Šta mislite o komercijalnosti romana?

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Kakva su vasa razmisljanja o komercijalnom uspehu nekih knjiga na tržištu? Znam da svaka knjiga koju je neko napisao zaslužuje i da izadje u javnost, jer se taj neko "POMUCIO" oko nje...Tražio je SPANSKU SERIJU NA SRPSKI NACIN, gledao je da ubaci u roman sve TUDJE IDEJE, želeo je da ISKRIVI SRPSKI JEZIKA, i da negira postojanje VREDNOSTI, jer BOže moj, bitno je USPETI NA TRŽIŠTU, OSVOJITI MARKET SHARE, biti konkurentan i kooperativan...cediti kroz zube KOLIKO SI JAK I KOLIKO TI SE MOŽE DA PLJUJES PO TRADICIJI...tj. u prevodu...PO VREDNOSTI KNJIGE....

Sta mislite o KRADJI IDEJA, SAPUNSKIM LJUBICIMA, TRIVIJALNIM RADNJAMA ROMANA I SKRETANJIMA PISCEVOG UMA KA PUCINI EGOIZTICNOG PREGALNISTVA... :D
 
Kradja ideje je nesto strasno, kao gubitak deteta. Ljudi koji ne poznaju Ideju ne vide njen pravi znacaj, pa je cak i zlostavljaju... nekad to izgleda kao silovanje. Mislim da znam zasto si postavila/postavio ovu temu. Ali ljudi poput njega ne razumeju nista osim gole ambicije. Treba ih pustiti da se hvale koliko god hoce jer ce mozda tek iz sopstvenog ponavljanja shvatiti svoj besmisao. Taj ljudski mulj meni predstavlja izazov da nadjem momenat ljudskosti i na tom mracnom mestu.

Sapunske serije...ponekad mi se cini da kriju najvecu zivotnu istinu. Veoma pomazu u razumevanju ljudi, a meni je iz nekog razloga vazno da razumem prave motive mojih likova. Dzejn Ostin je pisala najgore petparacke price i nista se ne razlikuje od nekih spanskih serija, mozda su neke cak i bolje zbog raznovrsnih zapleta. Ocekujem vanzemaljce kao sledeci korak, tj. mesanje zanrova kao sto su X files i spanske serije. To ce biti biti pravi hit... svemirskih dimenzija :lol:
 
ms:
Kakva su vasa razmisljanja o komercijalnom uspehu nekih knjiga na tržištu? Znam da svaka knjiga koju je neko napisao zaslužuje i da izadje u javnost, jer se taj neko "POMUCIO" oko nje...Tražio je SPANSKU SERIJU NA SRPSKI NACIN, gledao je da ubaci u roman sve TUDJE IDEJE, želeo je da ISKRIVI SRPSKI JEZIKA, i da negira postojanje VREDNOSTI, jer BOže moj, bitno je USPETI NA TRŽIŠTU, OSVOJITI MARKET SHARE, biti konkurentan i kooperativan...cediti kroz zube KOLIKO SI JAK I KOLIKO TI SE MOŽE DA PLJUJES PO TRADICIJI...tj. u prevodu...PO VREDNOSTI KNJIGE....

Sta mislite o KRADJI IDEJA, SAPUNSKIM LJUBICIMA, TRIVIJALNIM RADNJAMA ROMANA I SKRETANJIMA PISCEVOG UMA KA PUCINI EGOIZTICNOG PREGALNISTVA... :D

super!!! samo ne znam sta je egzoticno pregalnistvo na puchini...kad naucis normalno da pises verovatno ces uspeti i da napises nesto
 
jagodica:
ms:
Kakva su vasa razmisljanja o komercijalnom uspehu nekih knjiga na tržištu? Znam da svaka knjiga koju je neko napisao zaslužuje i da izadje u javnost, jer se taj neko "POMUCIO" oko nje...Tražio je SPANSKU SERIJU NA SRPSKI NACIN, gledao je da ubaci u roman sve TUDJE IDEJE, želeo je da ISKRIVI SRPSKI JEZIK, i da negira postojanje VREDNOSTI, jer BOže moj, bitno je USPETI NA TRŽIŠTU, OSVOJITI MARKET SHARE, biti konkurentan i kooperativan...cediti kroz zube KOLIKO SI JAK I KOLIKO TI SE MOŽE DA PLJUJES PO TRADICIJI...tj. u prevodu...PO VREDNOSTI KNJIGE....

Sta mislite o KRADJI IDEJA, SAPUNSKIM LJUBICIMA, TRIVIJALNIM RADNJAMA ROMANA I SKRETANJIMA PISCEVOG UMA KA PUCINI EGOIZTICNOG PREGALNISTVA... :D

super!!! samo ne znam sta je egzoticno pregalnistvo na puchini...kad naucis normalno da pises verovatno ces uspeti i da napises nesto

Pa o tome se i radi....to je moj IRONICAN ODGOVOR (nikako smislen) na njihov egoizam(a ne egzotiku kako si ti pogresno procitala...) :lol:

I sta imas protiv moje kritike KOMERCIJALNIH romana. :? .

Pod komercijalnim romanom podrazumevam roman pisan samo s jednim ciljem, da se LAKO PRODAJE....a ako se dobro prodaje ne znaci da nesto i vredi (naravno sa casnim izuzecima.).. :lol:
 
Da, da, u pravu si,... kao i u svakoj drugoj umetnosti tako i u knjizevnosti ...
Ali, ako je knjizevnost umetnost a te romane isto tako svrstavamo u knjizevnost, onda ispada da su i oni deo te umetnosti ... Dakle, nema bas logike :? Ili oni ni ne treba da se svrstavaju u knjizevnost?
Isto tako je i sa muzikom. Sta je muzika? Umetnost. Koliko je komercijalnog djubra zalutalo u tu umetnost? Mnogo? Da li je to onda umetnost? Nije. Pa onda to nije ni muzika.
 
uzasavam se, kao i vi, petparackih romana s ukradenom temom, od alhemicara do kojekakvih sve o decaku varijanti, povrsnih i prolaznih.
ali, ima i druga strana medalje. poznajem nekoliko ljudi koji su prinudjeni da zive ISKLJUCIVO od knjizevnosti koju pisu. znaci, nista tezge po novinama, nista posao od 8 do 4, samo literatura. e, neki od njih, koji u kuci imaju decu koja jedu i sl. MORAJU da razmisljaju o konzumentu koji ce eventualno da kupi to sto oni napisu.
to jeste gadno. ja se zato nikad ne bih dovela u situaciju da zivim od knjizevnosti. ali,*ebiga, zivot je cudan. recimo, znam da vladan matijevic pise za nagrade. mozda tom izjavom malo udara samar dzetseterima beogradskim koji su se iscudjavali sto je "tamo neki tip iz cacka" uzeo nin, ali, cini mi se da je, kad je to govorio, bio iskren. a tip pise dobro...hm?
 
Mislim da nije problem u idejama, u tome da neko nekome krade ideje. Moze i da je ukrade? Sta ce sa njom? ako je isprazan ako ona u njemu nista ne pokrene i ne ume da je obradi.

Mene u stvari boli diletantizam, tipa, raditi kao uspesni pravnik i pisati, to meni ne ide. Ako si pisac onda si to 100% ...

Jednostavno, tip mi kvari sve ono lepo sto mislim o piscima.

I znate sta? Povremeno mi padne na pamet:

Ma mozda se on samo zeza? :)
 
Sapunske serije...ponekad mi se cini da kriju najvecu zivotnu istinu. Veoma pomazu u razumevanju ljudi, a meni je iz nekog razloga vazno da razumem prave motive mojih likova. Dzejn Ostin je pisala najgore petparacke price i nista se ne razlikuje od nekih spanskih serija, mozda su neke cak i bolje zbog raznovrsnih zapleta. Ocekujem vanzemaljce kao sledeci korak, tj. mesanje zanrova kao sto su X files i spanske serije. To ce biti biti pravi hit... svemirskih dimenzija :lol:[/quote]
Прво извињење,јер нисам читао њене приче,али је енглески критичар F.R.Leavis у књизи Велика традиција Џ.Остин уврстио у пет великана енглеске традиције (Џ.Остин,Џ.Елиот,Х.Џемс,Конрад и Д.Х.Лоренс)Дакле није уврстио,свесно,ни таквог писца као што је Дикенс.Сумњиво да би могла да пише петпарачке приче.С поштовањем.
 
Uzgred, pisala je romane, a ne price. Leavis ima pravo na svoje misljenje, mada je kriticar, isto kao i svaki drugi covek. To sto se ne slazem sa takvim velikanom knjizevne kritike kao sto je Leavis :lol: me je sada nateralo da preispitam svoje misljenje jer je ipak on autoritet :lol: :lol: :lol:
 
jovan_joca:
Sapunske serije...ponekad mi se cini da kriju najvecu zivotnu istinu. Veoma pomazu u razumevanju ljudi, a meni je iz nekog razloga vazno da razumem prave motive mojih likova. Dzejn Ostin je pisala najgore petparacke price i nista se ne razlikuje od nekih spanskih serija, mozda su neke cak i bolje zbog raznovrsnih zapleta. Ocekujem vanzemaljce kao sledeci korak, tj. mesanje zanrova kao sto su X files i spanske serije. To ce biti biti pravi hit... svemirskih dimenzija :lol:
Прво извињење,јер нисам читао њене приче,али је енглески критичар F.R.Leavis у књизи Велика традиција Џ.Остин уврстио у пет великана енглеске традиције (Џ.Остин,Џ.Елиот,Х.Џемс,Конрад и Д.Х.Лоренс)Дакле није уврстио,свесно,ни таквог писца као што је Дикенс.Сумњиво да би могла да пише петпарачке приче.С поштовањем.[/quote]

Bravo! Dobro si primetio. Nisu ovo kriticarsi pucnji , niti salve. Ovo su kriticarske dijabole!! Pomalo su frustrirane , nepromisljene , izvitoperene , neglegentne. Sve u svemu , mesto je za izbacivanje gnoja. :lol: :lol:
 

Back
Top