iracionalne j-ne

ne smem i da hocu!!smesta nas za kontrolni kao po ocenama petice prvi red 4 drugi itd...znaci ja sa svojih 6 petica u rubrici trebam biti tacno ispred nje!!jos sto je najbolje to nam nova profesorica!!kodstare sam naredjao petice!!
 
joj ajde da ne otvaram novu temu za ovo pitanje slicna je oblast...zadatak glasi resiti nejednacinu!!!(1+x)V(x[SUP]2[/SUP]+1)>x[SUP]2[/SUP]-1!!molim vas pomagajte mucim muku sa ovi zadatkom...ali molim onog ko hoce da ga uradi nek ga uradi sto pre jer imam kontrolni u ponedaljak!!i da ako moze samo postupno!!i da imam jos jedno ali pitanje!!



i da da ne zaboravim ovo V je oznaka za koren....
 
Poslednja izmena:
ima nekih stvari koje mi nisu jasne ovde!pricala nam je profesorka da kada imamo minuseve da trebamo da prebacujemo uvek na drugu stranu da bi bili plusevi jer funkcija mora biti rastuca....e sad osim tog pravila rekla nam je nesto vezane za nejednacine kad su dve zagrade nazovimo ih komplexnim nejednacinama npr. V(9-x[SUP]2[/SUP])+V(6x-x[SUP]2[/SUP])>3. da li bi neko mogao da mi objasni kako se radi kada ima vise zagrada na ovom primeru jer ja pokusavam nesto ali ne ide mi!!pokusavam da ispustem sva pravila koja znam ali nece!!!
 
eeeh imam jos jedan icde ovako:
cetvrti koren iz (x-1)[SUP]2[/SUP]-cetvrti koren iz (x+1)[SUP]2[/SUP]=3/2 cetvrti koren iz (x-1)(x+1)

∜(x-1)² - ∜(x+1)² = 3/2∜(x-1)(x+1)⇒


√(x-1) - √(x+1) = 3/2∜x²-1
после квадрирања једначине се добије

2x=17/4√(x²-1)
па поновно квадрирање

x=∓...

надам се да ћеш се већ некако снаћи...

а што се тиче оне неједначине

(x+1)√(x²+1)>x²-1
пребаци (х+1) на десну страну,па квадрирај ...уради неке основне трансформације... па ћеш онда добит да је решење х>0

Занима ме само -да ли су ти ово задаци за 5?

ако јесу-мораш још вјежбат...а ако нијесу онда нек' ти је Бог у помоћ!

срећно ти било
 

Back
Top