Bosanski jezik postoji već odavno

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

cogito ergo sum

Primećen član
Poruka
560
Povelja bosanskoga bana Kulina je napisana 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument, nego je Povelja bosanskoga bana Kulina i najstariji državni dokument kod svih južnoslovenskih naroda i država.

U ime oca i s(i)na i s(ve)toga d(u)ha.
Ja ban' bos'n'ski Kulin' prisezaju tebЪ kneže Kr'vašu i v'sЪm' građam' Dubrov'čam' pravi prijatelj'biti vam'od'selЪ i do vЪka i pravi goj dr'žati s'vami pravu vЪeu dokolЪ s'm' živ.
V'si Dubrov'čane kire hode po mojemu vladanju tr'gujuće, gdЪ si kto hoće krЪvati godЪ si kto mine pravov' vЪrov' i pravim' sr'(d')cem' dr'žati je bez'v'sakoje z'ledi raz'v'Ъ što mi k'to da svojov' voljov' poklon'. I da im'ne bude od'moih'čest'nikov sile I do kolЪ u mene budu dati im's'vЪt'i pomoć' jajire i sebЪ kolikore moge bez' v'sega z'loga i primis'la.
Tako mi b(og') pomagaj i sie s(ve)t(o) evan'đelie.
Ja Radoje dijak ban pisah'siju knjigu poveljov' banov' od' roždstva H(risto)va hiljada i s'to i os'm'deset i devet' IЪt', mЪseca av'gusta u d'vedesete i deveti d'n', usЪčenie glave Jovana Kr'stitelja.
Povelja Kulina bana je prvi diplomatski dokument pisan na domaćem jeziku, i kao takav zaslužuje pažnju kako jezikoslovaca, tako i historičara. Njegova vrijednost za bosansku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiv. To je prvi dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara, vladaru, tj. knezu, druge države.


Povelja danas [uredi]
Povelja Kulina bana očuvana je u tri primjerka u Dubrovniku. Dva primjerka se tamo nalaze i danas, a treći primjerak, ukraden u 19. vijeku danas se nalazi u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Petersburgu u Rusiji. Mnogi smatraju da je to original među poznatim primjercima. BiH je uputila zahtjev za njeno vraćanje. Rusija je odbila zahtjev, jer smtara da Povelja Kulina bana kao drugi dokument po starosti Slavena jednako pripada i njihovoj historiji.
Povelja Kulina bana je prvi diplomatski dokument pisan na domaćem jeziku, i kao takav zaslužuje pažnju kako jezikoslovaca, tako i historičara. Njegova vrijednost za bosansku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiv. To je prvi dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara, vladaru, tj. knezu, druge države.


Povelja danas [uredi]
Povelja Kulina bana očuvana je u tri primjerka u Dubrovniku. Dva primjerka se tamo nalaze i danas, a treći primjerak, ukraden u 19. vijeku danas se nalazi u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Petersburgu u Rusiji. Mnogi smatraju da je to original među poznatim primjercima. BiH je uputila zahtjev za njeno vraćanje. Rusija je odbila zahtjev, jer smtara da Povelja Kulina bana kao drugi dokument po starosti Slavena jednako pripada i njihovoj historiji.

U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.
Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.
Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.
Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.
 
Šta se ti vataš... za Kulina Bana... i onako ako malo bolje pogledamo... što se vi hvatate toliko za taj bosanski jezik... kad potičete od Srba i Hrvata... kako niste svjesni toga da ma koliko vi podržavali unitarnu BiH, bosanski jezik, " kulturu " ... hello dream is over... jednostavno čoveče stvaranjem tog jezika... samo ćete poboljšati uslove RS za otcepljenje, što i nije tako loše. A i kada već ostavljaš te silne povelje, bilo bi poželjno da ostaviš izvor podataka, a ne putem rekla kazala.
 
Bosna i Hercegovina, svetog Save dedovina. :heart:

Naravno da je bosanski jezik star, jer su Srbi u Bosni najstariji Srbi na Balkanu i njihov govor je nalepsi i najcistiji i zato ga je i uzeo Vuk Karadzic. U Bosni se Srbi nisu mesali sa Turcima, i zato SRbi u Bosni izgledaju kao pravi Sloveni. Za mene stalno misle da sam Rus, nako malo debeljuskast, imam zelene oci, a kad sam bio mali, bio sam plav. :heart:
 
Imamo bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski :D ... pardon crnski i gorski :D zatim vojvodinski, hercegovački, dalmatinski ...... :D ... na kraju će svaki grad da ima svoj jezik :D :D :D

Sve je to jedan jezik koji se samo drugačije izgovara na različitim geografskim područjima.
 
Imamo bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski :D ... pardon crnski i gorski :D zatim vojvodinski, hercegovački, dalmatinski ...... :D ... na kraju će svaki grad da ima svoj jezik :D :D :D

Sve je to jedan jezik koji se samo drugačije izgovara na različitim geografskim područjima.

pa naravno

ja pricam srpski...a i neki pirocanac isto srpski... dzaba, kad moj komsija iz zvornika koji prica isto kao ja govori bosanski:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Ne zelim da kazem kako pricam srpski da se neko ne bi uvredio.....ali je cinjenica da sam i pre devedesetih govorio ovim jezikom koji se tada zvzao srpsko-hrvatski (hrvatsko-srpski) i nisam ucio neki drugi sa ovih prostora. A i dalje se razumem sa nekim iz Zagreba ili Sarajeva samo sto sad ne pricamo na istim valnim duljinama nego nam se talasi ukrste samo kad razmenimo po koju psovku....jer "majku ti tvoju" se kaze isto i na srpskom, hrvatskom, crnogorskom i bosanskom.......a ljubav, sreca, radost.....na zalost ne razumemo iako se isto pise i cita....Zato je predlog.....ako smo do sada bili glupi i nismo znali jezike jedni drugih.....hajmo nanovo u skolu i ucimo. Da opet mogu Mostarki reci sreco a da zna sta mislim, ili da se sa Splicaninom radujem sto je lipo vreme nad morem.....Razumijete me zar ne?
 
znam znam :) ti kraljevi su me i inspirisali :)

mada tad, dok sam gledala te epizode nisam shvatala sta znače ova mi je specijalno ostala u sjećanju :)

ljudi zele suverenitet svoje drzave a to mogu samo ako imaju jezik i njegovu istoriju pa sada (bez uvrede) sve te male novonastale drzavice srpski jezik pripisuju svom ....
 
...каква гомила "глупости" око измишљене категорије назване "босански језик"...то је ванбрачно "копиле" српског и хрватског језика са "дугим ногама" које час "трчи" вамо, час тамо...у тој трци помало се нешто запамти и дода из "турцизма" тумачећи "глупе" преводе курана ...а слово х, гура се "босанцима" исламске вероисповести у главу попут проширења ХД меморије.....НЕ ПОСТОЈИ НИКАКАВ БОСАНСКИ ЈЕЗИК, то су обичне измишљотине измишљеног "народа".....и Мехмед Паша Соколивић се сетио ШТА ЈЕ у оно време док "многи" не могу ни дан данас без обзира на овако модерну технолигију данашњице....званично постојање по "титовом" уставу из 1974. год. чини вас мизерним...НЕМА БОСАНСКЕ НАЦИЈЕ КАО ШТО И НЕ ПОСТОЈИ БОСАНСКИ ЈЕЗИК !!!:pop3:
 
...каква гомила "глупости" око измишљене категорије назване "босански језик"...то је ванбрачно "копиле" српског и хрватског језика са "дугим ногама" које час "трчи" вамо, час тамо...у тој трци помало се нешто запамти и дода из "турцизма" тумачећи "глупе" преводе курана ...а слово х, гура се "босанцима" исламске вероисповести у главу попут проширења ХД меморије.....НЕ ПОСТОЈИ НИКАКАВ БОСАНСКИ ЈЕЗИК, то су обичне измишљотине измишљеног "народа".....и Мехмед Паша Соколивић се сетио ШТА ЈЕ у оно време док "многи" не могу ни дан данас без обзира на овако модерну технолигију данашњице....званично постојање по "титовом" уставу из 1974. год. чини вас мизерним...НЕМА БОСАНСКЕ НАЦИЈЕ КАО ШТО И НЕ ПОСТОЈИ БОСАНСКИ ЈЕЗИК !!!:pop3:

:hahaha: koje bljuvotine:hahaha: jest extrem ba sve si ti u pravu a koje u pravu dobije k...
a sad trk kod tadica pa molite zajedno za ulazak u EU ako vas budu htjeli primiti.....a s tim svojim jezikom bi mogao nesto drugo da uradis .....uvezacu te s jednim crncem ako hoces da mu pokazes kako si vican u oralnim stvarima:hahaha:
Vozdra pozz od kulina Bana
NEGIRANJE ISTORIJE MOLIM BAN ZA OVOG JETIJA
 
...каква гомила "глупости" око измишљене категорије назване "босански језик"...то је ванбрачно "копиле" српског и хрватског језика са "дугим ногама" које час "трчи" вамо, час тамо...у тој трци помало се нешто запамти и дода из "турцизма" тумачећи "глупе" преводе курана ...а слово х, гура се "босанцима" исламске вероисповести у главу попут проширења ХД меморије.....НЕ ПОСТОЈИ НИКАКАВ БОСАНСКИ ЈЕЗИК, то су обичне измишљотине измишљеног "народа".....и Мехмед Паша Соколивић се сетио ШТА ЈЕ у оно време док "многи" не могу ни дан данас без обзира на овако модерну технолигију данашњице....званично постојање по "титовом" уставу из 1974. год. чини вас мизерним...НЕМА БОСАНСКЕ НАЦИЈЕ КАО ШТО И НЕ ПОСТОЈИ БОСАНСКИ ЈЕЗИК !!!:pop3:

ima, ima :tease: :zplez: CRKNI
 
Ne zelim da kazem kako pricam srpski da se neko ne bi uvredio.....ali je cinjenica da sam i pre devedesetih govorio ovim jezikom koji se tada zvzao srpsko-hrvatski (hrvatsko-srpski) i nisam ucio neki drugi sa ovih prostora. A i dalje se razumem sa nekim iz Zagreba ili Sarajeva samo sto sad ne pricamo na istim valnim duljinama nego nam se talasi ukrste samo kad razmenimo po koju psovku....jer "majku ti tvoju" se kaze isto i na srpskom, hrvatskom, crnogorskom i bosanskom.......a ljubav, sreca, radost.....na zalost ne razumemo iako se isto pise i cita....Zato je predlog.....ako smo do sada bili glupi i nismo znali jezike jedni drugih.....hajmo nanovo u skolu i ucimo. Da opet mogu Mostarki reci sreco a da zna sta mislim, ili da se sa Splicaninom radujem sto je lipo vreme nad morem.....Razumijete me zar ne?

zašto bi se neko uvrijedio ako kažeš da govoriš srpski, :cao: evo ja razumijem sve što govoriš ali ne razumijem one koji drugima hoće da kažu šta su i ko su i kojim jezikom govore
 
Koji bosanski jezik?Sta lupate uzeli ste jezik mahale pa serete okolo,pomjesaliste Srpske i Hrvatske rijeci i dodali kako ste pricali po mahalama ,sad ste bosnjaci sta ce te biti sutra,Daj pa Bosna nema cak ni himnu oce li i ona biti na bosanskom jeziku posto jos niste napisali rijeci.Kakbva je to drzava kad je dvije trecine ne smatra svojom zemljom.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top