Rečni pas (Mrena)

Kad si vec tako lepo zamolio za informacije, mislim da ce svaki od clanova ovog foruma pozuriti da ti iznese svoja iskustva.

Nije moje da govorim o pravilima komuniciranja na forumima ali ti iz iskustva mogu reci da ce uvek vise efekta imati lepo srocena molba nego takav zahtev. Ponasaj se prema drugima onako kako hoces da se oni ponasaju prema tebi.

U zdravlje.
 
Da ja pocenem,mrenu iskljucivo pecam na Savi iz camca,na bolonjez 5m ,plovak 4 g carluso,najlon osnovni je 0.16 a predvez 0,14,udica 16 gamakacu iz serije 1050n!za hranu spremam maros mix (mrena) i obavezno dodajem mekinje,i glinu!Dubina gde pecam je 4 m!
 
Jel to Carluso neka kopija Madjarca Cralusso-a ili...?Da ti udica nije malo mala,ne napisa na sta je pecas ali mislim da je za prave komade preko 2kg to jako sitno,upgrade-uj se na 12-10 velicinu minimum,a posto pecas iz camca mozes ici i na jos tanji a kvalitetniji najlon (Stroft,Colmic Fendrel...) i uzivaces jos vise a i imati vise udaraca!
Pozdrav :cool:
 
Jel to Carluso neka kopija Madjarca Cralusso-a ili...?Da ti udica nije malo mala,ne napisa na sta je pecas ali mislim da je za prave komade preko 2kg to jako sitno,upgrade-uj se na 12-10 velicinu minimum,a posto pecas iz camca mozes ici i na jos tanji a kvalitetniji najlon (Stroft,Colmic Fendrel...) i uzivaces jos vise a i imati vise udaraca!
Pozdrav :cool:

Tanji najlon, a veca udica? Sta bi ti stavio, 8-icu udicu i 0.10 predvez?:dontunderstand:
 
Udica zavisi do mamca,za sir,mesni narezak,crva potkornjaka ne bih isao ispod 10 nikako,za snop crvica moooozda na malo manju,i tanju,jer ona ima tvrda usta koja se teze prosecu,ili bih cak stavio na dlaku crvice,ko sarandzije,a struna recimo kao ja sto pecam sa obale,glavna 0,14mm,predvez 0,12mm,uglavnom vadim bodorke i deverike do kilo uz nekoliko sarana divljaka od po par kila,i NIJEDAN mi nije pokidao sistem,a zna se kako je jak divljak,jos ovaj peca iz camca... ladno moze bar time da peca,imace vise udaraca!
Pozdrav :cool:
 
Pecam iskljucivo na crve,rezutati su izuzetni.Kada se pravi hrana za mrenu obavezno staviti 30% mekinja,razlog je sledeci ona sluzi kao rasprsivac,kada nema mekinja u hrani hranu pre uzimaju druge ribe kao sto su sljivar , haringa (u lovostaju tokom cele godine !!!).Sitem je sledeci izmedju predveza i osnovnog najlona stavljam malu virblu ,pa oko 20 cm jedno malo okruglo olovo pa n 30-40 cm drugo okruglo olovo i suzu.Naravno predvez do virble je oko 20-25 cm.
 
Pecam iskljucivo na crve,rezutati su izuzetni.Kada se pravi hrana za mrenu obavezno staviti 30% mekinja,razlog je sledeci ona sluzi kao rasprsivac,kada nema mekinja u hrani hranu pre uzimaju druge ribe kao sto su sljivar , haringa (u lovostaju tokom cele godine !!!).Sitem je sledeci izmedju predveza i osnovnog najlona stavljam malu virblu ,pa oko 20 cm jedno malo okruglo olovo pa n 30-40 cm drugo okruglo olovo i suzu.Naravno predvez do virble je oko 20-25 cm.

HARINGA!? Šta je to, brate? Ja znam samo za onu morsku... Da nije to ona riba kao beovica (keder, kaugler) sa okruglim donjim delom glave i ustima na gore što može da poraste i par stotina grama (sabljarka, sabljar...)?
 
Nije ni kaugler,ni sabljar nego recna haringa izuzetno jakog mirisa,obicno se nalazi u limanima!Slicna je sabljaru samo je telo nije tako tanko kao kod sabljara!Postoje dve vrste haringe crnomorska haringa raste do 30-35 cm i dunavska 20-25 cm!U Savi postoje obe vrste.
 
Samo da se zna haringa je u stalnom lovostaju!!
Inace u Savi je ima jako mnogo,kao sto sam vec rekao nalazi se u limanima i na oko 1-1.5 od dna!Mada gde ja pecam tu su sprudovi,ima dosta ribe i to raznovrsne od haringe,deverike,sljivara,jaza do sarana,ali ja se odlucujem iskljucivo za mrenu iz jednog prostog razloga,takvog borca nema!
Nego da li neko od vas lovi mrenu?Koju hranu koristite?
 
Bela mrena pecam na Vardar,od Demir kapija do Gevgelija od jula do oktobra najchesto na hlebnu ruzhu.travu a retko i na pijavicu ili larvu, obichno su primerci porcijashi a neretko i kilashi dok crnu mrenu(planinska mrena-ohridska)pecam na Crni Drim najchesto na mlad kukuruz i shecherac
 
Mrenu nikad nisam pecao ciljno,već uvek sporadično pecajući skobalja,i to najčešće na snop crvića.Najveće i najveći broj komada sam upecao na Drini u njenom donjem toku,a nešto manje na Savi i Dunavu, i to isključivo na plovak.Kombinacija hrane koju najčešće koristim na Drini je sledeća - Mosella explosiv + Mosella barbe spezial + teška zemlja(čigrina ili krtičnjak)+crvići ili seckane gliste.Dobro izmešati,prosejati i napraviti 10-15 kugli koje bacamo na početku pecanja,a ostatak bacati u zavisnosti rada ribe.
 
Evo slike haringe :ok:
 

Prilozi

  • haringa750bi1_640x276.jpg
    haringa750bi1_640x276.jpg
    19 KB · Pregleda: 10

Back
Top