"Danke Deutschland", iliti sledi nagrada onom ko to nađe

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Osobi koja mi nađe BILO GDE na Internetu snimak pesme "Danke Deutschland", koju su Hrvati snimili neposredno po dobijanju priznanja od Nemačke 1992. godine, sledi nagrada ;D...
Naravno ovo je šala, zato što su faktički svi snimci uništeni od strane HRT-a još sredinom 90-ih, kad je postalo jasno da je toliko šlihtanja neumesno...
Nešto razmišljam, sad smo dobili gas od Nemaca, a Hrvati nisu. Da smo pevali takve pesme, ušli bismo i u EU pre njih... ;)
 
Danke Deutschland, hvala ti za sve ... :lol:

kiss-my-ass-3-2.jpg
 
Ma nema NIGDE cela pesma, pa ni tamo... Evo članka na Wikipediji o tome:
Данке Дојчланд (Danke Deutschland, Хвала Немачкој) је назив песме у знак захвалности Немачкој за њено залагање за међународно признање независности Хрватске јануара 1992. Песма, популарна неколико недеља у Хрватској, виђена је у остатку некадашње Југославије као врхунац политичког кича и неукуса, широко исмевана, од стране режима у Србији коришћена за анти-пропаганду, а сам наслов је и даље део пост-југословенских популарних култура са јаким подругљивим подтекстом.

Хрватска је прогласила независност од СФР Југославије 25. јуна 1991. Европска комисија је захтевала тромесечну суспензију те одлуке, у земљи је почео да бесни рат, хрватски Сабор је 8. октобра прекинуо све преостале везе са федерацијом, и до средине децембра Хрватску је већ признало неколико земаља, укључујући и Ватикан. Унутар саме Европске економске заједнице, Немачка је предводила напоре да наговори партнере на консензус о признавању независности Словеније и Хрватске; напокон, немачки министар иностраних послова Ханс-Дитрих Геншер је 19. децембра 1991, по повратку из Ватикана, објавио да ће Немачка ове земље признати независно од одлуке других Влада и убрзо потом су то учиниле још неке земље појачавши тако притисак на ЕЕЗ. Европска економска заједница је тако 15. јануара 1992. објавила признање независности Словеније и Хрватске, мада је Бадинтерова комисија саме ЕЕЗ препоручила да се признају Словенија и Република Македонија.

Истог дана Хрватска телевизија приказала је премијерно у ударном термину песму-захвалницу Немачкој под називом Данке Дојчланд, а снимак је одјекнуо као бомба у другим републикама СФРЈ.

Изворни текст на немачком језику:

Danke Deutschland, meine Seele brennt!
Danke Deutschland, für das liebe Geschenk.
Danke Deutschland, vielen Dank,}-
wir sind jetzt nicht allein,
und die Hoffnung kommt in das zerstörte Heim.

Превод на српски језик:

Хвала Немачкој, моја душа гори!
Хвала Немачкој, на драгом поклону.
Хвала Немачкој, пуно хвала,
сад више нисмо сами,
и нада долази у нашу порушену домовину.

Песму је извела Сања Трумбић, која је остала упамћена и по другим дневно-родољубивим насловима, те хитовима са насловима попут Хаваји су само шкој (", а ја имам оток свој..."), Казни ме к'о жену, 100 куна дај ми мама или Марине, жени ме. Данке Дојчланд је потисао композитор Ђорђе Новковић, по националности Србин родом из Шапца и отац познатог певача Бориса Новковића, који је годину дана касније радио и први хрватски самостални наступ на Песми Евровизије 1993. (Don't every cry (", my Croatian sky!")). Текст је био дело Теа Трумбића, познатог хрватског композитора и Сањиног супруга, а аранжман је урадио Никица Калогјера.

"Данке Дојчланд" је била тек почетак шире једнако неукусне кампање на ову тему. Геншеру је за живота у Хрватској подигнуто неколико споменика, а његово и име тадашњег савезног канцелара Хелмута Кола понеле су и хрватске улице (између осталог, у Трогиру), док је по аустријском министру спољних послова др Алојзу Моку именован један орден и неколико кафеа. Песма је била толико проблематичног укуса да је ни сама Сања, тада још релативно непозната певачица, није уврстила на свој албум који је издала већ у фебруару. Посебно је непријатно цела идеја одзвањала у светлу чињенице да је Хрватска у новијој историји независност први пут стекла као квислиншка Независна Држава Хрватска, на страни нацистичке Немачке у Другом светском рату.

Хрватска телевизија је поносно приказивала спот неколико седмица, а гледаоци у другим републикама СФРЈ гледали су, углавном у неверици, са подсмехом и гађењем, овакав вид захвалности који је уопште оцењен као најгора врста политичког кича, комичног и промашеног подилажења. Пропагандна машина београдских државних медија у светлу вести о међународном признању Хрватске није могла тражити бољи поклон од колега из Загреба. Хрвати су приказани као генетске улизице, у складу са понављаним стереотипом о "бечким коњушарима" и сл., њихове вође као издајници, под вођством "страних ментора" и у дослуху са "светском завером" против Србије, а сами хрватски медији, јасно и заслужено, као послушнички, пропагандистички и недорасли. Пошто песма никада није комерцијално објављена, данас је јако тешко наћи потпуни снимак.

Песма "Данке Дојчланд" одавно се више не приказује, али је сам наслов остао у пост-југословенским популарним културама као фраза која сажима све емоције које је сама песма изазвала, добивши каснијим расплетом догађаја и извесну ноту горчине, ироније и ситног задовољства. Ево како се појављивала у разним новинским насловима: Овде се не пева "Данке Дојчланд" (београдска "Борба" 25.7.1999, месец и по након повлачења са Косова и Метохије), Данке Дојчланд (сарајевски "Дани", 17.12.1998, чланак о немачкој марци за коју је паритетно везана босанскохерцеговачка валута), Данке државне банке (београдско "Време", 17.4.1995, о недавном хаосу на тржишту новца). Српска опозиција је једно време на протестним скуповима делила и беџеве са натписом Данке Кина, данке Зимбабве у алузији на уздржан глас и Кине и противљење Зимбабвеа приликом увођења санкција УН СР Југославији у мају 1992.
 
Унутар саме Европске економске заједнице, Немачка је предводила напоре да наговори партнере на консензус о признавању независности Словеније и Хрватске; напокон, немачки министар иностраних послова Ханс-Дитрих Геншер је 19. децембра 1991, по повратку из Ватикана, објавио да ће Немачка ове земље признати независно од одлуке других Влада и убрзо потом су то учиниле још неке земље појачавши тако притисак на ЕЕЗ.


Кад се већ присећамо тих дана и кад већ споменусмо Геншера, јел' то он, оно беше, брисао руку после руковања са Туђманом?
Пре или после горе поменутог догађаја?
Било би сјајно када бисмо и то могли негде да нађемо!

Ја се сећам та два случаја - песме Данке Дојчланд и брисање руке о сако после руковања са Њофром, као два најгора гафа Хрватске, срамота до срамоте.
 
Osobi koja mi nađe BILO GDE na Internetu snimak pesme "Danke Deutschland", koju su Hrvati snimili neposredno po dobijanju priznanja od Nemačke 1992. godine, sledi nagrada ;D...
Naravno ovo je šala, zato što su faktički svi snimci uništeni od strane HRT-a još sredinom 90-ih, kad je postalo jasno da je toliko šlihtanja neumesno...
Nešto razmišljam, sad smo dobili gas od Nemaca, a Hrvati nisu. Da smo pevali takve pesme, ušli bismo i u EU pre njih... ;)

ajde crkni za ovake teme
i dabogda ti se razboleli najblizi
i ne salim se crkni takvi baksuzi nam ne trebaju
nit ja ne idem da pisem na hr-forumima
nit ocekujem da mi takvi odgovaraju
a ti i tvoji crknite ako ste isti
bog vas kaznio bozlja pravda pa se igrajte i dalje
stici ce vas bozlja pravda ....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top