JA BIH NAZVALA ORKINA HAJKA NA ULIČNE ŽIVOTINJE

boledora

Zainteresovan član
Poruka
194
Usled nedostatka novčanih sredstava koje je ranije dobijala od grada, Orca očito želi da povrati raniju raskoš i poslednjih meseci po novinama i tv stanicama mogu se čuti zastrašujuće Elvirove izjave o ogromnom broju uličnih pasa koji napadaju ljude...Sve izjave dao je on, i sve govore u prilog tome, da od kada oni se sprovode strategiju, tj od kada ne dobijaju ogromne količine novca br uličnih životinja je sve veći i veći....Vi prosudite sami.

http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=44998

http://www.studio-b.rs/info/vest.php?id=34516

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Psi-napadaju-mnoze-se-tuzbe.sr.html


i tako redom :besna:
 
I meni to tako izgleda. Zvala sam novinarku Novosti da pitam zasto su bas citirali Elvira, da li je jedan njihov clanak nesto poput placenog termina na TV? Odgovor novinarke je bio da je vrlo jednostavno objasnjenje zasto je Elvir stalno u Novostima, a to je da je za raziku od drugih organizacija koje nisu bas lake za saradnju Elvir uvek voljan i spreman da saradjuje.
Da, svuda gde je Elvir dao izjavu, psi izgleda postoje da bi ujedali gradjane. Cini mi se da se Orki sprema odlazak sa Terazija pa pokusavaju ovakvim izjavama da dobiju na znacaju i pokazu kako su potrebni i nezamenjivi. Naravno uz to ocekuju pare.
 
e svasta bas. pa ne moze se bez politike, cak ni u humanom radu. ili je to samo biznis???
ali stoji cinjenica da je orka najizreklamiranija organizacija i Elvira svi znaju, naravno ko prati stampu, beogradske hronike, jutarnje programe itd.
Sto daje domaci zadatak drugim organizacija da se zamisle i da porade na svom imidzu i predstavljanju u javnosti.
naravno, totalni sam laik u ovom podrucju i dajem misljenje iskljucivo kao prosecan gradjanin
 
Jao pobogu ljudi otvorite malo oci. Veliki broj napustenih pasa i ujeda od strane pasa nema veze sa Orkinim izjavama, vec sa stvarnim stanjem u Beogradu, o cemu se vec nasiroko pisalo po novinama i pre nego sto je ORCA pitana za komentar. Pa pozovite infektivnu kliniku i raspitajte se koliko je ujeda bilo 2007, a koliko 2008, pa cete videti i sami. Ono na sta ORCA pokusava da skrene paznju je cinjenica da se to ne desava tek tako, vec zbog zastoja u sprovodjenju sterilizacija ulicnih pasa. Poenta je apelovati na grad da sto pre nastavi sa tim programom, zar ne. Cinjenica je da dok su sterilizacije redovno sprovodjene i dok je postojao Info centar, da je tada bilo manje pasa u Beogradu nego sto je sad (sada su novi izbaceni + razmnozili su se oni nesterilisani), bilo je manje ujeda i bilo je manje trovanja. Sada je trovanje napustenih zivotinja drasticno povecano.

Komentar da su izjave predsednika Orke vezane za nekakvo trazenje para je cista glupost i licno nevaspitanje onoga ko sebi daje za pravo da takve stvari iskazuje i tako vredja ljude, koji nisu ovde prisutni da kazu nesto u svoju odbranu.

Odgovor novinarke je bio da je vrlo jednostavno objasnjenje zasto je Elvir stalno u Novostima, a to je da je za raziku od drugih organizacija koje nisu bas lake za saradnju Elvir uvek voljan i spreman da saradjuje.

Mozda bi bilo zgodnije zapitati se zasto je pored toliko drustava u Beogradu (a ima ih vise od desetak), jedino ORCA spremna i "laka" za saradnju. Valjda je logicno ocekivati i od ostalih udruzenja da budu dostupni medijima. Na taj nacin bi se i njihov glas cuo zar ne.
 
Poslednja izmena:
Lilium,
Problem je sto smo puno otvorili oci i sto je Elvir preterao. Ovako da skrene paznju? Sto se nije obratio gde treba, ovo nije skretanje paznje na problem nego huskanje. Ukupnom stanju jeste doprineo zastoj u sprovodjenju strategije, ali i nedostatak novca. Da je Orka umesto onih oko 200000 evra sto je dobila za Infocentar a deo zahvaljujuci Infocentu odlucila da za neke druge namene trazi novac situacija bi bila daleko bolja. Nisam jos cula da je bilo ko od gradjana imao koristi od Infocentra. Orka treba da vrati pare! Nemojte stalno prodavati maglu gradjanima.

Komentar da su izjave predsednika Orke vezane za nekakvo trazenje para je cista glupost i licno nevaspitanje onoga ko sebi daje za pravo da takve stvari iskazuje i tako vredja ljude, koji nisu ovde prisutni da kazu nesto u svoju odbranu.

Sto se tvoje recenice gore tice, Elviru je forum dostupan, ali je njegova odluka da na njemu ne ucestvuje. No, verujem da ga redovno izvestavate. A sto se tice gluposti i nevaspitanja opste je poznata cinjenica da kad ponestane argumenata, prelazi se na licni teren. No, moracu da te razocaram, ne padam na takve provokacije.
Drugih nema u medijima, jer nesto i rade za zivotinje osim podizanja telefonske slusalice po 2-3 sata dnevno. No, mislim da i pored svih obaveza moraju da nadju vremena i za kontakt sa novinarima. Istine radi, moram reci i da su odredjeni dopisi isli, ali ih mediji nisu hteli da objave. Blokada medija.
E, sad Lilium evo jedne slicice.



Posle ove slicice potpuno je besmisleno pricati o humanosti nekih i brizi za zivotinje. Ja ovo vidim kao nedostatak duse i savesti.
 
Anasara, a gde vi mislite da Elvir treba da se obrati? Ja bas mislim da se covek obratio na pravu adresu – gradu. Samo od gradske uprave zavisi da li ce ili nece da se bave problemom napustenih zivotinja i na koji nacin ce da se bave. Dobro de i od javnosti. Ali javnost (bar njena vecina) smatra da lutalice treba skloniti sa ulica (kako god, samo da ih nema). Zato vas molim za malo realnosti. U svim zemljama u svetu, nedopustivo je da lutalice postoje na ulicama. Molim vas da me ne shvatite pogresno, ne mislim ja da je nedopustivo, ja im pomazem kad mogu kao i drugi ljubitelji (lecim, sterilisem, udomljavam), vec tako misli vecina gradjana. Priznacete da je misljenje vecine gradjana, relevantnije od vaseg i mog misljenja (manjina smo). Relevantnije je u smislu da ce politicari uvek biti okrenuti ka vecini gradjana jer im odatle dolaze glasovi. Prosto i jednostavno.

I bas zato mislim da ne treba potcenjivati uspeh nase zemlje kada je u pitanju saradnja NVO sa gradskim vlastima po pitanju sprovodjenja programa kontrole razmnozavanja (znaci sterilizacija a ne masovno ubijanje). Najveci teret te saradnje (i dobre i lose stvari), ponela je ORCA. Koliko god da se taj program kontrole razmnozavanja ne sprovodi bas kako treba, lokalna vlast makar ima sluha za to. Retko gde u svetu je moguce ovo sto je moguce kod nas. Kao kuriozitet (naravno negativan), navescu primer Njujorka, jednog od americkih metropola, gde sinterske sluzbe rade punom parom, a "rok", ili vreme zivota uhvacenog psa je samo 48h, verovali ili ne. Na srecu, bogate i razvijene zemlje imaju i bogatija i razvijenija drustva za zastitu zivotinja, koja veliki broj pasa i macaka preuzimaju iz tih sinteraja i udomljavaju.

To sto su uslovi u nasim sinterajima, iliti gradskim prihvatilistima losi, za to nije odgovorna ORCA, vec je za to odgovorna ona sluzba koja taj sinteraj finansira – dakle, lokalna ili drzavna vlast. Kada bi lokalna vlast htela da ulozi novac u kvalitetno prihvatiliste, sa kvalitetnim kadrom, to bi bilo drugacije. S obzirom da ne zeli, mi smo (mislim na sve nas i udruzenja i pojedince koji se bave zivotinjama) zaglavljeni sa Ovcom (svi znamo kakva je) i sa njenom ekipom. Tako da ste umesto poredjenja "info centra i Ovce" trebali da napravite poredjenje "hola Skupstine srbije i Ovce" ili npr. poredjenje "novogodisnjeg slavlja na trgu i Ovce". Znate li da je za novogodisnju noc na trgu utroseno mnogo vise para iz gradskog budzeta nego sto je Info centar potrosio za citavu godinu? Pa sad ih vi pitajte sto ne zamene jednu novogodisnju noc za izgradnju kvalitetnog prihvatilista.

anasara:
A sto se tice gluposti i nevaspitanja opste je poznata cinjenica da kad ponestane argumenata, prelazi se na licni teren. No, moracu da te razocaram, ne padam na takve provokacije.

Samo da pojasnim. Moja primedba se odnosi iskljucivo na vas komentar (i jos poneki), za koji iskreno mislim da je maliciozan i da nije na mestu, a ne na vas licno. U tom smislu mi uopste nije namera da vas provociram (imam pametnija posla). A i tesko da ce meni ikad ponestati argumenata. :)

Prica o tome na sta je najbolje potrositi 200 000 evra je besmislena, jer svako ima neku svoju zamisao kako bi potrosio taj novac. Neko bi kupio hranu za pse, neko bi to dao na udomljavanje, neko bi spasavao beloglave supove, a neko bi za te pare zaposlio pravnike, psihologe, nastavnike i telefonske operatere i bavio se pravnom zastitom, obrazovanjem, sakupljanjem, obradom i analizom informacija vezanih za zivotinje i to koristio u svom daljem radu. Ja mislim da desetak presuda za zlostavljanje i ubistvo zivotinja od cega cetiri zatvorske kazne, itekako opravdavaju novac ulozen u zaposljavanje pravnika. Isto tako mislim da obucenih 30 i vise nastavnika koji ce svoja znanja o dobrobiti zivotinja i vaznosti njihove zastite da prenose dalje svojim kolegama i svojim ucenicima (i na taj nacin da grade jednu novu generaciju sa totalno drugim, pozitivnijim vrednostima kada su u pitanju zivotinje) itekako opravdavaju novac ulozen u zaposljavanje edukatora. I nikako ne mislim da je to prodavanje magle. Naprotiv, mislim da je to konkretan rad na stvaranju pozitivnije klime prema svim zivotinjama (a ne samo psima i mackama) u nasoj zemlji.

U stvari, da skratim, i onako sam preterala s pisanjem, poenta je da svaka NVO (zivotinjska ili nezivotinjska) ima pravo da trazi novac za kakav god zeli projekat. Ukoliko donatoru (lokalnoj samoupravi, firmi, pojedincu...) takav projekat odgovara i smatra da je kvalitetan, odobrice mu ta sredstva, ukoliko ne smatra nece mu odobriti. I tu se zavrsava (bar s moje strane) polemika oko info centra. Evidentno je da se nikada necemo razumeti, ali ja sam bar uvek bila optimisticna. :)
 
Elvir treba da se obrati Gradu i Republici, ali direktno sto mu svakako nije problem jer se sa ljudima iz tih institucija relativno cesto srece. I to bi bilo OK. Ovo u medijima je huskanje.
Da, svi mi zelimo da se zivotinje uklone sa ulica, ali putem udomljavanja, ne trpanjem u azile. Koliko je realno udomiti oko 5000 zivotinja svako moze sam da prosudi. Dakle, nema druge nego ono sto predvidja Bg strategija, a to je vracanje na stanista.
Sto se tice toga sta gradjani zele, pa vecina gradjana ne zeli da placa porez ali placa, ne zeli da se vezuje u kolima ali se vezuje. Da gradjani znaju znaju stanje u Ovci verovatno bi retko kad okrenuli Ovcu. Da vecina gradjana ipak voli zivotinje indirektno pokazuje i :



Saradnja NVO sa vlastima se odvija na misice, to znamo svi.

Sto se tice odnosa Grada i Republike prema resavanju pitanja ulicnih zivotinja, on je licemeran. Da, para ima i za koncert na Trgu, i za sponzorisanje raznih izbora za miss, za Infocentar, ..., ali za Ovcu i ulicne zivotinje nema ili ima veoma malo.

Da li vi iz Orke zaista mislite da destek presuda (iz vrlo jednostavnih procesa) i obuka 30 nastavnika opravdava utrosak od 200000 evra? Nastavnike ste mogli da skupite negde (mesna zajednica) i volonterski sprovedete obuku. Po meni ce obuka imati smisla tek kada odnos prema zivotinjama udje u redovan skolski program u prvim razredima osnovne skole. Zasto su Orkini pravnici bili potrebni kad se krivicna dela gone po sluzbenoj duzosti? Uz to, svako ko vam se obratio utvrdio je da ama bas nista ne pokrecete dok nemate sve na tacni i ne procenite da ce se spor zavrsiti u vasu korist.

Slazem se da je ispravno da svako ima pravo da odredi sta zeli da radi tj. cime da se bavi. Elvir to vrlo jasno kaze, ali nazalost nikada javno. I sve bi to i dalje bilo OK da je rec o salvetama, markicama i sl, ali nije. Rec je ovde o zivotima. Tada je odluka za sta traziti i utrositi novac, bar kad je rec o drustvu za zastitu zivotinja, stvar prvenstveno savesti. Poredjenje sa slike iz prethodnog posta pokazuje sve osim savesti.
 
Poslednja izmena:
Ja sam bila clan Orke 3,5 godine.Nisam otisla ogorcena kao izvestan broj drugih ljudi.Sa Elvirom i ekipom sam ostala u krajnje korektnim odnosima i cak podrzala otvaranje Info centra.No mislim da se zaista malo preteralo i otislo u neku drugu krajnost.Treba da postoji neko ko ce se baviti pravnim aspektom price i to je sasvim u redu no u situaciji kada mediji ionako vode pravu hajku na pse,kada Ovca radi punom parom a zivotinja je sve vise,mislim da neko ko je predstavnik najpoznatije NVO mora da zauzme drugaciji stav i da svojim izjavama ne doliva ulje na vatru.Zaista ne vidim kakva je veza izmedju zatvaranja Info centra i povecanog broja pasa na ulicama.Info centar nije imao funkciju institucije koja se bavila npr udomljavanjem ili sterilizacijom pa da sa te strane da direktan doprinos kontroli populacije napustenih zivotinja.Takodje mislim da se moraju postaviti prioriteti.Orka je kao NVO imala pravo da novac dobijen projektom utrosi onako kako misli da treba i greska je nas drugih sto se nismo nadmetali sa svojim idejama ali u strasnoj situaciji kakva je ,logicno bi bilo dati deo na recimo sterilizacije ili vakcine a ne potpuno odseci taj deo price.Orka je prva krenula sa standovima,medju prvima sa sterilizacijom i tada je sve imalo nekakvog smisla.Gde se izgubio ne znam ali mi je jako zao zbog toga.Upravo je na Orki najveca odgovornost da brani zivotinje jer se potpuno logicno namece sledeca situacija.Zbog medijskog rata protiv pasa gradjani imaju sebi stvaraju sliku da imaju pravo da uzimaju stvari u svoje ruke i truju,ubijaju,masovno zovu Ovcu zbog svakog psa koji im zasmeta.Kada se na to dodaju izjave NVO koja se bavi zastitom a u kojima se naglasava kako pasa ima sve vise i vise a institucije ne rade svoj posao time se indirektno stvara dodatni prostor za dalje umiranje zivotinja.Malo odgovornosti molim i prisecanje da smo svi tu prvenstveno zbog zivotinja.
I da samo dodam jos nesto.Orka je najdostupnija medijima zbog najbolje reklame a ne zbog toga sto ostale NVO ne zele da komuniciraju ili nisu dostupne.
 
Ja sam bila clan Orke 3,5 godine.Nisam otisla ogorcena kao izvestan broj drugih ljudi.Sa Elvirom i ekipom sam ostala u krajnje korektnim odnosima i cak podrzala otvaranje Info centra.No mislim da se zaista malo preteralo i otislo u neku drugu krajnost.Treba da postoji neko ko ce se baviti pravnim aspektom price i to je sasvim u redu no u situaciji kada mediji ionako vode pravu hajku na pse,kada Ovca radi punom parom a zivotinja je sve vise,mislim da neko ko je predstavnik najpoznatije NVO mora da zauzme drugaciji stav i da svojim izjavama ne doliva ulje na vatru.Zaista ne vidim kakva je veza izmedju zatvaranja Info centra i povecanog broja pasa na ulicama.Info centar nije imao funkciju institucije koja se bavila npr udomljavanjem ili sterilizacijom pa da sa te strane da direktan doprinos kontroli populacije napustenih zivotinja.Takodje mislim da se moraju postaviti prioriteti.Orka je kao NVO imala pravo da novac dobijen projektom utrosi onako kako misli da treba i greska je nas drugih sto se nismo nadmetali sa svojim idejama ali u strasnoj situaciji kakva je ,logicno bi bilo dati deo na recimo sterilizacije ili vakcine a ne potpuno odseci taj deo price.Orka je prva krenula sa standovima,medju prvima sa sterilizacijom i tada je sve imalo nekakvog smisla.Gde se izgubio ne znam ali mi je jako zao zbog toga.Upravo je na Orki najveca odgovornost da brani zivotinje jer se potpuno logicno namece sledeca situacija.Zbog medijskog rata protiv pasa gradjani imaju sebi stvaraju sliku da imaju pravo da uzimaju stvari u svoje ruke i truju,ubijaju,masovno zovu Ovcu zbog svakog psa koji im zasmeta.Kada se na to dodaju izjave NVO koja se bavi zastitom a u kojima se naglasava kako pasa ima sve vise i vise a institucije ne rade svoj posao time se indirektno stvara dodatni prostor za dalje umiranje zivotinja.Malo odgovornosti molim i prisecanje da smo svi tu prvenstveno zbog zivotinja.
I da samo dodam jos nesto.Orka je najdostupnija medijima zbog najbolje reklame a ne zbog toga sto ostale NVO ne zele da komuniciraju ili nisu dostupne.

Potpuno se slazem sa cicom na zalost zatrpani smo zivotinjama i ne stignemo da se na taj nacin reklamiramo kao elvir a verovatno i ne bismo se reklamirali tako jer nije istina da ima vise pasa jer infocentar ne radi !!!!!Dajte molim vas za 17miliona moglo je svasta da se uradi a ne da se divlja sa velikim platama a zivotinje nemaju nista od toga !!!!!!!!!!!!!!:dash:
Mislim da elvir je sad bankrot pa mu treba lova :brus::gace:a nju nece dobiti :whistling:
Pa pokusaa na isti nacin doci do nje (love) GAZECI PREKO MRTVIH (zivotinja ) !!!!!!!!
 
@ anasara

Obuke nastavnika i presude u korist zivotinja su samo primer pojedinih rezultata. Naravno da to nisu sve Orkine aktivnosti i naravno da nije ulagano samo u te dve aktivnosti. Mislila sam da je to ocigledno. Dobrobit zivotinja treba da udje u redovan skolski program i tu ste potpuno u pravu. Ali to se ne desava tek tako jer je nekom (vama ili meni) palo napamet da to treba da se desi. Drugi ljudi jednostavno drugacije razmisljaju. Zato je najpre potrebno stvoriti klimu koja ce prihvatiti uvodjenje novih sadrzaja u razlicite predmete, potrebno je osmisliti kako da se dobrobit zivotinja uvede u matematiku npr., potrebno je napisati te sadrzaje i slicno. Ocigledno je da je mnogo lakse stvoriti klimu prihvatanja novih ideja, ako postoje obuceni ljudi koji ce to promovisati u skolama. Zbog toga obuka nastavnika itekako ima smisla, jer bez toga sasvim logicno nece ni biti ljudi koji ce promovisati tu ideju.

Krivicna dela se gone po sluzbenoj duznosti, a pravnici su tu da procene da li ima ili nema elemenata za krivicno gonjenje. Nemoguce je bilo sta pokrenuti dok se nema sve na tacni. Sudovi i policija to tako traze i to je nesto sto ne zavisi od pojedinaca ili NVO, vec zavisi od naseg drzavnog aparata. Pravnici su takodje tu da se bave izradom pravnih dokumenata (npr. predloga za unapredjenje nekih zakona). Evo npr. sada se menja Krivicni zakonik RS. Ako zelite boljitak za zivotinje, treba uhvatiti ovaj trenutak i insistirati na unapredjenju onog naseg cuvenog clana 269. To mogu samo pravnici jer oni poznaju materiju (diplomirali pravni fakultet) i samo oni mogu napraviti kvalitetan predlog za to unapredjenje.

anasara:
Nastavnike ste mogli da skupite negde (mesna zajednica) i volonterski sprovedete obuku.
Ne nismo mogli. Zato sto obuku nastavnika ne moze da sprovodi bilo ko, vec je sprovode diplomirani psiholozi, pedagozi i prosvetni radnici. Ljudi sa zavrsenim fakultetima koji ozbiljno i kvalitetno rade svoj posao i to za puno radno vreme (a ne u slobodno vreme kao sto je slucaj sa volonterima), traze da im se njihovo vreme i trud plate. Ne zato sto su oni ovakvi ili onakvi, vec zato sto moraju od necega da zive, da jedu, da se obuku i da prehrane svoju porodicu. To je normalna stvar. Svuda u svetu je normalno da NVO imaju zaposlen kadar. I kod nas je to normalno u vecini ozbiljnih NVO, osim u zivotinjskim ocigledno. Kao da je tesko ukapirati da zivotinje traze puno radno vreme i kvalitetan rad (koji se moze postici samo punim radnim vremenom). Kao sto ste i sami rekli, zivoti su u pitanju. Ne mozemo se sa zivotinjama igrati, onda kada smo na raspustu ili kad nemamo ispit ili od 16-20h kad dodjemo s posla. Volontiranje je veoma vazno, ali samo kao dopuna postojecem placenom kadru, nikako kao osnova neke nevladine organizacije.

@ CicaBg

Medijska "hajka" na pse je podstaknuta povecanjem broja zivotinja na ulicama i povecanjem broja ujeda. To nije izmisljotina vec je cinjenica. Uvek je moguce pozvati infektivnu kliniku i raspitati se, ili pozvati novinske i tv redakcije i pitati da li su zalbe gradjana ucestalije sada ili u periodu kada su se sterilizacije redovno sprovodile. Zoja, ti govoris o odgovornosti i o podsecanju da smo tu zbog zivotinja. Slazem se sa tobom. Neodgovorno je da se realni problemi stavljaju pod tepih jer ce oni postojati i ako ih ti ne gledas. Mnogo je odgovornije razmisljati o tome kako ih resiti. Resenje naravno zavisi samo od gradskih vlasti i potrebno je uticati na njih da se time pozabave na pravi nacin. Ocigledno je da svako ima svoje stavove kako to postici i umesto sto se tudji stavovi stalno kritikuju, bilo bi mnogo svrsishodnije izgraditi sopstvene i zamoliti medije da ih prenesu.

Postavka prioriteta zavisi od donatora. U onom slucaju donator je bio grad. Grad je i odvojio sredstva za sterilizacije (to je radila Ovca), odvojio je sredstva za vakcine i cipove (to je bila ona prica za 100 dinara) i odvojio je sredstva za NVO (nazalost samo tri NVO su predala projekte u tom trenutku). Tako da gresis kada kazes da je nesto izostavljeno. Nije. Slazem se da je bilo nedovoljno, ali ipak nije bilo izostavljeno. Takodje mislim da treba razumeti da nije bio samo jedan izvor novca i da se nije trebalo "nadmetati za njega" (u smislu ako neko dobije parce kolaca, neko drugi nece), vec su sve ove stvari potekle iz potpuno razlicitih fondova. Tome u prilog ide i cinjenica da su sve organizacije koje su predale projekat, dobile za njega sredstva. Poenta je da treba raditi na izradi projekata. Mislim da ARC, kao udruzenje koje se najkvalitetnije bavi udomljavanjem u Beogradu, itekako ima sta da ponudi donatorima. Samo na tome treba raditi.
 
Ja ne pricam o stavljanju problema pod tepih vec o tome kako mu se pristupa pa moja kritika ide u tom pravcu.Prosto mislim da u ovoj situaciji treba svi da budu na strani zivotinja i da izjave ne budu tonirane tako da se samo dodatno podgreva bes gradjana.Ne pricam o negiranju problema jer smo u krajnjoj liniji svi tu zato sto problem postoji a ne zato sto cvetaju ruze.Rad svih je podlozan kritici ukljucujuci i Orku,ARC i ostala udruzenja.Takodje ne smatram da je Orka uzela nekome nesto.Mi ostali nismo podneli projekte.Nasa greska.I opet ponavljam da postujem organizacije koje se bave samo jednim vidom zastite ali to ne znaci da se drugi vidovi izostavljaju.U ovakvoj situaciji po meni, je prioritet pritisnuti gradske vlasti da CNR ponovo zazivi te obezbediti osnovne uslove vec postojecim zivotinjama i spasiti sto veci broj zivota pa bi zato bilo bolje da se onaj drugi deo price makar privremeno stavi u drugi plan.
 
Lilium
Bravo! Tako se zastupa organizacija čiji si član,a to je Elvirovo umeće u odnosu na druge. Postigao je da su svi članovi Orke apsolutni poklonici njegovih ideja i stavova, čak i kada su čvrsto ubeđeni da greši! To treba poštovati, jer je zaista potrebno umeće za tako nešto
Ne bih se složila sa postavljačem teme! Hajka nije "Orkina" ali je i te kako doprinela njihovom "velikom" povratku među žive!
Cini mi se da se Orki sprema odlazak sa Terazija
Otišli su već i to uz trube i bubnjeve!
A dokle ćemo mi da krivimo Orku i Elvira za sve što ne valja? Da li ćemo jednom priznati svoju krivicu i reći da je Orkin "uspeh" rezultat našeg ličnog nezalaganja i slika našeg ličnog neuspeha! Zašto je Elvir sposobniji, pametniji, rečitiji? Zato što mi svi zajedno nismo! Niko nije želeo da se bavi "tim" stvarima, prepucavamo se na forumima takmičeći se u broju životinja koje smo pokupili sa ulice, nahranili, udomili,a osudimo svakoga ko pokuša da radi nešto drugo! Setimo se samo kada se dese ovakvi trenuci da kažemo ko je kriv!?
Lilium, sve si ti dušo u pravu! Ali iz mog ugla gledano " istina " deluje drugačije:
Elvir se godinama bavi zaštitom i ničim drugim, dok ostala "udruženja" u radno vreme ispunjavaju zadatke svoje profesije ili ginu po ulicama spašavajući živote! Oko sebe je prikupio sposobne ljude od kojih je kupovao znanje u jednom totalitarnom režimu, a sada to znanje ljubomorno skriva od drugih. Da, oni nisu pisali projekte, ali jedan od "zadataka" Info centra trebao je biti i taj da se pomogne ljudima u pisanju istih !?
Poznato je da Elvir daje izjave kakve vlast želi da čuje, zato i jeste u njihovoj milosti, zato jedini ima pristup medijima, jer u njegovim izjavama ne može biti iznenađenja! I naravno da će iskoristiti momenat za ličnu promociju, pa čovek radi na tome godinama! Ono što je žalosno ( da ne kažem tragično) je da bi velika većina ISTO to učinila na njegovom mestu!
"Deo sredstava je uložen u Info centar"?! Tačnije bi bilo "najveći deo", sledi "manji" deo koji je otišao na adresu Help Animalsa, čija predsednica upravo sedi za stolom sa čelnicima ministarstva!
Lilum, ja sam prilično neupućena u neke finese, te me interesuje da li su ti "pravnici, psiholozi idr" plaćeni novcem grada Beograda da zastupaju Orku ili sve organizacije? Da li je plaćen kadar jednom udruženju ili gradskom Info centru? Ako su oni pri Info centru,a ne Orki, da li su dužni da rade i za račun drugih organizacija? Da li je to negde objavljeno? U nacrtu zakona kaže se da je "pravni tim Orke " učestvovao u izradi, te me zato to i interesuje! Često se isticalo da je info centar zajednički i da je na raspolaganju svim NVO, ali u praksi je to bilo drugačije!
Edukacija
Slažem se da je ovo veoma značajna oblast, ali...Koje su škole obuhvaćene? Šta je plaćeno? Ovo pitanje proizilazi iz gornjeg :"Da li su i edukatori na platnom spisku grada ili Orke?" Apsolutno se ne slažem sa izborom ciljne grupe nastavnicima i učiteljima!? Najpre je trebalo edukovati novinare, izaći u javnost ( zna to Elvir da radi), na ulice i edukovati pored dece i odrasle ljude ovog grada! Može se to i trebalo se jednom agresivnom kampanjom odraditi!
I šta sada? Umesto što u svakoj izjavi prebacuje loptu na zatvaranje Info centra, morao je govoriti o propustima u realizaciji strategije čiji je predlagač bio! Nisam nigde pročitala ni da se izjasnio o "novoj" strategiji koju su "usvojili" u pripremi horora koji nas je snašao ? Ili nema "stav"?
 
Ne zelim da verujem da je naslov ove teme pravi, ali je cinjenica da se namece pitanje: da li se orka zalaze za cnr ili ne i da li ovi natpisi u novinama treba da pokazu gradjanima da je cnr prava stvar ili da je veliki promasaj? Organizacija za zastitu zivotinja treba da radi tako da se niko ne pita da li radi u korist zivotinja ili ne. Ako to nije ocigledno jasno onda nesto nije u redu. U vreme desavanja afere kafilerija svi smo se to pitali.

Sada bih samo skrenula paznju na ono sto je Lilium rekla u vezi aktivnosti. Pravna aktivnost - svakako da, to nije sporno i svaka organizacija za zastitu zivotinja mora time da se bavi, vise ili manje u zavisnosti od mogucnosti.

Edukacija - takodje da, ali ... tu ima vise nivoa. Edukacija koja ce rezultate dati za 20 godina i to na jednom izuzetno malom uzorku - treba da se radi, ali svakako ne moze biti prioritet, a po njenim recima ispada da je to itekakav prioritet, za koji su date velike pare. U prosloj godini je 30 nastavnika edukovano da svojim ucenicima (osnovna skola) kaze ponesto o zastiti zivotinja. Valjda ce biti tako i ove godine i sledecih i .... Dok ta deca odrastu i dodju u situaciju da na nesto uticu, npr. prvo na svoju sopstvenu decu proci ce oko 20 godina. To sad treba pomnoziti sa brojem nastavnika u osnovnim skolama samo u Beogradu. Da ne sirim mislim da je jasno sta hocu da kazem. Dakle, edukacija - svakako da, ali prioritet mora imati ona edukacija koja ce uticati na sadasnje stanje stvari. Tu edukaciju niko nije primetio.

Zato tekstovi u novinama zvuce tako da se postavlja pitanje da li orka radi za zivotinje ili za sopstveni marketing, koji treba da stvara iluziju da se za zivotinje nesto radi. Iz tog razloga se cnr povezuje sa info centrom, sto, naravno, nema nikakve veze. Pracenje realizacije Strategije je moglo da se radi iz jedne sobe. Uostalom, bila je dovoljna T. Popic sa svojim izvestajima pa da svima bude jasno (mada je bilo jasno i bez nje) kako se cnr sprovodi/ne sprovodi. Nije bilo jasno samo ako se to nije zelelo, tj. samo ako nije bilo dobre volje da se sagleda istina, jer lazi oko kafilerije pocinju od samog pocetka, tj. od naziva tog mesta.

Treba stvoriti klimu - kaze Lilium - tacno. To je ogroman posao. Mnogo ljudi u orki je ucestvovalo u tom stvaranju klime. Drugacije se i ne moze. Klima se stvara godinama. Prvo se stvara sopstveni autoritet - da bi mogli na nesto da uticete prvo morate da izgradite sopstveni autoritet. Onda, polako, stvara se odnos sa vlastima, pazljivo, sa mnogo balansiranja, opet da bi mogli da uticete. Tu je i stvaranje odnosa sa medijima - pazljivi odabir informacija, bez lupetanja, bez emocija, samo cinjenice, naucno dokazane... Za sve to treba puno ljudi, rada, vremena, 25 sati dnevno. U jednom momentu rad se isplatio, imate autoritet, medije, vlast, jos nema klime, ali to je u redu, klima se menja uz pomoc vlasti. Sada mozete nesto da promenite. I, sta se desava? Umesto pravog pomaka za zivotinje - desava se info centar, iluzija za neupucene gradjane da se nesto za zivotinje radi. Iluzija je trajala godinu dana i rasprsnula se kao mehur od sapunice. Kad neko sav svoj autoritet i medijski uticaj zameni za mehur od sapunice postavljaju se razna pitanja, javlja se neverica, nekako je cudno da sa jedne strane stoji sve nabrojano, a sa druge tako los opazaj realnosti u kojoj zivimo, ustvari takva nezainteresovanost za realnost i pravo stanje stvari. Tada se ponovo namece pitanje sa pocetka - da li orka radi u korist zivotinja ili ne. A ako se tako nesto pitamo onda je odgovor vec dat.
 
Samo cu kratko. Draga katarinadimedici, vi mene ne poznajete, te vas najlepse molim da se suzdrzite od davanja ocena moje licnosti. Poznanstvo sa Milicom vam je moglo dati nekog uvida u to kakva sam kao osoba, a s obzirom da znam sta ona misli o meni, verujte da je to nedovoljno. U tom smislu ne mozete znati da li su Elvirove super power magijske vudu moci hipnoze, mogle da deluju na mene ili ne. Sto se tice edukacije, malo ste mi kontraditorni. Kazete da je trebalo edukovati i odrasle ljude ovog grada, ali se bunite protiv Info centra, cija je uloga bila upravo da edukuje i informise siru javnost (odrasle ljude, novinare itd) i da se bavi kampanjama. Nema veze. U svakom slucaju, ja zaista postujem sve sa cim se vi "ne slazete" i "sta mislite da treba", ali bez uvrede, napravite sopstvenu organizaciju i onda uradite onako kako vi mislite da treba. Zasto je toliko tesko ukapirati i prihvatiti, da su ciljevi razlicitih organizacija, jednostavno razliciti. ORCA ima svoje ciljeve i svoje prioritete prema kojima se upravlja. Ti prioriteti su nastali logikom sta je najbolje za zivotinje. Dozvilicete da vasa i moja logika mogu da se razlikuju. Sva pitanja konkretno vezano za edukaciju mozete postaviti putem mejla, javice vam se osoba koja vodi program edukacije i koja vam najbolje moze odgovoriti na postavljena pitanja.
 
Poslednja izmena:
Pise u politici 4000 pasa sterilisano a 2000 agresivnih eutanazirano !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ko je bio tu pa da zakljuci da su ti psi agresivni ????
Nenormalni miki koji ih gleda u oci pa tako zakljuci !! Ili su mozda agresivni stenci verovatno su pojeli neko dete !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stvarno mi je muka od licemrnog elvira koji trazi pare na ovaj nacin za info-centar pa gazi preko mrtvih zivotinja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Draga Lorelai zar ne mislite da vam je reakcija malo preterana i neprimerena?
Ne vidim gde sam ja to ocenjivala vašu ličnost, sem komplimenta vašoj predanosti organizaciji i "vrhovnom",kao i njegovom ličnom umeću što ste svojom reakcijom potvrdili a ujedno nam otkrili u čemu je tajna njegove moći!?
U tom smislu ne mozete znati da li su Elvirove super power magijske vudu moci hipnoze, mogle da deluju na mene ili ne
Znaci Elvir ih ima, :vudu:samo je pitanje na koga deluju, a na koga ne?
Poznanstvo sa Milicom vam je moglo dati nekog uvida u to kakva sam kao osoba, a s obzirom da znam sta ona misli o meni, verujte da je to nedovoljno.
Najpre, vređate moju intelegenciju i još me ..nazivate mahalušom!:think: Zašto mislite da bih tuđe mišljenje iznosila kao svoje? Ovim pokazujete sopstvenu nesigurnost,jer je njeno mišljenje o vama mnogo drugačije od onoga što mislite da jeste: smatra da ste intelegentni, obrazovani, odličan poznavaoc engleskog što vam omogućava edukaciju na tom jeziku, da volite iskreno životinje i dosta radite sa njima, ali da vam nedostatak radnog i životnog iskustva umanjuje i iskustvo u međuljudskim odnosima, ometa ocene i realnost koja vas okružuje, te ste podložni uticajima, a naročito uticaju onog kog ste prihvatili kao lidera.:per: Verovatno je potpuno drugačije od očekivanog?!
nemojte samo da se uobrazite
Naravno da imam i sopstveno mišljenje o vama ali to nije tema, VI niste tema!
Sto se tice edukacije, malo ste mi kontraditorni. Kazete da je trebalo edukovati i odrasle ljude ovog grada, ali se bunite protiv Info centra, cija je uloga bila upravo da edukuje i informise siru javnost (odrasle ljude, novinare itd) i da se bavi kampanjama.
Naprotiv:
1. Očigledno niste bili dovoljno "glasni" u kampanjama ili edukacijom smatrate izjave za medije jer, eto ja koja se "bavim" zaštitom nisam primetila da vi i to radite a šta preostaje građanima? Ili reč "kampanja" ima neko drugo značenje?
2.Ili su rezultati vaše edukacije ova hajka zaista kako to stoji u naslovu?
3. Info centar je radio do skoro, a prošle godine je bilo par teških trenutaka u gradu. Setite se mitinga u Mirjevu napravljenog zbog hajke direktorke osnovne škole na pse u Mirjevu, koja je trajala baš dugo...Orka se nije oglašavala
Ne moram ja da pravim sopstvenu organizaciju da bih iznela svoj komentar i ocenu rada javnog servisa, ne razumem smisao?
ORCA ima svoje ciljeve i svoje prioritete prema kojima se upravlja.
Ovo je jasno već duže vreme svima

Ti prioriteti su nastali logikom sta je najbolje za zivotinje. Dozvilicete da vasa i moja logika mogu da se razlikuju.
Da, hvala dragom Bogu:pop2::pop::pop2::pop::pop2:
 
Poslednja izmena:
Moja reakcija mozda i jeste bila malo prenaglasena, ali je prouzrokovana vasim prelaskom na licni plan i kolicinom ironije koju ste pri tome bespotrebno koristili. Sto u sustini, samo pokazuje koliko je licni plan, a ne objektivnost, uzrok mnogim "netrpeljivostima" medju organizacijama i nekim pojedincima. Suvise malo selo za sve nas, cini se.

Zelja mi je bila da odbranim stavove svoje organizacije koji se sada vec po inerciji pogresno tumace, zahvaljujuci negativnoj propagandi pojedinaca i nekih drustava, kao i generalno niskoj informisanosti kada je u pitanju funkcionisanje NVO (strategije, pisanje projekata, nacini finansiranja organizacija itd). Potrudila sam se kao i uvek da objasnim neke stvari i da uputim na dalje izvore informisanja. Toliko od mene, a vreme ce pokazati svoje.
 
Moja reakcija mozda i jeste bila malo prenaglasena, ali je prouzrokovana vasim prelaskom na licni plan i kolicinom ironije koju ste pri tome bespotrebno koristili. Sto u sustini, samo pokazuje koliko je licni plan, a ne objektivnost, uzrok mnogim "netrpeljivostima" medju organizacijama i nekim pojedincima. Suvise malo selo za sve nas, cini se.

Zelja mi je bila da odbranim stavove svoje organizacije koji se sada vec po inerciji pogresno tumace, zahvaljujuci negativnoj propagandi pojedinaca i nekih drustava, kao i generalno niskoj informisanosti kada je u pitanju funkcionisanje NVO (strategije, pisanje projekata, nacini finansiranja organizacija itd). Potrudila sam se kao i uvek da objasnim neke stvari i da uputim na dalje izvore informisanja. Toliko od mene, a vreme ce pokazati svoje.

Na zalost VREME JE POKAZALO zasta se Elvir borio !!!!!!
To upravo teqilasunrise i htela da kaze da je VREME pokazalo ko je Elvir i sta je zapravo bio njegov cilj !!!
A da ne spominjem sto je propalo finansiranje Info-centra na 5godina ,15miliona po godini tako da mi znamo Elvirove ciljeve !!!
 
O nečem ličnom se ne može govoriti, jer najpre nisam ni razmišljala ko se krije iza vašeg nicka, ne poznajem vas, ne poznajem Elvira, nisam ničiji advokat da bih nekoga zastupala, a naročito ne bih imala razloga da to činim u nečije ime! No, iz rečenice koju ću citirati sledi deo vaše zablude i "ličnog" shvatanja kritike upućene na račun organizacije:
"Zelja mi je bila da odbranim stavove svoje organizacije koji se sada vec po inerciji pogresno tumace..."
Nema potrebe da branite stavove, polemika se upravo vodi o praksi a ne o stavovima. Da pojasnim: stavovi imaju smisla ako se sprovode u praksi u suprotnom bi se mogli podvesti pod demagogiju. Pročitajte pažljivije postove i videćete šta je zapravo tema: zašto organizacija koja je kao prioritet odabrala edukaciju i propagandu upravo tu podbacuje i svojim istupanjima u javnosti doprinosi hajci koja vec dugo traje. Ako se dobro sećam Info centar je imao i plaćeno mesto PR-a, deo para odobrenih za vaš projekat je trebao da rezultira kampanjom od koje smo videli jedan spot za udomljavanje na studiu B emitovan toliko često da ga se jedva i sećam,a zamislite šta je sa nezainteresovanima ili mrziteljima. Ako uzmemo kao olakšavajuću okolnost stanje medija (veliki broj, komercijalizacija, nezaintresovani i neupućeni urednici i novinari i sl.) podsetiću vas (zar vasu generaciju na to treba podsećati?) da je internet sve moćnije sredstvo informisanja i komunikacije i gotovo je neverovatno koliko na tom planu niste učinili ništa osim ako ne smatrate da je postojanje vašeg veoma lošeg i zastarelog sajta (inače prepunog grešaka u bukvalno svakom tekstu koje uglavnom izazivaju nekontrolisan smeh, tipa: "Naučno je dokazano da su životinje osećajna bića, u stanju da u stanju da osete bol, partnju i stres") dovoljan?
Ali ono sto je napravilo nepopravljivu štetu vašoj organizaciji je sakrivanje istine u vezi Ovče - vrlo čudno za ljubitelje istine koja, kažu, ume da boli: da, pasa je bilo manje između ostalog zato sto su mnogi od njih prošavši kroz beogradski CNR umirali u najgorim mukama ili od zaraze na ulicama našeg divnog grada. Obzirom da ste organizacija koja je izabrala informisanje kao prioritet mi kao građani imamo pravo da se pitamo zašto se tako važna informacija toliko dugo krila a informacijama kao što je ova o broju pasa na ulicama se bez problema maše iako se o tome, kako sami kažete: "vec naširoko pisalo po novinama i pre nego sto je ORCA pitana za komentar". Imamo pravo da se pitamo o kontekstu u koji se to smešta i da se bojimo. Ako je i inercija,svođenjem priče na "malo selo" u koje smeštate ali baš svaku kritiku koja vam je upućena, ona će se po Njutnovom zakonu samo povećavati.
 
Orka je, izmedju ostalog, vrsila obuku sintera kako treba da rade. Zar ih niste ucili da ne treba da se koriste zicane omce? Jeste? Ovo rezultata vase obuke:



:dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash:

Izgleda da ste isto tako "uspesno" "edukovali" i informisali gradjanstvo. Niko ko nije aktivan u zastiti zivotinja ne zna za Bg Strategiju. Mediji su, takodje, potpuno neupuceni.
 
Poslednja izmena:
Preterujete. Opomenuli ste mene da skrecem sa teme, a polovina posta vam se svodi na info centar i Ovcu. S obzirom da su izrecene neke klevete, nemoguce je ne odgovoriti na njih. Prica oko sakrivanja istine je naravno, kompletna laz. Jedini zbirni izvestaj koji postoji o propustima u Ovci, napravila je ORCA. Znaci ne SOS i ne Help, nego ORCA. Na osnovu izvestaja Tamare Popic naravno. Izvestaj je predat na ruke komisiji za sprovodjenje strategije. Nazalost, cinjenica je da oni nisu nista uradili povodom toga. Zajednicki dogovor izmedju tri organizacije je bio da se ne podize tenzija u javnosti (jos uvek), odnosno da se gradskim vlastima da vreme da poprave stanje u Ovci, koje samo oni i mogu da poprave. Taj dogovor je prekrsen od strane Help Animals-a, a nesto kasnije i od SOS-a. Obe organizacije su sebe pokusale da zastite klevetama (iako su obe organizacije od samog pocetka ucestvovale u svemu sto se desavalo i imale sve materijale). Nije da im nije uspelo. Razlozi za to nemaju veze sa zivotinjama, vec sa nekim drugim stvarima.

A sada ja vas nesto da pitam. Godinu dana je proslo, od kada je sprovodjenje strategije prekinuto. Recite mi sta mislite. Da li su se stvari promenile na bolje, onim histerisanjem i galamom od prosle godine? Naravno da nisu. Rezultat tog histerisanja su: prepuni azili, prepune ulice pasa, povecan broj ujeda, povecan broj trovanja i zlostavljanja zivotinja u gradu. U Ovci su i dalje isti uslovi (sa istim propustima), a gradjani se sve vise odlucuju da "uzmu stvar u svoje ruke". Jednostavnim jezikom receno, zastita ljubimaca je napredovala do trenutka kada je sve stalo, od kada je pocela da nazaduje. Pa sad vi vidite kome mozete da zahvalite za to.

Sto se tice same teme, kao sto sam na samom pocetku rekla, problem povecanog broja napustenih zivotinja i ujeda pasa je realan, nastao je prestankom rada gradskih sluzbi (Ovce) na sterilizaciji ulicnih pasa i ne sme se stavljati pod tepih. Zatvaranje ociju pred ovim problemom (sto se i radilo u poslednjih godinu dana) samo vodi ka dodatnom besu veceg dela gradjana (narocito onih koji su imali negativna iskustva sa ulicnim zivotinjama) prema zivotinjama. Kao posledicu imate drasticno povecan broj trovanja i zlostavljanja ulicnih zivotinja u Beogradu. Orkin cilj u ovom slucaju je da ukaze gradskim sluzbama na ovaj rastuci problem i na preku potrebu obnavljanja CNR programa, kako bi se sto pre smanjio porast populacije ulicnih pasa razmnozavanjem i sto pre smanjilo trovanje i zlostavljanje. Toliko o tome od mene. Nemam nameru da se svadjam.

@ anasara

Nemojte da se nervirate, nema potrebe za tim. Za razliku od svih ostalih, Orka je makar pokusala da utice na unapredjenje Ovce. Sve sto jedna NVO moze da uradi je da "pokusa" i da "se trudi" i da "promovise". Kao sto sam ranije rekla, a vi niste dobro citali, NVO ne moze magicnim mocima (pa cak ni Elvirovim :vudu:) da izmeni stanje jedne drzavne (vladine) sluzbe. Sve promene traju i zavise od stanja u drzavi i drustvene svesti. Tako da trazenje krivca u Orki za sve lose sto se desava u vezi sa zivotinjama, moze predstavljati dobar odbrambeni mehanizam u psiholoskom smislu za vas, ali nema veze sa stvarnoscu i realnoscu.
 

Back
Top