Srbija od juče bez "igrajućih medveda"

teqilasunrise

Primećen član
Poruka
585
Uz neizmerno zadovoljstvo vas obevaštavam da je Srbija od 27.01.2009. zemlja bez "igrajućih medveda"! Juče oko 15 h tri poslednje medvedice napustile su teritoriju Srbije ka Bugarskoj. Božana, Sejda i Kasandra zahvaljujući Goranu i Mariji Grujin a posredstvom organizacije Vier Pfoten ostišle su u njihov centar za rehabilitaciju u Bugarskoj, nakon dugih meseci borbe i velikog zalaganja i napora Grujina kako bi svi ostali zadovoljni, pa i Romi koji su se teška srca rastali od svojih hraniteljki, ma koliko to nama surovo zvučalo. Predswtoji im dug put do slobode i potpunog oporavka, budući da su u teškom stanju. Sve tri su teški alkoholičari,a Kasandra uz to još slepa i bolesna. Nadamo se što skorijem susretu sa njima, susretu koji će njima doneti novi život u staroj domovini,a Srbiji jedan sanktuari park u kojem će pored ovih medveda mesto naći i druge životinje!
Reportažu možete pročitati u Večernjim novostima
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=136680
 
Bilo je ranije jos takvih akcija. Posle oduzimanja medvede su drzali jedno vreme u kavezima pa pustili u nacionalni par "Tara". Nazalost nisu se uklopili jer ih medvedi koji vec tu zive nisu prihvatili a nisu mogli ni sami da pronalaze hrane. Ulazili su u sela jer se ne plase ljudi. Jednog su uhvatili, ne znam posle gde su ga poslali.
Inace citao sam da im se seku kandje i vade ocnjaci da ne bi mogli nekog da povrede, a kad uce da plesu busi im se nos kroz koji se provlaci alka sa lancem i duzim stapom i guraju se na rasireni zar pa moraju zbog bola da ustanu na prednje noge a uz to se lupa u mali bubanj da bi se razvio reflek koji ih upucuje da se podignu na zadnje noge i kada nema zara.
Taj centar za medvede u bugarskoj je odlicno uredjen, gledao sam jednu emisiju sa Memedovicem kada je isao tamo.
 
Procitao sam teks u jucerasnjoj "Politici". Pisalo je kako su ljudi za zastitu dosli da konfiskuju mecku Bozanu u mestu pored Krusevca. Dirnuo me je tekst. Vlasnik se nije bunio pri konfiskovanju. Cak su mirno proratili, sa tugom, uvodjenje medveda u kolica za transport 15 clanova njegove uze i sire porodice koji su se izdrzavali od meckarenja. Pitaju se od cega ce sada da zive i cime da se bave. Dobili su manju finansijsku pomoc od nasih ljudi iz zastite ali su ocekivali da ce nesto dobiti i od stranaca.
Pise da je malo duze potrajalo uvodjenje u kavez jer medved nije hteo unutra i cak se razjario tako da se vecina posmatraca sklonila na bezbednu udaljenost.
Kaze da se meckarenjem bavio 23 godine.
Mozda ima kod njih na sajtu ako nekoga detaljno zanima.
 
Evo i priče iz pera Gorana i Marije Grujin, nezavisnih aktivista, kinologa i iskrenih ljubitelja životinja, koji se dugi niz godina bave ovim problemom , čiji je ovo lični uspeh na kojem im čestitam još jednom!

Napokon Seida, Kasandra i Božana su dobile svoju bespravno oduzetu slobodu, na oduševljenje svih ove tri medvedice su dobile novi dom u Bugarskom parku na Belici koji je izgradila Internacionalna Fondacija VIER PFOTEN i Fondacija Bržit Bardo, gde ce sa svojom vrstom nakon odredenog perioda provedenog u karantinu biti puštene na slobodu u ogradenom parku koji ima sve biološke uslove za život mrkih medveda.

Nama je izuzetno žao i naše oduševljenje nije potpuno jer se ovim tri medvedicama trebala pridružiti i cetvrta medvedica Gordana iz Paracina koja je na žalost uginula cekajuci da se izdaju CITES dozvole, da se situacija još više iskomplikuje doprinela je i organizacija ARKA koja je ulozila zalbu i podnela prijave i zahtev za poništenje CITES dozvola. S obzirom da su se nadležna ministarstva usaglasila sa potpisanim konvencijama i po obavezi da ispoštuju Bernsku i Bonsku konvenciju a ne imajuci drugaciji nacin da ispoštuju potpisane konvencije doneta je odluka da se poslednja tri igrajuca medveda koji se nalaze kod roma smeste u najbliži adekvatni park za zlostavljane medvede a koji se nalazi u Bugarskoj u mestu Belica.
Cela akcija je zapoceta 26.01.2009 god i uspešno završena 27.01.2009 god.
Nakon pribavljenih svih dokumenata i dolaska ljudi iz ministarstva koji su imali obavezu da isprate ceo tok postupka konfiskacije i transporta do parka u Belici, uspešno je zapoceta negde oko 11 casova, prva konfiskacija medvedice Kasandre koja se inace nalazila u Požarevcu kod porodice Lazarevic i njenog vlasnika Zorana.
Kasandra je uz strucan tim Vier Pfotena bez ikakvih problema uvedena u kavez i smeštena u specijalno vozilo koje ima i pokretnu ambulantu za ukazivanje potrebne veterinarske pomoci. Citava akcija ulaska Kasandre u kavez trajala je nešto više od dva minuta ( izgleda kao da je osetila da ce napokon biti slobodna od lanaca i dugogodišnje torture )
Iako smo u poslednje vreme veoma cesto obilazili i nosili hranu medvedima Kasandra je i dalje bila u lošoj kondiciji i za nju je bila najveca zabrinutost svih ovih godina.
Druga konfiskacija je obavljena negde oko 12 casova medvedica koja živi par kilometara od prve je u veoma dobroj kondiciji, romi su takodje bili svesni zakona i problema koje ce imati ukoliko je ne predaju. Tako da ni u ovom romskom domacinstvu nije bilo nikakvih problema, jedino su rekli da svoju medvedicu ne bi predali ni pod kojim uslovimapredsednici udruzenju ARKA.

Pre nego što je izvršeno uvodjenje medvedice romi su išcupali par pramenova dlake kako oni kažu za srecu i zdravlje.
Seida je uz dobrovoljnu pomoc roma uvedena u kavez i sa kavezom utovarena u transportno vozilo.
Požarevac smo napustili oko 13:30 i uputili se ka Citluku kako bi smo preuzeli i poslednju medvedicu koja je cekala na oslobadanje.
Kada smo stigli u Citluk jedan deo ekipe smo ostavili kako bi drugi deo ekipe otišao da izradi preostalu dokumentaciju, mrak je vec padao i znali smo da ce to otežati utovar medvedice. Još da bi situacija bila komplikovanija potrudila se veterinarka iz Kruševca na koju smo morali cekati više od jednog casa. No uprkos svim problemima i procedurama koje su nas pratile od samog pocetka pa do samog kraja nismo odustajali vec smo i zadnji atom snage izvukli i strpljivo sacekali do okoncanja problema. Kada je sve bilo pribavljeno i spremno svi smo u pratni sa inspektorima otišli u Citluk i zapoceli vec dugo cekanu konfiskaciju koja je obavljena bez ikakvih poteškoca i problema jer kako i sam vlasnik kaže da ce mu sada biti lakše jer nece imati problema sa zakonom. Božana je uvedena u transportni kavez uz nešto više poteškoca jer je bio mrak i mnogo ljudi koji su je uznemiravali raznim svetlima kamera i blicevima foto aparata. Božanu pomalo agresivnu u kavez je uveo njen dugogodišnji držalac Slavko bez icije asistencije.
Kada je Božana kao poslednji igrajuci medved utovaren u transportno vozilo svima nam je bilo lakše i znali smo da je ovim divljim životinjama došao kraj bolu i patnji.
Jedino što ostaje pred nama je granica i provera svih dokumentacija vezano za ove tri medvedice.
Nakon kratke pauze i vecere dogovorili smo se da budemo u telefonskoj vezi ukoliko nastane neki problem i ispratimo konvoj do Belice. Na rastanku smo se pozdravili sa ekipom Vier Pfoten i gosp.Carsten Hertwigom i poželeli srecan put, takode smo se te veceri poslednji pozdravili i sa tri medvedice koje smo povremeno hranili i poželeli im srecan i bezbrižan život u parku na Belici saželjom da se vidimo u skorije vreme u novo izgradenom parku na Mokroj Gori.
Medvedice su bezbedno stigle uprkos malim problemima koji su nastali na granici a koji su uspešno prevazideni, konvoj je napokon stigao 27.01.2009god u Belici, gde su medvedice bezbedno smeštene u karantinu gde ce provesti neko vreme a onda ce biti puštene u park na slobodu na koju su cekale više godina.
 
Uz neizmerno zadovoljstvo vas obevaštavam da je Srbija od 27.01.2009. zemlja bez "igrajućih medveda"! Juče oko 15 h tri poslednje medvedice napustile su teritoriju Srbije ka Bugarskoj. Božana, Sejda i Kasandra zahvaljujući Goranu i Mariji Grujin a posredstvom organizacije Vier Pfoten ostišle su u njihov centar za rehabilitaciju u Bugarskoj, nakon dugih meseci borbe i velikog zalaganja i napora Grujina kako bi svi ostali zadovoljni, pa i Romi koji su se teška srca rastali od svojih hraniteljki, ma koliko to nama surovo zvučalo. Predswtoji im dug put do slobode i potpunog oporavka, budući da su u teškom stanju. Sve tri su teški alkoholičari,a Kasandra uz to još slepa i bolesna. Nadamo se što skorijem susretu sa njima, susretu koji će njima doneti novi život u staroj domovini,a Srbiji jedan sanktuari park u kojem će pored ovih medveda mesto naći i druge životinje!
Reportažu možete pročitati u Večernjim novostima
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=136680

Ovo u meni budi neke gadne porive... :evil: Pa se posle čude ljudi otkud toliki rasizam! :dash: I mene su zbog psa proganjali njegovi prethodni... tamnoputi vlasnici, ko zna kako su njega naučili da igra! A kod njih ni prvi rođendan ne bi dočekao s obzirom da je imao štenećak kad smo ga našli. :kletva: Naravno, ograđujem se od generalizacije ali tužna je činjenica da ogromna većina njih ipak potpada pod stereotipe.
 
Poslednja izmena:
Srecni medvedi (ako se uopste moze reci da su srecni posle visegodisnje torture:besan2:).Zao mi je onog cetvrtog,koji je uginuo a nije osetio ni mrvicu slasti slobode,kao sto ce ova tri.:sad2:A jel neko mozda zakonski kaznio te Rome za visedecenijsko maltretiranje zivotinja,ne samo medveda?Ima li u ovoj drzavi neki zakon za njih ili im se sve oprasta pod cinjenicom da su Romi:rtfm:Jos treba da im plate sto su im oduzeli zivotinje?!Cije bre zivotinje oni prisvajaju,kakva novcana pomoc?!Pozivaju se na cinjenicu da su Srbi i pravoslavci kao i mi (Romi ne mogu da budu Srbi jer su prljavi,neradni,nepismeni i nadasve drski i bezobrazni pa na svoj nerad jos traze i socijalnu pomoc!Neka idu u Indiju po istu:besan2:),a neradnici medvedima busili njuskice da bi im provljacili one brnjice i vukli ih i maltretirali do iznemoglosti.Ko zna koliko ih je i uginulo ranijih godina.Ma strasno,sta drugo reci:dash:Gledala sam to prihvatiliste za medvede u Bugarskoj.Sjajno mesto,veliki prostor sa ogromnim visokim ogradama,strucnim timom koji brine o zdravlju medveda i privikavanju na novu sredinu(posle ce ih pustiti na slobodu,davno zasluzenu:klap:)Nisam bas sigurna na kom kanalu je bilo,ali ima par meseci kako je emitovano.Prica je bila o medvedima iz Bugarske,istim takvim mucenicima kakvi su bili na teritoriji Srbije.Svaka cast aktivistima koji su pomogli ovim zivotinjama:worth:
 
Podrzavam sve koji rade,trude se,obrazuju,nije vazno koje su vere ili nacionalnosti,ovo je demokratska drzava i svi smo se za to borili,ali one koji se bave gatanjem:vudu:,prosjacenjem,kradjom:poludeo: i na kraju ovom temom sa zivotinjama:poludeo::poludeo::poludeo:...Pa to niko u svetu ne podrzava.Ja imam prijatelje Amerikance i od njih sam svasta cula kada su u pitanju prava zivotinjaKakve su kazne za maltretiranje,zloupotrebljavanje ili jos gore ubistvo zivotinja...:rtfm:Pa to je svuda u svetu tako.Sto se tice teme,setila sam se malopre da su kod moje nane i deke u Cupriji,gde sam i odrasla,jedan dan u nasu ulicu dosli Romi i doveli medveda.Ja sam bila mala,secam se da sam bila prestravljena.Nana izletela,zakljucala kapiju,pa smo uletele u kucu dok nisu otisli.Ko zna sta je bilo sa tim jadnim medvedom.:sad2:Nije bilo te srece kao ova pomenuta tri.:sad2:
 
Ne smemo biti netolerantni, budući da smo i mi ( ljubitelji životinja, zaštitari) manjinska i diskriminisana populacija. Romi su diskriminisani vekovima,vode teške borbe za opstanak, budući da su neobrazovani i teško se uključuju u savremene tokove, a i oni malobrojni koji pokušaju susreću se sa diskriminacijom na svakom koraku! Uz sve to ih guši i sopstvena tradicija, običaji i zakoni! Verujte da je bez obzira na napisano i na naša mišljenja i njima laknulo jer više neće biti u sukobu sa zakonom, budući da poslednjih godina i nisu mogli slobodno da se bave mečkarenjem kako oni žele! Baš zato je postupak bračnog para Grujin koji su insistirali da im se pruži bar neka nadoknada, još veći i čovečniji!
Mržnja, sadizam, nemaju lice niti naciju, ne poznaju ni stepen obrazovanja, svi govore istim jezikom, nama mrskim!
 
Razumem ih potpuno, upleli su se u vrzino kolo ali znam za neke primere koji su dokazali da ništa nije nemoguće. Otrgli su se iz sputavajuće sredine i opovrgli stereotipe. Zato sam se i ogradila od generalizacije. Ali ovde su tema ljudi koji su vekovima i generacijama izrabljivali životinje bez ikakvog osećaja da im nanose bol i zlo i bez trunke griže savesti zbog toga što rade. Gledala sam pre nekoliko godina dokumentarac o zapleni medveda igrača sa deponije u Istanbulu i ti ljudi su u meni, bez obzira na situaciju u kojoj se nalaze, izazvali gađenje zbog toga što se smatraju ravnopravnim pripadnicima ljudskog društva a očigledno funkcionišu na nekom nižem nivou svesti. Što kaže jedan moj kolega sa faksa (pre nego što sam kiksnula), on bi zagrejao jedan ogroman lim nasred Terazija i njih poređao da igraju po njemu sa sve brnjicama! z:((
 
Bas tako:klap:Nema opravdanja.:poludeo:Moja nana je mene ucila da sve sto pomislis drugome da uradis,zamislis se kako bi bilo tebi na njegovom mestu.Znaci,ako hoces da mucis zivotinju (ovaj slucaj govori o medvedima ),das nekome da ti probusi obe nozdrve,kroz njih provuce brnjicu i lanac,i pustis da te vuce po gradu da igras kada on lupa u bubanj.Ako ne igras,odmah dobijes par biceva kao potsticaj dok ti se zadnjica dobro ne zacrveni,pa od muke pocnes da igras.I tako svaki dan.Godinama...Nisam netolerantna (a dodjem hiljadu puta u iskusenje da kada vidim na ulici da neko gadja kuce kamenom bez ikakvog razloga,koje njuska po ulici za svoj gros,dodje mi da se vratim se po isti i uzvratim mu istom merom,to me do ludila dovodi:poludeo::poludeo::poludeo:) ali za ovakve stvari,po mom misljenju nema opravdanja:ljutko:
 
Sad videh ovu temu....i napokon pocela akcija i kod nas......samo sumnjam to sto kazu Srbija ociscena....tj spaseni svi medvjedi.....bice toga jos sigurno....i ima tu jos puuuno posla :(

Sjecam se jednom....vidim u parku tip vice "igra mecka"....svi se sjatili....bacaju pare u sesir .....a mecka :(:(:(:(:(:(:(....jaoooo greote......molila sam ljude da ne daju pare.....jer da niko nije davao....ne bi imali razloga da muce te divne zivotinje.....ima tu jos vrsta koje zloupotrebljavaju zarad novca....al' cini mi se nisu ugrozene kao medvjedi...:(
 
Gledala sam celu akciju spašavanja u Memedovićevoj emisiji ''Sasvim prirodno''... sita sam se isplakala... neću komentarisati ni Rome, ni vaše komentare, problem je mnogo kompleksniji od cigani su bezobrazni i prljavi i muče životinje... Kad ne poznaješ nečiju tradiciju, kulturu, vaspitanje, obrazovanje, socijalni status, društveni položaj i milion drugih faktora onda je najbolje da ne komentarišeš. (a rekoh da neću o ovome :) )
Elem, mede su odvezene u Bugarsku dok se ne sredi deo Mokre Gore gde će mede inače živeti. Svaka čast ovim hrabrim ljudima i baš sam srećna da je naša država bar na trenutak imala sluha za ovakve stvari!
 
Ja nisam mogla da gledam, iz momenta sam počela da ridam. A o drugim "kulturama"... :poludeo: Juče smo Mimi i ja zakasnile na groblje, stigle smo par minuta pošto je mama otišla, videla sam je s leđa. I 'ladno je jedna bakuta koja neodoljivo podseća na babu Branke Katić u filmu Crna mačka-beli mačor već čeprkala otopljeni vosak sa groba. Da nisam naišla, ko zna, možda bi i onaj novi, još neupotrebljeni fenjer "digla"! :besna:
 
Ti Romi su naša slika i naša sramota! Njihova integracija u društvo ionako sporo ide,a kamoli tek u društvu kakvo je naše, koje još uvek robuje predrasudama svih vrsta! Meni je strašno to što su neki "nadigli", pobesneli "zašto im dati nadoknadu"?...
- Zašto ljudski otići, dati im novac ( uh, o tome posebno), bolje bi bilo da se otišlo sa policijom, napravi se scena, oni vade noževe, hapse ih, odvode vlasnika vezanog...Sve je već viđeno! Baš tako se postupilo u nekim od slučajeva konfiskacije!
Meni je muka od "tih i takvih" koji sebi daju za pravo, ali kada treba udariti na nekog "jačeg", e to ne ide baš tako!?
Da li je ta starica koju opsije mim's mom gora od onih lepo obučenih koji vam zavuku ruku u tašnu i pokupe tek podignutu zaradu? "Bio je to fin gospodin, čist i uredan"...
Da li su ti pijani muškarci, krezube babe i bosonoga dečica gori od fine gospođe u bundi koja šeta sa svojim sinčićem koji se malo ranije "igrao" tako što je čerečio jadnu macu?
 
Ne napadam i ne opravdavam nikoga zato što se bavi reciklažom, štaviše, pristalica sam iste, u ovom konkretnom slučaju je problem bio što je bakica čekala iza ćoška i što se taj vosak još nije ni ohladio, ma ni sveće još nisu dogorele! To je ono što boli, što tako bahato skrnavi uspomenu na mog oca. Znam ja da njega te sveće neće vratiti ali svakako bi i mi sami sutradan raskopali taj isti vosak i ostavili ga pored spomenika. :thumbdown: To je samo jedan od primera kako sami sebi otežavaju i usporavaju integraciju u društvene tokove, ima još masa takvih slučajeva. Opet, polazim od mog psa koji je došao kod mene sa štenećakom u inkubaciji ali je zato znao da igra i šeta na zadnjim nogama.
 
Poslednja izmena:
Jeste li mozda videli iskreno zaljenje na licima Roma pri predaji medveda ili je to bilo standardno kuku-lele kao sto zapomazu po nasim ulicama prosjaceci i trazeci pomoc?:roll:Zalili jesu ali ne za zivotinjom (da im ja zao zivotinje ne bi im busili brnjicu i provlacili lance,pojili ih alkoholom i izgladnjavali...),vec za novcem koji nece moci da iskamce maltretirajuci iste...
Proces integracije Roma u drustvo jeste spor,tacno,ali to je zato sto su oni tako hteli.Od obrazovanja (skolovanje u nasoj drzavi je jos uvek besplatno,a retko koji Rom zeli da pohadja skolu,moja mama je uciteljica pa znam iz prve ruke kakve probleme prosvetni radnici sa decom Roma imaju...),preko nerada,prosjacenja,kuku-lele kao u Memedovicevoj emisiji,a svi cigare u usta od deteta od deset godina pa do onih najstarijih,skrnavljenja tudjih grobova...Pa to nisu predrasude vec cinjenice.Romska populacija je velika,a jako mali broj ima onih koji rade i bore se da se zaista integrisu u drustvo.Vecina ih nazalost zivi na vrlo primitivnom nivou.Opet kazem-sami su izabrali jer ne zele nista da rade.Lakse je prositi i traziti pare,nego zasukati rukave pa te iste pare zaraditi.
Kao sto je mimi's mom napisala za svoj skorasnji nemili dogadjaj,mogla bih i ja da vam napisem kako se za vreme sahrane mog deke skupilo drustvo Roma koji su stajali sa strane,i koje smo posluzili hranom,sto bi nas narod rekao "za dusu pokojnika",ali im to nije bilo dovoljno nego su cekali da okrenemo ledja pa da sve sa groba odnesu...Svaka cast mimi's mam,ali moja reakcija za razliku od njene je bila vise nego burna.Grob mog deke niko ne sme da skrnavi,bio Rom ili bilo koje druge etnicke pripadnosti,posebno na dan kada je sahranjen.:poludeo:
Ne znam koji su to "nadigli",ne razumem terminologiju,niti od koga vam je "muka",ko je jak a ko slab,ali komentar je krajnje ne tolerantan.Ako se vec pozivate na toleranciju,ja sam takodje,cak i mnogo vise nego vi,obzirom da postujem svacije misljenje i nikada ne bih napisala da mi je od necijeg misljenja muka,onda treba da tolerisete one clanove foruma koji ne dele vase misljenje.Ili bilo kog gradjanina Srbije koji se ne slaze sa vama.Napisati da vam je od njih "muka" je krajnje neumesno.
Sto se tice "nase" sramote,ja ne mogu ni sa ovim da se slozim.Zasto su Romi nasa sramota?Jesmo li mi krivi sto su oni izabrali da zive decenijama ovako kako zive?Oni svoj nacin zivota ,kako rece neki clan kulturu i tradiciju,prenose sa kolena na koleno.Kakvog udela mi u tome imamo?Sramota,ako se to odnosi na ovu temu,da,ali samo onih koji su bacajuci novac ovim meckarima,direktno podsticali dalje mucenje ovih i drugih zivotinja.Ko je to radio neka se sramoti.:thumbdown:Nisam taj slucaj.
Uostalom,ko je rekao da se dzeparosi dele po etnickoj pripadnosti,ili po tome jesu li krezavi ili sa svim zubima?Svako od njih valjda im svoju taktiku u sprovodjenju svojih zlodela.Neko misli da treba da odaje utisak fine persone,neko misli suprotno...Vi ih delite,ja ne.Za mene su oni svi isti (kao recimo i lopov koji mi je pre par meseci ukrao novi telefon,nije mi delovao tako ali eto...).
I naravno da imam "pravo" da ovako nesto kazem.Ja sam gradjanin demokratske drzave Srbije i imam pravo na svoje misljenje,kao sto i vi imate na vase.Ovo je javni forum i svako ima pravo da ga prati,komentarisao nesto ili ne.
Izvinjavam se sto sam skrenula sa teme.:whistling:
 
Poslednja izmena:
Jeste li mozda videli iskreno zaljenje na licima Roma pri predaji medveda ili je to bilo standardno kuku-lele kao sto zapomazu po nasim ulicama prosjaceci i trazeci pomoc?:roll:Zalili jesu ali ne za zivotinjom (da im ja zao zivotinje ne bi im busili brnjicu i provlacili lance,pojili ih alkoholom i izgladnjavali...),vec za novcem koji nece moci da iskamce maltretirajuci iste...
Proces integracije Roma u drustvo jeste spor,tacno,ali to je zato sto su oni tako hteli.Od obrazovanja (skolovanje u nasoj drzavi je jos uvek besplatno,a retko koji Rom zeli da pohadja skolu,moja mama je uciteljica pa znam iz prve ruke kakve probleme prosvetni radnici sa decom Roma imaju...),preko nerada,prosjacenja,kuku-lele kao u Memedovicevoj emisiji,a svi cigare u usta od deteta od deset godina pa do onih najstarijih,skrnavljenja tudjih grobova...Pa to nisu predrasude vec cinjenice.Romska populacija je velika,a jako mali broj ima onih koji rade i bore se da se zaista integrisu u drustvo.Vecina ih nazalost zivi na vrlo primitivnom nivou.Opet kazem-sami su izabrali jer ne zele nista da rade.Lakse je prositi i traziti pare,nego zasukati rukave pa te iste pare zaraditi.
Kao sto je mimi's mom napisala za svoj skorasnji nemili dogadjaj,mogla bih i ja da vam napisem kako se za vreme sahrane mog deke skupilo drustvo Roma koji su stajali sa strane,i koje smo posluzili hranom,sto bi nas narod rekao "za dusu pokojnika",ali im to nije bilo dovoljno nego su cekali da okrenemo ledja pa da sve sa groba odnesu...Svaka cast mimi's mam,ali moja reakcija za razliku od njene je bila vise nego burna.Grob mog deke niko ne sme da skrnavi,bio Rom ili bilo koje druge etnicke pripadnosti,posebno na dan kada je sahranjen.:poludeo:
Ne znam koji su to "nadigli",ne razumem terminologiju,niti od koga vam je "muka",ko je jak a ko slab,ali komentar je krajnje ne tolerantan.Ako se vec pozivate na toleranciju,ja sam takodje,cak i mnogo vise nego vi,obzirom da postujem svacije misljenje i nikada ne bih napisala da mi je od necijeg misljenja muka,onda treba da tolerisete one clanove foruma koji ne dele vase misljenje.Ili bilo kog gradjanina Srbije koji se ne slaze sa vama.Napisati da vam je od njih "muka" je krajnje neumesno.
Sto se tice "nase" sramote,ja ne mogu ni sa ovim da se slozim.Zasto su Romi nasa sramota?Jesmo li mi krivi sto su oni izabrali da zive decenijama ovako kako zive?Oni svoj nacin zivota ,kako rece neki clan kulturu i tradiciju,prenose sa kolena na koleno.Kakvog udela mi u tome imamo?Sramota,ako se to odnosi na ovu temu,da,ali samo onih koji su bacajuci novac ovim meckarima,direktno podsticali dalje mucenje ovih i drugih zivotinja.Ko je to radio neka se sramoti.:thumbdown:Nisam taj slucaj.
Uostalom,ko je rekao da se dzeparosi dele po etnickoj pripadnosti,ili po tome jesu li krezavi ili sa svim zubima?Svako od njih valjda im svoju taktiku u sprovodjenju svojih zlodela.Neko misli da treba da odaje utisak fine persone,neko misli suprotno...Vi ih delite,ja ne.Za mene su oni svi isti (kao recimo i lopov koji mi je pre par meseci ukrao novi telefon,nije mi delovao tako ali eto...).
I naravno da imam "pravo" da ovako nesto kazem.Ja sam gradjanin demokratske drzave Srbije i imam pravo na svoje misljenje,kao sto i vi imate na vase.Ovo je javni forum i svako ima pravo da ga prati,komentarisao nesto ili ne.
Izvinjavam se sto sam skrenula sa teme.:whistling:

Znam da ovo nije tema za ovakvu diskusiju ali moram da odreagujem!
To za čim su Romi žalili mi ne možemo da znamo! Nisi u pravu kad kažeš da žale za novcem jer ako si pažljivo slušala oni već par godina ni dinar od mečke nisu zaradili jer se promenila svest ljudi da ne žele da gledaju mečku kako igra.
Za sporu inkluziju Roma ne možemo kriviti samo njih, krivi smo svi! Podjednako! Nemaju svi jednako pravo na školovanje jer 90% Roma koji žive u nehigijenskim naseljima nema ličnu kartu, jer nema prijavu prebivališta, samim tim ni zdravstvenu knjižicu, karton vakcinacije... Ti ljudi nemaju ama baš ni jedan dokument kao dokaz da postoje u ovoj državi, na ovoj planeti! Ogromna većina njih je izbegla sa Kosova... gomila ne zna srpski jezik... Jel ti znaš koji posao treba da se obavi da bi jedno dete iz takve porodice stiglo do škole??? Pa i kad krene da se rešava problem od nekle pobune se ljudi jer neće Rome za komšije (da, u demokratskoj Srbiji), a nismo im ni šansu pružili!
Sve ovo što si ti nabrojala kako NEĆE da rade (a lenjost ja ne bih povezala sa bojom kože) govoriš sa aspekta svog sistema vrednosti, svoje kulture, vaspitanja, tradicije, religije... Da li bi isto gledala na problem da si došla sa Grenlanda? Da li znaš u Zavodu za zapošljavanje koliko ima nekvalifikovanih radnika koji čekaju na posao? I od svih njih neko treba da primi Cigu koji će da natuca srpski ili neće svaki dan dolaziti sa čistim cipelama na posao jer nema tekuću vodu u kartonu u kom živi????
O Romima na groblju konkretno nemam nikakav komentar pošto sam gore napisala sve vezano za to, pa mislim da može da se zaključi šta mislim... Da, i ja redovno idem na groblje, nažalost često u poslednje vreme, i meni užasno idu na živce kad bogorade i prose, i nikad prosjacima ne dajem novac, niti onim klincima što pevaju po autobusima jer ne mislim da je to način da se reši problem!
Ne znam zašto si se osetila prozvanom, naravno da imaš pravo na svoje mišljenje, ne vidim da ti ga je iko uskratio!

Sve što sam napisala nije iz knjige ili priručnika ili iz priča okoline nego iz ličnog iskustva. Radila sam godinu dana volonterski u vrtiću sa decom iz nehigijenskih naselja, donosila im polovnu garderobu, bavila se njihovim životnim problemima, trebila vaške cigančićima, učila ih da peru ruke i zube i da puštaju vodu u wc šolji (jel možeš da zamisliš kako izgleda dete koje sa 6 godina prvi put sedne na wc šolju???), motivisala roditelje da nastave da školuju decu, pomagala im da nabave dokumanta itd. ) 90% dece koja je godinu dana provela u vrtiću su nastavili sa školovanjem... a tako smo malo uložili...
Do ovog iskustva sam imala identičan stav kao i ti, ali kad sam im prišla i kad sam ih upoznala moje mišljenje se promenilo.
Hvala Bogu, još jednom da se ova država makla sa mesta i počela da radi nešto za životinje, to je sve što je bitno u celoj priči, zlodela nemaju boju, sva su ista i treba ih sankcionisati!
:rumenko: izvin'te na ovolikom monologu :rumenko:
 

Back
Top