Blago Cara Radovana - O ženi

Poruka
4.330
"Ima odista najlepsih ociju koje ne umeju pogledati i najlepsih
usana koje se ne znaju osmehnuti. Obe ove velike i neopredeljive
lepote su nematerijalne, jer su iskljucivo dusevne. Lep pogled i
lep osmeh nemaju cak nista zajednickog sa bojom ociju ili formom
usta... Najlepse oci ima slovenska zena, jer uvek izgledaju zacudjene."

Jovan Ducic
 
Covek zaljubljen odmah misli kako da svoju srecu podeli, a zena
misli kako da svoju srecu udvostruci. Zeni nije dovoljno da dobije
najvise od covekove srece, nego da sto vise otme od covekove slobode.
Jer joj je snosljivija njena beda nego covekova slobodan, posto je
covekova sloboda, odista, izvor svih zeninih nepravda i nesreca.
 
Zena voli coveka dok joj veruje. I onda kada ga ne voli, ona trazi
da joj ipak veruje. Ne voli se braniti ni kad je kriva; i hoce da ima
iluziju da je drzite za dobru i kad to nije. Kad je ne drzite za dobru,
ona veruje da je vise ne drzite ni za lepu. A njoj nije dovoljno ni
da izgleda lepa, nego hoce da bude i jedina lepa. Kad zena treba da se
pocne braniti, ona se ne brani, nego prestane da voli i pocinje da mrzi.
Zato, ne objasnjavaj se, nego ili uzmi ili ostavi. - Duboko je uvredjena
kad je prave krivom, a nije kriva; a jos je vise uvredjena ako joj kazu
da je kriva kada to odista jeste. Zena nema osecanja odgovornosti kao
ni dete; i ona se brani suzama, a ne razumevanjem. Ali i kada moli za
oprostenje, to ne znaci da priznaje krivicu, nego izbegava grube scene.
 
Pesma zeni

Ti si moj trenutak, i moj sen, i sjajna
Moja rec u sumu; moj korak i bludnja;
Samo si lepota, koliko si tajna;
I samo istina, koliko si zudnja.

Ostaj nedostizna, nema i daleka -
Jer je san o sreci vise nego sreca.
Budi bespovratna kao mladost; neka
Tvoja sen i eho budu sve sto seca.

Srce ima povest u suzi sto leva;
U velikom bolu, ljubav svoju metu;
Istina je samo sto dusa prosneva;
Poljubac je susret najveci na svetu.

Od mog prividjenja ti si cela tkana,
Tvoj je plast suncani od mog sna ispreden;
Ti bese misao moja ocarana;
Simbol svih tastina porazan i leden, -

A ti ne postojis nit si postojala;
Rodjena u mojoj tisini i cami;
Na suncu mog srca ti si samo sjala:
Jer sve sto ljubimo
stvorili smo sami.

Jovan Ducic
 
По нози жене најбоље наслућујете целу њену архитектуру. (Градови и химере)

Дучић је био женскарош и вероватно је добро познавао жене. Али негде је написао да велике људе могу да имају само народи који имају лепе жене. Нешто као инспирација и слично. А онда је показао на Бугаре тврдећи да они не могу да имају велике уде јер немају лепе жене – а у ствари, Бугарке су најлепше жене у Европи.
 
По нози жене најбоље наслућујете целу њену архитектуру. (Градови и химере)

Дучић је био женскарош и вероватно је добро познавао жене. Али негде је написао да велике људе могу да имају само народи који имају лепе жене. Нешто као инспирација и слично. А онда је показао на Бугаре тврдећи да они не могу да имају велике уде јер немају лепе жене – а у ствари, Бугарке су најлепше жене у Европи.

Koja su to istrazivanja pokazala da su Bugarke najlepse zene u Evropi?.Ducic je mozda bio zenskaros,ali je svoju spoznaju o zeni pretocio u divne hvalospeve na osnovu ljubavi i postovanja koje je prema zeni osecao.To sto se mozda sve i uvek,nece svakoj zeni dopasti,je vec nesto drugo.
 
ZANIMA ME KAKO GLEDATE NA DUCICEV STAV PREMA ZENAMA...To bi otprilike trebala biti tema :-)

Hmm...
Mozda je na njegov stav prema zhenama uticala nesrecna ljubav sa udatom zhenom koja nije lepo zavrshila.Elem , slazem se sa vecinom stavova Ducica , jer su se pokazali tachni u praksi .
P.S : Slazem se da su Bugarke jedne od najlepshih zhena na svetu.
@REVELIN : Bugarka je pobedila na takmichenju za naseksipilniju zhensku strazhnjicu.
 
Hmm...
Mozda je na njegov stav prema zhenama uticala nesrecna ljubav sa udatom zhenom koja nije lepo zavrshila.Elem , slazem se sa vecinom stavova Ducica , jer su se pokazali tachni u praksi .
P.S : Slazem se da su Bugarke jedne od najlepshih zhena na svetu.
@REVELIN : Bugarka je pobedila na takmichenju za naseksipilniju zhensku strazhnjicu.

To i dalje ne potvrdjuje nista...na takmicenju nikad ne ucustvuju sve...vec neke.
Ona je pobedila medju onima koje su ucestvovale,mozda ne bi i da su bile sve.
Lepota je uvek u oku posmatraca.
 
Не знам да ли је неко истраживао, ја сам такав утисак стекао гледајући телевизију а и по необавезним разговорима. А по којим истраживањима је Дучић закључио да су Бугарке ружне? Поред тога, овде на форуму прочитао сам да су бугарски антрополози изјавили да су пре доласка Словена становници на тим просторима били најлепши људи на свету. Дачани ваљда, или ко је већ ту био. Па можда су од њих наследиле лепоту.
А што се тиче победе Бугарке на том избору, свака част. Ето доброг примера како велике задњице жена не морају да утичу на величину истог народа, па макар супротно тврдио и сам Дучић.
А како је оно Превер испевао о женској задњици, како беше:
А срећу и живот
ништа да не мути
дупенце и срце
јаки су адути.
Тако некако, ако има неки песник овде нека је дотера.
 
Поред тога, овде на форуму прочитао сам да су бугарски антрополози изјавили да су пре доласка Словена становници на тим просторима били најлепши људи на свету.
Прочитао можда јеси, али један антрополог то сигурно не би изајвио, размисли мало, лепота је релативна ствар, жена која је Кинезу лепа, неће бити Африканцу, она која је Индијцу, неће бити Италијану...поготову, што је у питању временска дистанца...појам лепог се мења током историје...на ту тему погледај, Екову Историју Лепоте и Ружноће где можеш да пратиш развој и промене критеријума лепог и ружног кроз историју...шта су стари Грци сматрали лепим, шта ренесансни човек, барокни...и тако даље, а какве конотације данас ти појмови носе...
 
Poslednja izmena:
ZANIMA ME KAKO GLEDATE NA DUCICEV STAV PREMA ZENAMA...To bi otprilike trebala biti tema :-)
Dučić jeste sjajan pesnik, ali nekako ne volim ove generalizacije, kao i generalizacije uopšte, one su uvek, na kraju, pogrešne. Ima i u njegovim proznim delima mnogo toga odličnog, ali ovi delovi o ženi, mislim da mu baš i nisu previše "jaki".
 
Hmm...
Mozda je na njegov stav prema zhenama uticala nesrecna ljubav sa udatom zhenom koja nije lepo zavrshila.Elem , slazem se sa vecinom stavova Ducica , jer su se pokazali tachni u praksi .
P.S : Slazem se da su Bugarke jedne od najlepshih zhena na svetu.
@REVELIN : Bugarka je pobedila na takmichenju za naseksipilniju zhensku strazhnjicu.

Najgore govore o zeni oni koji su bili najsrecniji u ljubavima. (Jovan Ducic).
A sta onda da kazemo na ovu njegovu misao?
 
Dučić jeste sjajan pesnik, ali nekako ne volim ove generalizacije, kao i generalizacije uopšte, one su uvek, na kraju, pogrešne. Ima i u njegovim proznim delima mnogo toga odličnog, ali ovi delovi o ženi, mislim da mu baš i nisu previše "jaki".

U potpunosti se slazem sa tobom Ali...moram biti iskrena i reci da i u Ducicevim recima pronalazim mnogo istine(ma koliko mi tesko padalo ovo priznanje).z:girl:
 
По нози жене најбоље наслућујете целу њену архитектуру. (Градови и химере)

Дучић је био женскарош и вероватно је добро познавао жене. Али негде је написао да велике људе могу да имају само народи који имају лепе жене. Нешто као инспирација и слично. А онда је показао на Бугаре тврдећи да они не могу да имају велике уде јер немају лепе жене – а у ствари, Бугарке су најлепше жене у Европи.

"Ima odista najlepsih ociju koje ne umeju pogledati i najlepsih
usana koje se ne znaju osmehnuti. Obe ove velike i neopredeljive
lepote su nematerijalne, jer su iskljucivo dusevne. Lep pogled i
lep osmeh nemaju cak nista zajednickog sa bojom ociju ili formom
usta... Najlepse oci ima slovenska zena, jer uvek izgledaju zacudjene."
Gde su tu Bugarke?z:lol:
 
Хесе, тачно је да Умберто Еко сматра да је лепота субјективан доживљај, али он ту греши. По многим естетама лепота је објективна и не зависи од субјекта који је перципира. Једино је питање колико неко има естетски осећај да је објективно оцени.
Осећај људске лепоте код свих раса је исти, то је утврђено. Дакле, ниси у праву, јединка беле расе ако је лепа, лепа је за све људе на планети: исто важи било за кога, било које расе.
То што се појам (људске) лепоте мењао кроз време не тиче се поменутих антрополога. Они гледају из нашег времена. Сад ти размисли (шта си написао, шта тврдиш).

Ратнице, само мало да се поправим: Дучић је поред Бугарки поменуо и Швајцаркиње, сад сам видео. Па шта да кажем, не мислим да је лепота само у изразу, ваљда је потребно и једно и друго.
А шта кажеш што неколико страница испред каже да изузетно интелигентна жена не може јако да воли?
 
Evo, ako smem ja da kažem. z;) Mislim da Dučić tu uopšte nije u pravu.

Slazem se apsolutno...samo bih mozda dodala da jako inteligentna zena tesko moze da bude voljena,..ili bar da joj se to i pokaze i stavi do znanja,jer se kod vecine muskaraca javlja strah od takvih zena,i kompleks inferiornosti,pa u tom slucaju svoja osecanja ili kriju ili potiskuju,a ponekad se moze iz svega izroditi i bes na samog sebe,pa se onda projektuje na zenu koja se voli,i izrodi se ponasanje koje vise lici na mrznju,nego na ljubav.
Ne bih se slozila sa ovom konstatacijom ducicevom iako se sa mnogima slazem,iako pojedine i ne prijaju..
 
Lepota jeste subjektivan dozivljaj,i Eco je u pravu,jer ono sto je lepota jednima nije i drugima,i obrnuto..Kada ne bi bila subjektivna,onda ni priroda ljudska ne bi bila ovakva kakva je,vec drugacija.Pesnici kazu da je lepota uvek u oku posmatraca...a nije sve u lepoti...ima nesto i sharmu.
 
Lepota jeste subjektivan dozivljaj,i Eco je u pravu,jer ono sto je lepota jednima nije i drugima,i obrnuto..Kada ne bi bila subjektivna,onda ni priroda ljudska ne bi bila ovakva kakva je,vec drugacija.Pesnici kazu da je lepota uvek u oku posmatraca...a nije sve u lepoti...ima nesto i sharmu.[/COLOR][/B][
Ne bih imala nista da dodam...lepota je relativna stvar...i bzv je uopste raspravljati o njoj,a i ne bi bilo dobro kada bi nam se ukusi i misljenja uvek i svima poklapali...kud bi tada otisao svet...z:girl:
 

Back
Top