Prohujalo sa vihorom

Čitala davno i svidelo mi se, mada mi se film više sviđa. U knjizi Skarlet ima troje dece, toga se sećam, od svakog muža po jednog. Bilo je i drugih razlika, ali sada ne mogu da se setim.
 
Naravno da ima razlika, knjiga ima preko 1000 stranica, a film su sveli na neka 3 sata, ako se ne varam.
Waid Hamilton od Charlsa, Ela ili Eli od Frenka i mala Boni od Reta - to su deca...
A knjiga je jedna od najboljih koju sam procitao, mada je po mom mislenju Margaret Micel malo preterala kada je dozvolila onakav kraj, mada poslednja recenica ostavlja malo nade, a znajuci Scarlet sve je moguce.
Da li je neko cuo da je knjigu nastavio neki drugi pisac, posto su neke klasike nastavljali, cini mi se Dzejn Ir od Sharlot Bronte? Zanima me njihovo vidjenje, posto mi je drugarica nesto pomenula o tome.
 
Nisam čitala, ali sam gledala film. Glupost. Glumica je bila jako ružna (u poređenju sa Vivijen Li) a Reta Batlera je glumeo Timoti Dalton, on je bio jako dobar, odlično je skinuo Klark Gejbla.
Priča ide ovako nešto- Skarlet i Ret se razvode, međutim ona je trudna, on se ženi drugom koja umire, ona odlazi u Irsku, tamo nalazi ljubavnika, ubija ga, Ret saznaje za dete, dolazi i spašava Skarlet od vešanja, pomire se, happy end.

Svideli su mi se opisi Građanskog rata u knjizi Margaret Mičel, eto toga u filmu nije bilo, toliko.
 
Joanne Whalley, tako se zove glumica. To je kao neka mini serija, zove se "Scarlett". Gledao sam nesto, ali je sinhronizovano na italijanski...
Ali mene zanima, da li knjiga ima nastavak. E kad bi samo neko znao...

Evo ja znam jer bas sada citam tu knjigu, taj nastavak "Prohujalo sa vihorom". Knjiga se zove "Skarlet" a pisac je A. Ripli. Primjetio sam da to nije Margaret Michel tek na pola knjige. Otkako sam to primjetio postalo mi nekako bezveze ali ipak cu zavrsiti sa citanjem. Neznam kako neko moze nastaviti sa pisanjem tudje knjige.
 
Citala sam kad sam imala 14 godina. Jako mi se dopala knjiga. Procitala sam i Scarlett i bila sam prijatno iznenadjena. Ali dok je film Gone With The Wind (1939) odlican, mini serija Scarlett (1994) ne valja uopste, ne bi preporucila nikome.
 
Zasto 13-14? Evo ja imam 37 i citam. Ne bih bas rekao da je ova knjiga za djecicu.

Ma nije. Cak je i bolje citati kasnije, ili bar jos jednom procitati kasnije... ipak kao dete ne mozes da razumes zasto ona radi te stvari. Skroz je drugacije iskustvo citati kasnije kad si vec bio zaljubljen par puta kad vec znas nesto o porodici i obavezama prema porodici. Ja sam isto procitala jos jednom (Scarlett nisam - to ne vredi procitati vise puta) pre dve godine. Kao da sam citala drugu knjigu.
 

Back
Top