VOLONTERIZAM?

busy

Obećava
Poruka
62
Po definiciji, rad volontera je i izmedju ostalog i besplatan. Da li ih firma, koja ih angazuje, ipak na neki nacin moze "nagradjivati" - placati? Je li to regulisano zakonom ili je to untrasnja stvar - stvar dogovora o saradnji izmedju firme i volontera?

HVALA,
"busy"
 
Poslednja izmena:
4) Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju
Član 201. Zakona o radu
(1) Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju poslodavac može da zaključi:
1) sa nezaposlenim licem, radi obavljanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita, kad je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kao poseban uslov za samostalan rad u struci;
2) sa licem koje želi da se stručno usavrši i stekne posebna znanja i sposobnosti za rad u svojoj struci, odnosno da obavi specijalizaciju, za vreme utvrđeno programom usavršavanja, odnosno specijalizacije.
(2) Poslodavac može licu iz stava 1. ovog člana da obezbedi novčanu naknadu i druga prava, u skladu sa zakonom, opštim aktom ili ugovorom o stručnom osposobljavanju i usavršavanju.
(3) Novčana naknada iz stava 2. ovog člana ne smatra se zaradom u smislu ovog zakona.
(4) Ugovor iz stava 1. ovog člana zaključuje se u pisanom obliku.

Odgovara?

Ja sam bila volonter, ali plaćen, prema dogovoru sa "poslodavcem"... no, to je u mojoj struci normalno...
 
U Crvenom krstu na primer, volonteri nisu placeni u smislu da imaju redovnu zaradu, oni su tu prvenstveno zato sto to vole.
Oganizacija im se revansira tako sto ih salje na seminare, edukacije, omogucava im da rade na sebi i sl. Tako bi bar trebalo da bude. Onaj ko nesto radi zbog para, on nije volonter, vec profesionalac.
 
4) Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju
Član 201. Zakona o radu
(1) Ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju poslodavac može da zaključi:
1) sa nezaposlenim licem, radi obavljanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita, kad je to zakonom, odnosno pravilnikom predviđeno kao poseban uslov za samostalan rad u struci;
2) sa licem koje želi da se stručno usavrši i stekne posebna znanja i sposobnosti za rad u svojoj struci, odnosno da obavi specijalizaciju, za vreme utvrđeno programom usavršavanja, odnosno specijalizacije.
(2) Poslodavac može licu iz stava 1. ovog člana da obezbedi novčanu naknadu i druga prava, u skladu sa zakonom, opštim aktom ili ugovorom o stručnom osposobljavanju i usavršavanju.
(3) Novčana naknada iz stava 2. ovog člana ne smatra se zaradom u smislu ovog zakona.
(4) Ugovor iz stava 1. ovog člana zaključuje se u pisanom obliku.

Odgovara?

Ja sam bila volonter, ali plaćen, prema dogovoru sa "poslodavcem"... no, to je u mojoj struci normalno...


HVALA ali pre nego malo ipak procitam zakon, aj`mo sada konkretno:

Ovo zadnje sto ste mi napisali: "Ja sam bila volonter, ali plaćen, prema dogovoru sa "poslodavcem"... no, to je u mojoj struci normalno..."



Kako to, da Vas je poslodavac kao volontera placao? Vi ste mozda bili na specijalizaciji ili slicno...ali ako poslodavac angazuje volontera da par dana rastura flajere po javnim mestima u svrhu reklame, a za to (bez obzira na definiciju volonterizma) zeli da ga novcano "nagradi", moze li i kako ce pravdati taj ulozen novac (a da se ne kosi o zakon)?
 
U Crvenom krstu na primer, volonteri nisu placeni u smislu da imaju redovnu zaradu, oni su tu prvenstveno zato sto to vole.
Oganizacija im se revansira tako sto ih salje na seminare, edukacije, omogucava im da rade na sebi i sl. Tako bi bar trebalo da bude. Onaj ko nesto radi zbog para, on nije volonter, vec profesionalac.

Hvala i Vama - jasna mi je definicija VOLONTERA. Medjutim, odgovori na ova pitanja koja sam postovio za S_K_V_O, a i za druge, me interesuju.
 
ja sam plaćana delimicno po ugovoru (u kome je stajala neka minimalna cifra) a u većem delu "na reč" i poverenje...
iz zakonske odredbe rekla bih da može da se ugovori naknada koja se ne smatra zaradom i ne podleže plaćanju poreza i doprinosa.
taj za koga sam radila nije morao ništa da pravda, jer je bio paušalac...
kako se to inače pravda, ne znam, u vođenje poslovnih knjiga se zaista ne razumem.
 

Back
Top