi se neko predstavio u boljem svetlu...
 
Јест, јако је мој деда поклањао цвеће и отварао врата баби! :mrgreen:

Ринтачили су на њиви по цео дан, цркавали обоје од посла...

Романтика је увек (и данас) је ствар новца и начина живота, а не времена у којем живимо! :confused:
 
Poslednja izmena:
slazem se.. trebalo bi da se vratimo "starovremskim vrednostima", jer ovako dalje ne ide.. prvo bih uspostavio pravi odnos musko - zensko..muskarac bi onda imao ulogu muskarca, zena - zene.. znalo bi se ko je ko.. ovako se ne zna ko koga ebe..
nevinost bi opet bila na ceni.. u stvari ne bi.. ona bi se prosto podrazumevala do ulaska u brak.. brakovi bi bili sa mnoogo dece.. zena bi se starala o deci i radila kucne poslove, muz bi radio, bio dobro placen i izdrzavao porodicu.. zivelo bi se u zajednicama.. glava porodice bi bio najstariji muskarac.. dok ne onemoca sasvim.. on bi sedeo uz sporet, grejao noge i putjkao na lulu.. imao bi brcine ko marko kraljevic.. smeli bi da ga pogledaju samo krisom.. a kad on podigne pogled ispod gustih obrva - svako bi znao kolko je sati.. zene bi stajale i sluzile muskarce i decu dok jedu, a onda bi i same sele i jele.. za svaku neposlusnost, koja je gotovo i nezamisliva, dobijale bi tjusku..

tako bih ja to nareguliso

Dakle, prvo vratiti bundeve tamo gde pripadaju i češće praviti pitu zvanu bundevara:cool:
 
Јест, јако је мој деца поклањао цвеће и отварао врата баби! :mrgreen:

Ринтачили су на њиви по цео дан, цркавали обоје од посла...

Романтика је увек (и данас) је ствар новца и начина живота, а не времена у којем живимо! :confused:

a kad se vrate sa njive, deda sedne i kaze: " daj mi vode, zedan sam.. kace rucak"
toe bilo vreme
 
jao nista :) nista nista
ja nisam od onih sto kukaju kuda ide ovaj svet
meni je ok ovako,poboljsanje moze da ide samo napred a nikako unazad do poboljsanja
jedino volela bih da nije sve ovako brzo,da nije obavezno da imamo mobilne,mailove,cv-ove...
sto se tice vrednosti nemam pojma al bih volela da nema vise slatkisa ko danas,nego ono samo smoki i plazma :)
 
Романтика је увек (и данас) је ствар новца и начина живота, а не времена у којем живимо! :confused:

Pa vise jednog pogleda na svet i zelje, nego novca.
Kad malo bolje pogledas, romantika je jos i najjeftinija ;) :mrgreen:


Meni je npr. vrlo romanticno to sto je tvoj deka nosio cvece tvojoj baki i otvarao joj vrata..
To nije skupo :)
 

Back
Top