Erdoan izraelskom predsjedniku: "Vi ubijate ljude"

Rain Song

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
277
erdogan-davos09.JPG


Turski premijer Redžep Tajip Erdogan ljutito je napustio panel raspravu na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, nakon što je razmijenio oštre riječi s izraelskim predsjednikom Šimonom Peresom o sukobu u pojasu Gaze.

Incident se dogodio tokom panel diskusije o tronedjeljnoj izraelskoj ofanzivi na pojas Gaze u kojoj je poginulo preko 1.330 Palestinaca. Prvi je govorio Ban Ki Moon, zatim Amr Musa i Redžep Tajjip Erdoan čija izlaganja su trajala po 12 minuta. Nakon toga je izlagao izraelski predsjednik Šimon Perez u trajanju od 25 minuta. Tokom izlaganja se uglavnom obraćao Erdoanu, povremeno povišenim tonom. Erdoan je reagovao nakon ovog strastvenog monologa Peresa koji je branio nedavnu tronedjeljnu izraelsku ofanzivu u pojasu Gaze.

"Poštovani gospodine Peres, stariji ste od mene, i to što govorite proističe iz psihologije krivnje. Znajte da ja neću poput Vas povisivati ton, ali neka se zna: " ubijate djecu, ubijate civile".. Jedan vaš premijer je kazao da se osjeća sretnim kada na tenkovima ulazi na palestinsku teritoriju i vi meni govorite o brojevima. Ja mogu dati imena. Vjerojatno među vama ima neko koga ta imena interesiraju. Ja se žalim i na uzvanike ove konferencije jer aplaudirati onima koji ubijaju ovu djecu, po mom mišljenju jeste zločin protiv čovječnosti. ..Ja sam zabilježio dosta stvari iz vašeg izlaganja, ali ja nemam priliku da na sve njih odgovorim. Ja ću vam ovdje kazati samo dvije stvari. Prvo..."
Moderator ga prekida.
"Prvo...Prvo.."
Ponovo ga prekida moderator...
"Prvo.. Ne prekidajte me...Šesta zapovjed u Tori glasi:Ne ubij!, a tamo ima ubijanja. Drugo, Atsamoni, Jevrejin, kaže: - Barbarizam koji provodi Izrael je puno gori od zločina. Avi Sharan, predavač na Odsjeku za međunarodne odnose Oxford Univerzteta, koji je služio vojsku u Izraelu, za engleske novine..."

Moderator prekida Erdogana tako glasno da se ne čuje šta govori, hvata ga za rame!!!
Upirući prst u Erdoana, Peres je rekao da bi turski premijer uradio isto da su rakete padale na Istanbul.


"Sjećam se dva biša premijera vaše zemlje koji su rekli da su bili veoma srećni kada su mogli da uđu u Palestinu na tenkovima. Smatram da je veoma tužno da ljudi aplaudiraju onome što ste rekli. Mnogo je ljudi ubijeno. I mislim da je to veoma pogrešno i da nije humano", dodao je.

Moderator, koluminista Washington posta David Ignatius, je dao samo jedan minut Erdoanu da govori sa obrazloženjem da je vrijeme za raspravu isteklo. Ignatijus je rekao da ne mogu ponovo započinjati debatu jer za to nema vremena, a na Erdoanovu molbu da završi, odgovorio je da bi "ljudi trebalo da idu na večeru".

"Puno vam hvala. Puno vam hvala. Puno vam hvala. Ovim je za mene konferencija u Davosu završena. Ne dozvoljavate mi da govorim. Gospodin Peres je govorio 25 minuta, ja sam govorio 12 minuta.", kazao je Erdoan i napustio panel. Odmah je napustio i Davos. Na aerodromu Ataturk u Istanbulu dočekale su ga mase ljudi sa zastavama Turske i Palestine.

U izjavi o ovom događaju: Erdogan je rekao:
"Jesam blag, ali nisam pokorna ovca..Mislim da poslije ovoga više nikada neću doći u Davos", poručio je Erdoan.

Verbalni sukob je izuzetno neuobičajena stvar za elitni skup u Davosu koji okuplja poslovne i političke lidere, obično obilježen traženjem konsenzusa i učtivim dijalozima, ukazuje AP.

Okupljeni su bili zapanjeni zbog napete situacije. Nakon incidenta, osnivač foruma Klaus Švab se izvinio Erdoanu.

Preporod-Ajša Hafizović-Hadžimešić
 
erdogan-davos09.JPG


Turski premijer Redžep Tajip Erdogan ljutito je napustio panel raspravu na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, nakon što je razmijenio oštre riječi s izraelskim predsjednikom Šimonom Peresom o sukobu u pojasu Gaze.

Incident se dogodio tokom panel diskusije o tronedjeljnoj izraelskoj ofanzivi na pojas Gaze u kojoj je poginulo preko 1.330 Palestinaca. Prvi je govorio Ban Ki Moon, zatim Amr Musa i Redžep Tajjip Erdoan čija izlaganja su trajala po 12 minuta. Nakon toga je izlagao izraelski predsjednik Šimon Perez u trajanju od 25 minuta. Tokom izlaganja se uglavnom obraćao Erdoanu, povremeno povišenim tonom. Erdoan je reagovao nakon ovog strastvenog monologa Peresa koji je branio nedavnu tronedjeljnu izraelsku ofanzivu u pojasu Gaze.

"Poštovani gospodine Peres, stariji ste od mene, i to što govorite proističe iz psihologije krivnje. Znajte da ja neću poput Vas povisivati ton, ali neka se zna: " ubijate djecu, ubijate civile".. Jedan vaš premijer je kazao da se osjeća sretnim kada na tenkovima ulazi na palestinsku teritoriju i vi meni govorite o brojevima. Ja mogu dati imena. Vjerojatno među vama ima neko koga ta imena interesiraju. Ja se žalim i na uzvanike ove konferencije jer aplaudirati onima koji ubijaju ovu djecu, po mom mišljenju jeste zločin protiv čovječnosti. ..Ja sam zabilježio dosta stvari iz vašeg izlaganja, ali ja nemam priliku da na sve njih odgovorim. Ja ću vam ovdje kazati samo dvije stvari. Prvo..."
Moderator ga prekida.
"Prvo...Prvo.."
Ponovo ga prekida moderator...
"Prvo.. Ne prekidajte me...Šesta zapovjed u Tori glasi:Ne ubij!, a tamo ima ubijanja. Drugo, Atsamoni, Jevrejin, kaže: - Barbarizam koji provodi Izrael je puno gori od zločina. Avi Sharan, predavač na Odsjeku za međunarodne odnose Oxford Univerzteta, koji je služio vojsku u Izraelu, za engleske novine..."

Moderator prekida Erdogana tako glasno da se ne čuje šta govori, hvata ga za rame!!!
Upirući prst u Erdoana, Peres je rekao da bi turski premijer uradio isto da su rakete padale na Istanbul.


"Sjećam se dva biša premijera vaše zemlje koji su rekli da su bili veoma srećni kada su mogli da uđu u Palestinu na tenkovima. Smatram da je veoma tužno da ljudi aplaudiraju onome što ste rekli. Mnogo je ljudi ubijeno. I mislim da je to veoma pogrešno i da nije humano", dodao je.

Moderator, koluminista Washington posta David Ignatius, je dao samo jedan minut Erdoanu da govori sa obrazloženjem da je vrijeme za raspravu isteklo. Ignatijus je rekao da ne mogu ponovo započinjati debatu jer za to nema vremena, a na Erdoanovu molbu da završi, odgovorio je da bi "ljudi trebalo da idu na večeru".

"Puno vam hvala. Puno vam hvala. Puno vam hvala. Ovim je za mene konferencija u Davosu završena. Ne dozvoljavate mi da govorim. Gospodin Peres je govorio 25 minuta, ja sam govorio 12 minuta.", kazao je Erdoan i napustio panel. Odmah je napustio i Davos. Na aerodromu Ataturk u Istanbulu dočekale su ga mase ljudi sa zastavama Turske i Palestine.

U izjavi o ovom događaju: Erdogan je rekao:
"Jesam blag, ali nisam pokorna ovca..Mislim da poslije ovoga više nikada neću doći u Davos", poručio je Erdoan.

Verbalni sukob je izuzetno neuobičajena stvar za elitni skup u Davosu koji okuplja poslovne i političke lidere, obično obilježen traženjem konsenzusa i učtivim dijalozima, ukazuje AP.

Okupljeni su bili zapanjeni zbog napete situacije. Nakon incidenta, osnivač foruma Klaus Švab se izvinio Erdoanu.

Preporod-Ajša Hafizović-Hadžimešić

Јел то онај Турски председник што је признао Косово и што лобира међу Муслиманским земљама за признање Косова нешто замерио председнику Израеча који није признао Косово?
 
Dajte, molim vas.
Od svih muslimanskih zemalja, nasli ste da zamerate onoj koja je najnormalnija.
Ne ocekujete valjda da Erdogan sedi i klima glavom na Peresov govor.
To je po meni, normalna reakcija, a svi oni koji takvu reakciju guse, Izraelu cine medvedju uslugu
Turska nas je bombardovala 1999 i aktivno otcepljuje Kosovo.
Dakle, voleo bih da je Turčin poipio par šamara. Šteta što jevrej nije bio maštovitiji!
 
Da, kao što je Turcima mir bio prioritet 1999 godine, i kao što im j eprioritet međunarodno pravo.

jeli bre, vas dvoje, jeste li ustaše ili Balije na zadatku.
Da znam da li da vam psujem Papu ili Muhameda.

Nemoj da psujes.Nismo na brodu.
Mi svi moramo da budemo pametni i da se zdruzimo i da se volimo i da ne odstupamo od principa mira.Mir je ipak najbolji.
 
Ma nije u tome problem, nego u ucutkivanju onih koji kritikuju politiku drzave Izrael.
Na tu kritiku ima pravo svako, posebno oni kojima su palestinci braca po veri.
I to nije antisemitizam.
Oni koji ucutkuju takve sasvim logicne i sasvim opravdane kritike, podvodeci to pod antisemitizam i bojeci se svoje senke kad se samo i pomene kritika drzavne politike Izraela, cine toj drzavi jako losu uslugu
 
slikan.php


Turski premijer Recep Tayyip Erdogan kasno sinoć je u Istanbulu dočekan kao heroj po povratku iz Davosa, gdje je, bjesan zbog žučne rasprave o izraelskoj ofanzivi na Gazu, napustio Svjetski ekonomski forum.

Hiljade ljudi dočekalo je Erdogana na istanbulskom aerodromu "Ataturk", mašući turskim i palestinskim zastavama i skandirajući njegovo ime, prenio je Reuters.

Poslije oštre razmjene stavova sa izraelskim predsjednikom Shimonom Peresom, Erdogan je juče rekao da misli da se neće vraćati u Davos.

Peres je, tokom debate o Bliskom istoku, odlučno branio tronedjeljnu ofanzivu njegove zemlje na Gazu, na šta mu je Erdogan rekao: "Predsjedniče Peres, stariji ste od mene. Možda osjećate krivicu i možda su iz tog razloga vaše riječi tako oštre. Ubijali ste ljude. Sjećam se dijece koja su izdahnula".

Izraelski predsjednik je upro prst u turskog premijera i rekao da bi Erdogan isto uradio da rakete svake noći padaju na Istanbul.

Erdogan je zatim zatražio reč, ali mu je dozvoljeno da govori samo jedan minut jer je već bilo isteklo vrijeme za raspravu.

"Ne verujem da ću se vratiti u Davos jer mi ne dozvoljavate da govorim", rekao je on i napustio salu.

Turski mediji su izvjestili, pozivajući se na izvor iz turske delegacije, da se Peres poslije rasprave telefonom izvinio Erdoganu.

"Veoma mi je žao zbog onoga što se desilo. Među prijateljima nekad može da bude nesuglasica. Uvijek sam uvažavao Republiku Tursku i vas kao premijera. Sebe smatram prijateljem Turske i premijera Erdogana", rekao je Peres u petominutnom razgovoru.

Muslimanska Turska, koja ima razvojene odnose sa Izraelom , oštro je kritikovala izraelsku operaciju u Gazi, u kojoj je ubijeno više od 1.300 ljudi.

Izrael demantovao da se Peres ispričao Erdoganu

Predsjedništvo države Izrael kategorično je demantiralo u petak da se predsjednik Shimon Peres dan ranije ispričao turskom premijeru Redžepu Tayyipu Erdoganu koji je napustio razgovore o sukobima u Gazi.

Turska novinska agencija Anadolija je javila da se Peres ispričao šefu turske vlade koji je napustio razgovore o sukobima u Gazi u Davosu, nakon govora izraelskog predsjednika.

"Ova tvrdnja nema ni najmanjeg osnova", izjavila je agenciji AFP glasnogovornica predsjedništva Ayelet Frish.

Ona je potvrdila da je Peres nazvao Erdogana i da su lideri "prijateljski razgovarali".

"Tokom razgovora, turski premijer je naglasio da njegov postupak nije bio uperen protiv Peresa, nego protiv voditelja sjednice" koji mu je oduzeo riječ, precizirala je glasnogovornica.

Turski premijer se naljutio u toku javnog razgovora na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu i napustio ga predbacivši organizatorima kako su ga spriječili da govori, nakon dužeg Peresovog upada.

Erdogan je želio da odgovori na Peresov govor o izraelskoj intervenciji u Gazi, ali ga je novinar, koji je animirao skup, prekinuo i dao mu do znanja da je skup završen.

Odlazeći, Erdogan je kritizirao pred novinarima ton koji je upotrijebio izraelski predsjednik. "Peres se ne obraća vođi plemena. Mora da nauči kako da razgovara s premijerom Republike Turske", izjavio je on za Anadoliju.

Erdogan, koji predvodi sranku nastalu iz islamističkog pokreta napadao je gotovo svakodnevno 22-dnevnu izrealsku ofanzivu u pojasu Gaze, tako da su ga jedan dio medija i turske opozicije optužili da podržava islamistički pokret Hamas.


Izvor: Tanjug/Fena
 

Back
Top