PARE OD NIS NAFTAGAS-a!!!

A odakle ti to kad si toliko siguran? Meni je deda radio u naftagasu, pa sam cak morao da platim i da vodam dedu koji je bio bolestaan, da bi mi prepisali te akcije, ne mogu da verujem da od toga nema nista.... cisto sumnjam da bas mogu tek tako da pronevere pare,mislim da bi radnici koji su i dalje u radnom odnosu napravili probleme... jako tesko da bi neko dao Naftagas tek tako a da nista ne dobije.....
 
A odakle ti to kad si toliko siguran? Meni je deda radio u naftagasu, pa sam cak morao da platim i da vodam dedu koji je bio bolestaan, da bi mi prepisali te akcije, ne mogu da verujem da od toga nema nista.... cisto sumnjam da bas mogu tek tako da pronevere pare,mislim da bi radnici koji su i dalje u radnom odnosu napravili probleme... jako tesko da bi neko dao Naftagas tek tako a da nista ne dobije.....

Мораћеш ипак код Пајтића на ноге. Тамо су паре!
 
Građani će prve besplatne akcije dobiti u roku od šest meseci od dana privatizacije prvog državnog preduzeća. Privatizacija prvog preduzeća će se obaviti u 2008. godini, a ceo proces će se okončati u roku od tri godine (do kraja 2010. godine).Svi građani koji se prijave dobijaju jednak broj akcija u svakom preduzeću, kao i u drugim preduzećima koja će se privatizovati.Novčanu naknadu od već privatizovanih društvenih preduzeća građani će dobiti u gotovini na svoje dinarske račune u prvoj polovini 2009. godine.

Izvor: Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja

Beograd -- Najnovije najave o dodeli besplatnih akcija sredinom godine su populizam i zamajavanje građana Srbije, ocenjuju ekonomski stručnjaci za “Blic”.

Ekonomisti ističu da je bilo kakvo državno darivanje apsolutni promašaj budući da privreda ulazi u recesiju, a da će akcije, čak i da ih bude na leto, imati minimalnu vrednost. U sredu je državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Nebojša Ćirić ponovio da će građani dobiti obećanih 1.000 evra nakon podele svih akcija uz ocenu da će krajnju cenu ipak odrediti tržište.

Ako se uzme u obzir da je cena za ceo NIS ostala oko 800 miliona evra (za 51 odsto dogovoreno 400 miliona evra), 15 odsto koliko sleduje građanima bilo bi 120 miliona evra.

To znači da bi svaki od 5,1 miliona budućih akcionara mogao dobiti deonicu vrednu svega 24 evra.

Ana Jolović, stručnjak za finansijska tržišta u Centru za slobodno tržište, ne veruje da će paket akcija vredeti 1.000 evra, a čak smatra i da će akcije NIS-a vredeti i manje od 24 evra na berzi jer je pitanje ko će to hteti da kupi i kome je u interesu da postane manjinski akcionar NIS-a kad se, kako kaže, zna kako su manjinski akcionari u Srbiji nezaštićeni.

Izvor: Blic www.blic.rs
 
mislim da tvoj deda neće dobiti akcije po osnovu o kom je dinkić pričao, nego kao zaposleni, po sledećim odredbama zakona....
neka me neko ispravi ako grešim...

Čl. 44.
Subjekt privatizacije donosi odluku o izdavanju akcija bez naknade i javnim pozivom obaveštava zaposlene o tome.
Odluku o izdavanju akcija bez naknade subjekt privatizacije dužan je da donese u roku koji odredi Agencija.
Javni poziv iz stava 1. ovog člana sadrži podatke o: datumu, vremenu i mestu upisa akcija, broju akcija, nominalnoj vrednosti akcija, kao i druge podatke u skladu sa odlukom o izdavanju akcija bez naknade.
Javni poziv iz stava 1. ovog člana objavljuje se na oglasnoj tabli subjekta privatizacije, u "Službenom glasniku Republike Srbije" i jednom dnevnom listu.
Rok za upis akcija bez naknade počinje da teče od dana objavljivanja javnog poziva u dnevnom listu.
2.1.1. Prenos akcija zaposlenima u postupku prodaje javnom aukcijom

Član 45
Kapital za sticanje akcija bez naknade u postupku prodaje kapitala javnom aukcijom ne može biti veći od 30% kapitala koji se privatizuje.

Član 46
Zaposleni imaju pravo na sticanje akcija bez naknade, u skladu sa članom 43. stav 2. Zakona, u postupku prodaje putem javne aukcije, čija je ukupna nominalna vrednost 200 EURO u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom kursu na dan objavljivanja javnog poziva iz člana 44. stav 1. Zakona, za svaku punu godinu radnog staža.

Član 47
(Brisan)

Član 48
Akcije koje su preostale posle prodaje kapitala metodom javne aukcije i prenosa akcija bez naknade pod uslovima i na način iz čl. 45. i 46. ovog zakona prenose se Akcijskom fondu radi prodaje.

2.1.2. Prenos akcija zaposlenima u postupku prodaje javnim tenderom

Član 49
Kapital za sticanje akcija bez naknade u subjektu privatizacije primenom metoda javnog tendera iznosi najviše 15% kapitala koji se privatizuje.
U slučaju iz stava 1. ovog člana zaposleni imaju pravo na sticanje akcija bez naknade čija je ukupna nominalna vrednost 200 EURO u dinarskoj protivvrednosti za svaku punu godinu radnog staža, po zvaničnom kursu na dan objavljivanja javnog poziva iz člana 44. stav 1. ovog zakona, ali ne više od 35 godina, bez obzira na rok u kome se sprovede privatizacija.
Akcije koje su preostale posle prodaje putem javnog tendera i prenosa zaposlenima bez naknade evidentiraju se u Privatizacionom registru.

2.1.3. Srazmerno smanjenje prava za sticanje akcija bez naknade

Član 50
Ako je vrednost kapitala za sticanje akcija bez naknade manja od ukupne nominalne vrednosti akcija koje zaposleni stiču bez naknade, zaposleni stiču pravo na manji broj akcija, srazmerno odnosu tih vrednosti.


dakle, rok, bar zakonom, nije određen, ali svi zaposleni su u privatizovanim preduzećima dobili akcije, pa će valjda i tvoj deda :)
neke su doduše, jeftine, druge skupe, bez obzira na nominalnu vrednost, no šta da se radi... mogli su da optiraju za besplatne...
pitala sam i majku kad je ona dobila svoje besplatne akcije, rekla mi je samo da je bilo te godine kad i privatizacija...
 
Da li neko zna kada ce akcionari (zaposleni i bivsi zaposleni) i gradjani dobijati pare od
NIS-a ili od toga nema nista...? Svi pricaju o nekim investicijama, a niko ne prica sta je sa parama koje su obecavali?

Procitaj ovaj tekst...


Za zaposlene u NIS-u ministar predviđa izmenu u odnosu na važeće propise i to tako što sadašnji i bivši zaposleni dobijaju besplatne akcije u potpuno istom iznosu kao i drugi građani Srbije, uz stimulacije u vidu "povlašćenog" statusa pri kupovini dodatnih akcija u vrednosti od oko 5.000 evra.

– Suština je u tome da se sadašnjim i bivšim zaposlenima u NIS-u ukida pravo na besplatne akcije po osnovu rada i doprinosa razvoju firme i svodi na pravo koje imaju isključivo kao građani ove zemlje. Dakle, radnici svih javnih preduzeća se izjednačavaju s onima koji nikada nisu radili, što je nedopustivo – kaže Petrović.

Ovakav ponuđeni koncept govori upravo o odnosu države kao poslodavca koji na bezobziran način potcenjuje radnike, tvrdi Petrović.

Da bi farsa bila potpunija, kaže naš sagovornik, ministar Dinkić daje povlašćeno pravo sadašnjim i bivšim zaposlenima pri kupovini dodatnih akcija, odnosno mogućnost "da radnici mogu iz svog džepa da plate ono što im je u vidu rezultata rada država oduzela".

Cilj zaposlenih, penzionera i predstavnika sindikata svih javnih preduzeća, koji ovih dana pregovaraju sa resornim ministrom, jeste da osim za sebe ostvare maksimalna prava i za građane koji do sada nisu dobili akcije. U tom kontekstu je umesno pitanje "zbog čega u odnosu na sadašnje rešenje, po kome 15 odsto kapitala pripada radnicima javnih preduzeća i isto toliko građanima, ministar to redukuje na ukupno 15 odsto akcija za sve".

Time se praktično svodi na polovinu vrednosti onoga što se deli po osnovu privatizacije velikih firmi.

Jedino svrsishodno rešenje jeste da se celokupan privatizacioni prihod od prodaje, kako NIS-a, tako i drugih velikih firmi, usmeri u korist građana i da se takvo rešenje ugradi i u najavljeni Zakon o privatizaciji NIS-a, zaključuje Petrović.

Veljko Žunić, predsednik Sindikata radnika Rafinerije nafte Pančevo kaže " u trenutku kada se dele akcije nepoznate vrednosti sve izgleda kao da niste dobili ništa". On pita i koji su razlozi da ministar pri kraju privatizacije menja odluku o modelu podele besplatnih akcija radnicima i građanima. Upravo zbog toga sindikati će učiniti sve da njihov predlog zakona, koji je već godinu dana u Skupštini, konačno uđe u proceduru, jer sa ovakvim modelom kakav nudi ministar Dinkić svi gube.

Vrednost NIS-a procenjena je na oko tri milijarde dolara. Ispada da bi svaki zaposleni ukupno dobio od 200 do 250 evra, što nije ni jedan odsto od prodajne vrednosti kompanije.
 
E hvala vam puno,prosto nije da ne mogu da veruje.... znao sam da ce smisliti bilo kakvu prevaru kako bi uzeli pare, smisljajuci ne znam ni ja kakve razloge, i to kad ispricas prostom narodu, sta oni znaju, mozes im reci svasta oni veruju , a i znaju da ne mogu nista puno da ucine...

Pre jedno 3-4 godine kad je pocela prica oko prodaje naftagasa, pricalo se o nekim abnormalnim sumama, ja sam mislio da cu moci onako fina kola da kupi i da mi ostane jos dosta... a sad smo spali na 200-250 e ako i to dobijemo,verovatno ces morati dobro da se potrudis da bi i to dobio.... hvala u svakom slucaju, dosta informacija sam dobio... ako iko zna jos bilo sta nek napise slobodno.....
 
Država kad treba nešto da uzme (bilo to legalno ili ne) tu nema problema,ali kad treba nešto da da,to već malo teže ide.
Ja se ničemu od države ne nadam,jer znam da neću ništa dobiti,a oni što su glasali,sad nek razbijaju glavu da li će dobiti nešto od praznih priča sa predizbornih obećanja.;)
 
E hvala vam puno,prosto nije da ne mogu da veruje.... znao sam da ce smisliti bilo kakvu prevaru kako bi uzeli pare, smisljajuci ne znam ni ja kakve razloge, i to kad ispricas prostom narodu, sta oni znaju, mozes im reci svasta oni veruju , a i znaju da ne mogu nista puno da ucine...

Pre jedno 3-4 godine kad je pocela prica oko prodaje naftagasa, pricalo se o nekim abnormalnim sumama, ja sam mislio da cu moci onako fina kola da kupi i da mi ostane jos dosta... a sad smo spali na 200-250 e ako i to dobijemo,verovatno ces morati dobro da se potrudis da bi i to dobio.... hvala u svakom slucaju, dosta informacija sam dobio... ako iko zna jos bilo sta nek napise slobodno.....

Ma daj nemoj da zezaš da si stvarno mislio da će ti kola pasti sa neba? :) Pa ovo je Srbija, ovde ništa ne pada sa neba, šta ti je?
 

Back
Top