Crkve u Bosni

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ponovo jaz:poz:

Moze li mi neko da kaze kad se prva crkva ili manastir gradio u danasnjoj Bosni!
Nemislim Herzegovinu jer znam za Manastir Tavne nego zentralnu Bosnu!
Hvali svima!

prije koristenja foruma presaltaj sa njemackog na srpski.nije zentralna Bosna,nego centralna z:plez:

centralna bosna bas i nije nesto bogata pravoslavnim objektima
 
Poslednja izmena:
prije koristenja foruma presaltaj sa njemackog na srpski.nije zentralna Bosna,nego centralna z:plez:

centralna bosna bas i nije nesto bogata pravoslavnim objektima

Kako nije, je. :D A i on nije spominjao misli li na pravoslavne, već uopšteno 'rišćanske

Pretpostavljam da je odgovor od V do XI vijeka, kada su se razne ranohrišćanske i novijeg stila crkvice gradile po Bosni, a i po ostalim našim krajevima...
 
Kako nije, je. :D A i on nije spominjao misli li na pravoslavne, već uopšteno 'rišćanske

Pretpostavljam da je odgovor od V do XI vijeka, kada su se razne ranohrišćanske i novijeg stila crkvice gradile po Bosni, a i po ostalim našim krajevima...

nagradno pitanje za tebe.koje je mjesto u BiH bilo najvece srednjevjekovno katolicko srediste,sa velikim franjevackim samostanom,kojeg su turci srusili?
 
Pa zanimaju me pravoslavne!
Ali moze i katolicke ili takozvane Bosanske crkve!

Stara srpska crkva u Sarajevu je negdje iz perioda od XII do XV vijeka. Ali nedavno postoje naznake da je ona sagrađena (obnovljena?) na jednoj koja datira i do VI vijeka.

Što se tiče katoličkih crkvi, najstarija u Bosni i Hercegovini je crkva u Varešu, iz sredine XVI vijeka, mada je po narodnom predanju i iz predturskog perioda.

Dakle ovo su očuvane do današnjeg dana. Ono što je interesantno, i jedna i druga su posvećene svetom Arhanđelu Mihailu.

Što se tiče bogumilskih, tu je ona crkvica Kulina Bana iz druge polovine XII vijeka kao prva (ovo je sigurno).
 
Poslednja izmena:
Stara srpska crkva u Sarajevu je negdje iz perioda od XII do XV vijeka. Ali nedavno postoje naznake da je ona sagrađena (obnovljena?) na jednoj koja datira i do VI vijeka.

Što se tiče katoličkih crkvi, najstarija u Bosni i Hercegovini je crkva u Varešu, iz sredine XVI vijeka, mada je po narodnom predanju i iz predturskog perioda.

Dakle ovo su očuvane do današnjeg dana. Ono što je interesantno, i jedna i druga su posvećene svetom Arhanđelu Mihailu.

Što se tiče bogumilskih, tu je ona crkvica Kulina Bana iz druge polovine XII vijeka kao prva (ovo je sigurno).


Hvala za prvo!

Mislis li na ovu Храм Св. Архангела Гаврила и Михаила http://sr-rs.facebook.com/group.php?gid=35770311136
ili drugu?
 
Poslednja izmena:
Hvala!
Ima li jos dokaza da su Srbi bili po Bosni pre dolazaka Turaka?

Наравно. По свим изворима и литератури, од Порфирогенита у 10. веку до Католичке енциклопедије у 20, потврђује се да су Срби насељавали подручје Рашке (са Косовом и Метохијом), јужне Паноније (Угарска), Црне Горе, Херцеговине, Босне, јужног далматинског приморја и дела северне Албаније и дела Македоније. На подручје средње и северне Далмације, Хрватске и западне Славоније, северозападне Босне, Срби се насељавају тек од 15. и 16. века, али на оним претходним су од Сеобе Словена.
 
Hvala!
Ima li jos dokaza da su Srbi bili po Bosni pre dolazaka Turaka?

Misliš li na religijske objekte?

Ako misliš na vjerske pravoslavne objekte, tu je manastir Sase između Srebrenice i Bratunca, zadužbina kralja Stefana Uroša Velikog (Hrapavog) Nemanjića. Osnovan je 1242. godine kao metoh manastira Hilandara:

8v.jpg


Napravio sam grešku. Nisam siguran što se tiče bosanskih Bogumila. Niti jedan vjerski objekat po svemu sudeći nije opstao do današnjeg dana.
 
Poslednja izmena:
po pravoslavnoj vjeri da trazis srbe u bosni,prije dolaska turaka je promasen slucaj.mogli su postojati samo kao katolici

čvrsnice, bilo ih je, činili su većinu stanovništva u istočnoj Bosni (istočno od same rijeke) - otprilike istom onom dijelu koji je danas dio Republike Srpske (doduše malo većem, npr. uključujući sam sarajevski kraj).

A onda ostaje tu i kontroverzno pitanje Bosanske Crkve...neki (ja ne) tvrde da je i sama ustvari pravoslavna sekta (drugi da je katolička, a treći da je bogumilska - ovo posljednje je najvjerovatnije istinito, mada tu teoriju pojedini svjetski znanstvenici kritikovali).

Pored katolika, u Bosni su živjeli i jeretici, čvrsnice.
 
čvrsnice, bilo ih je, činili su većinu stanovništva u istočnoj Bosni (istočno od same rijeke) - otprilike istom onom dijelu koji je danas dio Republike Srpske (doduše malo većem, npr. uključujući sam sarajevski kraj).

A onda ostaje tu i kontroverzno pitanje Bosanske Crkve...neki (ja ne) tvrde da je i sama ustvari pravoslavna sekta (drugi da je katolička, a treći da je bogumilska - ovo posljednje je najvjerovatnije istinito, mada tu teoriju pojedini svjetski znanstvenici kritikovali).

Pored katolika, u Bosni su živjeli i jeretici, čvrsnice.

u podrinju,istocnoj bosni su bili bez sumnje,ali sad da su se protezali do same vrhbosne..... sumnjam

bosanska crkva je bila sve drugo samo ne pravoslavna sekta.

naravno da su jeretici zivjeli u bosni,samo to nema neke veze sa srbima.druga stvar je opstojnost tih jeretika,koja gubi na znacaju tokom jacanja franjevackog djelovanja.bosna je jedan veliki luna park,nista cudno
 
u podrinju,istocnoj bosni su bili bez sumnje,ali sad da su se protezali do same vrhbosne..... sumnjam

bosanska crkva je bila sve drugo samo ne pravoslavna sekta.

naravno da su jeretici zivjeli u bosni,samo to nema neke veze sa srbima.druga stvar je opstojnost tih jeretika,koja gubi na znacaju tokom jacanja franjevackog djelovanja.bosna je jedan veliki luna park,nista cudno

Vrhbosna ti je isti taj kraj. O tome možemo za potvrdu iskoristiti i Staru srpsku crkvu u Sarajevu, gorepomenutu.

Zašto sve drugo? Ti smatraš da je u pitanju bila katolička sekta?

Ko spominje Srbe, ja ti kažem da vjersku strukturu srednjovjekovne Bosne nisu činili 100% rimokatolici, kao što si spomenuo.
 
Vrhbosna ti je isti taj kraj. O tome možemo za potvrdu iskoristiti i Staru srpsku crkvu u Sarajevu, gorepomenutu.

Zašto sve drugo? Ti smatraš da je u pitanju bila katolička sekta?

Ko spominje Srbe, ja ti kažem da vjersku strukturu srednjovjekovne Bosne nisu činili 100% rimokatolici, kao što si spomenuo.

koliko me sjecanje sluzi vrhbosna i hodidid su mjesta u danasnjem sarajevu,tako da ne mislim da je za istok zemlje vazio naziv vrhbosna,nego samo bosna,naravno sa svojom daljnjom podjelom na zupe.

katolicka sekta po mom misljenju,koliko jaka,kakvog znacaja,dalo bi se diskutirat.

zavlacis me za svaku rijec...
 
Да, Славене... то да је у питању била расколничка православна црква је став и многих у СПЦ, а који сам први пут прочитао на њиховим сајтовима. Не знам колико су такве тврдње основане, али знам да постоје.

Него ми паде нешто друго на памет... :mrgreen: Пошто је "црква Босанска" утемељена тек након прогона рашких богумила у Босну, може ли се говорити да су богумили у Босни заправо Србијанци, док су једини аутентични Бошњани православци и католици? :)
 
Да, Славене... то да је у питању била расколничка православна црква је став и многих у СПЦ, а који сам први пут прочитао на њиховим сајтовима. Не знам колико су такве тврдње основане, али знам да постоје.

Него ми паде нешто друго на памет... :mrgreen: Пошто је "црква Босанска" утемељена тек након прогона рашких богумила у Босну, може ли се говорити да су богумили у Босни заправо Србијанци, док су једини аутентични Бошњани православци и католици? :)

Pa ja sam mislio uvek da bogumila je bilo i pre isterivanje istih iz srbije.

Da dodam da po svojih karakteristika takozvana "bosanska crkva" niej 100 % bogumilska.

Nego samo ima jedan deo ucenja te sekte.:neutral:
 
koliko me sjecanje sluzi vrhbosna i hodidid su mjesta u danasnjem sarajevu,tako da ne mislim da je za istok zemlje vazio naziv vrhbosna,nego samo bosna,naravno sa svojom daljnjom podjelom na zupe.

katolicka sekta po mom misljenju,koliko jaka,kakvog znacaja,dalo bi se diskutirat.

zavlacis me za svaku rijec...

A ja ti rekoh da je moguće da nije u pitanju ni katolička ni pravoslavna sekta.

Po čemu ti misliš da je katolička?
 
Да, Славене... то да је у питању била расколничка православна црква је став и многих у СПЦ, а који сам први пут прочитао на њиховим сајтовима. Не знам колико су такве тврдње основане, али знам да постоје.

Него ми паде нешто друго на памет... :mrgreen: Пошто је "црква Босанска" утемељена тек након прогона рашких богумила у Босну, може ли се говорити да су богумили у Босни заправо Србијанци, док су једини аутентични Бошњани православци и католици? :)

Pod uslovom da je bogumilska teorija istinita, onda da.

A konkretno odbjegli Srbijanci (tj. Rašani) su doprinijeli razvoju Bosanske crkve i njene jerarhije, nesumnjivo.
 
Ставио сам онај смајли који се цери због тога што примећујем да је међу Бошњацима из ФБиХ популарна теорија да су само чланови "Цркве босанске" прешли на ислам, док православци и католици нису. :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top