Post Rock

Poruka
9.057
Nema teme, pa da vidim da li neko slusa ovo...

Dakle, sustina je koriscenje standardnih instrumenata rock benda za stvaranje "ne-rock" muzike. Pocetak je bio nemam pojma kad, valjda 90ih... Post rock bendovi izdaju za Indie izdavace uglavnom, ali nemaju mnogo veze sa indie rockom.
Sta jos? Da! :) Pesme su uglavnom instrumentali, ili imaju neki nabacani tekst (kao neprekidni tok misli), bez standardne forme pesme strofa strofa refren i sl.
Ima dosta eksperimentisanja, nepravilnih (math) ritmova, raznih melodijskih uticaja, ubacivanja nekih orkestarskih instrumenta, semplovanja, elektronike....
I to je to. Neki kao top bendovi: Godspeed You! Black Emperor, Explosions in the sky, Mogwai, Tortoise, Do Make Say Think, Sigur ros (koji vuce na indie rock nekad) i M83 kao neka elektronska verzija svega toga...
Slusam ovo od skoro i svidja mi se sve vise i vise, pa eto... da podelim nesto :)
Evo par klipova, mada ne vredi slusati ovako nesto bez strpljenja i dobrog kvaliteta zvuka.

Explosions In The Sky - The only moment we were alone
 
Kao sto rekoh dosta tih post rock grupa spada i u indie. Nego koliko vidim na vikipediji u post rock spada i Talk Talk koji su bili aktivni od '81 do '91. Oni su mi isto super :)
 
Pa, jesu na neki nacin deo indie scene. Ali pesma koja traje 20 minuta i ima 2 stiha tesko da moze da se nazove indie rock :D
Nisam cuo taj Talk Talk, potrazicu ih. Tu su prva imena, kao sto vec rekoh Mogwai i Godspeed...
 
A dobro to je wikipedia :D znaju da trpaju sve i svasta i da lupaju neke zanrove itd.
Npr. Za SebastiAn-a su nakacili neki izmisljeni pravac Electronic Rock zato sto se cuju zvuci gitare na 2 ili 3 njegove pesme...

A od post rocka nista na ovom forumu :D
Mislio sam da slusaju ljudi makar Sigur Ros...
 
Treba neki put i vikipediji verovati :) nisu oni nista slagali. A zanrova ima raznih pa opet mozes da ih skupis u neku celinu, ako me razumes. A za Sigur Ros sta da ti kazem? Imaju fantasticnu muziku, nego ljudi slabo slusaju kad je na nekom tamo jeziku (u ovom slucaju islandski).
 
Jos gore! :D Nije islandski, nego je izmisljen jezik. Oni su rekli nesto otprilike da su sklapali reci usput tako da zvuce kao jos jedan instrument u bendu :)
Po meni, sjajna ideja za ovakvu muziku.
 
M83 eksperimentišu sa raznim žanrovima, ali recimo da je jedna od mogućh etiketa post rock ili shoegaze, tako nešto. :think:
Poslednjim albumom su ponovo na određeni način promenili zvuk - to mi se i dopada.
A usput, to mi je najslušaniji bend (barem sudeći po Last Fm statistici).

Inače, od ovog žanra volim i Sigur Ros, Mogwai, Explosions In The Sky, Mum, Mono, The Album Leaf, Battles, Hammock..... (nadam se da nisam pogrešila i da svi ovi bendovi i zaista spadaju u ovaj žanr; inače, ne volim te striktne žanrovske podele u muzici :P )
 
Jes' M83 ne zvuci kao bilo sta drugo :) Sad je nazalost ostao samo jedan covek iza tog imena...
Sto se tie ovih ostalih bendova Battles su sjajni, isto su zanrovski sve i svasta pa mogu i da zapadnu u ovu temu :) ..ostale nisam cuo
 
You know you're a post-rock nut when: :p

- Your mix CDs only consist of less than six songs.
- When you sing a tune, it usually comes out in gibberish.
- No delay effects pedal = No fun
- You're probably the only person around who can tolerate 5 minutes of static
- Your mates demand that you change to radio after realizing that you're CDs are all instrumentals that go nowhere.
- Any attempt to drag your friends to gigs will have them waiting for an hour for the singing to start
- Your harddrive is full of small unsigned or independant bands from strange countries
- You're in a band that pays homage to either Godspeed or EitS
- Nobody bothers asking you what music you're into anymore
- You feel an overwhelming sense of disappointment when vocals first appear in a track
- Your 30 gig ipod is full at 4000 songs
- Generally, when someone asks you what kind of music you like you say something like "post-rock-post-hardcore-avant-guarde-ambient-fuzz-melancholy-abstract-shit"
- you constantly search for bands off of constellation records
- people stare at you when they ask you what you're listening to
- It bothers you when someone is talking during the quiet parts of your songs.
- When someone asks you for a name for their band and you come up with something like, "The Light dies when the sun sets and lives when the moon shines green".

Lame, but true...:aha:
 
Ne znam koliko je baš ova pesma post rock, ali meni je savršena :
M83 - Skin Of The Night

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/v4Pg-2LP76g&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/v4Pg-2LP76g&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
[/YOUTUBE]

I naravno:
Sigur Rós - Ný Batterí

 
ja sam u zadnjih par meseci počela i post da slušam...
ono što sam imala prilike da čujem i što sam zgotivila - if these trees could talk, grails, russian circles, red sparowes, jakob, minsk, baroness, shora, *shels...
a sigur ros jako jako dugo želim da nabavim al nikako...potrudiću se ovih dana, deluju mi mnogo zanimljivo...
 
Slusham onako post rokicj :} Vishe post metal tipa Isis i te munje :} Treba da overim 65daysofstatic :} Mogwai sam slabo slusao,to bi moglo malo detaljnije......
E da.....odlican novi post rock bend koji se zove Kellermensch !!! :D Obavezno ih poslushajte,necete se pokajati nikako ako volite ovaj zanr :D
 

Back
Top