Konačni pr(ij)edlozi za crnogorski jezik - Djed Mraz Srbima, a Đed Mraz Crnogorcima

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.658
v123470p0.jpg


Savet za standardizaciju crnogorskog jezika konačno se usaglasio oko svih pitanja pa i ključne dileme zbog koje je dugo imao zastoj u radu - koliko slova treba da broji "crnogorska azbuka"!

Ministarstvu prosvete prošle nedelje su, naime dostavljene dve verzije pravopisa crnogorskog jezika, pišu Večernje novosti pozivajući se na neimenovane izvore iz Savjeta za standardizaciju crnogorskog jezika.

Prema "fleksibilnijoj verziji" crnogorski će imati 30 slova azbuke, a prema "ekstremnijoj" 32. Reč je o kompromisu unutar samog Saveta, pošto se tri od 10 članova protivilo uvođenju dva ili tri nova slova u crnogorsku gramatiku.

Delimičan dogovor je, međutim, postignut oko trećeg najavljivanog slova (dz kao jedan fonem), koji neće biti kodifikovan, mada će u fusnoti novog pravopisa stajati da i takav fonem postoji.

Od važećeg pravopisa srpskog jezika nije odstupljeno u broju padeža koje će imati budući crnogorski, mada je bilo i takvih predloga.

"Mi smo ove dve varijante ponudili najpre stručnjacima, ali će i građani, kroz predstojeće javne rasprave, moći da kažu šta misle", rekao je za Novosti neimenovani sagovornik iz Saveta za standardizaciju crnogorskog jezika.

Postignuta je saglasnost oko novog jotovanja: gde god su d i j "komšije" u reči - pisaće se i govoriti đ. Tako će Deda Mraz postati Đed Mraz, a podrazumeva se pisanje i čitanje: đeca, đetinjstvo, poneđeljak, đetelina, đever.

Po istoj analogiji, c i j će biti jotovani kao ć (vrćeti, ćepanica)... Normirana je ijekavica, kao i četiri akcenta.

"Crnogorski" je, inače, postao službeni jezik po novom Ustavu pre nego što je bio kodifikovan i standardizovan.

Iz Srpskog nacionalnog saveta nedavno je poručeno da Srbi u Crnoj Gori neće pristati da se njihovoj deci predaje u školama na crnogorskom jeziku i da im se nameću udžbenici na crnogorskom jeziku.

Uskoro će tako Srbi i Crnogorci moći da se raspoznaju i po jeziku. Srpskoj deci poklone će za Novu godinu nositi Djed Mraz, a crnogorskoj Đed Mraz...

Znači, 7 padeža. Niti jedan, niti drugi prijedlog nije podržao izbacivanje padeža, kako je Stari Crnogorac govorio da će biti.

Samo malo mi je smiješno ovo neko mješkanje i trpanje svega i svačega. :think: Kao da i sami crnogorski lingvisti, pored političara, priznaju da je crnogorski jezik jedan sasvim potpuno novi jezik, a ne standardizacija postojećega. :think:
 
E, hvala ti za smejanje :D

Ali, uopšte mi nije jasan ovaj deo "ali će i građani, kroz predstojeće javne rasprave, moći da kažu šta misle"...:eek: Pa standardizacija jezika bi trebalo da bude posao struke (kakva god da je) a ne širokih narodnih masa, kakva javna rasprava? :dash:

edit: pade mi na pamet, kako će se na crnogorskom pisati i čitati "podjednako"? "pođednako"? :P
 
v123470p0.jpg




Znači, 7 padeža. Niti jedan, niti drugi prijedlog nije podržao izbacivanje padeža, kako je Stari Crnogorac govorio da će biti.

Samo malo mi je smiješno ovo neko mješkanje i trpanje svega i svačega. :think: Kao da i sami crnogorski lingvisti, pored političara, priznaju da je crnogorski jezik jedan sasvim potpuno novi jezik, a ne standardizacija postojećega. :think:

Zatzo što je to trebalo bit ovbavljeno u 19 vijeku ka i sav normalan svijet a ne u 21 om. Mnogo toga je izgubljeno i promijenjeno.
Ali, kaže se "bolje ikad nego nikad" :)
 
E, hvala ti za smejanje :D

Ali, uopšte mi nije jasan ovaj deo "ali će i građani, kroz predstojeće javne rasprave, moći da kažu šta misle"...:eek: Pa standardizacija jezika bi trebalo da bude posao struke (kakva god da je) a ne širokih narodnih masa, kakva javna rasprava? :dash:

edit: pade mi na pamet, kako će se na crnogorskom pisati i čitati "podjednako"? "pođednako"? :P

Da si crnogorac zna bi po osjećaju đe se d i j pretvara u đ, a đe ne. ;)
 
E, hvala ti za smejanje :D

Ali, uopšte mi nije jasan ovaj deo "ali će i građani, kroz predstojeće javne rasprave, moći da kažu šta misle"...:eek: Pa standardizacija jezika bi trebalo da bude posao struke (kakva god da je) a ne širokih narodnih masa, kakva javna rasprava? :dash:

edit: pade mi na pamet, kako će se na crnogorskom pisati i čitati "podjednako"? "pođednako"? :P
A meni padoše na pamet oni što su se sprdali na ono "ođeljak"...u "đetinjstvu"
:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Ja nijednog Crnogorca do sada nisam čuo da govori đetinjstvo i đetelina... to je već suvišno... "preuveličavanje " crnogorskog jezika...malo mi je to i glupi... mada i dalje me boli briga za sve to...

Tebe boli briga, i to je pravilno. :) Ali evo očigledno ne boli tvoje sunarodnike koji to maliciozno komentarišu kolko god mogu. :P
 
v123470p0.jpg




Znači, 7 padeža. Niti jedan, niti drugi prijedlog nije podržao izbacivanje padeža, kako je Stari Crnogorac govorio da će biti.

Samo malo mi je smiješno ovo neko mješkanje i trpanje svega i svačega. :think: Kao da i sami crnogorski lingvisti, pored političara, priznaju da je crnogorski jezik jedan sasvim potpuno novi jezik, a ne standardizacija postojećega. :think:

:hahaha::hahaha::hahaha:
Evo, postadoh ekstremista :hahaha::hahaha:
 
E, hvala ti za smejanje :D

Ali, uopšte mi nije jasan ovaj deo "ali će i građani, kroz predstojeće javne rasprave, moći da kažu šta misle"...:eek: Pa standardizacija jezika bi trebalo da bude posao struke (kakva god da je) a ne širokih narodnih masa, kakva javna rasprava? :dash:

edit: pade mi na pamet, kako će se na crnogorskom pisati i čitati "podjednako"? "pođednako"? :P

E za to se ne zna, jer je to riječ sastavljena iz pod i jednako, tako da ne znam da li će se tu jotovati
 
evo ja nisam srbin
i zgrazavam se ovim buducim nakaradnim jezikom
kojim su govorile dvije babe u katunsku nahiju prije 300 godina

pi
pi
pi
đetelina
đetinjstvo
HAHAHAHAHAAHAH
stidim se sto sam crnogorac
ebo vas ovakav crnogorski jezik !!!!!
:)
jedino sto bi eventualno podrzao je mozda par casova iz istorije jezika
dje bi se djeci prikazivalo kako se nekad govorilo

ARHAIZMI NAPOLJE :)
 
evo ja nisam srbin
i zgrazavam se ovim buducim nakaradnim jezikom
kojim su govorile dvije babe u katunsku nahiju prije 300 godina

pi
pi
pi
đetelina
đetinjstvo
HAHAHAHAHAAHAH
stidim se sto sam crnogorac
ebo vas ovakav crnogorski jezik !!!!!
:)
jedino sto bi eventualno podrzao je mozda par casova iz istorije jezika
dje bi se djeci prikazivalo kako se nekad govorilo

ARHAIZMI NAPOLJE :)

Zar to nije onaj jezik koji je Medo podrž'o u Ustavu??

I, da, da li si prešao u DC ili si ostao vjeran PZP??
 
Zar to nije onaj jezik koji je Medo podrž'o u Ustavu??

I, da, da li si prešao u DC ili si ostao vjeran PZP??

medo nije podrzao ovakav jezik
on je podrzao da u ustavu stoje imena crnogorskog , srpskog...
a i od donosenja ustava do standardizovanja jezika je proslo nesto vremena, zar ne?

ps. nisam vise clan PZP, kao ni DC
bio sam clan LSCG kada se desila podjela
nisam htio da opet budem dio iste price
i podnio sam ostavku
:)
 

Back
Top