,,Ko ne voli Dabić Rašu,..``

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Intervju - Emir Kusturica, reditelj
HRVATSKI ŠPIJUNI ŠIRE LAŽI O MENI!

Kusta: „Ko ne voli Dabić Rašu, popušio k..u našu, ko ne voli Abdić Fiću, osuo se po gl...ću!



Na svakom koncertu iz fazona otpevaju poneki prostački stih... Emir Kusturica, reditelj i član „No smoking orkestra"



Emir Kusturica ponovo se našao na udaru hrvatskih medija. Slavni srpski reditelj optužen je da je na koncertu „No smoking orkestra" u Nemačkoj davao podršku Radovanu Karadžiću, i to tako što je stihove pesme Džonija Keša „Wanted Man" prepevao u „Ko ne voli Dabić Rašu, popušio karu našu".

O Japancu pravoslavcu

Japanski režiser Koki Hasei prešao je u pravoslavlje i potom pobedio na festivalu. Kako će izgledati vaša dalja saradnja?

- Obaveštajnim službama jako smeta to što je Hasei prešao u pravoslavlje. Istina je da se tom čoveku jako dopala naivnost naše vere, i da se zato odlučio na taj korak. Za mene je najpozitivniji ishod „Kustendorfa" bila činjenica da je Hasei od jednog evropskog producenta baš na Mokroj Gori dobio angažman da napravi svoj prvi dugometražni film! Film će govoriti o jednoj porodici koja podiže straćaru na grobu!


U ekskluzivnom intervjuu za Press, Kusturica tvrdi da iza napada na njega stoje obaveštajni centri, a urednicima „Jutarnjeg lista", koji je objavio napad na njega, poručuje da bi bilo bolje da se pozabave istorijskim bremenom Hrvatske:

- „Jutarnjem listu" bilo bi mnogo bolje da se zapita zašto se Hrvatska nikada nije pozabavila NDH, umesto da se bave nekim ko je, ipak, „alleged war criminal", ili u prevodu - neko ko je osumnjičen za ratne zločine, ali mu nije suđeno - govori proslavljeni režiser, i dodaje: -

Mislim da prvo treba sačekati ishod suđenja u Hagu. Ja sam ipak bliži mišljenju pokojnog Harolda Pintera, koji je za Tonija Blera tvrdio da je ratni zločinac.

Ne negirate da je stih o Dabiću - Karadžiću ipak otpevan?

- Stih „Ko ne voli Dabić Rašu, popušio karu našu" zaista je otpevan. Ali, mi na svakom koncertu otpevamo poneki prostački stih kao što je „Ko ne voli Abdić Fiću, osuo se po glaviću" ili „Ko ne voli Bahtić Fiću (Edin Bahtić - Fićo, bivši fudbaler Željezničara - prim. aut.) šetao mi po glaviću". Ovi iz „Jutarnjeg lista" odlučili su da primete samo taj jedan stih.

Džoni Keš na Kustin način
Vreme je da ti kažem
zbogom, moja draga,
Sačuvaj svoje suze i
poljubi našeg sina
Nadam se da će svetleti
zvezda Severnjača
Ja sam tražen čovek
i u begu sam
Inkvizicija
Borci za ljudska prava
Kupovanje i prodavanje duše
Kulturna revizija
Vežbaj, Rambo,
i uhvati te zle ljude
Sve te ide uz hamburgere
Holivud i CNN
Počinio sam zločin
Posejao strah
Posejao strah
Za sledećih 1.000 godina
Vreme je...
Da sam golub



Šta ih je navelo da izaberu baš taj stih kako bi se opet obračunavali s vama?

- Navela ih je jedna provincijalna svest koju je Krleža dobro opisao. Oni ne mogu da dobace do svesti da smo mi grupa koja obrađuje svetske teme!

Hrvatski mediji ponovo su se obrušili na vas kopajući po vašem poreklu i nalazeći ideološke i ratne „grehove". Koji su razlozi za nove napade?

- Obaveštajni centri neprekidno šire izmišljotine o meni i govore da smo mi bend ratnih zločinaca. Po internetu vršljaju razni ljudi, od kojih će neki biti i tuženi zbog neistina koje šire. Mi nismo ratni zločinci, već ljudi koji su odrasli na kaubojskim filmovima, i između tirana i begunaca uvek biramo da budemo na strani onih koji beže. Pevamo o beguncima u svim vremenima, raznim otpadima sa svih kontinenata, od Če Gevare pa nadalje. Nismo politički angažovani, ali smo uvek na strani progonjenih.

Uvek ste, i kao filmski stvaralac i muzičar, imali problema sa reakcijama javnosti na ono što radite.

- Nele je na koncertu grupe „Zabranjeno pušenje" u Rijeci izgovorio ključnu rečenicu za razumevanje naše sadašnje pozicije: „Crk'o maršal". Od tada nas prate nesporazumi, i priča o toj rečenici na izvestan način nastavlja se sve do sada.

Minuli „Kustendorf" je bio još jedna prilika za kontroverze i sučeljavanja utisaka - od pohvala za umetnički nivo festivala, do novih optužbi za elitizam.

- „Kustendorf" je postao dika i ponos od festivala! On hoće da ustanovi novi sistem vrednosti i da spoji nespojivo, mlade i neafirmisane autore i stare i narcisoidne filmadžije. U odnosu na prvi festival imamo izvesno povećanje broja ljudi u publici. I ovog puta su obaveštajne službe pokušale da nam prišiju reč „elitizam", a ja ih opet pitam: kakav je to elitistički festival na kome je ulaz na projekcije besplatan?

N. KOSTIĆ
 
Sta opet postao Nemanja....koliko se secam, pre jedno nedelju dana ovde je neko postavio njegovu izjavu ,da je on u stvari Hercegovac ,a ne Srbin......kazem ja ,taj beli prasak je cudo nevidjeno,kad grune tesko pusta,evo vidmo to po Emiru-Nemanji Kusturici....z:mrgreen:z:mrgreen:z:mrgreen:
 

Back
Top