Bez posla ostaje vise od 200.000 radnika

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.358
Kriza će uzeti veliki danak
Bez posla ostaje više od 200.000 radnika
Autor: D. Veljković - D. Nišavić | Foto:Beta | 05.02.2009. - 05:00

Više od 200.000 radnika do kraja godine moglo bi da ostane bez posla. O ovom poražavajućem podatku do koga je „Blic” došao za sada niko ne želi da govori javno, a najcrnje prognoze govore da bi broj mogao da bude i mnogo veći.

Pretpostavlja se da će ovolikom broju otpuštanja doprineti činjenica da ove godine ističu mnogi ugovori o privatizaciji. Naime, kako je predviđeno zakonom, nakon dve godine od kupovine preduzeća na aukciji, poslodavac stiče pravo da otpusti višak zaposlenih, dok je u slučaju tendera taj rok pet godina. Agencija za privatizaciju ne vodi evidenciju koliko bi radnika moglo da ostane bez posla u toku 2009, ali ono što se zna jeste da bi u 262 preduzeća moglo da dođe do otpuštanja.

Zaštita radnika
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje nezvanično kažu da ne znaju koliko će otkaza podeliti vlasnici preduzeća kojima je istekao rok u kojem nisu smeli da smanjuju broj zaposlenih. Služba nije učestvovala u procesu privatizacije, tako da niko i nije bio dužan da je obavesti kad može da očekuje priliv nezaposlenih.
Kao drugi uzrok strepnje zaposlenih stručnjaci navode svetsku ekonomsku krizu.
Do 130.000 otkaza ćemo stići, kako ističe Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca Srbije, zbog negativnih posledica globalne krize ako država nastavi sa finansijskim opterećivanjem privrede kroz povećanje taksa, poreza i PDV, ukoliko ne zamrzne zarade u javnom sektoru... Sa tolikim otkazima bili bismo, dodaje on, na nivou proseka u EU (3,5 do 4 odsto otkaza u odnosu na broj zaposlenih). U Hrvatskoj su, recimo, prognoze čak mnogo sumornije jer zaposlene čeka oko 150.000 otkaza, što je desetina ukupnog broja zaposlenih.
- U očekivanih 130.000 otkaza u Srbiji uračunali smo i oko 7.000 radnika čije se radno mesto gasi zbog likvidacije preduzeća koja do kraja prošle godine nisu privatizovana jer nije bilo kupaca. Kretanje nezaposlenosti zavisiće od brzine oporavka tržišta, a još nema naznaka da se stvari odvijaju u tom pravcu. Do sada je na globalnom nivou u privredu uloženo 9.500 milijardi evra, ali tražnja ne raste. Prema najnovijoj proceni, globalni oporavak kreće od sredine 2010. a u Srbiji će biti kasnije - govori Rajić.
Radnici koji ostanu bez posla, međutim, neće biti ostavljeni sudbini. Polovinom januara, Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku, formirao je tročlani „Krizni štab za praćenje stanja i preduzimanje mera u oblasti rada”. Njegov predsednik Saša Perišić kaže da je štab osnovan „da se zaštite radnici od nezakonitih otkaza koja poslodavci opravdavaju svetskom ekonomskom krizom”.
- Poslodavci bi hteli da se bez socijalnog programa, na brzinu oslobode određenog broja radnika. Krizni štab nema specijalna ovlašćenja u odnosu na ovlašćenja Inspekcije rada kad je reč o nezakonitim otkazima, kao i kad je očigledno povređeno pravo radnika. Radnik mora najpre povesti radni spor pred sudom, a inspektor rada koji je član kriznog štaba doneće rešenje o odlaganju izvršenja otkaza do konačne odluke suda. To rešenje je obavezujuće za poslodavca - objašnjava Perišić.
Odlaganje izvršenja rešenja o otkazu je mera za neutralizaciju „povrede prava radnika koja se vidi iz aviona”, dodaje naš sagovornik.

Pregovori sa poslodavcima
- Naša intervencija podrazumeva da delujemo i kad zaposleni štrajkuju zbog neisplaćenih zarada i sličnih razloga. Tada inspekcija i krizni štab daju savetodavnu preporuku i poslodavcu i štrajkačima da vode pregovore jer veoma često poslodavac naprosto neće ni da čuje štrajkače. Preko naših 28 unutrašnjih odeljenja saznajemo gde su dati nezakoniti otkazi, gde su štrajkovi - dodaje Perišić.
Nacionalna služba za zapošljavanje juče je saopštila da će svake srede izdavati besplatnu publikaciju o zapošljavanju - „Poslovi” koji će korisnici moći da preuzimaju u filijali Nacionalne službe u svom mestu.

http://www.blic.rs/temadana.php?id=77527

---------------

stizu otkazi

al nemoj da brinete narode miskovic otvara novih 2.500 radnih mesta u 2009 godini - bice posla za sve!
 
Ма јок бре... ево шетам градом јуче, сви насмејани, срећни... сад дал` су срећни ил` надувани... ко зна.


Ma nisu naduvani samo je biracko telo DS-a dobilo nova sedla i potkovice pa su se obradovali a simpatizeri blistave magarece usi i nove samare pa radosti nikad kraja.....
 
Veliko pitanje manjka radne snage se otvara u buducnosti,

zbog srbije kao velike gerontoloske drzave u Evropi.

Za izgradnju Juznog Potoka se vec agituje u Kini za slanje kvalifikovane radne snage.

Da ne pricamo za stotine hiljada Punta,

koje necemo moci da iporucimo kad navali ceo region na nas.:D
 
Veliko pitanje manjka radne snage se otvara u buducnosti,

zbog srbije kao velike gerontoloske drzave u Evropi.

Za izgradnju Juznog Potoka se vec agituje u Kini za slanje kvalifikovane radne snage.

Da ne pricamo za stotine hiljada Punta,

koje necemo moci da iporucimo kad navali ceo region na nas.:D

I to sve zaslugom zutih......cak toliko smo puni da je Dinkic obecao subvenciju od 1000 evra i onima iz inostranstva koji kupe punta. Znaci drzava Srbija tj srpski narod daje 1000 evra svakome ko kupi italijanski auto. To nije zabelezeno nigde do sada.
 
Mnogo neradnika ima medju vama,

tvrdim da ima dosta posla koje ljudi nece da rade,

vec kukaju po biroima i internet forumima,

a voze se kolima po gradu.

Tako je evo jedan primer

I]Arilje – Vlasnicima malinjaka u ariljskom kraju, srcu srpske malinarske proizvodnje, nije nimalo lako kad nastupi sezona berbe. Silno "crveno blago" valja prvo obrati, pa ga za izvoz spremiti... a do sezonaca berača se baš teško dolazi. Uzalud beračka nadnica od 10 do 15 evra, tri obilna obroka, obezbeđen smeštaj, odmori tokom branja i razne druge pogodnosti.
 
Poslednja izmena:
"Svetski ,a i nashi..."(Neko bezvezno stanovishte...)

Nije mi jasno kako su "tvorci ovih problema" zadnjih decenija mogli i pomisliti,da mogu u...
nedogled.
Eee,...izgleda je "stigao racun".

Dok se ne "potpore" "srednji" (ali ne na teret daljeg zaduzhivanja),nema ni dalje prodaje,
a samim tim ni dalje proizvodnje.Svima nam je to jasno.
Samo neki priznaju ,a neki ne...(zvizhde i gledaju unaokolo)
Prebacivanje "lopte"jednih na druge je gubljenje vremena i produbljivanje krize.
"Mrzhnju ostavite na stranu ,mozhe samo svima da shteti,nadjite reshenje...dok ne bude prekasno."
Veoma je zhalosno shto ovakva situacija je totalno zaustavila svetski napredak.

ps.
Ako se neko pita ,shta "neko"lupeta,.....odgovor je :"To je cinjenicno stanje..."
 
Tako je evo jedan primer

I]Arilje – Vlasnicima malinjaka u ariljskom kraju, srcu srpske malinarske proizvodnje, nije nimalo lako kad nastupi sezona berbe. Silno "crveno blago" valja prvo obrati, pa ga za izvoz spremiti... a do sezonaca berača se baš teško dolazi. Uzalud beračka nadnica od 10 do 15 evra, tri obilna obroka, obezbeđen smeštaj, odmori tokom branja i razne druge pogodnosti.

to su sezonski poslovi a niko ne sedi kuci besposlen cele godine da bi brao mesec dana godisnje maline

vlasnici plantaza treba da zaposljavaju radniek za stalno da rade nonstop kod njih.
 
to su sezonski poslovi a niko ne sedi kuci besposlen cele godine da bi brao mesec dana godisnje maline

vlasnici plantaza treba da zaposljavaju radniek za stalno da rade nonstop kod njih.

Pa vidis i ako su sezonski poslovi ti vlasnici plantaza imaju problema sa radnom snagom...
Stvar je u mentalitetu,navici itd...I sad bi trebalo po tebi Tadic da uzme neku motku pa da juri lezilebovice po kaficima :think:
 
Mnogo neradnika ima medju vama,

tvrdim da ima dosta posla koje ljudi nece da rade,

vec kukaju po biroima i internet forumima,

a voze se kolima po gradu.

Ne volim da vređam na forumima i uopšte, ne volim da napadam tuđe mišljenje zato što nije isto kao moje. Ali na ovo moram da reagujem:
TI MORA DA SI NA BUDŽETU!!!
Ako je neko mislio kao ti ovde gore, onda sam to ja. Danas mi se život kezi u lice. Tamo dole gde nije elita, nego masa (kako reče posle 5. oktobra jedan od lokalnih DOS-ovih lidera: "ma to je glupa masa"!). Masa u biroima je nešto što ne želiš da vidiš, niti da omirišeš jer izgleda nema para ni za sapun, niti da čuješ kako ćuti u redu sa radnim knjižicama za overu. Deca od 19-20 godina rade, vredno, crnački rade i ne primaju zarade mesecima - pričaju im onaj vic koji svi znamo ("Šta bre oćeš, budi mi zahvalan što sam ti dao posao, viš kolko ljudi ne radi, a ti mi pa i platu tražiš!).
Moja kola letos prodadoh za lebac i lekove, kad mi se dete koje mesecima ne prima platu razbole od gladovanja.
Nekako krpim za forume, vala ću da krpim do zadnje kapi krvi, samo da negde mogu da vrisnem POBUNA !
p.s. malo mi ide na nerve što primećujem da su ovi forumi Krstarice previše žućkasti i izgleda cenzurisani. ne bih ni da psujem, al kome se više sviđa ova srpska "demokratija" od najlepše srpske reči "sloboda" nek se j.... sa svojom cenzurom!

JA SE PITAM GDE NAM JE NAŠ SRPSKI RADNIČKI POKRET, GDE NAM RADNICI NESTADOŠE, DA LI SU SE PREDALI, ODUSTALI OD BORBE ILI IPAK TREBA DA SE OBRADUJEM OVOJ TIŠINI KOJU ČUJEM NA JUGU?! TIŠINA PRED RADNIČKI VRISAK?!

Pozdravljam sve one na vlasti i one koji vire iza njih, citirajući svog dedu: KAD NAROD POJURI, NE POSTOJI SILA KOJA GA MOŽE ZAUSTAVITI. 5. OKTOBAR JE ZA TO OBIČNA ŠETNJA ULICAMA. Potrudiću se da preživim do tog trenutka, da mogu da krenem i ja.
 
to su sezonski poslovi a niko ne sedi kuci besposlen cele godine da bi brao mesec dana godisnje maline

vlasnici plantaza treba da zaposljavaju radniek za stalno da rade nonstop kod njih.

... imam utisak da su krive "migracije". Naime, sve mi nešto govori da su bivši berači malina i drugog nam rodnog voća migrirali u "prestonicu" i beračku EURO dnevnicu sa gala klopom i snovima pod kapom nebeskom zamenili kožnim foteljama, ili bar mučeničkim skupštinskim klupama. To, opet, znači da će i ovoga puta intelektualna elita drage nam naše lepe rodne zemlje morati da migrira u malinjake i slične voćnjake, jer većina već dolazi u situaciju da i bez EUROdnevnice pristane da bere, samo da ima šta da jede 3 puta dnevno. Još jedan srpski paradoks.
(ma ajd bre nikka, ćuti tu i beri, vreme je novac!)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top