ribolov

Ne NJ nego N,znaci MANIC,iliti slatkovodni bakalar,jedina vrsta koliko mi je poznato,a kod mene ga nema u ovdasnjim rekama koliko znam,pitaj ove malo severnije,sad preko zime on najbolje radi!
Pozdrav :cool:
 
Ima ga recimo na Tamišu. Što reče Lomnica uglavnom se 'vata zimi. Mnogi ga "mešaju" sa cverglanom (američki somić) iako zaista skoro uošte ne liče. Inače meso manića je izvanrednog ukusa.
 
Ako se pojede vise od jedne izaziva jaku mucninu i bol u zelucu.Ako je neko priprema da zna dzigerica se mora cekicem (za meso) izlupati ,pa tek peci.Izuzetan ukus provereno!!!!
 
Alo ribolovci da li vi citate .Pitao sam DALI JE NEKO UHVATIO MANJICA(kod nas se kaze nj)a ostale price me ne interesuju.SALIM SE.Hteo sam da se pohvalim da sam ga ove zime *nabo* naSavi kod Sapca.
Komsinica redila neku zivinu ,a ja iz dosade uzeh malo pilecih crevaca stavih na samicu i sutradan tri komada 400-500gr.Tako tri dana oko Jovandana i eto -pohvalih se
 
Mozda covek nije znao, nemojte tako odmah... Negde je krivolov pecati sa vise od 2 pecaljke, ja sam se iskreno zacudio... Neznam da li na forumu postoji mesto gde se mogu procitati sva ta pravila, nov sam...
 
Sta ce to na forumu,to pise u svakoj ribolovackoj dozvoli da NIJE dozvoljeno pecati mrezom niti sa vise od 2 udice po stapu,niti sa vise od 3 stapa... kupi dozvolu pa vidi! ;)
Pozdrav :cool:
 
Zamka u koju riba moze da udje ali ne i da izadje (ako je dovoljno velika),otvor je napravljen u obliku levka tako da je navodi da udje ali kad pozeli da izadje ne moze da pogodi jer ribe nemaju dobar frontalni vid,video sam jednu takvu pravljenu za stetocine (cverglan,suncica...) srecom samo na slikama,naravno srecom po krivolovca!
P.S.Ako si ribolovac pripravnik i zelis da se naucis onda NEMOJ da se ucis ovakvim stvarima,ovo je stvarno krivolov i kaznjivo je zakonom (ovaj novi zakon koji treba da se usvoji iduceg meseca je jos rigorozniji),vec uci pametne stvari i uci o sportskom ribolovu,u zavisnosti od tvojih godina i zelja mozes se orijentisati na feeder ribolov (dubinka),plovak (bolonjez,mec),moderan saranski ribolov,musicarenje ili,moje omiljeno,varalicarenje!
Pozdrav :cool:
 
Poslednja izmena:
Alo ribolovci da li vi citate .Pitao sam DALI JE NEKO UHVATIO MANJICA(kod nas se kaze nj)a ostale price me ne interesuju.SALIM SE.Hteo sam da se pohvalim da sam ga ove zime *nabo* naSavi kod Sapca.
Komsinica redila neku zivinu ,a ja iz dosade uzeh malo pilecih crevaca stavih na samicu i sutradan tri komada 400-500gr.Tako tri dana oko Jovandana i eto -pohvalih se

da sam znao da ces ovo da napises izbacio bi te sa foruma ... pa de zaluta sa tom samicom crni kukavce ????
 
Zamka u koju riba moze da udje ali ne i da izadje (ako je dovoljno velika),otvor je napravljen u obliku levka tako da je navodi da udje ali kad pozeli da izadje ne moze da pogodi jer ribe nemaju dobar frontalni vid,video sam jednu takvu pravljenu za stetocine (cverglan,suncica...) srecom samo na slikama,naravno srecom po krivolovca!
P.S.Ako si ribolovac pripravnik i zelis da se naucis onda NEMOJ da se ucis ovakvim stvarima,ovo je stvarno krivolov i kaznjivo je zakonom (ovaj novi zakon koji treba da se usvoji iduceg meseca je jos rigorozniji),vec uci pametne stvari i uci o sportskom ribolovu,u zavisnosti od tvojih godina i zelja mozes se orijentisati na feeder ribolov (dubinka),plovak (bolonjez,mec),moderan saranski ribolov,musicarenje ili,moje omiljeno,varalicarenje!
Pozdrav :cool:

Komšo nije to samica, to što ti opisuješ je vrša sa konusnim otvorom koja se plete od pruća. Sa njom se lovilo nekada na rekama i moru. Lovili su naravno najviše alasi. On je najverovatnije "pecao" na komad debelog najlona sa više namamčenih bočnih udica koji se veže za neko drvo na obali i zakamuflira. Radi se naravno o klasičnoj krvivolovačkoj alatki i zaista joj nije mesto na ovom forumu.
 
Video sam tako nesto na jednom forumu,za izlov manica,i neko napisa da je to samica,i ja to tako zapamti i prenese dalje... srecom nisam nikad video tako nesto uzivo... ;)
Pozdrav :cool:
 
Taj feeder ribolov se dosta cesto spominje, pretpostavljam i primenjuje, u ribolovackim pricama.Cak sam i gledao neku emisiju sa Bovanskog jezera (mislim da je Kopernicus TV) ali nisam bas skontao o cemu se radi jer se nije bas najbolje videla tehnika zbog jakog vetra. Znam samo da su napecali brdo ribe.Zapamtio sam da je potreban osetljiv stap i tanak najlon.Ali nije problem da se sazna vise jer ima o toj tehnici dosta tekstova i ilustracija u casopisima koji se bave ribolovom.Poz...
 
Kod nas u Bosni pod samicom se podrazumjeva jedna udica ili dve namamčene živim kederom,keder je u vom slučaju znatno veća bijela riba i nemjenjana je većim ribama.

Od vršlji dođoše do kaveza,uglavnom se kavezi upotrebljavaju na moru,slabije kod nas.

Manić najbolje radi zimi i to po velikom minusu.Na Drini se lovi dubinskom metodom.Ovaj načini i vrsta me ne interesovaše nikada pa nisam kompetetan za mamce.Ako treba raspitaću se.
 

Back
Top