Amerika nije neprijatelj muslimanskim zemljama

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
barack-obama-predsjednik-sad1.jpg

Obama: SAD ima interesa u dobrobiti muslimanskih zemalja

SAD nije neprijatelj muslimanskim zemljama
Obama je natuknuo i svoje djelomice muslimansko podrijetlo, kao i dio svog djetinjstva provedenog u Indoneziji...


27.01.2009. 18:53
Američki predsjednik Barack Obama juče je dao prvi službeni intervju od preuzimanja dužnosti i to za arapsku TV postaju Al-Arabija, u kojem je u pomirljivom tonu poručio muslimanskom svijetu da Amerikanci nisu njihovi neprijatelji.

- Moj je posao poručiti muslimanskom svijetu da Amerikanci nisu vaši neprijatelji, rekao je Obama u intervjuu s TV mrežom Al-Arabija, sa sjedištem u Dubaiju i oko 28 miliona gledalaca u zemljama Zaljeva.

Za Al-Arabiju se u Vašingtonu drži da ima uravnoteženiji pristup od konkurentske katarske TV mreže Al-Džazira, koju je ranija administracija smatrala antiamerički nastrojenom.

Intervjue Al-Arabiji dali su i bivši predsjednik George W. Bush, državna tajnica Condoleezza Rice, te drugi američki dužnosnici, nastojeći ublažiti štetu koju su odnosima SAD s islamskim zemljama počinili ratovi u Iraku i Afganistanu.

Obama je u razgovoru natuknuo i svoje djelomice muslimansko podrijetlo, kao i dio svog djetinjstva provedenog u Indoneziji, najmnogoljudnijoj muslimanskoj zemlji.

- Ja imam muslimanskih članova obitelji. Ja sam živio u muslimanskim zemljama, rekao je Obama, prema transkriptu koji je objavila Bijela kuća.

Moj je posao poručiti da SAD ima interesa u dobrobiti muslimanskih zemalja, rekao je Obama, ocjenivši kako nema razloga da SAD ne obnovi poštovanje i partnerstvo kakvo je imala s islamskim zemljama prije 20-30 godina.

Obama je istodobno naglasio kontinutet američkog partnerstva s Izraelom, ali i potporu onim snagama u Izraelu koje su spremne na postizanje mira s Palestincima i arapskim susjedima.

- Izrael je snažan saveznik SAD-a, i to će biti i dalje, a ja ću nastaviti vjerovati da je sigurnost Izraela od najvećeg značenja, rekao je.

No, također, vjerujem da ima Izraelaca koji razumiju kako je važno postići mir. Oni će biti spremni na žrtvovanje ako je primjereno vrijeme i ako bude istinskog partnerstva s druge strane, rekao je Obama, čiji je posebni izaslanik za Bliski istok George Mitchell danas u Kairu počeo višednevnu posjetu zemljama regije.

Obama je najavio da će Mitchell razgovarati sa svim glavnim stranama, ta da će administracija svoj pristup problemu oblikovati nakon njegova povratka s misije.

- Rekao sam mu da počne sa slušanjem, jer SAD prečesto počinju s diktiranjem, istaknuo je.

Obama je u intervju komentirao i posljednje poruke čelnika Al-Kaide, koje su obilovale uvredljivim i rasističkim izrazima na njegov račun, rekavši kako mu oni "djeluju nervozno", kao da su im "ideje propale".

Dajući prvi intervju arapskoj televiziji, Obama je potvrdio svoju poruku iz inauguracijskog govora u kojem je ponudio prijateljstvo i suradnju muslimanskim zemljama, te naznačio kako vjeruje u snagu svog osobnog primjera kao simbola Amerike, protiv izazova militantnog islamizma, ocjenjuju američki mediji.




Autor: ONASA
 
Predsjednik Obama je divan i mislim da je u pravu kad kaze da nema neprijateljstva izmedju.Ipak mi smo svi ljudi i mozemo naci neki zajednicki jezik i sa belcima i sa crncima, i sa drugim rasama.
I ti mu naravno verujes,i sto je jos gore,verujes da se on nesto pita.Jos kad bi nam objasnio tu iznenadnu ljubav Amerike prema muslimanima,bilo bi lepo
 

Back
Top