Da li je moguce i normalno ziveti bez seksa? Skroz naskroz bez imalo seksa....

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Interesuje me vase misljenje ako moze - nije obavezno - bez citata psihijtara, psihologa i ostalih strucnjaka. Da li je moguce ziveti bez seksa - znaci potpuno bez seksa, kao monasi, potpuni celibat i uzdrzavanje? Da li bi covek danas, u modernom drustvu, ostao normalan ili bi malo "popustio" pod stalnim pritiskom okoline? Da li savremeno drustvo postuje i uvazava ljude koji zive u celibatu, i da li je potpuno uzdrzavanje od seksualnih aktivnosti iskljucivo nesto za sta se odlucuju ljudi od vere ili moze biti i izbor pojedinca? Da li osoba, koja sama od sebe odluci da tako zivi, moze u tome da istraje a da ne poludi i popusti, kao u filmu 40 dana i 40 noci, ako ste gledali? Poslednja pitanja koja ovom temom pokrecem su sledeca: da li je nevinost jos uvek veoma cenjena zenska osobina, pre ulaska u brak na primer i zasto da a zasto ne? Zasto vaze razliciti kriterijumi za muskarce i zene pa je tako prihvacena teza su muskarci koji ostanu nevini i posle 20. godine zivota mlakonje i nesto s njima nije u redu, dok se od zena nevinost, do u ne tako davnu proslost, ocekivala s punim pravom, kao obaveza? I poslednje, da li je moguce da postoji osoba koju seks uopste ne interesuje, koja je potpuno oslobodjena fizicke potrebe za seksom, i ne zeli da ga upraznjava cak ni zbog stvaranja potomstva...

Sad nesto gledam, koliko pitanja, preterala sam :lol:
Ajd pa lagano... :)
 
Ajde priznaj, koje si sad novine citala...? Svaki put nas iznenadis ...i sad ako spojis par tema sa prve strane dobijes odgovor na svoju temu i jos svasta nesto...faktor iznenadjenja....

:lol: Nisam novine, nego net...a te teme s prve strane su me i izazvale da postavim sva ova pitanja...
@moonja: mrzi te da se smaras od rane zore a? :lol: Ispravno, ne znam ni sta meni bi, jos ovako neispavana sam do bola :(
 
Moguće je živeti bez sexa...Kada čoveka pritisne teška muka...neizlečiva bolest, smrt drage osobe (deteta ili bračnog saputnika) teško da mu je do "valjuškanja po čaršafima".....
Dvostruki aršini su uvek postojali. Samo danas je "nevinost" element za manipulaciju. "Kako možeš da me ostaviš, kad sam ti i nevinost dala?"...i te fore. A muškarcima je naprsao himen razlog da te varaju ili ucenjuju..."Ko si ti da mi braniš da budem sa drugim ženama kada si i ti bila sa drugima?".
I da ponovim po bilioniti put na ovom forumu. Svako je vlasnik svoga tela i svoje duše. I može i treba sa njima da radi ono što želi. Ko sam ja da sudim kako će ko da gaji muškatle u sopstvenoj bašti....
 
Interesuje me vase misljenje ako moze - nije obavezno - bez citata psihijtara, psihologa i ostalih strucnjaka. Da li je moguce ziveti bez seksa - znaci potpuno bez seksa, kao monasi, potpuni celibat i uzdrzavanje? Da li bi covek danas, u modernom drustvu, ostao normalan ili bi malo "popustio" pod stalnim pritiskom okoline? Da li savremeno drustvo postuje i uvazava ljude koji zive u celibatu, i da li je potpuno uzdrzavanje od seksualnih aktivnosti iskljucivo nesto za sta se odlucuju ljudi od vere ili moze biti i izbor pojedinca? Da li osoba, koja sama od sebe odluci da tako zivi, moze u tome da istraje a da ne poludi i popusti, kao u filmu 40 dana i 40 noci, ako ste gledali? Poslednja pitanja koja ovom temom pokrecem su sledeca: da li je nevinost jos uvek veoma cenjena zenska osobina, pre ulaska u brak na primer i zasto da a zasto ne? Zasto vaze razliciti kriterijumi za muskarce i zene pa je tako prihvacena teza su muskarci koji ostanu nevini i posle 20. godine zivota mlakonje i nesto s njima nije u redu, dok se od zena nevinost, do u ne tako davnu proslost, ocekivala s punim pravom, kao obaveza? I poslednje, da li je moguce da postoji osoba koju seks uopste ne interesuje, koja je potpuno oslobodjena fizicke potrebe za seksom, i ne zeli da ga upraznjava cak ni zbog stvaranja potomstva...




Sad nesto gledam, koliko pitanja, preterala sam :lol:
Ajd pa lagano... :)

Da li ljudi mogu ziveti bez seksa onako kao npr. monasi??? Pa monasi su valjda ljudi i eto zive bez seksa sto znaci da se moze ako ima covek dovoljno jak motiv da tako zivi, kao sto je monasima motiv vera.
Osim motiva bez seksa mogu ziveti ljudi koji nemaju zelju za seksom. Odsustvo zelje moze biti uzrokovano i fizickim ali i psihickim razlozima.
I trece bez seksa mogu ziveti i oni koji moraju biti bez seksa jer npr. nece niko da im pruzi seks :) .
Preterah i ja sa odgovorima ;)
 
Moguće je, i ne mora takva odluka ništa da znači o toj osobi (u smislu poremećenosti, smanjenog libida...)
Na primer, pevač Morrisey je asexualan, po ličnom opredeljenju, a ne po nekoj disfunkciji...
Nevinost je poželjna 'karakteristika' za partnera, ali je valja sačuvati za zaista onu pravu osobu. Kada se nađu pravi i oboma to bude prvi put, njihovo poimanje sexualnosti ubuduće- biće vrhunsko kao i onima koji prevrnu hiljade partnera. Duhovni aspekt nije zanemarljiv naročito kada se nađu oni koji su stvoreni jedno za drugo.
Takve stvari današnje društvo gotovo da i ne može razumeti...
Sama 'potreba' i promiskuitet su određeni polnim karakteristikama i razlikama.
Sexualni nagon dolazi od testosterona, a ženski majčinski instinkt- od ženskih hormona (pr.+est.), tako da je 'shvatljivo' zašto muški promiskuitet predstavlja izraz muškosti, a ženski- 'kurvanje',kako to narod kaže...
Naravno, sve to obuzdava i kontroliše razum svakog od nas pojedinačno, tako da nema pravila.
 
Mislis praktikujte ne teoretisite? :lol: Pa praktikujemo, doduse kako ko, ima i onih koji ne praktikuju... ova tema posvecena je njima :) Bas bi mi leglo kad bi neko, ko nit je imao niti ima seks a spada u +25 kategoriju, napisao nesto o svojim iskustvima i osecanjima...ali otvoreno i koliko je god moguce iskreno. Oaza nevinosti....uvek pomislim na secernu vodicu i Sonju Savic :)
 
E vidis Pussycat, bas si ubola sa tim pitanjem! Teorijski u celibat spada potpuno uzdrzavanje od svih putenih zelja, misli i aktivnosti, pa tako i od samozadovoljavanja. Teorijski i prakticno to je nemoguce, narocito za muskarce koji moraju da se nekako oslobode ovaj, ne uzmite mi za zlo, moram da kazem, sperme :zstidljivko:. Tako da za potrebe teme, iskljucicemo masturbaciju iz pojma "bez seksa" :D
 
Aha...vidim...tj. izguglala :) Aseksual Visibility and Educational Network - skraceno AVEN. Kazu da je sve veca popularizacija seksa i seksualnosti, maltene na svakom koraku, dosta uticala na sve vecu pojavu aseksualnosti kod ljudi. To mi prilicno logicno zvuci - smuci ti se sve sto te zaskace na svakom cosku, pa i seks... Znam ljude koji su postali aseksualni, no ne poznam nikog ko se takav rodio.
 
Prvo mi na pamet pada celibat kao stanje "nezenstva" u religijskom smislu,
poznatom u razlicitim religijama sveta...
Interesantno je da on potice iz srednjega veka
i da je tada obavezan celibat bio nepoznanica.
Mnogi su se odlucivali za uzdrzavanje od telesnog uzitka
ali samo svojom voljom,
dok je kasnije to postala obaveza medju katolickim svestensvom...
Svi katolicki svestenici su autoritetom kanonskog zakona
Rimokatolicke cekve primorani da prihvate nezenstvo kao svoj oblik zivota...
u nasoj crkvi to pravilo ne vazi za svestena lica,
ali zato imamo monahe koji su se telesnog odrekli
zarad duhovnog i to iskljucivo svojom voljom...
Pored ovih primera postoje i aseksualni ljudi.
Statistike kazu da ih ima oko 1% u svakoj kulturi..
To su osobe koje ne osecaju nikakvu averziju prema seksu,
samo uopste ne osecaju potrebu za seksom,
ili je ponekad osete, ali nemaju zelju da sa nekim vode ljubav...
naravno aseksualnost moze postojati i kao trenutna zivotna faza..
i da...
naravno da je zivot bez seksa moguc
i koliko god jednima bilo nemoguce i nepojmljivo..
drugi bas tako zive....
 

Back
Top