Konformizam vs. Religije

operisan:.

Obećava
Banovan
Poruka
60
Sta je konformizam?

Koliko ja znam, naziv za odredjeno opredeljenje neke licnosti. Konformistickog opredeljenja su svi koji oce da budu kao i svi ostali, ili bar, ako ne svi, onda kao vecina. Moze tu imati dosta modifikacija, recimo, konformistima se nazivaju i oni koji oce da budu kao vecina ljudi u govornom podrucju njihovog(njihovih) jezika, premda je ono (u odnosu na svet) malo, ali i oni koji oce da budu kao vecina ljudi u svetu. Necu nabrajati ostale modifikacije...

Dakle, to je opredeljenje da se covek namerno odrice toga da ima nesto sto zavisi od njega u sebi, a da ubacuje u sebe sve sto primeti da ima neka vecina. (Ljudi)

Tradicionalizam je opredeljenje slicno, samo sto se tu upravlja prema mrtvim ljudima, ili zivim roditeljima.

Zasto sam pomenuo tradicionalizam? Pa cesto konformista i jeste tradicionalista, zato sto vecina izgleda kaze da treba to biti...

Konformizam u obliku "odanosti svojoj naciji" je, recimo, bio najzapazeniji u Nemackoj za vreme ratova, Hitlera itd.. Deca, kao i odrasli, skoro svi su bili konformisti...

Konformizam nije filozofija razvoja kvalitetnog zivota, licnosti, srece, ljubavi, uzvisenja, produhovljenja i osvestenja. Uzroci konformizma nikako ne mogu biti "dobri".
______
Dakle, vidimo da je konformizam ustvari suprotnost od religioznosti. Ateizam nije suprotnost, jer postoje i religije bez boga. (Neki oblici budizma, taoizam, svaki budizam, (posto se tu kaze da covek moze dostici nivo veci od Boga) ali pomalo, posebni oblici magijskih religija, koje skoro svi gajimo manje ili vise... itd.)

Naravno, klasicni konformista i nece videti tu suprotnost, i bice (navodno) religiozn, jer vecina ljudi na svetu i u njegovom kraju i u njegovoj proslosti veruje u boga. Zbog povrsnog interesovanja za to "sta je religija u stvari" nece ni primetiti da religija nije isto sto i teizam, itd..

Kod konformista cesto vidimo neverovatno velike konflikte, recimo, isti covek koji iz konformistickih razloga veruje u Hrista moze verovati iz istih razloga i u isto vreme i u to sto pod plastom nauke predaju americki redukcionisti. Redukcionizam je verovanje u to da je psiha u stvari samo odraz mozga... da licnost i sloboda volje ne postoje, kao ni psiha sama po sebi, ona je tu samo odraz stanja organa itd.. Kako je danas sve popularniji, to imamo hriscane konformiste koji se verovatno mole za to da bog njihovom detetu da dobar DNK.

Jos jedna emisija konformizma u licnosti je i ukrstanje nacionalnih zastava sa religioznim simbolima, recimo, crkve se zovu po nacijama, religije isto tako, kaze se da je neko "srpske" ili da je neko "turske" vjere, itd., a ne kaze se da je musliman ili hriscanin pravoslavac.

Ali ono sto najvise zelim da dam kao primer je to kad konformista zakoreni i u nacionalni sport i u nacionalnu religiju. Tada se on moli dragome Bogu (gledao sam) da njegova drzava pobedi drugu... ne znajuci zasto bi Bog trebao da uslisi molitvu bas njemu, a ne ovome iz druge drzave (sigurno postoji svaki dan bar po jedan u svetu) koji se isto tako moli za istu stvar, samo u vezi svoje drzave, itd.
_________________
Dakle, ako sam ovim tekstom dokazao da je konformizam suprotno od kreativnosti, ljubavi, smisla i istine, onda sam pokazao i da je suprotno od onoga sto bi trebalo da bude religija.

Medjutim, najveci broj vernika navodi kako veruje u boga zbog vaspitanja, roditelja i pra-pra roditelja tj. nekakve "krvi" i bolesne ideje da se mora biti kao i preci, zbog toga sto vecina ljudi veruje u boga, ili zbog toga sto se u to veruje vec 2000 godina... najveci broj vernika koje Jugosloven ima prilike da upozna su, dakle, konformisti, a ne religiozni ljudi. Naravno, ima i onih koji se bogu pokoravaju zbog toga sto misle da ima dokaza za njegovo postojanje, jer sva cuda na svetu i sve naucno neobjasnivo pripisuju (bas tome kojeg njihova religija propoveda) Bogu. Ruski naucnici su delom dokazali i da je tu u pitanju dosta cesto pogresno tumacenje telepatije kao uslisenja molitve. Ljudi se najcesce mole za uspehe u ljubavnim odnosima, ili za uopste socijalne uspehe, odnosno, cesce se mole za zdravlje, ali zesce se mole za ovo. Nekad im te "zelje" budu i uslisene, i desi se bas neka koincidencija koja i lici na molitvu, i to se odma protumaci kao "Bog mi je to ispunio molitvu", umesto da se postavi pitanje radi li se mozda o cistoj i ne-bozijom vec ljudskoj telepatiji. Ako je verovati eksperimentima koji su radjeni kod Rusa, a zasto i ne, telepatija je moguca pojava, a cesto je prati i neznanje da je doslo do nje, odnosno, to su idealni uslovi da se umesto nje negde vidi "Bozji prst".

Medjutim, ono sto sam ja hteo da pitam je: sta mozete navesti kao dokaz za to da ne verujete iz konformizma, vec iz religioznosti?
 
Moze tu imati dosta modifikacija, recimo, konformistima se nazivaju i oni koji oce da budu kao vecina ljudi u govornom podrucju njihovog(njihovih) jezika, premda je ono (u odnosu na svet) malo, ali i oni koji oce da budu kao vecina ljudi u svetu.
Konformizam nije filozofija razvoja kvalitetnog zivota, licnosti, srece, ljubavi, uzvisenja, produhovljenja i osvestenja. Uzroci konformizma nikako ne mogu biti "dobri".

Jos jedna emisija konformizma u licnosti je i ukrstanje nacionalnih zastava sa religioznim simbolima, recimo, crkve se zovu po nacijama, religije isto tako, kaze se da je neko "srpske" ili da je neko "turske" vjere, itd., a ne kaze se da je musliman ili hriscanin pravoslavac.

Dakle, ako sam ovim tekstom dokazao da je konformizam suprotno od kreativnosti, ljubavi, smisla i istine, onda sam pokazao i da je suprotno od onoga sto bi trebalo da bude religija.

... najveci broj vernika koje Jugosloven ima prilike da upozna su, dakle, konformisti, a ne religiozni ljudi.

Vecina na svetu ?????? tesko,
ljudi podsvesno postaju kao vecina u svom regionu, ili pod utiskom medija trude se da se da budu slicni amerikancima.
Svaki covek zeli da se prikljuci masi (svesno ili nesvesno) lakse se sve postize u masi (rulji), a mnogo teze sam. Lakse je ici utabanom stazom, nego sam krciti svoj put kroz sumu.

kad se kaze da je neko turske vere, to je zato sto smo 500 god bili pod turcima, naravno da znamo da je taj musliman, ali u narodu je ostalo taj izraz ``turska vera`` (a i danas se retko kaze), to je zargon a ne konformizam

Konformizam nije suprotan od srece, kreativnosti, ljubavi,......
mozes biti konformista i kreativan

A sto se tice Jugoslovena koje si pomenuo upravo su oni najveci konformisti.
Za vreme Juge je bilo najbolje biti Jugosloven i zato su se mnogi izjasnjavali tako.....

Od religije je svakako suprotan.
 

Back
Top