Srpske antinomije

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Svratio sam na njihovo prelo, najznamenitiji blog na net nebu Srbije, onaj o kome je najviše pljuvanja, pa je zato najpoznatiji. Ako ne znate o čemu je reč, nećete ni znati, jer nema reklame. Kako su im pravila za objavljivanje blogova poprilično "zakopčana" (jer treba samo podobni da objavljuju), prenosim ovde zaključak. Jer i ovde ima dosta reagovanja instinktom, revolveraški, posebno kod onih koji (samo) misle da su duhoviti. Najzad, reč je o srpskoj "javnosti", navedeni blog je samo primer...

Nedavno sam jednom blogeru dao preporuku (nije moje da savetujem, a ne bih da to bude shvaćeno kao pretnja) kako nije baš zdrava mržnja prema svemu što nije zapad, globalizacija, ateizam i pseudo-urbano. Ova preporuka je bila na osnovu njegovih postova koje sam čitao i pre nego sam počeo da pišem, i nije tvrdnja da on tu spada, nego recimo stav da ima indicija, da se tako nešto da nazreti iz njegovog pisanja.
Odgovor je usledio brzo, i instinktivno. Nije me uopšte iznenadio. Zapravo to nije bio odgovor nego izvrtanje mojih reči u citatu (kao on reče »redakcija«). Po njemu nije zdrava mržnja prema svemu što nije istok, antiglobalizam, pravoslavlje i pseudo-ruralno. Naravno, ispada da se tako nešto odnosi na moju malenkost, a on nije imao prilike da se u tako nešto uveri. Da ga delimično opravdan, nije mogao da se uveri ni u suprotno, osim jednoga od četiri navedena – prilikom rasprave o religiji poprilično jasno sam izneo svoju skepsu prema monoteističkim religijama objave. Ako tu spada pravoslavnje kao deo hrišćanstva, onda je jasno da nisam neki veliki vernik te vere, barem ne dogmatski.
Moglo bi se pričati koliko su tačno iznete suprotnosti. Ja neću o tome sada pisati, ali voleo bih da vidim to u raspravi, ako je bude. Zašto bi baš pseudo-ruralno bilo suprotnost pseudo-urbanom?! To ostavljam čitaocu.
A sada ću pokazati kako ove podele, tipično srpske, iako u velikoj meri promašene, ne stoje. Ne stoje u mom slučaju, ni u slučaju dosta ljudi čije sam stavove imao prilike da vidim.
Ja ne mrzim sve što nije istok. Nemam nikakav problem sa (državama, politikom) Venecuele, Bolivije, Brazila i Kube koji su dobrano na zapadu. Ne mrzim ni sve što nije antiglobalizam. Nisam primetio da je predsednik Tadić antiglobalista, a u poslednje vreme ne radi loše – potpisao je u prelaznom roku za Gasprom. Inače, nije li Južni tok i akvizicija NIS-a još jedan oblik globalizacije?! Za pravoslavlje sam već rekao. Dodao bih i da ne podržavam pravoslavne zemlje u svim sukobima. Nisam podržao etiopsku okupaciju dela Somalije. A pseudo-ruralno?
I onda sam rekao, i ponavljam, ja i ne znam šta je to. Svi se nešto trse da su urbani, što bi se neko folirao da je ruralan? Još neko bitan... Možda znam za jedan primer, i on je diskutabilan, jednog bivšeg političara koji na ovim blogovima i dalje ima mnogo fanova. Neću da ga imenujem, jer je bivši.
Koju smo pouku izvukli? Možda da nije sve crno-belo, a da kritika nekoga ne mora da znači da je onaj ko kritikuje sve suprotno. Kada je predavana ta lekcija »javnost« u Srbiji je spavala...
A što se tiče mržnje – može li ona biti zdrava. Ne znam, nisam stručnjak. To ostavljam čitaocima, pošto se autorka jedne emisije o kojoj se ovde dosta piše, ne tako davno hvalila da nekoga baš zdravo mrzi.
 
ovde cemo dobiti sazeti prikaz niskosti i zabludelosti patrijota, a sve gledano sa rezimsko demokratskih sirina i visina, nedostiznih

cekamo nove bisere, teletabisticke, ajde...sledeci
 
http://www.filozofija.info/f_recnik.htm#a

Antinomija - stanje u kome se ne može uobičajenim sredstvima odlučiti između dva stava

ili

Antinomija (gr. αντινομια, sukob razumskih načela) je dijalektičko iskazivanje u vidu dveju tvrdnji, suprotnih s racionalne tačke gledišta, ali istinitih i jednakih za veru, koje treba da se uzajamno potvrđuju kao ispravne. Na primer, istovetnost (jedinstvo) i različitost Trojice. Antinomija je kontradiktorna propozicija s logičke tačke gledišta, ali nije iracionalna.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Антиномија

ANTINOMIJA

(grč. antinomia - protivrečnost zakona sa samim sobom) Poz. - označava zaoštrenu dramsku situaciju, kada su razlozi apsolutno isti po intenzitetu, a dešava se da strane promene mesto i preuzmu argumente onog drugog. Najviše je ima u antičkoj tragediji (Eshil, Sedmorica protiv Tebe, scena između Menelaja i Agamemnona).

http://www.forumteatar.com/pozorisnirecnik/index.php?letter=true&val=A

pa ti vidi, kad se tako nesto odnosi na ove, dokle je stiglo
 
Avatar korisnika Istrebljivac patrijota je uklonjen jer ga je on postavio samo u cilju provokacije. Takođe se dotičnom korisniku skreće pažnja da se u najkrađem vremenskom roku izjasni povodom poruke koje je dobio od administratora i moderatora Politike.
Poruke koje se bave njegovim avatarom ili su neprimerene su izbrisane.
 
Avatar korisnika Istrebljivac patrijota je uklonjen jer ga je on postavio samo u cilju provokacije. Takođe se dotičnom korisniku skreće pažnja da se u najkrađem vremenskom roku izjasni povodom poruke koje je dobio od administratora i moderatora Politike.
Poruke koje se bave njegovim avatarom ili su neprimerene su izbrisane.

Izjasnio sam se, napisao sam mu da moze: Lustrator patrijota.

I kako NATO grb moze biti provokacija u drzavi koja tezi da udje u NATO i ciji su rado vidjeni gosti zvanicnici NATO pakta poput Havijera Solane? Mene cudi sto vise ljudi ne nosi u avataru taj grb. I meni je veoma zao zbog nevinih zrtava bombardovanja, ali Zloba Siljosevic jos 10 godina ne bi pao da nije bilo tog nuznog zla.
 

Back
Top