Kamioni iz Srbije ne mogu u Grčku!

Jevdjo

Ističe se
Poruka
2.995
Kamioni iz Srbije ne mogu u Grčku
Autor: M. Čolić | Foto:d. danilović | 31.01.2009. - 05:00

Novu muku ovdašnje kamiondžije ponovo „parkiraju“ u javnost. Kamioni sa srpskim registracijama još samo danas mogu da pređu grčku granicu sa prošlogodišnjim dozvolama. Ulazak u Grčku od sutra im je zabranjen.


Zbog čega se spušta još jedna evropska rampa za drumske transportere iz Srbije.
- Da ovo može da se desi znali smo godinama. Međutim, nismo verovali da će nas pregaziti nezainteresovanost i sporost naše administracije. Ne zvuči patriotski, ali Grci su u pravu! Naša zemlja je sa Grčkom potpisala međudržavni sporazum još 2002. koji je stupio na snagu 2004. Po njemu smo preuzeli obavezu da ćemo u roku od tri godine izjednačiti cenu putarina srpskim i grčkim prevoznicima na našim drumovima. Srbija to nije učinila. Upozoravali su nas, ali čini se da je to bilo kao gluvom pevati na uvo - objašnjava Miroslav Nikolić, direktor i vlasnik „Srboeksporta“, jedne od najvećih transportnih kompanija u regionu. Nikolićevih 30 od gotovo 300 kamiona godinama je prevozilo robu do Grčke.
Za Grke nije bilo ubedljivo da su putarine za njih i ostale strane prevoznike samo 30 odsto skuplje, jer je prema cenovnicima od 1. decembra razlika u cenama putarina koje plaćaju strani u odnosu na domaće prevoznike za pojedine deonice veća od 55 (Niš-Beograd) do čak 80 odsto (Niš-Leskovac). Informacija srpskog Ministarstva za infrastrukturu od 6. januara da nisu prava adresa za rešavanje ovih problema nije bila dovoljno uverljiva za grčku stranu, koji su odustali od lutanja od jednog do drugog šaltera, pa su 20. januara poslali dopis u kome nas obaveštavaju da Srbija ostaje bez dozvola za 2009.
Ovdašnji transporteri upozoravaju već dve godine da dvojne cene nisu u interesu Srbije. Uz to ostajemo jedna od retkih, ako ne i jedina zemlja koja stranim drumskim prevoznicima naplaćuje ulaz u zemlju. Reč je o izuzetno visokoj naknadi za korišćenje terminala na graničnim prelazima, na šta su grčki pregovarači upozoravali prilikom poslednjeg septembarskog susreta srpsko-grčke komisije i to je drugi razlog uskraćivanja dozvola za ovu godinu.
- To je tipičan, srpski specijalitet da granične terminale, od kojih je izgradnju jednog finansirala Evropska unija, država izda privatniku na 99 godina. „Interspid“ taj petominutni ili svejedno petočasovni mimohod terminalom naplaćuje od 70 do 100 evra. Da bude jasnije, to je kao kada bi neki privatnik dobio ekskluzivno pravo da na Aerodromu „Nikola Tesla“ naplaćuje taksu za ulaz stranih putnika u našu zemlju. Zato ne samo Grci zaobilaze Srbiju i idu preko Bugarske i Rumunije - pojašnjava Nikolić.
Kraljevčanin Ljubomir Zlatić ima razloga za dvostruku brigu: prvo, kao proizvođač drvenih ploča koje je izvozio u Grčku, ali i kao vlasnik „Zlatić transporta“ koji je do te zemlje prevozio ne samo svoje proizvode.
- Sada ću morati da nađem nekog inostranog prevoznika koji će naravno biti skuplji. Ipak, rešenje i dalje ostaje u našim rukama. Tračak nade vidim u Ministarstvu finansija i angažovanju državnog sekretara Miodraga Đidića, ali videćemo. Vremena mnogo nemamo - zaključuje Zlatić.
- Ne ide nam naruku i ranjiva politička situacija u toj zemlji. Ako im bude pala vlada, čekaćemo izbore, novu vladu i administraciju, a to jedno znači: Srbija u ovom poslu sa Grčkom ostaje i bez dozvola i bez deviza - upozorava Miroslav Nikolić.

Enormni gubici naše države
- Danas kada mnogo jače evropske ekonomije vode računa da im iz šake ne ispadne nijedan evro, mi ih prosipamo po putu. Pa samo iz pančevačke „Petrohemije“ put Grčke ide 70 kamiona mesečno. Srpski transporteri prevoze za „Bol pekidžing“, tu je i šećer „Helenik šugera“, zatim rezana građa, proizvodi drvoprerađivačke i mnogih drugih industrija. Ako smo godišnje dobijali i kupovali 31.250 grčkih dozvola, to dovoljno govori o razmerama tog posla, kaže Miroslav Nikolić.
 
Poslednja izmena:
Samo da te podsetim da je SPS sa Ivicom Pacicem na vlasti u Srbiji.Ima li razlike izmedju vlasti pre svrgavanja Milosevica i ove danas,nema zar ne?Mada i ima, Pacic ranije nije imao partnera za basket.

I Ivica i njegovi predthodnici,nisu nista uradili,svi pricaju o nekom boljitku u Srbiji posle 2000 g. ali ja licno ne vidim.Ako ima nesto da se drzavno proda oni to rade i to u svoju korist a ne u korist gradjana i drzave Srbije.
Jedan od navedenih (u gore pomenutom tekstu) transportne konpanije,mi je licno pre par meseci pricao da pri ovoj vladi i sistemu u Srbiji je nemoguce raditi i da se sve cesce nosi mislju da firmu prenese u Crnu Goru,jer su ta pitanja tamo mnogo resenija.
 
I Ivica i njegovi predthodnici,nisu nista uradili,svi pricaju o nekom boljitku u Srbiji posle 2000 g. ali ja licno ne vidim.Ako ima nesto da se drzavno proda oni to rade i to u svoju korist a ne u korist gradjana i drzave Srbije.
Jedan od navedenih (u gore pomenutom tekstu) transportne konpanije,mi je licno pre par meseci pricao da pri ovoj vladi i sistemu u Srbiji je nemoguce raditi i da se sve cesce nosi mislju da firmu prenese u Crnu Goru,jer su ta pitanja tamo mnogo resenija.

Brale,ja kroz Austriju platim putarinu za deset dana (neogranicen broj prolaza) 7E.Kroz Madjarsku za istu stvar 10E.Od Horgosa do Indjje jedan prolaz 10E (strane tablice).Dok obavim sve po Srbiji platim svaki put najmanje 50E putarine za dve nedelje.Zato strane spedicije i zaobilaze Srbiju u sirokom luku.Pitaj se kako se zavrsila bajka sa drumskom mafijom i sve ce ti biti jasno.z:((
 
Interesantno je koliko ljudi nemaju poima o ovoj temi... Nije tu u pitanju Grčka...

Putarine nisu male ..

Niš - Beograd u jednom pravcu košta 730 din za putničko vozilo.... Za pik ap vozila je skuplje, za kombie je duplo, a za kamione, je...Ebem li ga kol'ko... Za strana vozila je još skuplje...

E sad... Gde su te pare... Imaju li uopšte prosečni građani predstavu koliko je prelazaka dnevno?

Koliko dnevno prođe vozila naplatnu rampu kod Niša "Nais" ili kod Beograda "Bubanj potok"?

Radi se o pljački NESLUĆENIH razmera....

U pitanju je prava "drumska" mafija, Velja Ilić i njegovi prethodnici, tako da ovu temu ne bi trebalo da zanemarujemo!!!!
 
Interesantno je koliko ljudi nemaju poima o ovoj temi... Nije tu u pitanju Grčka...

Putarine nisu male ..

Niš - Beograd u jednom pravcu košta 730 din za putničko vozilo.... Za pik ap vozila je skuplje, za kombie je duplo, a za kamione, je...Ebem li ga kol'ko... Za strana vozila je još skuplje...

E sad... Gde su te pare... Imaju li uopšte prosečni građani predstavu koliko je prelazaka dnevno?

Koliko dnevno prođe vozila naplatnu rampu kod Niša "Nais" ili kod Beograda "Bubanj potok"?

Radi se o pljački NESLUĆENIH razmera....

U pitanju je prava "drumska" mafija, Velja Ilić i njegovi prethodnici, tako da ovu temu ne bi trebalo da zanemarujemo!!!!
Ista priča ko i Krišto i aerodromske takse.Samo što okolne države neće da dozvole da ih kradu srpski lopovi.A Tadić po običaju ćuti.:sanke:
 
Ista priča ko i Krišto i aerodromske takse.Samo što okolne države neće da dozvole da ih kradu srpski lopovi.A Tadić po običaju ćuti.:sanke:

Krišto je boranija... Svaki radnik naplatne rampe mu se podsmeva....

Ali ne sme se olako preći preko ovoga... U pitanju su pljačke neslućenih razmera... NESLUĆENIH!!!

Zar se niko ne zapita, kako tu nije ušla ni jedna inspekcija, privredni kriminal..Itd...
Pa sam Velja je JAVNO reko "tolerisali smo vas dok ste kraduckali po malo"... Zamisli to u nekom drugom sektoru..

Jedna moja "prijateljica" je bivša žena od radnika sa naplatnih rampi.... Šta sam sve čuo od nje za naplatne rampe... Strašno...
 
Da su samo aerodromske takse u pitanju,kupiti kartu u Jatovom predstavnistvu u Moskvi uvek je jeftinije od 30 do 50 evra nego u Srbiji.

Znaci ipak znas da nema razlike izmedju Srba po stranackom opredeljenju,tipa demonkrate,zuti,crni,plavi,..jednostavno svi su lopovi.Kako drugacije objasniti ljubav izmedju SPS i DS?Znas za narodnu:"Vrana,vrani oci nevadi"?
 
Lupash gluposti. Povratna Aeroflotova za Moskvu je 300 evra, a povratna Jatova 250 evra. Ne znam koje su cene u Moskvi, ali ne verujem da je jeftinije od ovog u sluchaju Jata.

Kao prvo nisi razumeo sta sam rekao,koa drugo lupas ti glupost,otvori jatov i aeroflotov sajt i stavi bilo koji datum odlaska i povratka i pogledaj cene.Sve cene su iznad trista eura i u Aeroflotu i Jatu,karata za 250 eura nije bilo ni u novembru kad su karte naj jeftinije,tad su bile 264 eura.
A i glupost je govoriti da je Aeroflot skuplji jer su cene otprilike priblizne ako ne i iste.

A cena karte u Jatu u Moskvi je niza zato sto ovde jat ne placa drzavi neke takse.
 
Znaci ipak znas da nema razlike izmedju Srba po stranackom opredeljenju,tipa demonkrate,zuti,crni,plavi,..jednostavno svi su lopovi.Kako drugacije objasniti ljubav izmedju SPS i DS?Znas za narodnu:"Vrana,vrani oci nevadi"?

Znam. Trenutno su zuti na vlasti zato su na tapetu,da nije njih bio bi neko drugi.
Nije problem sto se oni dele po stranackom opredeljenju,problem je sto se narod deli,da nije toga nebi bilo ni ovoga o cemu danas pricamo.
 
Kao prvo nisi razumeo sta sam rekao,koa drugo lupas ti glupost,otvori jatov i aeroflotov sajt i stavi bilo koji datum odlaska i povratka i pogledaj cene.Sve cene su iznad trista eura i u Aeroflotu i Jatu,karata za 250 eura nije bilo ni u novembru kad su karte naj jeftinije,tad su bile 264 eura.
A i glupost je govoriti da je Aeroflot skuplji jer su cene otprilike priblizne ako ne i iste.

A cena karte u Jatu u Moskvi je niza zato sto ovde jat ne placa drzavi neke takse.

250 evra je kad vadish bar 3 meseca unapred. Shto se Aeroflota tiche, na njihovom sajtu pishe da je 240 DOLARA, ali kad sam otishao u Knez Mihajlovu rekli su mi da je 295 evra!
 
Evo ja sad upravo gledam cene
Jat naprimer,polazak 3 feb. povratak 3 mart. fiksni datum sa svim taksama 26 357 din to je naj jeftinija,kurs dinara je 94,1 sto ispada 280 evra.
Aeroflot isti polazak i dolazak ,fiksni datum 9858 ruba. sa svim taksama. kurs rublja danas je 34,68,sto ispada 284 evra
 
Brale,ja kroz Austriju platim putarinu za deset dana (neogranicen broj prolaza) 7E.Kroz Madjarsku za istu stvar 10E.Od Horgosa do Indjje jedan prolaz 10E (strane tablice).Dok obavim sve po Srbiji platim svaki put najmanje 50E putarine za dve nedelje.Zato strane spedicije i zaobilaze Srbiju u sirokom luku.Pitaj se kako se zavrsila bajka sa drumskom mafijom i sve ce ti biti jasno.z:((

a ko je uveo DERACKE CENE PUTARINA ? UPRAVO OVAJ REZIM KOJI TI PODRZAVAS!
 
U principu uvek moze da postoji i poneka jeftinija karta koja nije u javnoj prodaji,ali ako imas nekoga u Jatu kao ja moze da ti rezervise i te jeftinije karte.

Nisam nikad bio u Moskvi i ne zhelim ni da idem. Hteo sam da odem na MAKS, ali svetska kriza pogodila i mene, a bio sam pogodjen i pre nje. Ja zapravo nikad nisam ni napustio teritoriju bivshe SFRJ ako ne rachunam jedno letovanje u Turskoj. Jesu zavrshene Russia Tower i Federation Tower? Sranje je shto ih ne rade Rusi vec neka firma iz Chikaga.
 
Nisam nikad bio u Moskvi i ne zhelim ni da idem. Hteo sam da odem na MAKS, ali svetska kriza pogodila i mene, a bio sam pogodjen i pre nje. Ja zapravo nikad nisam ni napustio teritoriju bivshe SFRJ ako ne rachunam jedno letovanje u Turskoj. Jesu zavrshene Russia Tower i Federation Tower? Sranje je shto ih ne rade Rusi vec neka firma iz Chikaga.

I t sam sebi kontriras,ne zelim da idem pa onda hteo sam na Maks da idem.
Russia Tower je zamrznuta do daljnjeg,osto Deripaska bez para,on je bio naj veci finansijer tog projekta,ostale zgrade se rade u tom kompleksu a ima ih cini mi se 12 tj. toliko ce ih biti ako zavrse Russia Tower.
 

Back
Top