Poreklo četničke pesme "Spremte se četnici"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Istrebljivac arhaizma

Aktivan član
Poruka
1.562
Diskutujući na religiji i ubedjujuci ljude u štetnost paganštine i štetnost kulta noža i sekire, najpre sam otkrio da se u Srbiji još uvek prinosi jagnje kao žrtva višim silama na praznik Djurdjevdan, na planini Midzor u selu Vrtovac:

(Пратња на гајдама: Илија Павловић )


Starino, stara planino

Starino, stara planino,
dosta sam po teb' odio,
ajdučke čete vodio,
ajdučki barjak nosio,
mnoge sam majke cvelio,
a jednu majku najviše:
zakla joj sina Jovana,
natera oca da peče,
otac ga peče i plače:
Jovane, jagnje đurđevsko!
Natera majku da jede,
mati ga jede i plače.
Natera brata da svira,
bratac mu svira i plače.
Natera sestru da igra,
sestra mu igra i plače.

:think:
Sad mislim, jeli moguce da su cetnici (kako oni iz balkanskih ratova tako i ovi iz www2) nakalemili nove stihove na staru melodiju da bi delovali strasnije o ocima neprijatelja ili u ocima politickih protivnika u toku bratoubilackog gradjanskog rata u ww2?

Verzija iz drugog svetskog rata:

Planino moja, planino, tugo,
planino moja, starino.
Dosta sam puta hodio, tugo,
komitske čete vodio.
Srpska mi truba zatrubi
iz toga sela Drenova.
Sprem'te se sprem'te četnici,
silna će borba da bude.
Zagrmi Draža vojvoda,
bacajte bombe četnici.
Iz ove naše pobede,
zasjaće sunce slobode.
 
Ja znam za verziju Oj lele Stara Planino...cesto sam po tebi odio...cesto sam po tebi odio...s' devojkom ovce cuvao...A melodija ide na fazon spremte se spremte...Tako da to nije nista cudno. Ima i partizanska verzija Nad Kraljevom ziva vatra seva...i mnoge druge...to su narodne melodije na koje je svako kalemio tekst kako mu je trenutno odgovaralo :)
 
Jednu verziju te pesme koristio je i Bora Stankovic u knjizevnosti.


Borisav Stanković
STARI DANI

http://www.kodkicosa.com/stari_dani.htm

To kao da i snaška Pasa oseti, i bi joj tako žao na njih, što oni Tomču tako cene. I, da bi Tomči to kao naknadila, brzo se diže, rukom pozva devojke; one pođoše za njom, a ona, okrećućci glavu od ostalih, kao bojeći se da ovi to ne opaze, gledajući u tavanice, više sebe, pođe vratima i zapeva:
Goro le, goro zelena,
dosta sam po te odija.
I iziđe s devojkama u drugu sobu.
Moj otac prihvati:
Kumitske čete vodija.
Mnoge su majke plakale!

Tomča, pognut, na iznenađenje sviju, upade i produži, više kao za sebe:
Najviše majka Jovana!
Zakla ju sina jedinca!
I tako, iz dubine, tupo, oštro, poče celu pesmu: kako je, kad je zaklao Jovana, oca njegova nagnao da ga peče. Otac ga pekao i plakao:
Jovane, sine, Jovane!
Ti si mi, sinko, prvenac!
I majka plakala:
Jovane, sine, Jovane!
Ti si mi jagnje đurđevsko!

I sestra plakala:
Jovane, brate, Jovane!
Ti si mi cveće prolećno!
Završi. Svi ćute. Čuje se plač. Šamijom žene brišu oči.
 
Hm, ok. uporan si, to je lepo... ali, šta je tvoj cilj osim da provociraš!!?

Da razmenim misljenja o poreklu pesme.

Mozda nisam u pravu.

Mozda pesma ima drugacije poreklo.

Ako gresim, neko ce me ispraviti i svima lepo. Nisam od onih zadrtih sto ne umeju da priznaju svoju gresku i posmatraju svet pravolinijski. Pogresno si me ocenio. Nije moje misljenje Sveto Pismo da se svi njega drze.
 
Da razmenim misljenja o poreklu pesme.

Mozda nisam u pravu.

Mozda pesma ima drugacije poreklo.

Ako gresim, neko ce me ispraviti i svima lepo. Nisam od onih zadrtih sto ne umeju da priznaju svoju gresku i posmatraju svet pravolinijski. Pogresno si me ocenio. Nije moje misljenje Sveto Pismo da se svi njega drze.


To se onda drugačije radi. Malo drugačije izgleda uvodni post i malo drugačiji ton...
Ova ide pod ključ, a ti otvori drugu, ali sa malo drugačijim tonom... neka izgleda kao da želiš nešto novo da saznaš... ili, kao da želiš da razmeniš mišljenja...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top