Zbog čega je...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
... Rimski gradjanin toliko bitan Vatikanu?
Zato shto se pokajao?
Kako je neko kao un uopshte i mogao da postane svetac... a pomlatio toliko Hristijana...
Neshto tu ko' po običaju ne shtima kada je Crkva u pitanju...
Stolici je jako bitan ovaj svetac, čak mu je i katedrala najveća... da li je to zbog ljudskih osobina... ljudski je grešiti... evo vidite, ovaj je greshio ko' lud, pokajao se i postao svetac... sve se može kad se otje, to možete i vi! Zato napred, grešite iz sve snage ali da se na kraju iskreno pokajete i Boža će vam oprostiti grehe... livada zagarantovana... i bez oproštajnica?
Da li je Crkva zbog toga i morala da izmisli jednog Rimskog gradjanina... koji bi ustvari bio taj koji je platio, i koji plaća grehe čovečanstva? z:mrgreen:
 
... Rimski gradjanin toliko bitan Vatikanu?
Zato shto se pokajao?
Kako je neko kao un uopshte i mogao da postane svetac... a pomlatio toliko Hristijana...
Neshto tu ko' po običaju ne shtima kada je Crkva u pitanju...
Stolici je jako bitan ovaj svetac, čak mu je i katedrala najveća... da li je to zbog ljudskih osobina... ljudski je grešiti... evo vidite, ovaj je greshio ko' lud, pokajao se i postao svetac... sve se može kad se otje, to možete i vi! Zato napred, grešite iz sve snage ali da se na kraju iskreno pokajete i Boža će vam oprostiti grehe... livada zagarantovana... i bez oproštajnica?
Da li je Crkva zbog toga i morala da izmisli jednog Rimskog gradjanina... koji bi ustvari bio taj koji je platio, i koji plaća grehe čovečanstva? z:mrgreen:
Чек.. мени овде ништа није јасно...

Ко му је опростио грехе? Одакле ико зна да ли му је Бог опростио или није? :neutral:
 
pa oprosteni su svima,jer bog ljubi ljubavlju vechnom

problem je sto mi to ne razumemo

ima ono da ako bi majka ostavila dete,bog ne bi nas:D

ako uspes da volis ljude i sebe i boga koji je ljubav,onda razumes da nema greha u smislu starog zaveta

ali ako stalno gresis,a ne ides prema bogu,sam sebe odvajas od boga,a vremenom i od ljudi,jer im nesto uvek zameris

a to te odvaja i od ljubavi prema sebi

jer znas da si isti kao i oni koje osudjujes i ne volis

zato zamisljamo boga po sebi,a ne mozemo da pojmimo takvu ljubav lako

ali ko se osloni na boga i bozju ljubav,vremenom se chisti od ustaljenog nachina razmishljanja i preuzima negov pogled na svet

eto probao sam:lol::lol:
 
pa oprosteni su svima,jer bog ljubi ljubavlju vechnom

problem je sto mi to ne razumemo

ima ono da ako bi majka ostavila dete,bog ne bi nas:D

ako uspes da volis ljude i sebe i boga koji je ljubav,onda razumes da nema greha u smislu starog zaveta

ali ako stalno gresis,a ne ides prema bogu,sam sebe odvajas od boga,a vremenom i od ljudi,jer im nesto uvek zameris

a to te odvaja i od ljubavi prema sebi

jer znas da si isti kao i oni koje osudjujes i ne volis

zato zamisljamo boga po sebi,a ne mozemo da pojmimo takvu ljubav lako

ali ko se osloni na boga i bozju ljubav,vremenom se chisti od ustaljenog nachina razmishljanja i preuzima negov pogled na svet

eto probao sam:lol::lol:
Лепо...
И ти си ово научио из Библије? Е свака теби част...:D

Као што мало пре рекох Алесу на некој теми...
Пре ми звучиш као неко ко практикује бакти јогу, него као неко чија се вера ослања на Библију. :lol:
 
... Rimski gradjanin toliko bitan Vatikanu?
Zato shto se pokajao?
Kako je neko kao un uopshte i mogao da postane svetac... a pomlatio toliko Hristijana...
Neshto tu ko' po običaju ne shtima kada je Crkva u pitanju...
Stolici je jako bitan ovaj svetac, čak mu je i katedrala najveća... da li je to zbog ljudskih osobina... ljudski je grešiti... evo vidite, ovaj je greshio ko' lud, pokajao se i postao svetac... sve se može kad se otje, to možete i vi! Zato napred, grešite iz sve snage ali da se na kraju iskreno pokajete i Boža će vam oprostiti grehe... livada zagarantovana... i bez oproštajnica?
Da li je Crkva zbog toga i morala da izmisli jednog Rimskog gradjanina... koji bi ustvari bio taj koji je platio, i koji plaća grehe čovečanstva? z:mrgreen:

Sigurno im ne treba josh neko da otplacuje grehove ( vec imaju Isusa ) , najverovatnije da bi crkva sebi priblizhila Rimljane , trebala im neka bogatija klijentela ili je neko od otaca bio potajni rasista i hteo da favorizuje rimljane i osugura prevlast Rimskog naroda i u novoj veri ..
A kolko se secam postojala je neka sekta chija je ideja bila da rade shta oce , da greshe kolko hoce , jer ipak ako se lepo na kraju pokaju imaju plac na nebu.
 
... Rimski gradjanin toliko bitan Vatikanu?
Zato shto se pokajao?
Kako je neko kao un uopshte i mogao da postane svetac... a pomlatio toliko Hristijana...
Neshto tu ko' po običaju ne shtima kada je Crkva u pitanju...
Stolici je jako bitan ovaj svetac, čak mu je i katedrala najveća... da li je to zbog ljudskih osobina... ljudski je grešiti... evo vidite, ovaj je greshio ko' lud, pokajao se i postao svetac... sve se može kad se otje, to možete i vi! Zato napred, grešite iz sve snage ali da se na kraju iskreno pokajete i Boža će vam oprostiti grehe... livada zagarantovana... i bez oproštajnica?
Da li je Crkva zbog toga i morala da izmisli jednog Rimskog gradjanina... koji bi ustvari bio taj koji je platio, i koji plaća grehe čovečanstva? z:mrgreen:

To bi sad trebao da bude sv. Petar ali mi ostatak nije jasan - pomlatio toliko Hristijana..-?.
 
Sigurno im ne treba josh neko da otplacuje grehove ( vec imaju Isusa ) , najverovatnije da bi crkva sebi priblizhila Rimljane , trebala im neka bogatija klijentela ili je neko od otaca bio potajni rasista i hteo da favorizuje rimljane i osugura prevlast Rimskog naroda i u novoj veri ..
A kolko se secam postojala je neka sekta chija je ideja bila da rade shta oce , da greshe kolko hoce , jer ipak ako se lepo na kraju pokaju imaju plac na nebu.

Blizu...:lol:

Pazi sad...
Isus nije grešio tokom života... a umro je ispaštajući za tudje grehe...
ok. lepo je to, ali je malo labavo... ne pije bash vodu... kod naroda na delu... jer narod(stado) je grešan...
Tu na scenu stupa Pavle(Savle)...
Rimski gradjanin... to je bio status u to vreme... kao sada recimo američki državljanin... i odgovarao je samo Rimu... i bio zaštićen...
E taj Pavle je prvo malo proganjao Hrišćane, spaljivao ih, razapinjao... ubijao na razne načine... ali, odjedared se Savle(drugo ime za greh) pokajao... i postao svetac... i kao takav postao jako podoban kliše... za buduće greške Hrišćana...
Postavlja se jedno pitanje... tko je tu ustvari ispaštao za buduće grehe... (treba malo razmisliti o ovome):mrgreen:
 
Blizu...:lol:

Pazi sad...
Isus nije grešio tokom života... a umro je ispaštajući za tudje grehe...
ok. lepo je to, ali je malo labavo... ne pije bash vodu... kod naroda na delu... jer narod(stado) je grešan...
Tu na scenu stupa Pavle(Savle)...
Rimski gradjanin... to je bio status u to vreme... kao sada recimo američki državljanin... i odgovarao je samo Rimu... i bio zaštićen...
E taj Pavle je prvo malo proganjao Hrišćane, spaljivao ih, razapinjao... ubijao na razne načine... ali, odjedared se Savle(drugo ime za greh) pokajao... i postao svetac... i kao takav postao jako podoban kliše... za buduće greške Hrišćana...
Postavlja se jedno pitanje... tko je tu ustvari ispaštao za buduće grehe... (treba malo razmisliti o ovome):mrgreen:

Najlogichije po meni da su ispashtali oni koje je nash dragi Rimski gradjanjin ukokao , mislim ne bi bila ni fora crkve da oprosti , da nije bilo njih nebi imao koga Pavle da kokne , a ne bi bilo fora crkvi da je svetac ranije krao novchanike , trebao im je neko ko je debelo zagazio pa da debelo izvade . Sve u svemu , Pavle je sad u ochiju vecine dobar chovek , Isus je sebi osigurao vechnu slavu a oni jadnici shto su trpeli Pavla ( ili Savla ) su dobili shipak.
 
... Rimski gradjanin toliko bitan Vatikanu?
Zato shto se pokajao?
Kako je neko kao un uopshte i mogao da postane svetac... a pomlatio toliko Hristijana...
Neshto tu ko' po običaju ne shtima kada je Crkva u pitanju...
Stolici je jako bitan ovaj svetac, čak mu je i katedrala najveća... da li je to zbog ljudskih osobina... ljudski je grešiti... evo vidite, ovaj je greshio ko' lud, pokajao se i postao svetac... sve se može kad se otje, to možete i vi! Zato napred, grešite iz sve snage ali da se na kraju iskreno pokajete i Boža će vam oprostiti grehe... livada zagarantovana... i bez oproštajnica?
Da li je Crkva zbog toga i morala da izmisli jednog Rimskog gradjanina... koji bi ustvari bio taj koji je platio, i koji plaća grehe čovečanstva? z:mrgreen:

Доста збуњујућа тема - колико знам највећа катедрала посвећена је св.Петру - а папа умишља да је овде он директно св.Петар - а овамо касније пишеш о Павлу-Савлу... ниси био довољно јасан...

Није живот Савлов-Павлов пример да наведе људе да греше до краја јер им се оставља могућност да се покају - него је пример да постоји САМОСПОЗНАЈА и СПОЗНАЈА БОГА... е, сада, то што су се људи максимално искварили и у свему или траже или измишљају неко зло или нешто негативно - ту нема помоћи.
 
Доста збуњујућа тема - колико знам највећа катедрала посвећена је св.Петру - а папа умишља да је овде он директно св.Петар - а овамо касније пишеш о Павлу-Савлу... ниси био довољно јасан...

Није живот Савлов-Павлов пример да наведе људе да греше до краја јер им се оставља могућност да се покају - него је пример да постоји САМОСПОЗНАЈА и СПОЗНАЈА БОГА... е, сада, то што су се људи максимално искварили и у свему или траже или измишљају неко зло или нешто негативно - ту нема помоћи.

:klap:
 
Доста збуњујућа тема - колико знам највећа катедрала посвећена је св.Петру - а папа умишља да је овде он директно св.Петар - а овамо касније пишеш о Павлу-Савлу... ниси био довољно јасан...

Није живот Савлов-Павлов пример да наведе људе да греше до краја јер им се оставља могућност да се покају - него је пример да постоји САМОСПОЗНАЈА и СПОЗНАЈА БОГА... е, сада, то што су се људи максимално искварили и у свему или траже или измишљају неко зло или нешто негативно - ту нема помоћи.

I ovde ima nečega...
Vidi sad... A shto je najveća katedrala posvećena Petru a ne Isusu?
Dalje, Petar je takodže bio malo ratoboran, pa je odsecao Rimljanima uši i tako to... dakle grešan je mučenik i on... a o Savlu i da ne pričamo... i taj je kokao... a najvishe Hrišćane...
Sad, ono poznato hrišćansko... pokajte se i bez obzira shto ste grešili ko ludi... biće vam oprošteno a livada zagarantovana...
 
I ovde ima nečega...
Vidi sad... A shto je najveća katedrala posvećena Petru a ne Isusu?
Dalje, Petar je takodže bio malo ratoboran, pa je odsecao Rimljanima uši i tako to... dakle grešan je mučenik i on... a o Savlu i da ne pričamo... i taj je kokao... a najvishe Hrišćane...
Sad, ono poznato hrišćansko... pokajte se i bez obzira shto ste grešili ko ludi... biće vam oprošteno a livada zagarantovana...

Добро ти то конташ - али ниси о томе написао свој став што је иначе недостатак свих твојих постова.
Моје (лаичко) мишљење је да је самољубиви "цар" из Ватикана с обзиром да је себе самог прогласио ДИРЕКТНИМ НЕПОГРЕШИВИМ НАСЛЕДНИКОМ Св.Петра (а Петар значи:камен - а КАМЕН је ТЕМЕЉ АПОСТОЛСКЕ ЦРКВЕ) изабрао ипак апостола а не самог Господа - то је и за њега било превише.
А ово што се тиче грехова и сагрешења и могућности ПОКАЈАЊА - и ја ту имам неке недоумице, али ипак знам да фолирантско покајање и рачунџијско чињење греха са могућношћу покајања на самом крају - ИПАК НЕМА ЕФЕКТА, такво покајање је обична превара и сигурно није Богу мила. Ако се сећаш, поред Господа ИС ХС било је распето и 2 разбојника - а нису оба прихваћена у покајању.
 
Добро ти то конташ - али ниси о томе написао свој став што је иначе недостатак свих твојих постова.
Моје (лаичко) мишљење је да је самољубиви "цар" из Ватикана с обзиром да је себе самог прогласио ДИРЕКТНИМ НЕПОГРЕШИВИМ НАСЛЕДНИКОМ Св.Петра (а Петар значи:камен - а КАМЕН је ТЕМЕЉ АПОСТОЛСКЕ ЦРКВЕ) изабрао ипак апостола а не самог Господа - то је и за њега било превише.
А ово што се тиче грехова и сагрешења и могућности ПОКАЈАЊА - и ја ту имам неке недоумице, али ипак знам да фолирантско покајање и рачунџијско чињење греха са могућношћу покајања на самом крају - ИПАК НЕМА ЕФЕКТА, такво покајање је обична превара и сигурно није Богу мила. Ако се сећаш, поред Господа ИС ХС било је распето и 2 разбојника - а нису оба прихваћена у покајању.

Pa pishe to sve, samo izmedju redova... očekujem da ljudi malo i razmishljaju...:lol:
Nego, ako povučemo liniju izmedju dva najveća grešnika medju svecima i spojimo ih... dobićemo jednu istinu... a to je... njih dvojica su kamen temeljac Katoličke crkve... i prvi su medju jednakima... katoličku još zovu i paolinska... ok. naravno, Papa je umislio mnogo... (pape)... ali bez obzira na to... stado sledi taj princip...
 
Pazi ja razmišljao i razmišljao i došao do zaključka da je sve to luda kuća i da se tu nezna ni ko koga bije a ko rujno vino pije i tako to.A ako se sećam ima ona pričica kada i sam Isus propoveda o dvojci dužnika.Jedan je dugovao malo, a drugi nešto mnogo pa ih taj gazda zovne i kaže da im oprašta sva dugovanja.E sad na tom mestu Isus zastade i uze vazduh i pita ove okupljene slušaoce: Šta mislite koji od ove dvojce ga zavole više ovaj sa manjim dugom ili onaj sa većim dugovanjem? Naravoučenije : Kradi više i otimaj koliko možeš jer kad se dobro namlatiš para a ti lepo kod pape (tate) i traži oprost od svih tvojih grehova i biće ti oprošteno.Jerbo pape ima direktnu liniju Vatiksn-Raj putem MTS-a i to je rešeno.Ali pazi ovo važi samo za one na funkciji ili ti nekog Velikog lopova inače ova sitna buranija ide na odsecanje šake i tome slično!Pa šta mislite da li je Čizes stvarno pripovedao tako nešto ili je to neka Lopina lepo iskoristila za nas zelenbaće?A i sami znate ubiješ 2-3 ti si ubica a pobiješ li 100-tinjak i više e onada si Heroj!
 
@Tema

To šta je crkva radila (prodavanje indulgencija i slične gluposti) me ne zanima, nego da vidimo šta Biblija kaže (uostalom, apostola Pavla nije crkva izmislila – on je istorijska ličnost). Jedna od osnovnih biblijskih tvrdnji je ta da se čoveku mogu oprostiti i najteži gresi. Meni je drago zbog toga zato što sam i sam mnogo brljao u životu.

To da je Pavle spaljivao i razapinjao mi nije poznato, piše da je proganjao hrišćane, hapsio, predavao ih na smrt i terao ih da hule na Hrista (nije mi namera da ga pravdam – i ovo što sam naveo je dovoljno grozno). Ali, hajde da vidimo kako je taj čovek živeo posle svog obraćenja.

Evo šta sam o tome kaže: "Više sam se trudio, više sam boja podneo, više puta sam bio u tamnici, mnogo puta sam dolazio do straha smrtnoga; od Jevreja primio sam pet puta četrdeset manje jedan udarac; triput sam bio šiban, jednom su kamenje bacali na me, tri puta se lađa sa mnom razbijala, noć i dan proveo sam u dubini morskoj. Mnogo puta sam putovao, bio sam u strahu na vodama, u strahu od hajduka, u strahu od rodbine, u strahu od neznabožaca, u strahu u gradovima, u strahu u pustinji, u strahu na moru, u strahu među lažnom braćom; u trudu i poslu, u mnogom nespavanju, u gladovanju i žeđi, u mnogom pošćenju, u zimi i golotinji...." (Druga poslanica Korinćanima 11:23-27)
Dao je dobar dokaz da se iskreno pokajao: živeo je još težim životom od onih koje je nekada proganjao.Taj čovek je svoje svedočenje platio mukotrpnim životom i mučeničkom smrću – odsečena mu je glava.

Dakle, pokajanje nije neki magijski čin kojim te sveštenik razrešava greha, i - to je to. Bog od čoveka očekuje promenu, i to ne samo spoljašnju, već onu suštinsku, unutrašnju. Tako da je to kalkulisanje jako nerazumno: ’’Grešiću još par godinica, pa ću onda lepo da se pokajem, i to je to; uostalom, ako je Pavlu moglo da bude oprošteno moći će i meni’’. Nema vajde od toga. Bog očekuje iskreno pokajanje i suštinsku promenu karaktera.
 

Back
Top