Moj neprijatelj je i neprijatelj mog prijatelja

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Kako gledate na ovakvu vrstu 'odanosti', i da li je ona potrebna, neophodna, ili nešto sasvim suprotno? Da li su ljudi koji je zahtevaju sebični, slabići??

Ako se vaš prijatelj posvađa sa nekim, da li automatski zbog lojalnosti i vi prestajete da komunicirate sa tom osobom?
Da li biste se i dalje družili sa drugaricom sa kojom se recimo vaš muž posvađao?
Da li biste ostali u noemalnim odnosima sa momkom koji je recimo jako povredio vašu prijateljicu?
Ako vaše dete maltretira neki njegov vršnjak, a vi posle razgovora sa njegovim roditeljima ne postignete ništa, da li biste prestali da im se javljate ili biste pustili da deca rešavaju svoje razmirice a vi uživali u ispijanju kafe sa istim društvom?

Da li očekujete to od vaših prijatelja ili partnera ako ste vi 'zaratili' sa nekim?
 
malo mi je to sebicno.
ipak svako od nas ima razne "modele ponasanja" i ako meni neko ne odgovara zasto bih ja nekome nametao moje misljenje i moje modele?
mada neka prijateljstva su u danasnje vreme cisto iz INTERESA i nista vise (a to se ne moze bas nazvati pravim prijateljstvom).

mada slucajeve koje si ti navela tek cekaju mene i moj "rebrasti mozak" :D
 
Kompleksno pitanje - svaka situacija je drugacija i zavisi od situacije a ne od toga da li mi je prijatelj, neprijatelj, prijatelj ovoga ili onoga itd.
To nema veze s tim.
Ako je taj neko odnosom prema MENI zasluzio da bude distanciran, da ne kazem nesto prostacki, onda to nema mnogo veze s drugima.
E sad, ja smatram za uvredu MENI i kada je to upuceno mom detetu i suprugu, kao i mojoj kompletnoj porodici (gde ubrajam i moju i njegovu porodicu).
U decije svadje se ne mesam, ali ako nas neko vredja kao porodicu, ili nekog od clanova na licnoj osnovi, dobice momentalnu sut-kartu.
Nemam nameru da tolerisem ljude koji mi unose nervozu i mrze me u svom okruzenju, i ne zanima me ko je kome prijatelj.
Ako zarate moje dve dobre drugarice, necu se mesati ni stavljati na neciju stranu, jer mislim da je to njihov a ne moj konflikt
 
Recimo, ako se tvoj suprug zakači jako, oko nekih ozbiljnih stvari (novci, posao, recimo; ne dotiče lično tvoju porodicu) sa kolegom na poslu; a ti baš uživaš u društvu sa njegovom ženom?
Šta bi radila?

Pa njegov odnos s kolegom na poslu je samo njegov odnos dok god nema veze s nama kao porodicom, sto me ne bi sprecilo da se i dalje druzim s zenom od tog kolege.
Ali ako to dvoje postave situaciju da treba da biram, onda bih svakako stala na stranu svog muza
 
Kako gledate na ovakvu vrstu 'odanosti', i da li je ona potrebna, neophodna, ili nešto sasvim suprotno? Da li su ljudi koji je zahtevaju sebični, slabići??

Ako se vaš prijatelj posvađa sa nekim, da li automatski zbog lojalnosti i vi prestajete da komunicirate sa tom osobom?
Da li biste se i dalje družili sa drugaricom sa kojom se recimo vaš muž posvađao?
Da li biste ostali u noemalnim odnosima sa momkom koji je recimo jako povredio vašu prijateljicu?
Ako vaše dete maltretira neki njegov vršnjak, a vi posle razgovora sa njegovim roditeljima ne postignete ništa, da li biste prestali da im se javljate ili biste pustili da deca rešavaju svoje razmirice a vi uživali u ispijanju kafe sa istim društvom?

Da li očekujete to od vaših prijatelja ili partnera ako ste vi 'zaratili' sa nekim?

Ima sebicnih ljudi,koji prosto traze na taj nacin potvrdu prijateljstva,ne volim kada se od mene ocekuje da izaberem stranu...obicno to uradim svojevoljno,ne volim nametanje.
Ne mora da se prekine komunikacija,ili dodje do svadje,ni u jednom od ovih primera...ali se poremete odnosi,sigurno.
Ne ocekujem da se neko zalaze za mene....ali ja to uglavnom radim,samo kada mi je stalo do osobe koja mi je prijatelj,a neko je povredio.
 
Mackice ns - odlicna ti je tema.
Desila mi se skoro takva situacija i iskreno - osetila sam se izdanom i izneverenom i jako mi je tesko bilo da to prihvatim. Ni sada ne mogu da razumem takav postupak.
Postoji stara izreka koja kaze PRIJATELJ MOG PRIJATELJA JE I MOJ PRIJATELJ. I obrnuto.
Neko za koga sam mislila da mi je prijatelj i ko mi je bio nesto kao svetinja (ne bukvalno, ali shvaticete sta sam htela da kazem) je podrzao u jednoj situaciji osobu sa kojom sam imala tezak konflikt i koja mi je napravila veoma veliku stetu...On je to znao i ipak je resio da joj pruzi podrsku. Ta osoba je likovala, naravno, jer me je u tom trenutku nadvladala, pogotovo sto ljudi iz mog sireg okruzenja znaju koliko mi je taj koji je podrzao vazan i koliko sam spremna daleko da odem da bih njemu pruzila podrsku. Mislim da prijatelji uvek moraju da podrzavaju jedni druge. Ne mogu da budem prijatelj sa osobom koja je prijatelj moj neprijatelja. Sa poznanikom ili drugom da, ali sa prijateljem NE.
PRIJATELJ nije isto sto i POZNANIK.
 
kao.. u principu bih nastavila da se družim
al mi se sve nešto čini da to spontano izumre

Druzices se, ali to vise onaj odnos koji ste imali ranije...
Jednom je to uradio, uradice isto ponovo...
Preci cu preko toga, ali necu zaboraviti...
I vise ga necu smatrati prijateljem, osim ako njegov razlog nije toliko jak da je razumljivo. Sto ce se tesko desiti.
To je izdaja, a ona boli...Kad se tako nesto desi to i nije bilo pravo prijateljstvo..
 
Poslednja izmena:
Mackice ns - odlicna ti je tema.
Desila mi se skoro takva situacija i iskreno - osetila sam se izdanom i izneverenom i jako mi je tesko bilo da to prihvatim. Ni sada ne mogu da razumem takav postupak.
Postoji stara izreka koja kaze PRIJATELJ MOG PRIJATELJA JE I MOJ PRIJATELJ. I obrnuto.
Neko za koga sam mislila da mi je prijatelj i ko mi je bio nesto kao svetinja (ne bukvalno, ali shvaticete sta sam htela da kazem) je podrzao u jednoj situaciji osobu sa kojom sam imala tezak konflikt i koja mi je napravila veoma veliku stetu...On je to znao i ipak je resio da joj pruzi podrsku. Ta osoba je likovala, naravno, jer me je u tom trenutku nadvladala, pogotovo sto ljudi iz mog sireg okruzenja znaju koliko mi je taj koji je podrzao vazan i koliko sam spremna daleko da odem da bih njemu pruzila podrsku. Mislim da prijatelji uvek moraju da podrzavaju jedni druge. Ne mogu da budem prijatelj sa osobom koja je prijatelj moj neprijatelja. Sa poznanikom ili drugom da, ali sa prijateljem NE.
PRIJATELJ nije isto sto i POZNANIK.
Otprilike sam zbog ovako nečega postavila temu.
ZAŠTO prijatelji UVEK moraju da podržavaju jedni druge??? Čak i kad recimo ja mislim da nije u pravu? Čak i kad je to na moju štetu?
Mislim, zašto nije on/ona meni prijatelj pa ispoštuje moju procenu i razmišljanje?
 
Otprilike sam zbog ovako nečega postavila temu.
ZAŠTO prijatelji UVEK moraju da podržavaju jedni druge??? Čak i kad recimo ja mislim da nije u pravu? Čak i kad je to na moju štetu?
Mislim, zašto nije on/ona meni prijatelj pa ispoštuje moju procenu i razmišljanje?

E, pa vidi podrska je i kad ti iskreno kaze sta misli i kad postuje tvoje misljenje. Ne kritikuje, nego analizira. Iskren je i dobronameran...Ako mora da uradi sto je na tvoju stetu, on ti objasni zbog cega je morao to da uradi. Ne ostavlja te u rebusu ili se istrese na tebe da nije duzan da ti uvek drzi stranu. Ali prijatelj ne moze da staje otvoreno da staje na stranu tvog neprijatelja. Moze samo tebi da kaze u cemu je problem.
POUZDANOST, POVERENJE i ISKRENOST su osnova prijateljstva.
 
Hmmm...nije valjda...:( ?

Znajuci tebe, mislim da bi trebala da nastavis vidjanje sa njom...Ako tebi to druzenje prija, ako ti ona kao osoba prija, pokusajte da se distancirate od ostalih gluposti i uzivate u kafi kad se vidite...Znam da imate tema koje ne podrazumevaju i muske price...Ali, pitanje je kako ce druga strana reagovati...Veliki uticaj ima " trovanje " u kuci...i ono je presudno, a sedeti na 2 stolice sa 1 ne moze...A sve zarad mira u kuci...

I ne, ne mora te prijatelj uvek ni podrzati, ni voleti, ni misliti isto kao ti...moze da ima sasvim razlicit stav od tebe po tom pitanju...kaze misljenje, savet...
Ako te uvek podrzi u svemu onda je gluv za tebe ... meni licno to lici na najobicnije podilazenje i ljigavost u odnosima...

P.S. Ako sam omasila prvi deo posta, ti preskoci, citaj drugi...:)
 
To je odprilike kao kada bi me neko pitao da li mi smeta da me momak prevari sa nekom?
Naravno da mi smeta. Ali ako ima problema ili cemo ga resiti (ako nas vezuju dublja osecanja) ili ce svako svojim putem. Bolje nego da se mrzimo, trujemo, popreko gledamo i sl. Na isti nacin razmisljam i o ljubavnim vezama i o prijateljstvima. Poznanstva ili drugarstva su mi nesto povrsnije i tu mi ne smeta sa kim god da se druze...
 

Back
Top